W nocy z poniedziałku na wtorek jury ogłosiło długą listę nominowanych do Nagrody Bookera (The Man Booker Prize for Fiction). Znalazło się na niej trzynaście tytułów, w tym jeden autorstwa Gabriela Krauze, brytyjskiego autora o polskich korzeniach.

Jury, w składzie Margaret Busby, Lee Child, Sameer Rahim, Lemn Sissay, Emily Wilson, wybrało 13 powieści spośród 162 książek, które zostały opublikowane między 1 października 2019 a 30 września 2020 roku w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Na liście 13 nominowanych znaleźli się pisarze brytyjscy Hilary Mantel, Gabriel Krauze, Douglas Stuart oraz Sophie Ward, Colum McCann z Irlandii, Amerykanie Diane Cook, Brandon Taylor, Kiley Reid, Anne Tyler, Avni Doshi, i C. Pam Zhang,  etiopsko-amerykańska autorka Maaza Mengiste, a także Tsitsi Dangarembga z Zimbabwe.

Najpopularniejszą osobą z tego grona jest Hilary Mantel nominowana za trzecią część trylogii o Thomasie Cromwellu „The Mirror & The Light”. Za poprzednie części pisarka otrzymała Nagrodę Bookera – jeśli zwycięży i tym razem zostanie pierwszą trzykrotną laureatką Nagrody. Warto zwrócić szczególną uwagę na Gabriela Krauze, brytyjskiego pisarza polskiego pochodzenia. Mężczyznę nominowano za debiutancką książkę „Who They Was”, w której opowiada o dorastaniu, świecie gangów i przestępczości.

The Man Booker Prize for Fiction 2020 – długa lista nominowanych:

  • Burnt Sugar – Avni Doshi (Hamish Hamilton, Penguin Random House)

  • Who They Was – Gabriel Krauze (4th Estate, HarperCollins)

  • Apeirogon – Colum McCan (Bloomsbury Publishing)

  • Such a Fun Age – Kiley Reid (Bloomsbury Circus, Bloomsbury Publishing)

  • Real Life – Brandon Taylor (Originals, Daunt Books Publishing)

  • Redhead – The Side of The Road by Anne Tyler (Chatto & Windus, Vintage)

Krótką listę nominowanych, składającą się z sześciu finalistów, poznamy 15 września 2020. O tym, kto zostanie laureatem Nagrody Bookera dowiemy się w listopadzie.

Czym jest The International Booker Prize?

Nagroda Bookera (The Man Booker Prize for Fiction) to najbardziej prestiżowa literacka nagroda w Wielkiej Brytanii. Jest przyznawana za najlepsza powieść anglojęzyczną z ostatniego roku. Na początku mogli ją otrzymać wyłącznie pisarze będący obywatelami Wspólnoty Narodów, Irlandii albo Zimbabwe. Od 2014 roku laureatką Bookera może zostać każda powieść napisana w języku angielskim i wydana w Irlandii oraz Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy przyznano ją w 1969 roku, a jej laureatem był P.H. Newby (za powieść „Something to Answer For”).

Laureatkami zeszłorocznej Nagrody Bookera zostały Margaret Atwood za powieść „Testamenty” i Bernardine Evaristo za książkę „Girl, Woman, Other”.