Grzegorz Bogdał laureatem IX edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza
Grzegorz Bogdał został laureatem IX edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za zbiór opowiadań „Idzie tu wielki chłopak”. Tytuł ten ukazał się nakładem Wydawnictwa Czarne Kapituła nagrody przyznała również wyróżnienie w postaci rezydencji literackiej w Vence na południu Francji. Otrzymała je Katarzyna Groniec za książkę „Kundle”.
Grzegorz Bogdał laureatem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza 2024 za zbiór opowiadań „Idzie tu wielki chłopak”
Tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza został Grzegorz Bogdał za zbiór opowiadań „Idzie tu wielki chłopak” (Wydawnictwo Czarne). Autor otrzymał 40 000 złotych, statuetkę i lornetkę będącą Gombrowiczowskim symbolem twórczej uważności wobec świata.
W trakcie uroczystej gali, w laudacji Justyna Sobolewska, członkini kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, mówiła:
Zachwyciła nas ta błyskotliwa, precyzyjna proza, którą chce się czytać powoli, z uwagą dla poszczególnych zdań, z których każde jest osobnym utworem literackim. Jest opowiadaczem deziluzyjnym, bezlitosnym, odzierającym rzeczywistość z jej masek i złudzeń. Zupełnie jak Gombrowicz.
Doceniliśmy tę książkę za przejmujący, zbiorowy portret śląskiego miasta i szpitala psychiatrycznego w Toszku. To zupełnie inna książka o Śląsku, niż te, które znamy. Celnie uderza w stereotypowy jego obraz.
Nagroda Gombrowicza 2024
Nagroda Gombrowicza przyznawana jest za najlepszą pierwszą lub drugą książkę danego autora napisaną w języku polskim. W tym roku do Nagrody Gombrowicza zostało nadesłanych ponad 80 zgłoszeń. Kapituła w składzie Ewa Graczyk (przewodniczący), Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska z sekretarzem kapituły Tomaszem Tyczyńskim, wybrała pięć książek, które otrzymały oficjalne nominacje. Oprócz Grzegorza Bogdała nominowano Iwonę Bassę, „Głodni” (Biuro Literackie), Katarzynę Groniec, „Kundle” (Nisza), Barbarę Klicką, „Reneta” (W.A.B.), Aleksandrę Tarnowską, „Wniebogłos” (ArtRage).
Nagroda Gombrowicza – historia
W tym roku Nagroda Gombrowicza została wręczona po raz dziewiąty. Rok 2016 był rokiem, gdy Kapituła wręczała Nagrodę Gombrowicza po raz pierwszy, wyróżniono dwóch laureatów. Byli nimi Weronika Murek za „Uprawę roślin południowych metodą Miczurina” i Maciej Hen za „Solfatarę„. W drugiej edycji Nagrodę Gombrowicza dostała Anna Cieplak za powieść „Ma być czysto„, w trzeciej (2018) Marcin Wicha za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem„. Z kolei w czwartej (2019) Olga Hund za „Psy ras drobnych„ i w piątej (2020) Barbara Sadurska za książkę „Mapa„. W szóstej (2021) Aleksandra Lipczak za książkę „Lajla znaczy noc”, a w siódmej (2022) Barbara Woźniak za „Niejedno”. W zeszłym roku (2023) laureatem został Jakub Nowak za „To przez te.n wiatr”.
Foto. Dominik Musiałek
Fotografia pochodzi z profilu Muzeum Witolda Gombrowicza na Facebooku
Martyna Latkowska
O autorce artykułu
Miłośniczka literatury oraz kina, zwłaszcza horrorów.
Rocznik 93. Koordynatorka jednej z największych w Polsce akcji promującej czytelnictwo – akcji Czytaj PL.
Red. Nacz. Bloga Woblinka i portalu CzytajPL.pl.
Najbardziej lubi jeść i uprawiać sport.
Kategorie
- Aktualności (517)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (28)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (29)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (185)
- Premiery książek (97)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)