2 lipca obchodzimy Światowy Dzień UFO. Ma on na celu upamiętnienie dnia, w którym (podobno) w 1947 roku w amerykańskim Roswell rozbił się statek UFO. To wydarzenie jest po dziś dzień jednym z najbardziej porywających sekretów współczesności. Z tej okazji zebraliśmy dla was najlepsze książki o kosmitach.

Powstanie Światowego Dnia UFO zainicjował w 2001 roku Haktan Akdogan, pasjonat zjawisk nadprzyrodzonych. Głównym celem obchodów ma być zwiększanie świadomości ludzi na temat istnienia istot pozaziemskich. Wokół wydarzeń z Roswell (mówi się o katastrofie statku kosmicznego oraz o odnalezieniu ciała kosmity) narosło wiele teorii spiskowych i legend. Dlatego też Światowy Dzień UFO ma także na celu przekonać rząd do odtajnienia wszystkich informacji, jakie na ten temat posiada.

W naszym zestawieniu najlepszych książek o UFO i kosmitach znajdziecie zarówno science fiction, horror, powieść obyczajową z wątkami grozy, jak i książkę, której autor postawił sobie za cel zebranie i rzetelne przedstawienie informacji o katastrofie w Rosswell.

Książki o istotach nadprzyrodzonych warte przeczytania – wybór Woblink

Wojna światów, Herbert George Wells

„Wojna światów” to niepodważalnie jedna z najważniejszych powieści science fiction, jaka kiedykolwiek powstała. Na jej kartach Herbert George Wells opowiada historię inwazji Marsjan na Ziemię. Chcą dokonać jej kolonizacji, a mieszkańcy planety mają stać się ich pożywieniem. Zaczynają siać niewyobrażalne spustoszenie, chcąc za wszelką cenę podporządkować sobie rasę ludzką. Marsjański atak wyzwala w wielu ludziach najgorsze instynkty.

Książki o kosmitach
Kup ebooka lub książkę „Wojna światów” na Woblink.com

Masakra ludzkości, Stephen Baxter

„Masakra ludzkości” Stephena Baxtera jest określana jako niezwykle interesująca kontynuacja klasycznej powieści „Wojna światów”. Od złowrogiej inwazji Marsjan minęło już czterdzieści lat. Gatunek ludzki rozwinął się. Mimo iż ludzie sądzą, że mają wiedzę, jak pokonać Obcych, stale obserwują niebo. Marsjanie okazują się być nieodporni na ziemskie zarazki, wojsko jest w pełnej gotowości. Jednak zgodnie ze słowami narratora powieści Wellsa pierwsza inwazja miała być wyłącznie misją zwiadowczą, a prawdziwy najazd na Ziemię ma dopiero nadejść.

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Kroniki Diuny (#1). Diuna, t.1, Frank Herbert

„Diuna” została uhonorowana dwoma najbardziej prestiżowymi wyróżnieniami w dziedzinie science fiction – nagrodą Nebula w 1965 roku i Hugo w 1966. Arrakis, nazywane Diuną, to jedyne w całym wszechświecie źródło menażu. To substancja przedłużająca życie i umożliwiająca odbywanie podróży kosmicznych, a także przewidywanie przyszłości. W konsekwencji rozkazu Padyszacha Imperatora Szaddama IV rządzący Diuną Harkonnenowie muszą opuścić planetę będącą ich największym źródłem dochodu. Otrzymują ją ich oddani wrogowie, a przejęcie planety zostało ukartowane.

Książki o kosmitach
Kup ebooka „Diuna” na Woblink.com

Wspomnienie o przeszłości Ziemi (Problem trzech ciał, Ciemny las, Koniec śmierci), Cixin Liu

„Wspomnienie o przeszłości Ziemi” to bestsellerowy cykl autorstwa Cixin Liu o UFO. Książki składające się na tę serię to: „Problem trzech ciał”, „Ciemny las” i „Koniec śmierci”. Pierwsza część trylogii otrzymała nagrodę Hugo dla najlepszej powieści 2015 roku. Książka została okrzyknięta wielkim wydarzeniem w literaturze zaliczanej do fantastyki naukowej, jest porównywana do „Diuny” i „Fundacji”. Mamy tu do czynienia z serią samobójstw wybitnych fizyków. Wydarzenia te doprowadzają do śledztwa, w toku którego odnaleziona zostaje tajemnicza gra „Trzy ciała”.

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Solaris, Stanisław Lem

Ta powieść to, jeśli chodzi o tematykę UFO, książka należąca do najbardziej rozpoznawalnych i najlepszych tytułów Stanisława Lema. Została przetłumaczona na przeszło 40 języków i na stałe zagościła w kanonie literatury XX wieku. Opisana tu historia kontaktu z obcą cywilizacją staje się tłem dla rozważań o ludzkim umyśle i specyfice poznania. Główny bohater „Solaris”, psycholog Kris Kelvin, wyrusza w podróż na tytułową planetę, na której doświadcza spotkania z cytoplazmatycznym oceanem będącym formą obcej inteligencji. Zaczynają nawiedzać go paranormalne wizje, spotyka również swoją żonę, która na Ziemi popełniła samobójstwo.

Książki o kosmitach
Kup ebooka lub książkę „Solaris” na Woblink.com

Piąta fala, Rick Yancey

„Piąta fala” to pierwszy tom bestsellerowej sagi Ricka Yanceya. Ta książka o UFO to z jednej strony porywająca historia o znamionach klasyki literatury fantastycznej i jednocześnie opowieścią o konflikcie cywilizacyjnym ukazaną w niezwykle świeży sposób. „Piąta fala” to historia zagrożenia, miłości i zdrady w obliczu zagłady. Czy ludzka rasa będzie w stanie odeprzeć najazd obcej, dużo bardziej zaawansowanej cywilizacji?

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Opowieści o pilocie Pirxie, Stanisław Lem

Powieść Lema poświęcona losom pilota Pirxa to jedna z lżejszych książek w dorobku polskiego mistrza fantastyki. Tytułowy pilot to sympatyczny chłopak, który zasiada za sterami gwiazdolotu. Podczas swojej pracy musi codziennie zmagać się z przyziemnymi problemami kosmicznych podróży, takimi jak sprawiająca problemy załoga czy chciwi armatorzy. Pirx potrafi jednak świetnie radzić sobie w najbardziej nawet ekstremalnych sytuacjach. Historie o sympatycznym pilocie są dla Lema doskonałym pretekstem do podjęcia rozważań o niedoskonałościach każdego człowieka składających się na istotę człowieczeństwa.

Książki o kosmitach
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Stukostrachy, Stephen King

„Stukostrachy” to powieść mistrza grozy Stephena Kinga. Haven to małe, spokojne miasteczko w stanie Maine. Nieoczekiwanie zmienia się w mogącą pochłonąć każdego śmiertelną pułapkę. Co wywołało tę mrożącą krew w żyłach przemianę? Pewnego dnia, podczas wędrówki po pobliskim lesie, Bobby Anderson potyka się o metalowy przedmiot tkwiący w ziemi. Wydaje się, że znajduje się on tam od setek lat. Po odnalezieniu zaczyna się rozrastać i coraz bardziej przypominać ruiny starożytnych budowli. Bobbi wraz z partnerem popada w coraz większe uzależnienie tajemniczym wykopaliskiem. Co więcej, każdy mieszkaniec miasteczka zostaje obdarzony sekretną mocą.

Kup ebooka lub książkę „Stukostrachy” na Woblink.com

UFO z Roswell, Johannes von Buttlar

Autor „UFO z Roswell” próbuje wyjaśnić zagadkę Roswell w oparciu o dostępne dokumenty i badania. Początek lipca 1947. Na pustyni położonej niedaleko Roswell w Nowym Meksyku rozbija się tajemniczy pojazd pozaziemskiej cywilizacji. Ekipa specjalna amerykańskich sił powietrznych znajduje wrak i ciała, które zostają zabezpieczone. Pentagon przeprowadza wszystkie badania i zdobyte informacje utrzymuje w sekrecie, pozostawiając wiele pytań i nie dając żadnych odpowiedzi. Dlaczego świadkowie wydarzeń z Roswell muszą zachować milczenie? Czy kiedykolwiek poznamy prawdę o tajemniczym zdarzeniu?

Książki o kosmitach
Kup ebooka na Woblink.com

Autostopem przez Galaktykę, Douglas Adams

Książka Douglasa Adamsa to przezabawna powieść science fiction, która osiągnęła status kultowej. Autor idealnie łączy w niej brytyjski humor z wizjonerską fantastyką. Artur, główny bohater i mieszkaniec Ziemi, wiedzie na swojej planecie spokojne życie. Sytuacja zmienia się, gdy okazuje się, że jego przyjaciel Ford to kosmita. Co więcej, chłopak dowiaduje się, że jego ojczysta planeta ma zostać unicestwiona, a to dopiero początek problemów, z jakimi będzie musiał zmierzyć się Artur.

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Łowca snów, Stephen King

„Łowca snów” to kolejna powieść Stephena Kinga poruszająca tematykę UFO. Książka ta to bardzo dynamiczna i pełna zwrotów akcji historia o mocy przyjaźni. Czwórka nastolatków dokonała czegoś wspaniałego i dobrego, czegoś, co bezpowrotnie zmieniło ich życie. Los każdego z nich potoczył się zupełnie inaczej, jednak poprzez połączenie telepatyczną więzią wszyscy trafią do małego domku w głębi lasu. To w tym miejscu ich drogi będą musiały rozejść się na zawsze – jednych czeka śmierć, drugich coś jeszcze gorszego. Pomóc może im wyłącznie ten piąty, który połączył ich przed laty.

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Mass Effect Andromeda: Nexus Początek, K.C. Alexander, Jason M. Hough

To oficjalny prequel świetnej gry Mass Effect: Andromeda. Nexus to gigantyczna stacja kosmiczna. Jest ona centrum dowodzenia i rządzenia całą kolonizacją. Pewnego razu członkowie załogi budzą się i odkrywają szereg zniszczeń, jakim uległ statek. Tymczasem podążają tam arki z kolonistami. Cała misja staje pod znakiem zapytania. Sloane Kelly, dyrektor do spraw bezpieczeństwa, musi zmierzyć się z trudnym zadaniem – zaprowadzić porządek i zidentyfikować zagrożenie. Jeśli mu się nie powiedzie, cała Inicjatywa Andromeda będzie zagrożona.

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Honor Harrington (#1). Placówka Basilisk, David Weber

„Placówka Basilisk” to pierwszy tom cyklu „Honor Harrington”. Dowództwo nad krążownikiem HMS Fearless uzbrojonym w eksperymentalną broń przejmuje Honor Harrington. W czasie dorocznych manewrów floty udaje jej się zniszczyć Agresorów, flagową jednostkę. Zostaje za to oddelegowana do układu planetarnego Basilisk będącego miejscem zsyłki najgorszych oficerów. Kwitnie tam przemyt, a tubylcy zażywają narkotyk wywołujący w nich furię. Harrington dysponuje wyłącznie niesprawnym krążownikiem i buntującą się załogą, a jej przełożeni chcą, by zaprowadziła porządek w całym układzie. Nie wiedzą jednak, że Harrington nie jest osobą, którą można rozwścieczyć bez konsekwencji.

Kup ebooka „Placówka Basilisk” na Woblink.com

Rocznica upamiętniająca owianą tajemnicą katastrofę UFO w Roswell to doskonała okazja, aby sięgnąć po książki oscylujące wokół tematu kosmitów i obcych przybyszów z kosmosu. Dlatego też w Światowy Dzień UFO polecamy wybrać którąś z powyższych propozycji książek o kosmitach. Życzymy udanej lektury!

Martyna Gancarczyk