Czas na czytanie! Najlepsze ebooki i audiobooki do -50%
Jeśli tylko możecie, nie wychodźcie z domu! To zdanie w ostatnim czasie pada niezwykle często, zarówno we wszelkich oficjalnych komunikatach, jak i w licznych postach w mediach społecznościowych. Jak pisaliśmy, na naszym facebookowym profilu, to ważny czas, który może zminimalizować rozprzestrzenianie się wirusa. To również okres, w którym część z nas ma więcej wolnego czasu niż zazwyczaj. Warto spędzić go w kreatywny sposób i nadrobić zaległości filmowe, serialowe, a przede wszystkim książkowe. Nie macie pomysłu po jaką lekturę sięgnąć? Przygotowaliśmy zestawienie, które może ułatwić wam wybór. Na liście znajdziecie ebooki i audiobooki, w które możecie się zaopatrzyć bez konieczności wychodzenia z domu.
Najlepsze ebooki i audiobooki do -50%
Kryminał i sensacja:
Camilla Läckberg i cykl kryminalny o Fjällbace
Powieści kryminalne Camilli Läckberg polecamy przede wszystkim tym czytelnikom, którzy cenią sobie połączenie historii o zbrodni z dobrze napisaną powieścią obyczajową. Autorka wnikliwie portretuje małe, zamknięte społeczności, w których pozornie nikt nie ukrywa żadnych sekretów. Prawda jednak okazuje się inna. Jeśli dotychczas nie mieliście jeszcze okazji sięgnąć po kryminały Läckberg polecamy pierwszy tom cyklu „Księżniczka z lodu”.
Ginie młoda kobieta, a wszystkie ślady wskazują na samobójstwo. Z tą wersją nie zgadza się jednak pisarka Erika Falck. Przy pomocy lokalnego policjanta Patricka Hedströma stara się dotrzeć do prawdy i rozwiązać zagadkę śmierci przyjaciółki.
Dylemat, B.A. Paris
„Dylemat” to najnowszy thriller psychologiczny B.A. Paris, autorki takich bestsellerów jak „Za zamkniętymi drzwiami”, „Na skraju załamania” czy „Pozwól mi wrócić”. W „Dylemacie” autorka stawia przed czytelnikiem pytanie o to, jak daleko można się posunąć, aby zapewnić ukochanej osobie kilka dodatkowych godzin beztroskiego szczęścia.
Cisza białego miasta, Eva García Sáenz de Urturi
„Cisza białego miasta” to pierwsza część „Trylogii białego miasta”. Kolejne części cyklu to „Rytuał wody” oraz „Władcy czasu”. Każda z powieści pełna jest mrocznych rodzinnych tajemnic, a każda kryminalna zagadka rozgrywa się na tle opowieści o baskijskiej kulturze i tradycji. W „Ciszy białego miasta” mamy do czynienia z podwójnym morderstwem, zadziwiająco podobnym do zbrodni sprzed lat. Czy to możliwe, że skazano niewinną osobę, a brutalny morderca jest wciąż na wolności?
Zadra, Robert Małecki
„Zadra” to najnowsza powieść kryminalna laureata Nagrody Wielkiego Kalibru, Roberta Małeckiego. To trzecia (po „Skazie” i „Wadzie”) część cyklu z komisarzem Bernardem Grossem w roli głównej. Tym razem Gross bada sprawę kości, które zostały odnalezione w pobliżu Grodna. Nowe tropy zaprowadzą go do sprawy zaginięcia studentów sprzed lat. Prawda do jakiej dotrze komisarz okaże się naprawdę przerażająca.
Seria z Joanną Chyłką Remigiusza Mroza
To jedna z najpopularniejszych w Polsce serii prawniczo-kryminalnych. Otwiera ją „Kasacja”, w której syn szanowanego biznesmena zostaje oskarżony o zamordowanie dwójki ludzi. Pozornie sprawa wydaje się oczywista – mężczyzna spędził 10 dni zamknięty w swoim mieszkaniu z ciałami ofiar. Syn biznesmena nie przyznaje się jednak do winy, ani nie zaprzecza, że to on jest mordercą. Jego sprawę ma poprowadzić bezwzględna Joanna Chyłka.
Jeśli pierwszy tom jest już dawno za wami polecamy kolejne powieści z cyklu: „Zaginięcie” „Rewizja”, „Immunitet”, „Inwigilacja” „Oskarżenie”, „Testament”, „Kontratyp”, „Umorzenie”, „Wyrok”.
W kategorii kryminał i sensacja polecamy również:
Przełęcz Diatłowa, Anna Matwiejewa
Żmijowisko, Wojciech Chmielarz
Czerwony świt, Jędrzej Pasierski
Głosy z zaświatów, Remigiusz Mróz
O krok za daleko, Harlan Coben
Powieści obyczajowe:
Światło w środku nocy, Jojo Moyes
To najnowsza powieść Jojo Moyes, autorki bestsellera „Zanim się pojawiłeś”. Alice jest rozczarowana życiem, jakie prowadzi. Szybki ślub z przystojnym mężczyzną okazał się wielką pomyłką. W jej domu zaczął rządzić apodyktyczny teść. Los Alice odmienia się o 180 stopni, kiedy do miasteczka przyjeżdża Margery. Kobieta prowadzi bibliotekę, a książki z jej zbioru wzbudzają wiele kontrowersji. Alice dzięki nowej znajomości odważy się zawalczyć o siebie i podążyć za głosem wolności.
Matki i córki, Ałbena Grabowska
„Matki i córki” Ałbeny Grabowskiej to historia czterech kobiet, których losy przeplatają się z burzliwą historią XX wieku. Cztery matki, naznaczone traumą i cztery córki borykające się z rodzinną historią.
Tatuażysta z Auschwitz, Heather Morris
„Tatuażysta z Auschwitz” to oparta na faktach bestsellerowa opowieść o miłości w czasach Zagłady. Lale Sokołow, tytułowy tatuażysta, został w 1942 roku przetransportowany do Auschwitz i otrzymał rozkaz tatuowania numerów na przedramionach przybywających do obozu więźniów. Kiedy podczas pracy spotyka Gitę zakochuje się w niej. Wykorzystuje swoją pozycję, aby uratować ukochaną.
Czas burz, Charlotte Link
„Czas burz” to pierwszy tom wielopokoleniowej sagi historycznej bestsellerowej autorki Charlotte Link. 1914 rok. Świat stoi u progu wojny. Felicja prowadzi spokojne życie. Nastolatka rozczarowana wyborem przyjaciela postanawia wyjść za mąż za przystojnego przedsiębiorcę. Nie wie jeszcze, że wojenne koleje losu doprowadzą do jej ponownego spotkania z dawnym ukochanym.
Jeszcze się kiedyś spotkamy, Magdalena Witkiewicz
To wzruszająca opowieść o miłości w czasie wojny, a także o życiowych wyborach i rodzinnych tajemnicach. Bohaterowie powieści Magdaleny Witkiewicz nieustannie zadają sobie pytanie o to, jak mogło potoczyć się ich życie, gdyby nie wybuch wojny.
W kategorii powieści obyczajowe polecamy również:
Dzień Kobiet, Gabriela Gargaś
Zrobię dla ciebie wszystko, Agata Przybyłek
Ostatnia arystokratka, Evžen Boček
Zanim nadejdzie jutro. Tom 1. Podróż do krainy umarłych, Joanna Jax
Wszystko, co w Tobie kocham, Samantha Young
Literatura faktu:
27 śmierci Toby’ego Obeda, Joanna Gierak-Onoszko
„27 śmierci Toby’ego Obeda” to reportaż, którego głównym „bohaterem” jest Kanada. Joanna Gierak-Onoszko odsłania przed czytelnikiem mroczną twarz kraju, który kojarzony jest z tolerancją i kulturą. Tymczasem prawda o Kanadzie okazuje się być dużo bardziej złożona.
Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji, Jelena Kostiuczenko
Rosja jest krajem wielu kontrastów – dobitnie udowadnia to swoim reportażem Jelena Kostiuczenko. Reportażystka opisuje ludzi ze społecznego marginesu, narkomanów, dzikich lokatorów i skrajnie ubogie rodziny. Świat jaki wyłania się z tego reportażu pozbawiony jest solidarności i sprawiedliwości.
Trzy kobiety, Lisa Taddeo
„Trzy kobiety” to głęboki reporterski portret kobiecego pożądania. Autorka oddaje głos trójce bohaterek, które opowiadają o tym, co je podnieca, napędza i ekscytuje. Co ważne nie ocenia ich, nie moralizuje opisanych praktyk i zachowań. Lisa Taddeo napisała szczery, empatyczny oraz pozbawiony pretensji reportaż pokazując, jak bardzo złożone jest pożądanie.
O tyranii, Timothy Snyder
Krótkie dzieło Timothy’ego Snydera to przestroga przed zagrożeniami, jakie może nieść za sobą bezrefleksyjne podejście do historii. Na podstawie wydarzeń, które doprowadziły do wybuchu II wojny światowej i Holokaustu autor pokazuje analogie, jakie możemy zauważyć we współczesności.
Wory. Tajemnice rosyjskiej supermafii, Galeotti Mark
„Wory” to reportaż o rosyjskiej przestępczości zorganizowanej, którą ukształtowały sowieckie łagry oraz obozy karne. Autor poświęci temu zagadnieniu aż dwadzieścia lat, a efektem jego badań jest właśnie ta książka.
W kategorii literatura faktu polecamy również:
Projekt Prawda, Mariusz Szczygieł
Sapiens. Od zwierząt do bogów, Yuval Noah Harari
Chrobot, Tomek Michniewicz
Epidemia, Sonia Shah
Drzazga, Mirosław Tryczyk
Popularnonaukowe i poradniki:
Co nas (nie) zabije, Jennifer Wright
Książka Jennifer Wright pozwala spojrzeć czytelnikowi na mroczne momenty w historii i z humorem poznać nawiedzające ludzkość plagi oraz walczących z nimi bohaterów.
Pieprzyć to! Jak przestać spełniać cudze oczekiwania, a zacząć własne, Alexandra Reinwarth
„Pieprzyć to!” nie jest kolejnym nudnym poradnikiem. Autorka książki pokazuje, w jaki sposób można obchodzić się z ludźmi, a także jak reagować na okoliczności, tak aby zacząć podchodzić do życia z dystansem. W końcu jak długo można spełniać oczekiwania innych i spychać to, co dla nas ważne na dalszy plan?
Kochaj najlepiej, jak potrafisz!, Stefanie Stahl
To poradnik niemieckiej terapeutki i psycholożki, która od lat prowadzi seminaria dotyczące miłości. W „Kochaj najlepiej, jak potrafisz” opisuje relacje międzyludzkie i pokazuje, że każdy ma potencjał, żeby stworzyć udany związek.
Warsztaty intymności, Agnieszka Szeżyńska
Książka „Warsztaty intymności” doświadczonej trenerki intymności i edukatorki seksualnej dla dorosłych pomaga odkryć na nowo seksualność, rozpoznać swoje potrzeby i nauczyć się swobodnie rozmawiać o seksie.
Wyloguj swój mózg, Anders Hansen
„Wyloguj swój mózg” jest szwedzkim bestsellerem nagrodzonym nagrodą The Health Award of the Year. Jego autor jest specjalistą w dziedzinie psychiatrii. Książka w niezwykle przystępny sposób tłumaczy, jak korzystać z nowoczesnych technologii, aby służyły one naszemu dobru. Anders Hansen odsłania przed czytelnikiem tajemnice działania mózgu w zderzeniu ze współczesną technologią oraz daje konkretne wskazówki.
W kategorii popularnonaukowe i poradniki polecamy również:
Dlaczego śpimy, Walker Matthew
Mit motywacji, Jeff Haden
Pobudzeni, Hutter-Epstein Randi
Punkt przełomowy, Malcolm Gladwell
Gdyby nasze ciało potrafiło mówić, James Hamblin
Fantastyka:
Ciemność, Jozef Karika
To najnowsza powieść Jozefa Kariki, słowackiego autora znakomicie przyjętych powieści grozy „Szczelina” i „Strach”. Serialowy scenarzysta postanawia spędzić święta Bożego Narodzenia w położonej na odludziu górskiej chatce. Jedno, z pozoru niegroźne, wydarzenie zmieni jego świąteczny wypoczynek w koszmar.
Problem trzech ciał, Liu Cixin
To pierwsza część bestsellerowego cyklu science fiction „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”. Tę książkę polecali miedzy innymi Barak Obama i Mark Zuckerberg. Tajemniczy chiński projekt z czasów Mao zaczyna przynosić straszne konsekwencje. Seria samobójstw wśród fizyków sprawia, że podjęte zostaje śledztwo, w trakcie którego odkryta zostaje dziwna gra sieciowa. Jej celem jest ocalenie mieszkańców planety przez zagładą. Szybko okazuje się, że to gra jest czymś więcej niż fikcyjną zabawą. Liu Cixin za „Problem trzech ciał” otrzymał prestiżową nagrodę Hugo.
Kwiaty dla Algernona, Daniel Keyes
Upośledzony umysłowo mężczyzna uczy się pisać i czytać na zajęciach w Beekman College. Dwoje naukowców z tej uczelni prowadzą badania nad wzrostem inteligencji. Ich eksperyment powiódł się już na myszy, teraz chcą przeprowadzić go na człowieku. Książka została wyróżniona najważniejszymi nagrodami, jakie może otrzymać dzieło science fiction – Hugo i Nebula.
Zima czarownicy, Katherine Arden
To trzecia część przygód Wasi i Morozka. Tym razem bohaterowie znani z „Niedźwiedzia i słowika” oraz „Dziewczyny z wieży” powracają, aby walczyć z magicznymi, śmiertelnymi wrogami, a także by ocalić obie Rusie – tę widzialną, a także tę niewidzialną.
Instytut, Stephen King
Najnowsza powieść amerykańskiego króla horroru. Luke Ellis budzi się w pokoju do złudzenia przypominającego jego własny. Brakuje tu jednak okien. Wkrótce okazuje się, że Luke trafił do tajemniczego Instytutu, w którym przetrzymywane są dzieci posiadające specjalne zdolności. Chłopak postanawia uciec. Jest jednak jeden problem – jak dotąd nikomu nie udało się opuścić Instytutu.
W kategorii fantastyka polecamy również:
Bastion, Stephen King
Echo z otchłani, Remigiusz Mróz
Władca Pierścieni, J.R.R. Tolkien
Dzienniki gwiazdowe, Stanisław Lem
Kroniki Diuny (#1), Frank Herbert
Literatura piękna:
Ósme życie (dla Brilki). Tom 1, Nino Haratischwili
To napisana z wielkim rozmachem saga rodzinna, w której Nino Haratischwili opisuje losy potomków gruzińskiego fabrykanta czekolada – a wszystko to na tle burzliwe historii XX wieku, pełnej tragedii i rozlewu krwi.
Zimowla, Dominika Słowik
„Zimowla” Dominiki Słowik to powieść, za którą autorka otrzymała w styczniu tego roku Paszport „Polityki“ w kategorii literatura. Akcja książki rozgrywa się w małym miasteczku Cukrówka położonym w Dolinie Zmornickiej. Życie płynie tam powoli, aż do momentu, kiedy w miasteczku zaczynają dziać się dziwne, tajemnicze rzeczy.
Księgi Jakubowe, Olga Tokarczuk
W tej obszernej powieści Olga Tokarczuk opisuje losy żydowskiego mistyka Jakuba Fanka, twórcy sekty frankistów. Autorka otrzymała za „Księgi Jakubowe” Nagrodę Literacką Nike – w wyborze jury oraz czytelników.
Miłość w czasach zarazy, Gabriel Garcia Marquez
„Miłość w czasach zarazy” to pełna humoru, wyrozumiałości i czułości historia miłości, która jest silniejsza od fatum, samotności, a nawet śmierci. To opowieść o uczuciu pomiędzy poetą imieniem Florentino Ariza, a trzeźwą i pełną rozsądku Feminą Dazy.
Szczygieł, Donna Tartt
Theo Decker cudem przeżywa zamach terrorystyczny, jaki przeprowadzono w muzeum. W zgliszczach budynku chłopak zauważa obraz „Szczygieł” Carela Fabritiusa. Był to ulubiony obraz matki Theo, która zginęła w zamachu. Chłopak wyrusza w podróż i zabiera ze sobą „Szczygła”. Okazuje się jednak, że wziął obraz nielegalnie – przetrzymując dzieło wpada w kłopoty. Za tę powieść Donna Tartt została uhonorowana Nagrodą Pulitzera.
W kategorii literatura piękna polecamy również:
Traktat o łuskaniu fasoli, Wiesław Myśliwski
Droga, Cormac McCarthy
Opowieść Podręcznej, Margaret Atwood
Pszczelarz z Aleppo, Christy Lefteri
Strupki, Paulina Jóźwik
A może zamiast czytać wolicie posłuchać? Jeśli tak, sprawdźcie nasze audiobookowe propozycje:
Mistrz i Małgorzata, Michaił Bułhakow
„Mistrz i Małgorzata” Bułhakowa to jedna z najważniejszych powieści XX wieku. Dzieło rosyjskiego pisarza na stałe weszło do kanonu światowej literatury. Do rozmowy dwójki moskiewskich literatów wtrąca się tajemniczy cudzoziemiec. To pozornie błahe wydarzenie rozpocznie całą serię niewyjaśnionych zdarzeń do jakich zacznie dochodzić w Moskwie, a ich zwieńczeniem będzie niezapomniany bal u samego szatana. Audiobookowa wersja powieści to superprodukcja z Andrzejem Chyrą i Magdaleną Różdżką w rolach głównych.
Dżuma, Albert Camus
„Dżuma” jest jedną z najbardziej cenionych powieści XX wieku. Dzieło Camusa to nie tylko portret miasta stojącego w obliczu wielkiego zagrożenia, ale także pogłębione studium postaci w obliczu Zła.
Stramer, Mikołaj Łoziński
„Stramer” to nowa i długo oczekiwana książka Mikołaja Łozińskiego, laureata Paszportu „Polityki”. Osobiste dramaty, miłości, rozstania i zdrady, a także ciągle puste kieszenie mieszają się z marzeniami o fortunie. Mimo nadziei na sprawiedliwy świat, zaczyna się do niego wdzierać nieuchronna Zagłada.
Wyspa potępionych. Prawdziwa historia wyspy Blackwell, Stacy Horn
To wstrząsająca i prawdziwa historia wyspy Blackwell i jednego z najbardziej kontrowersyjnych społecznych eksperymentów w historii USA. Na wyspie otwarto przytułek dla ubogich, niedołężnych, sierot, chorych psychicznie oraz przestępców. W założeniu mieli tam otrzymać pomoc, prawda jednak okazała się zgoła inna.
Opowiadania bizarne, Olga Tokarczuk
To zbiór dziesięciu opowiadań polskiej noblistki. Każde z nich pełne jest absurdu i niesamowitości. W swoich tekstach Tokarczuk przenosi czytelnika między innymi do współczesnej Azji czy Szwajcarii, dalekiej przyszłości, a także do Rzeczpospolitej szlacheckiej z XVII wieku.
Audiobooki – polecamy również:
Kontratyp, Remigiusz Mróz
Osiedle marzeń, Wojciech Chmielarz
Dziewięcioro nieznajomych, Liane Moriarty
Homo deus ,Yuval Noah Harari
Kamień, Małgorzata Kuźmińska, Michał Kuźmiński
Wszystkie tytuły z powyższej listy znajdziecie u nas w promocji, która potrwa do 29.03. Życzymy wielu udanych lektur, a przede wszystkim dużo zdrowia.
Kategorie
- Aktualności (517)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (185)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)