76. rocznica powstania warszawskiego – książki o II wojnie światowej
1 sierpnia 2020 obchodzimy 76. rocznicę powstania warszawskiego. Z tej okazji w księgarni internetowej Woblink przygotowaliśmy dla was wyjątkową promocję, w której książki papierowe i ebooki poświęcone tematyce II wojny światowej, w tym powstaniu, będziecie mogli kupić w wyjątkowych cenach.
Powstanie warszawskie
1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 w Warszawie wybuchło powstanie warszawskie, jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii Polski. Był to zbrojny zryw, zorganizowany przez Armię Krajową, wymierzony w okupujące Warszawę wojsko niemieckie. Dyskusja o powstaniu od wielu lat wzbudza kontrowersje. Z jednej strony zryw był pięknym aktem oporu, dowodem na to, że ludzie są w stanie zorganizować się i stawić czoła okupantowi. Z drugiej jednak przyniosło krwawe żniwo, a jego tragiczny bilans już zawsze będzie wywoływał pytania o jego zasadność. Nie bacząc jednak na ocenę tego wydarzenia, trzeba pamiętać o dziesiątkach tysięcy żołnierzy i blisko 200 tys. cywilów, którzy zginęli w wyniku walk i akcji odwetowych Wehrmachtu.
Aby lepiej zrozumieć i poznać historię powstania i wpisać go szerzej w kontekst II wojny światowej, warto sięgnąć do literatury. Poniżej przedstawiamy wam kilka pozycji poświęconych tym tematom, które w dniach od 1 do 4 sierpnia możecie kupić w księgarni internetowej Woblink w promocyjnych cenach. Zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.
Książki o powstaniu warszawskim
Powstanie ‘44 – Norman Davies
Można zaryzykować tezę, że nikt nie zna lepiej historii polski niż Norman Davies, brytyjski historyk, autor takich książek, jak „Boże Igrzysko” czy „Orzeł, gwiazda czerwona”. W 60. rocznicę powstania warszawskiego ukazała się jego monumentalna, blisko 1000 stronicowa książka poświęcona temu dramatycznemu zrywowi. Skrupulatnie opisuje losy walczącej Warszawy, wpisując ją w kontekst całej wojny. Ponadto stawia niewygodną tezę, o tym, że alianci nie zorganizowali żadnej pomocy powstańcom. Jeśli chcecie szczegółowo poznać historię powstania, to nie znajdziecie lepszej pozycji.
Obłęd ’44. Czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując Powstanie Warszawskie – Piotr Zychowicz
„Obłęd ’44” to najbardziej kontrowersyjna książka w tym zestawieniu. Jej autor, Piotr Zychowicz, zadaje niewygodne pytania – czy powstanie w ogóle powinno wybuchnąć? Czy miało szanse na powodzenie? Kto skorzystał na jego ostatecznym przebiegu? Zychowicz przedstawia perspektywę krytyczną, wymienia negatywne skutki oraz złe przygotowanie powstania.
Powstanie warszawskie – Marcin Ciszewski
„Powstanie warszawskie” to literacka próba zbeletryzowania wyjątkowego filmu o tym samym tytule, który powstał w 2014 roku. Mowa o jednym z najciekawszych filmów dokumentalnych o wojnie, który bowiem z unikalnych, archiwalnych zdjęć kręconych przez Biuro Informacji i Propagandy AK. Marcin Ciszewski podjął się próby przeniesienia filmowych emocji na papier. Z jakim skutkiem? To już musicie ocenić sami.
Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym – Daria Czarnecka
Dla czytelników pragnących dowiedzieć się więcej o strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, polecamy książkę Darii Czarneckiej, uznanej historyczki i laureatki wielki nagród przyznawanych za publikacje o charakterze historycznym. PPP było czymś unikalnym na skalę światową – posiadało rozbudowaną strukturę, zarówno wojskową i cywilną. Czarnecka pisze o tym, jak funkcjonowało Polskie Państwo Podziemne i jak przeprowadzało zaawansowane akcje zbrojne i konspiracyjne.
Zagłada miasta. Świadectwa ludzi Powstania
Niewiele byśmy się dowiedzieli o powstaniu, gdyby nie ludzie, którzy je przeżyli oraz ich wspomnienia. Dlatego „Zagłada miasta. Świadectwa ludzi Powstania” to jedna z najważniejszych książek w tym zestawieniu. Publikacja wydana przez Kartkę to zbiór wspomnień i zapisków ludzi, którzy uczestniczyli w powstaniu.
Chłopak z warszawy – Andrzej Borowiec
Kolejną pasjonującą i niezwykle wzruszającą książką o powstaniu jest „Chłopak z Warszawy”, czyli przedstawienie wojny oczami nastolatka. Jesienią 1944 roku Andrzej Borowiec, autor książki, miał szesnaście lat. Mimo wielu przeciwności losu, ran i epizodu w niemieckim obozie jenieckim, przeżył wojnę. Przez dwa miesiące brał czynny udział w powstaniu warszawskim – walczył w Batalionie „Zośka” i przeżył koszmar warszawskich kanałów. Wspomnienia Borowca sięgają nie tylko powstania, ale również pierwszych dni wojny i wstąpienia do konspiracji.
Książki o II wojnie światowej
Nie można mówić o powstaniu warszawskim bez wpisania go w kontekst całej II wojny światowej. Dlatego w promocji Woblinka znalazło się wiele książek papierowych i ebooków poświęconych tej najtragiczniejszej z wojen w historii.
Aby dobrze zrozumieć powód wybuchu wojny, koniecznie trzeba sięgnąć po książkę Iana Kershawa pt. „Do piekła i z powrotem. Europa 1914–1949”. Brytyjski historyk zamknął w ramy czasowe opowieść o dwóch wojnach światowych, ale najwięcej uwagi poświęcił okresowi międzywojennemu, napięciu w Europie oraz czynnikom, które wprowadziły ludzi z jednego piekła w drugie.
Przy tej okazji nie można nie wspomnieć o monumentalnej książce Normana Daviesa pt. „Europa walczy” – blisko 700-stronicowej, szczegółowej rozprawie o II wojnie światowej – przyczynach jej wybuchu, przebiegu oraz konsekwencjach geopolitycznych.
Czytelnikom zainteresowanym tematyką wojny, ale niechętnym szczegółowym i długim opowieściom, polecamy trzecią część Historii bez Cenzury – książkę napisaną przez znanego Youtubera Wojtka Drewniaka. Przy pomocy dużej dawki czarnego humoru i setek ciekawostek, Drewniak opowiada o II wojnie światowej, przy okazji wyciągając na światło dzienne kilka pikantnych szczegółów.
Więcej o książkach poświęconych II wojnie światowej przeczytacie w artykule zamieszczonym na naszym zaprzyjaźnionym portalu Czytaj PL.
Książki o Holokauście
Gdy mowa o II wojnie światowej, nie można zapomnieć o Holokauście i nazistowskich obozach śmierci. W ofercie Woblinka znajdziecie wiele rzetelnych i ważnych dzieł poświęconych Zagładzie. Poświęciliśmy tej działce literatury osobny artykuł, do którego przeczytania bardzo serdecznie was zachęcamy. W promocji, z okazji rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, znalazło się kilka pozycji, o których pisaliśmy w artykule. Szczególnie polecamy książki Mikołaja Grynberga („Ocaleni z XX wieku” oraz „Oskarżam Auchwitz”), „Holokaust” Laurence’a Reeca oraz nagrodzoną Nagrodą im. Teresy Torańskiej książkę Michał Wójcika „Treblinka ’43”.
Wybrał i opisał Kuba Krasny
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (517)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (28)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (29)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (185)
- Premiery książek (97)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)