Laureatami Literackiej Nagrody Nobla za lata 2018 i 2019 zostali Olga Tokarczuk i Peter Handke!

10 października o godzinie 13.00 Akademia Szwedzka ogłosiła dwóch laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W związku z kontrowersjami, które pogrążyły Akademię Szwedzką, w zeszłym roku nie przyznano literackiego Nobla. Laureatką za rok 2018 została Olga Tokarczuk, natomiast Austriak Peter Handke został wyróżniony za rok 2019.

Olga Tokarczuk
Kup w promocji na Woblink.com

Olga Tokarczuk laureatką Nagrody Nobla

Monika Ochędowska w artykule dla Tygodnika Powszechnego pisze o noblowskich fanatykach, którzy za wszelką cenę starają się znaleźć sposób na przewidzenie, kto ma największe szanse na statuetkę. W 2017 roku odkryli, że najczęściej wypożyczanymi książkami z Noblowskiej Biblioteki były powieści Kazuo Ishiguro, późniejszego laureata Nagrody. Kilka miesięcy temu, na jednym z forów internetowych pojawiła się informacja, że członkowie Akademii wypożyczyli łącznie siedem książek Olgi Tokarczuk. Te siedem książek okazało się prorocze!

Prowadź swój pług przez kości umarłych
Kup ebooka, książkę lub audiobooka na Woblink.com

Źródła zdjęć: Peter Handke („Wild + Team Agentur – UNI Salzburg” licencja (CC BY-SA 3.0)) Olga Tokarczuk (Martin Kraft licencja CC BY-SA 3.0)