Google Doodle informuje, że dziś urodziny obchodzi wielki polski kompozytor, Stanisław Moniuszko. To wspaniale, że został on wyróżniony, ale trochę się obawiamy, że zapomniano o twórcy, który miał znacznie większy wpływ na polską kulturę. Mówimy o zdobywcy literackiej Nagrody Nobla, najchętniej czytanym pisarzu w naszym kraju, sławnym i uwielbianym Henryku Sienkiewiczu.

Okładka książki "Ogniem i mieczem" – pierwsza część najsłynniejszej trylogii, której autorem był Henryk Sienkiewicz
Kup, nie czekaj!

Urodził się dokładnie 173 lata temu w Woli Okrzejskiej. Z tej okazji prezentujemy Wam 5 nietuzinkowych ciekawostek na jego temat.

1. Szlachcic

To, że wywodził się ze stanu szlacheckiego pewnie nie dziwi nikogo z jego zagorzałych czytelników. W swojej prozie nie skupiał się nigdy na ostrej krytyce niezbyt chwalebnych rzeczy, które szlachta wyczyniała, za to z dumą opisywał jej męstwo na polach bitew.

 

Ród Sienkiewiczów pieczętował się przepięknym herbem Orszyk, który został im przyznany w roku 1775. Wyglądał on następująco:

W polu srebrnem łabędź, pod którym z prawej strony kotwica ukośnie w prawo zwrócona, z lewej zaś strony pod tymże łabędziem łuk złoty z trzema grotami także w prawo ukośnie zwrócony. Nad hełmem w koronie trzy pióra strusie.1

 

Bohaterowie powieści Henryka Sienkiewicza żyli także poza słynną trylogią! – tu okładka książki "W kręgu trylogii", której autorem był Henryk Sienkiewicz
Pobierz ZA DARMO

2. Tatar

Zdumieć za to niektórych czytelników może fakt, że jego ród wywodził się z litewskich Tatarów. Służyli oni ojczyźnie w szeregach chorągwi juszyńskiej. Przez setki lat jego przodkowie byli wyznawcami Mahometa, dopiero zaś jego pradziad, Michał Sienkiewicz, postanowił przyjąć chrzest.

 

3. Z rodu walecznego

Sienkiewiczowie zawsze chwytali za broń, gdy ojczyzna była w potrzebie. Jego pradziad, wspomniany już Michał, walczył w konfederacji barskiej, dziadek, Józef, w powstaniu kościuszkowskim, ojciec, także Józef, w powstaniu listopadowym.

Przy tak długoletniej tradycji można się zastanawiać, czemu sam Henryk nie stanął w szrankach, gdy wybuchło powstanie styczniowe? Powód był o tyle smutny, co prozaiczny: do boju stanął jego brat, a perspektywa stracenia obu synów w walce zbytnio przerażała rodziców Henryka. Zabronili mu dołączyć do zrywu. Ponadto Henryk Sienkiewicz był wątłej budowy i słabego zdrowia, najprawdopodobniej niewiele by wskórał w boju i długo też w nim nie pożył.

Nie było jednak tak, że przyszły pisarz po kategorycznej decyzji rodziców odetchnął z ulgą. Z pozostawionych przez niego zapisków wiemy, że przez całe życie katował się tym faktem. Z goryczą pisał o tym, że jest jedynym Sienkiewiczem, który nie walczył za ojczyznę.

Można się tylko zastanawiać, czy mimo to w swoim życiu nie zrobił dla niej więcej dobrego niż jego poległy w okopach na obczyźnie brat Kazimierz…

Quo Vadis – powieść, która przyniosła Henrykowi Sienkiewiczowi międzynarodową sławę!
Pobierz ZA DARMO

4. A miał być doktor…

Rodzice postanowili, że zostanie słynnym lekarzem. Zrobił im jednak „psikusa”, zapisując się na studia filologiczne. Podobno nie byli jego decyzją zachwyceni….

Warto wiedzieć, że w latach nauki był bliskim przyjacielem Aleksandra Głowackiego (znanym później pod pseudonimem literackim Bolesław Prus).

5. Przyjaciel zwierząt

Henryk Sienkiewicz dołączył do drugiej z najstarszych na świecie organizacji walczącej o prawa zwierząt, jakim było założone w 1864 r. w Warszawie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Posiadał też jamnika o jakże internetowym imieniu „Wykop”, którego traktował jak członka rodziny.

Z tą wizją dla niektórych kłóci się fakt, że z lubością oddawał się polowaniom. Szczycił się tym, że w Afryce odstrzelił zarówno krokodyla, jak i hipopotama. Choć to może dziś wydawać się zaskakujące, w XIX wieku takie postawy były dość często łączone.

 

Dzieła Henryka Sienkiewicza, docenione jedną z pierwszych literackich Nagród Nobla, do dziś porywają miliony Polaków. W rocznicę jego urodzin wart pamiętać o tym świetnym pisarzu, tym bardziej, że jego dzieła zapewniające doskonałą rozrywkę kolejnym pokoleniom możemy dziś zdobyć legalnie albo za darmo, albo za naprawdę niewielkie pieniądze.

1 Juliusz Karol Ostrowski: Księga herbowa rodów polskich. T. 2. Warszawa: Główny skład księgarnia antykwarska B. Bolcewicza, 1897-1906, s. 249.