3 lipca 1883 roku urodził się Franz Kafka, jeden z najważniejszych pisarzy pierwszej połowy XX wieku, autor słynnego „Procesu”. Powszechnie uważa się, że artysta zmarł przedwcześnie, w wieku zaledwie 40 lat. Przy okazji rocznicy jego urodzin, odpowiadamy kim był Franz Kafka.

Biografia Franza Kafki w kilku punktach

Ostatnia wola

Kim był Franz Kafka? Zaczniemy od końca, czyli ostatniej woli pisarza. Kafka poprosił swojego przyjaciela i późniejszego biografa Max Broda, aby ten zniszczył wszystkie jego niedokończone dzieła. Autor za życia wydał tylko zbiory opowiadań i niektóre pojedyncze osobne historie. Gdyby Brod wykonał polecenie, dziś nie znalibyśmy takich dzieł jak „Proces” czy „Zamek”.

franz kafka zamek
Kup książkę na Woblink.com

Język niemiecki

Kafka urodził się w praskiej rodzinie żydowskiej. W domu mówiono w jidysz oraz po niemiecku. Ojciec Franza szczególny nacisk kładł na ten drugi język. Uważał, że znając lepiej niemiecki, więcej będzie można w życiu osiągnąć.

Rodzeństwo

Jedną z ciekawostek o autorze „Procesu” jest to, że Kafka miał aż piątkę rodzeństwa. Niestety dwóch jego braci zmarło w wieku niemowlęcym. Franz dorastał z trójką swoich sióstr, z których najbardziej lubił się z młodszą o 9 lat Ottilie. Niestety wszystkie trzy zmarły w czasie Holokaustu.

Wykształcenie

W 1901 roku Kafka rozpoczął studia na wydziale chemii Uniwersytetu Praskiego. Jednak po kilku tygodniach zrezygnował, postanowił przenieść się na prawo. Na tym kierunku udało mu się zdobyć tytuł doktora. Następnie rozpoczął pracę w sądzie. 

franz kafka - proces
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Nadinspektor

Omawiając ciekawostki o Franzu Kafce, warto wspomnieć, że w latach 1908-1922 Kafka pracował jako inspektor pracy. Przez to podróżował po Czechach, w celu kontroli kolejnych zakładów. Bardzo szybko awansował, dzięki czemu dobrze zarabiał. To pozwalało mu utrzymywać się na godnym poziomie. Prawdopodobnie z doświadczeń pracy jako urzędnik, narodziły się w głowie Kafki koncepcje napisania „Procesu”.

Wegetarianizm

Franz Kafka był wegetarianinem. Przestał jeść mięso najprawdopodobniej pod wpływem filozofii Rudolfa Steinera, którego miał okazję poznać osobiście.

franz kafka proces
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Późne odcięcie pępowiny

Mimo dobrych zarobków Kafka mieszkał z rodzicami aż do ukończenia 35 roku życia. Być może to dziwne związanie z rodzicami wpłynęło na to, że Franz nigdy się nie ożenił. Jedną z ciekawostek o autorze „Procesu” jest to, że był kilkukrotnie zaręczony. Miał też jedno dziecko, które niestety zmarło w wieku 10 lat.

Sytuacja kafkowska

Najbardziej znanym dziełem Kafki jest „Proces”. To między innymi z tego dzieło wywodzi się termin, znany dziś jako „sytuacja kafkowska”. A co ona oznacza? Jest to określenie opisujące stan tajemniczego, zagadkowego i nie do końca sprecyzowanego zagrożenia, niepewności i napięcia. Wywołana najprawdopodobniej przez władzę lub osobę mającą w swoich rękach aparat kontroli. Na dodatek stan ten charakteryzuje się poczuciem totalnej bezradności wobec zastanej sytuacji, jednocześnie komicznej i tragicznej.

franz kafka prozy utajone
Kup książkę na Woblink.com

Wpływ

Franz Kafka, mimo, że nie doczekał się artystycznej chwały za życia, wywarł ogromny wpływ na sztukę. Wspomniana już kafkowska sytuacja, wykorzystywana jest przez wielu twórców literackich oraz (głównie) filmowych, zwłaszcza w thrillerach psychologicznych, kryminałach i różnego rodzaju utopiach. Na podstawie jego twórczości powstało kilkadziesiąt filmów, gier komputerowych, planszowych.

Praga i upamiętnienie

Każdy, kto zna biografię Franza Kafki, wie, że przez większość swojego życia autor był związany z Pragą. W stolicy Czech znajdziemy restauracje, kawiarnie, muzea, tablice pamiątkowe poświęcone pisarzowi. Spośród setek pomników, które na jego cześć powstały na całym świecie, to właśnie w centrum Pragi znajduje się najciekawsza, ruchoma statua przedstawiająca jego głowę.

Franz Kafka – najważniejsze dzieła i przedwczesna śmierć

Powszechnie uważa się, że Kafka był docenionym artystą, który zmarł przedwcześnie i mógł napisać jeszcze wiele znakomitych dzieł. Pod koniec życia Franz chorował na gruźlicę, w związku z tym w 1922 roku musiał zrezygnować z pracy. Przeniósł się do Berlina, gdzie całkowicie oddał się pisaniu. Niestety postępująca choroba zmusiła go do przenosin do sanatorium. Bezpośrednią przyczyną śmierci, która nastąpiła 3 czerwca 1924 roku, był głód. Kafka nie był w stanie samodzielnie przyjmować pokarmów, a nie znano wówczas karmienia do-jelitowego.

Na szczęście wciąż możemy czytać najważniejsze dzieła Franza Kafki takie jak Przemiana, Proces, List do ojca, czy Dociekanie psa.