„Demonomachia” – premiera audiobooka książki Marka Krajewskiego
Od 22 marca w księgarni internetowej możecie kupić audiobooka „Demonomachii”, najnowszej powieści Marka Krajewskiego.
„Demonomachia” – premiera audiobooka
W połowie lutego ukazała się nowa powieść Marka Krajewskiego pt. „Demonomachia” – pierwsza, samodzielnie napisana książka autora nie będąca kryminałem. Nie pojawiają się w niej dwaj najbardziej znani bohaterowie wykreowani przez Krajewskiego – Eberhard Mock i Edward Popielski. „Demonomachia” to pełnokrwista powieść grozy, której tytuł po grecku oznacza „walka z demonami”.
Od dnia premiery „Demonomachii” książka dostępna jest w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka i papierowej. Dziś swoją premierę ma audiobook, którego czyta Jakub Kamieński.
„Demonomachia” – wciągająca powieść grozy
„Demonomachia” to wciągająca powieść o demonach, której fabuła rozgrywa się w Galicji przełomu XIX i XX wieku.
Głównym bohaterem jest gimnazjalista Stefan Zborski. Chłopak nie może pogodzić się z nagłą śmiercią ojca. Pragnąć odszukać odpowiedzi na dręczące go pytania, których nie zdążył zadać mu za życia, postanawia zorganizować seans spirytystyczny. Choć nie wierzy w istnienie świata duchów, to jednak pod wpływem irracjonalnego impulsu decyduje się na magiczne przeżycie.
Zborski nie jest świadomy mocy, w jaką podczas seansu wyposażyły go demony. Stefan przez przypadek rzuca klątwę na żydowskiego chłopca. Szlomek w niespodziewanych momentach zaczyna wić się niczym wąż i wydaje z siebie przerażające wrzaski, przypominające wycie kota. Tak zaczyna się śledztwo w demonicznej sprawie.
W powieści Krajewskiego czytelnik spotka rozmodlonych Żydów z Podgórza, doświadczy orgii artystów młodopolskiego Krakowa. W „Demonomachii” zderzają się ze sobą siła rozumu i moc wiary, niewinna miłość i bezduszne wyuzdanie. Zborski lawirując na granicy dwóch światów, będzie szukał odpowiedzi na pytanie: „Czy dybuki istnieją?”.
Marek Krajewski i fabule „Demonomachii”
Tą powieścią grozy wchodzę w literacką strefę mroku. Akcja rozgrywa się na przełomie wieków XIX i XX w podkrakowskim mieście Podgórze (dziś dzielnica Krakowa). Jej bohater, uczeń podgórskiego gimnazjum klasycznego, Stefan Zborski cierpi na zachowania kompulsyjno-obsesyjne — używając języka dzisiejszej psychiatrii. Objawiają się tym, iż wypowiada on niechciane słowa, przeklina przypadkowych ludzi, których codziennie spotyka na swej drodze. W pewnym momencie zauważa, że jedna z tych klątw jest „skuteczna”. Żydowski chłopiec Szlomek Kranz pod jej wpływem zaczyna zachowywać się jak zwierzę.
I wtedy się zaczyna demoniczne śledztwo. Maturzysta, a później student Zborski, dręczony wyrzutami sumienia, zgłębia żydowskie wierzenia o dybukach, poznaje chrześcijańskie egzorcyzmy i demonologię porównawczą. Trafia na krakowskie profesorskie salony, zanurza się w dziką i rozpustną atmosferę młodopolskich artystycznych przyjęć, snuje się nad ranem po Plantach wśród pijanych kreatur, wśród księżniczek nocy i zaćmionych absyntem poetów. Swoistym leitmotivem tej powieści grozy (choć nie mottem) są słynne słowa Fryderyka Nietzschego (cytuję z pamięci): „Kto walczy z potworami, niechaj uważa, by samemu nie stać się potworem. A jeśli długo wpatrujesz się w otchłań, wiedz, że ona wpatruje się również w ciebie”.
cytat pochodzi z profilu Marka Krajewskiego na Facebooku
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (517)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (185)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)