Barack Obama tradycyjnie w mediach społecznościowych podzielił się ze swoimi obserwatorami zestawieniem najciekawszych lektur mijającego roku. Na liście znalazły się książki takich pisarzy, jak David Diop, Amos Towles, Patrick Radden Keefe, Lauren Groff, Colson Whitehead, Jonathan Franzen czy Anthony Doerr. Część z nich możemy już czytać w polskim tłumaczeniu.

Książki roku 2021 wg Baracka Obamy

Na oficjalnych profilach Baracka Obamy w mediach społecznościowych pojawił się post, w którym były prezydent Stanów Zjednoczonych dzieli się najciekawszymi lekturami mijającego roku. W zestawieniu znalazły się nowe tytuły, jak i książki, które Obama polecał już czytelnikom na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Na liście znalazły się nowe książki takich autorów, jak Anthony Doerr, Lauren Groff, Patrick Radden Keefe czy Jonathan Franzen. Niektóre z tytułów wymienionych przez Obamę dostępne są już w języku polskich.

„At Night all Blood is Black” David Diop
(polskie wydanie: „Bratnia dusza”, Wydawnictwo Cyranka, tłum. Jacek Giszczak)

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na książki, które ukazały się już na polskim rynku oraz te napisane przez pisarzy dobrze znanych w naszym kraju. Jednym z najgłośniejszych tytułów na liście niewątpliwie jest powieść tegorocznego laureata Międzynarodowego Bookera, czyli Davida Diopa. Wyróżniona Bookerem powieść „At Night all Blood is Black” (fr. „Frère d’âme”) ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Cyranka pt. „Bratnia dusza”. Książka Diopa to niezwykle brutalna, mrożąca krew w żyłach opowieść o wojnie i stracie. Głównym bohaterem powieści jest Alfa Ndiaye, Senegelaczyk wysłany na front I wojny światowej do walki w szeregach armii francuskiej. w trakcie starć poważnie ranny zostaje jego przyjaciel, Madempa Diop, który prosi Alfę o skrócenie jego cierpień. Prosi przyjacielam, by ten go dobił. Alfa nie decyduje się na ostateczne pchnięcie bagnetem i zostawia przyjaciela. Od tamtej pory zaczynają dręczyć go wyrzuty sumienia. Bohater zaczyna pod osłoną nocy zakradać się za linie wroga – dokonuje skrytobójczego odwety na Niemcach. Swoim ofiarom odcina dłonie, które z powrotem do okopów, jak cenne trofeum.

2021 obama bratnia dusza
Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com!

„Klara and the Sun” Kazuo Ishiguro
(polskie wydanie: „Klara i Słońce”, Wydawnictwo Albatros, tłum. Andrzej Szulc)

To pierwsza powieść Ishiguro, jaką napisał po otrzymaniu Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Tym samym, jest to jedna z najbardziej wyczekiwanych książek tego roku. „Klara i słońce” jest futurystyczną powieścią o ludzkich uczuciach i sztucznej inteligencji. Klara jest sztuczną przyjaciółką mającą niezwykłe zdolności obserwacyjne. Ze sklepu, w którym się znajduje śledzi zachowania tych, którzy mijają witrynę, a niekiedy wchodzą do środka. Klara chciałaby, aby któryś z klientów wybrał właśnie ją. Jednak kiedy tak się stanie, prędko przekona się, że nie zawsze można ufać składanym przez ludzi obietnicą.

klara i słońce 2021 obama
Kup ebooka na Woblink.com

„Crossroads” Jonathan Franzen
(polskie wydanie: „Na rozdrożu”, Wydawnictwo Sonia Draga, tłum. Witold Kurylak)

„Na rozdrożu” to najnowsza powieść Jonathana Franzena, jednego z najbardziej cenionych współczesnych pisarzy amerykańskich. To pierwszy tom serii, najprawdopodobniej trylogii. „Na rozdrożu” to saga o rodzinie Hildebrandtów. Franzen przedstawia losy rodziny na przestrzeni trzech pokoleń, w tle kreśląc historię oraz przemiany polityczno-społeczne Stanów Zjednoczonych ostatnich pięćdziesięciu lat.

jonathan franzen 2021 obama lista

„Project Hail Mary” – Andy Weir
(polskie wydanie: „Projekt Hail Mary”, Wydawnictwo Akurat, tłum. Radosław Majewski)

Wydaje się, że umieszczenie na liście książki Weira, ma jedynie pokazać, że Obama czyta nie tylko ambitne reportaże i literaturę piękną, ale sięga również po fantastykę i science-fiction. „Projekt Hail Mary” to najnowsza książka Andy’ego Weira, autora, który zyskał światową sławę dzięki bestsellerowej powieści „Marsjanin”. Po raz kolejny bohaterem jego dzieła jest samotny kosmonauta. Z jedną różnicą – tym razem nie musi uratować siebie, ale całą planetę przed katastrofą.

projekt hail mary 2021 obama
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową na Woblink.com

Pisarze znani w Polsce – Groff, Towles, Whitehead, Doerr, Patchett, Keefe

Niewątpliwie do ulubionych pisarek byłego prezydenta USA należy Lauren Groff. W tym roku Obama wyróżnił jej najnowszą powieść pt. „Matrix”. Groff to autorka bardzo dobrze znana w Polsce. Do tej pory w polskim tłumaczeniu ukazały się trzy powieści amerykańskiej pisarki – „Fatum i Furia”, „Arkadia” i „Floryda”.

lauren groff 2021 obama matrix

Obama poleca także najnowszą powieść Amora Towlesa, który szturmem podbił rynki czytelnicze na całym świecie dzięki głośnej powieści „Dżentelmen w Moskwie”. Akcja „Lincoln Highway” – najnowszej, trzeciej powieści Towlesa – rozgrywa się w połowie lat 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Głównym bohaterem jest osiemnastoletni Emmett Watson, który po odsiadce za nieumyślne spowodowanie śmierci, planuje zająć się swoim ośmioletnim bratem. Obaj zostali porzuceni przez matkę, a ich ojciec niedawno zginął. Dwójka przyjaciół Emmetta z farmy, gdzie chłopak odbywał karę, zaplanowała dla niego inną, zaskakującą przyszłość. Wiele wskazuje na to, że książka Towlesa ukaże się w Polsce w 2022 roku.

amor towles lincoln obama 2021

Z gigantów współczesnej literatury, na liście Obamy pojawił się Colson Whitehead, dwukrotny laureat Pulitzera i National Book Award, autor bestsellerowej „Kolei podziemnej”. Akcja najnowszej powieści Whiteheada – „Harlem Shuffle”– rozgrywa się na przełomie lat 50. i 60. w nowojorskim Harlemie. To wyjątkowy miks powieści kryminalnej z sagą rodzinną. W polskim tłumaczeniu ukaże się najprawdopodobniej w 2022 roku.

Obama wyróżnił też najnowsza książkę Elizabeth Kolbert, autorkę bestsellerowej książki „Szóste wymieranie”, za którą otrzymała Nagrodę Pulitzera. W „Under a White Sky: the Nature of the Future”, swojej najnowszej publikacji, Kolbert przygląda się nowemu światu, który tworzymy. Autorka rozmawia z biologami, inżynierami i odkrywcami, którzy próbują rozwiązać problemy współczesnej cywilizacji – od ratowania zagrożonych gatunków zwierząt po próbę ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

Kolejnym głośnym nazwiskiem na liście Obamy jest Anthony Doerr, autor bestsellerowej powieści „Światło, którego nie widać”. jego najnowsza książka – „Cloud Cuckoo Land”. Fabuła trzeciej powieści Doerra rozgrywa się na kilku płaszczyznach czasowych. W tej rozciągającej się od XV wieku po teraźniejszość, a nawet przyszłość historii, łączą się losy Anny, Omeira, Seymoura, Zeno i Konstance. Doerr zabiera czytelników do XV-wiecznego Konstatnynopola, XX-wiecznych Stanów Zjednoczonych oraz na międzygwiezdny statek kosmiczny. Z pewnością powieść ukaże się w Polsce na przestrzeni najbliższych kilkunastu miesięcy.

Obama wyróżnił również Ann Patchett, pisarkę, która zyskuje na świecie coraz większą popularność. W 2021 roku w Polsce ukazały się jej dwie książki – „Dom Holendrów” i „Stan skupienia”.  „These Precious Days” to zbiór esejów, w którym amerykańska autorka pisze o swojej rodzinie, przyjaźniach i rzecz jasna pisaniu.

 

W 2020 roku w Polsce ukazało się tłumaczenie głośnego, monumentalnego reportażu Patricka Raddena Keefe’a pt. „Cokolwiek powiesz, nie mów nic”, w którym autor opisywał konflikt w Irlandii Północnej. Obama wyróżnił jego najnowszą książkę – „Empire of Pain”. Keefe przedstawia w niej historię Sacklerów, potentatów rynku farmaceutycznego, jednej z najbogatszych rodzin na świecie. Sacklerowie, znani byli z udzielania się we wspieranie kultury, sztuki i nauki. Finansowali m.in. Harvard, Metropolitan Museum of Art, Oxford czy niektóre zbiory w Luwrze. Do niedawna niejasne było źródło rodzinnej fortuny. Okazało się, że Sacklerowie wzbogacili się na sprzedaży OxyContinu, środka przeciwbólowego, którego skład opierał się na opioidach. Od momentu wypłynięcia prawdziwych danych wiele instytucji zerwało związki z Sacklerami. Keefe opisuje upadek rodzinnego imperium.

Obama wyróżnił również powieść „Intimacies” amerykańskiej autorki Katie Kitamury. W Polsce znana jest dzięki powieści „Rozstanie”, którą w 2018 roku wydało Wydawnictwo Literackie w tłumaczeniu Macieja Świerkockiego.

kitamura obama 2021

Obama 2021 – pozostałe książki:

„Invisible Child: Poverty, Survival & Hope in an American City” – Andrea Elliott

„The Final Revival of Opal & Nev” – Dawnie Walton

„Crying in H Mart” – Michelle Zauner

„Aftershocks” Nadia Owusu

„The Love Songs of W.E.B. Du Bois” – Honoree Fanonne Jeffers

„Beautiful Country” – Qian Julie Wang

„How the World is Passed” – Clint Smith

„Land of Big Numbers” – Te-Ping Chen

„When we Cease to Understand The World” – Bejmanin Labatut

„Things we lost to the Water” – Eric Nguyen

„Leave the World Behind” – Rumaan Alam

„The Sweetness of Water” – Nathan Harris