Spis treści

27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście oraz rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Z tej okazji, zebraliśmy książki o Holokauście, które poruszają temat Zagłady – od dzienników, przez reportaże, po powieści graficzne.


27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej wyzwolili obóz Auschwitz, a także obóz Auschwitz Birkenau II.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu został ustanowiony 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Celem tego niezwykle ważnego święta jest uczczenie pamięci ofiar zgładzonych podczas II Wojny Światowej przez nazistowskie Niemcy.

Tradycyjne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście i wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz są organizowane głównie w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau. Najważniejszymi gośćmi są więźniowie obozu.

Przewodnim motywem tegorocznej 79. rocznicy będzie człowiek. Wizualnym symbolem motywu będą twarze więźniów Auschwitz, które zostały uwiecznione na rysunkach wykonanych w czasie istnienia obozu, a także po wojnie.

Jak wyjaśnia dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński:

Auschwitz kojarzy się dziś wielu przede wszystkim z terenem: z drutami kolczastymi, z barakami, czy wieżami wartowniczymi. To pusta przestrzeń wypełniona reliktami architektury obozowej. Tymczasem dramat i znaczenie Auschwitz dotyczy nie reliktów, a Człowieka. Ponad miliona ludzi, ofiar zamordowanych, zamęczonych i osób ocalałych. To ich twarze – narysowane przez nich samych – chcemy przypomnieć w przededniu 80. rocznicy wyzwolenia, która nastąpi za rok: 27 stycznia 2025 roku

Książek poruszających temat Shoah powstało wiele – znaczna część z nich skupia się na pokazaniu doświadczenia wojny, Zagłady i obozowej rzeczywistości. W tekście zebraliśmy zarówno tytuły, które od razu przychodzą na myśl w kontekście Holokaustu, jak i te mniej znane.

Książki o Holokauście, które warto przeczytać:

Dzienniki

Najpopularniejszym dziennikiem, w którym przedstawiono piekło wojny jest „Dziennik” Anne Frank. Pisała go jako nastoletnia dziewczynka ukrywająca się w mieszkaniu razem z bliskimi, a adresatką wpisów była jej fikcyjna przyjaciółka Kitty. Opisywała codzienne życie w ukryciu dwóch rodzin, które zostały skazane na swoje nieustanne towarzystwo, a także wydarzenia wojenne, w tym pogłoski o masowym mordowaniu Żydów.

Kolejnym tytułem jest „Dziennik” Dawida Sierakowiaka będący świadectwem życia w łódzkim getcie. Dawid opisywał fatalne warunki życia i pracy, a także wszechobecny głód.

Książki o Holokauście - dziennik dawid sierakowiak książka
Kup ebooka Dziennik na Woblink.com

Pamiętniki pisała (z będzińskiego getta) także Rutka Laskier, czternastoletnia Żydówka. Przy opuszczaniu getta dziewczyna ukryła pamiętnik pod schodami. Odnalazła go jej koleżanka Stanisława Sapińska. To jedne z najlepszych książek o tematyce wojennej i obozowej.

„Zdążyć przed Panem Bogiem” i „Rozmowy z katem”

Powyższe tytuły są jednymi z najpopularniejszych pozycji opisujących piekło II wojny światowej. „Zdążyć przed Panem Bogiem” to wywiad rzeka, jaki przeprowadziła Hanna Krall z jednym z przywódców powstania w warszawskim getcie, Markiem Edelmanem. Mężczyzna opowiada głównie o zdarzeniach, jakie miały miejsce w czasie powstańczych walk do kwietnia do maja 1943 roku.

najlepsze książki o holokauście - zdążyć przed panem bogiem książka hanna krall
Kup książkę papierową Zdążyć przed Panem Bogiem na Woblink.com

„Rozmowy z katem” Kazimierza Moczarskiego są zapisem rozmowy Moczarskiego i generała SS Jürgena Stroopa, którzy dzielili celę śmierci. Jeśli szukasz wyjątkowych książek o obozach koncentracyjnych, te z pewnością przypadną Ci do gustu.

książki o obozach koncentracyjnych - rozmowy z katem moczarski książka

„Biedni ludzie z miasta Łodzi”

Mówiąc o książkach o tematyce wojennej i obozowej, należy wspomnieć o pozycji, w której w wyczerpujący sposób poruszono temat getta w Łodzi jest tytuł Stevena Sem-Sandberga „Biedni ludzie z miasta Łodzi”. Autor opisał w nim Chaima Mordechaja Rumkowskiego. To kontrowersyjna postać, którą określano mianem władcy łódzkiego getta. Przez jednych nazywany bohaterem, przez innym odrażającym kolaborantem. „Biedni ludzie z miasta Łodzi” nie skupiają się wyłącznie na jego postaci, ale ukazują również zwyczajnych mieszkańców getta i ich walkę o przeżycie.

książki o holokauście - biedni ludzie z miasta lodzi książka sem sandberg

Książki o Auschwitz

Najbardziej poruszającymi i najlepszymi książkami o Auschwitz są te, w których autorzy oddają głos ocalałym. Taką książką jest „Klub Auschwitz i inne kluby” Agnieszki Dakuszy. To świadectwo tych, którzy przeżyli Auschwitz. Agnieszka Dakusza daje swoim rozmówcom swobodę i wolność wypowiedzi. Książka została uhonorowana nagrodą Newsweeka im. Teresy Torańskiej.

książki o auschwitz - Klub Auschwitz i inne kluby książka Dauksza
Kup ebooka Klub Auschwitz i inne kluby na Woblink.com

Równie wstrząsającą pozycją jest „Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach” Macieja Zdziarskiego i Aleksandry Wójcik. Przedstawiono tu historie wciąż żyjących byłych więźniów obozu.

Książki o Auschwitz - dobranoc Auschwitz książka Wójcik Zdziarski
Kup książkę papierową Dobranoc, Auschwitz na Woblink.com

Wyróżniony Nagrodą Augusta 2012 „Krótki przystanek w drodze z Auschwitz” Görana Rosenberga to reportaż z podróży śladami zmarłego ojca w jaką wyruszył autor. Opisał budowanie nowego życia w cieniu wielkiej traumy. Książka jest również odkrywaniem pamięci – o rodzinie, czasie i miejscu.

Książki o holokauście - krótki przystanek w drodze z auschwitz książka rosenberg
Kup książkę papierową Krótki przystanek w drodze z Auschwitz na Woblink.com

W „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne” autor, Mikołaj Grynberg oddaje głos dzieciom rodziców ocalałych z Shoah – „drugiemu pokoleniu świadków”. W książce przedstawiono zapis licznych rozmów między autorem a dorosłymi dziećmi ocalałych. Grynberg pokazuje, jak bardzo Zagłada wpłynęła na losy całych rodzin i kolejnych pokoleń.

Książki o auschwitz - oskarżam auschwitz grynberg książka
Kup ebooka Oskarżam Auschwitz na Woblink.com

Przy „Oskarżam Auschwitz” warto wspomnieć również inne, zdecydowanie warte uwagi, książki Mikołaja Grynberga. O reportaży „Ocaleni z XX wieku” sam autor mówi, że chciał, aby wypowiedzi ludzi, z którymi rozmawiał były nie tylko świadectwem, ale i przeciwwagą dla wielu tekstów naukowych o Shoah. W „Księdze wyjścia” przeprowadza wiele rozmów oraz zadaje pytania o to, dlaczego tak wielu Żydów postanowiło wyjechać z Polski, a w „Rejwachu” przedstawia 31 opowieści o tym, jak to jest być Żydem we współczesnej Polsce.

Historia obozów koncentracyjnych

Andrea Pitzer w swojej książce „Noc, która się nie kończy” opisuje historię obozów koncentracyjnych pokazując, że istniały one na długo przed narodzinami nazizmu w hitlerowskiej Rzeszy. Autorka przedstawia obozy, jakie powstawały na różnych kontynentach, ale zawsze z tak samo koszmarnych powodów. Swoją publikacją Pitzer pokazuje, że obozy koncentracyjne nie zniknęły razem z końcem II wojny światowej, lecz niestety są częścią teraźniejszości.

książki o obozach koncentracyjnych - noc, która się nie kończy pitzer książka

„Pięć lat kacetu”

„Pięć lat kacetu” to książka o Holokauście Stanisława Grzesiuka, z obozów koncentracyjnych Dachau, Mauthausen i Gusen. Grzesiuk pisze o wojnie i obozach z charakterystycznym dla niego humorem, szczerością. W bardzo bezpośredni sposób opisuje machinę pracy oraz śmierci stworzoną przez nazistów. Próbuje również opowiedzieć o człowieczeństwie i jego cenie, w miejscu, które całego to człowieczeństwo starało się odebrać.

Książki o obozach koncentracyjnych - pięć lat kacetu książka
Kup audiobooka Pięć lat kacetu na Woblink.com

Komiks i powieść graficzna

O Holokauście można opowiadać na wiele sposobów – w tym przez komiks. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na „Maus” Arta Spiegelmana. Artysta pokazał Holokaust w przełomowy sposób, a także poruszył ważny temat przynależności do „drugiego pokolenia świadków”.

Książki o holokauście - maus książka wydanie zbiorcze

Podobne zagadnienie podejmuje również Michel Kichka w powieści graficznej „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu”, w której opisuje życie w cieniu Holokaustu i zmaganie się z traumą, której osobiście się nie doświadczyło.

Najlepsze książki o holokauście - drugie pokolenie książka
Antologia

Jedną z obszerniejszych publikacji dotyczących Zagłady jest antologia „Pamięć Shoah. Kulturowe reprezentacje i praktyki upamiętnienia”. Jest to zbiór ponad osiemdziesięciu esejów, których autorami są cenieni badacze polscy i zagraniczni. Inspiracją do powstania książki była międzynarodowa konferencja naukowa. Eseje są bardzo różnorodne i podejmują najróżniejsze aspekty Holokaustu.

Książki o holokauście - żniwa książka o tematyce wojennej i obozowej

Wartościowych ebooków o II wojnie światowej, a także książek o tematyce wojennej i obozowej, które opisują II wojnę światową i Holokaust jest bardzo wiele. W tekście pokazaliśmy zaledwie kilkanaście tytułów. Warto czytać publikację poświęcone tej tematyce, aby nigdy nie zapomnieć o tej potwornej zbrodni i nie pozwolić, by się kiedykolwiek powtórzyła.