1 sierpnia 2020 obchodzimy 76. rocznicę powstania warszawskiego. Z tej okazji w księgarni internetowej Woblink przygotowaliśmy dla was wyjątkową promocję, w której książki papierowe i ebooki poświęcone tematyce II wojny światowej, w tym powstaniu, będziecie mogli kupić w wyjątkowych cenach.

76. rocznica powstania warszawskiego książki o II wojnie światowej

Powstanie warszawskie

1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 w Warszawie wybuchło powstanie warszawskie, jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii Polski. Był to zbrojny zryw, zorganizowany przez Armię Krajową, wymierzony w okupujące Warszawę wojsko niemieckie. Dyskusja o powstaniu od wielu lat wzbudza kontrowersje. Z jednej strony zryw był pięknym aktem oporu, dowodem na to, że ludzie są w stanie zorganizować się i stawić czoła okupantowi. Z drugiej jednak przyniosło krwawe żniwo, a jego tragiczny bilans już zawsze będzie wywoływał pytania o jego zasadność. Nie bacząc jednak na ocenę tego wydarzenia, trzeba pamiętać o dziesiątkach tysięcy żołnierzy i blisko 200 tys. cywilów, którzy zginęli w wyniku walk i akcji odwetowych Wehrmachtu.

76. rocznica powstania warszawskiego książki o II wojnie światowej

Aby lepiej zrozumieć i poznać historię powstania i wpisać go szerzej w kontekst II wojny światowej, warto sięgnąć do literatury. Poniżej przedstawiamy wam kilka pozycji poświęconych tym tematom, które w dniach od 1 do 4 sierpnia możecie kupić w księgarni internetowej Woblink w promocyjnych cenach. Zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

Książki o powstaniu warszawskim

Powstanie ‘44 – Norman Davies

Można zaryzykować tezę, że nikt nie zna lepiej historii polski niż Norman Davies, brytyjski historyk, autor takich książek, jak „Boże Igrzysko” czy „Orzeł, gwiazda czerwona”. W 60. rocznicę powstania warszawskiego ukazała się jego monumentalna, blisko 1000 stronicowa książka poświęcona temu dramatycznemu zrywowi. Skrupulatnie opisuje losy walczącej Warszawy, wpisując ją w kontekst całej wojny. Ponadto stawia niewygodną tezę, o tym, że alianci nie zorganizowali żadnej pomocy powstańcom. Jeśli chcecie szczegółowo poznać historię powstania, to nie znajdziecie lepszej pozycji.

powstanie 44 powstanie warszawskie norman davies
Znajdź ebooka na Woblink.com

Obłęd ’44. Czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując Powstanie Warszawskie – Piotr Zychowicz

„Obłęd ’44” to najbardziej kontrowersyjna książka w tym zestawieniu. Jej autor, Piotr Zychowicz, zadaje niewygodne pytania – czy powstanie w ogóle powinno wybuchnąć? Czy miało szanse na powodzenie? Kto skorzystał na jego ostatecznym przebiegu? Zychowicz przedstawia perspektywę krytyczną, wymienia negatywne skutki oraz złe przygotowanie powstania.

powstanie warszawskie obłęd '44
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Powstanie warszawskie – Marcin Ciszewski

„Powstanie warszawskie” to literacka próba zbeletryzowania wyjątkowego filmu o tym samym tytule, który powstał w 2014 roku. Mowa o jednym z najciekawszych filmów dokumentalnych o wojnie, który bowiem z unikalnych, archiwalnych zdjęć kręconych przez Biuro Informacji i Propagandy AK. Marcin Ciszewski podjął się próby przeniesienia filmowych emocji na papier. Z jakim skutkiem? To już musicie ocenić sami.

powstanie warszawskie marcin ciszewski
Znajdź ebooka na Woblink.com

Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym – Daria Czarnecka

Dla czytelników pragnących dowiedzieć się więcej o strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, polecamy książkę Darii Czarneckiej, uznanej historyczki i laureatki wielki nagród przyznawanych za publikacje o charakterze historycznym. PPP było czymś unikalnym na skalę światową – posiadało rozbudowaną strukturę, zarówno wojskową i cywilną. Czarnecka pisze o tym, jak funkcjonowało Polskie Państwo Podziemne i jak przeprowadzało zaawansowane akcje zbrojne i konspiracyjne.

powstanie warszawskie przewodnik
Znajdź ebooka na Woblink.com

Zagłada miasta. Świadectwa ludzi Powstania

Niewiele byśmy się dowiedzieli o powstaniu, gdyby nie ludzie, którzy je przeżyli oraz ich wspomnienia. Dlatego „Zagłada miasta. Świadectwa ludzi Powstania” to jedna z najważniejszych książek w tym zestawieniu. Publikacja wydana przez Kartkę to zbiór wspomnień i zapisków ludzi, którzy uczestniczyli w powstaniu.

powstanie warszawskie zagłada miasta
Znajdź ebooka lub książkę na Woblink.com

Chłopak z warszawy – Andrzej Borowiec

Kolejną pasjonującą i niezwykle wzruszającą książką o powstaniu jest „Chłopak z Warszawy”, czyli przedstawienie wojny oczami nastolatka. Jesienią 1944 roku Andrzej Borowiec, autor książki, miał szesnaście lat. Mimo wielu przeciwności losu, ran i epizodu w niemieckim obozie jenieckim, przeżył wojnę. Przez dwa miesiące brał czynny udział w powstaniu warszawskim – walczył w Batalionie „Zośka” i przeżył koszmar warszawskich kanałów. Wspomnienia Borowca sięgają nie tylko powstania, ale również pierwszych dni wojny i wstąpienia do konspiracji.

Chłopak z warszawy powstanie warszawskie rocznica
Znajdź ebooka lub książkę na Woblink.com

Książki o II wojnie światowej

Nie można mówić o powstaniu warszawskim bez wpisania go w kontekst całej II wojny światowej. Dlatego w promocji Woblinka znalazło się wiele książek papierowych i ebooków poświęconych tej najtragiczniejszej z wojen w historii.

Aby dobrze zrozumieć powód wybuchu wojny, koniecznie trzeba sięgnąć po książkę Iana Kershawa pt. „Do piekła i z powrotem. Europa 1914–1949”. Brytyjski historyk zamknął w ramy czasowe opowieść o dwóch wojnach światowych, ale najwięcej uwagi poświęcił okresowi międzywojennemu, napięciu w Europie oraz czynnikom, które wprowadziły ludzi z jednego piekła w drugie.

ian kershaw wojna do piekła i z powrotem rocznica powstania warszawskiego
Znajdź ebooka lub książkę na Woblink.com

Przy tej okazji nie można nie wspomnieć o monumentalnej książce Normana Daviesa pt. „Europa walczy” – blisko 700-stronicowej, szczegółowej rozprawie o II wojnie światowej – przyczynach jej wybuchu, przebiegu oraz konsekwencjach geopolitycznych.

rocznica powstania warszawskiego europa walczy davies
Znajdź książkę na Woblink.com

Czytelnikom zainteresowanym tematyką wojny, ale niechętnym szczegółowym i długim opowieściom, polecamy trzecią część Historii bez Cenzury – książkę napisaną przez znanego Youtubera Wojtka Drewniaka. Przy pomocy dużej dawki czarnego humoru i setek ciekawostek, Drewniak opowiada o II wojnie światowej, przy okazji wyciągając na światło dzienne kilka pikantnych szczegółów.

historia bez cenzury rocznica powstania warszawskiego
Znajdź ebooka lub książkę na Woblink.com

 

Więcej o książkach poświęconych II wojnie światowej przeczytacie w artykule zamieszczonym na naszym zaprzyjaźnionym portalu Czytaj PL.

10 przedstawień wojny w literaturze

Książki o Holokauście

Gdy mowa o II wojnie światowej, nie można zapomnieć o Holokauście i nazistowskich obozach śmierci. W ofercie Woblinka znajdziecie wiele rzetelnych i ważnych dzieł poświęconych Zagładzie. Poświęciliśmy tej działce literatury osobny artykuł, do którego przeczytania bardzo serdecznie was zachęcamy. W promocji, z okazji rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, znalazło się kilka pozycji, o których pisaliśmy w artykule. Szczególnie polecamy książki Mikołaja Grynberga („Ocaleni z XX wieku” oraz „Oskarżam Auchwitz”), „Holokaust” Laurence’a Reeca oraz nagrodzoną Nagrodą im. Teresy Torańskiej książkę Michał Wójcika „Treblinka ’43”.

Książki o Holokauście, po które warto sięgnąć

Wybrał i opisał Kuba Krasny