Barbara Sadurska to polska prawniczka, specjalizująca się przede wszystkim w prawie autorskim, a także pisarka - autorka głośnej książki “Mapa”. Sadurska ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, jak również tamtejszą polonistykę. Jest także absolwentką studiów podyplomowych w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej UJ pt. “Prawo autorskie, prasowe i wydawnicze”, oraz „Społeczeństwo informacyjne” na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Prowadzi szkolenia z prawa autorskiego oraz warsztaty kreatywnego pisania. W 2020 roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza za “Mapę”.
“Mapa” - debiutancka książka Sadurskiej
Na debiutancką książkę Barbary Sadurskiej, “Mapa”, składa się siedem opowiadań, które łączy motyw XV-wiecznej mapy świata. W tym czasie, gdy pokrywało ją jeszcze wiele białych plam, rozpalały one wyobraźnię i stanowiły wyzwanie dla śmiałków. Nielinearna opowieść Sadurskiej, napisana charakterystycznym, zadziornym językiem, mknie przez kilka wieków, wskazując na pozornie niemające ze sobą wiele wspólnego postaci i historie. Nie ma tu klucza, nie ma prostego związku przyczynowo-skutkowego. Podróżujemy przez historię, spotykając to Rembrandta, to nazistę w czasie II wojny światowej. Razem z nimi przeżywamy co i rusz jakieś déjà vu - tyle że nie zawsze należy ono do życiorysu bohatera, który je odczuwa … Tytułowa mapa przechodzi z rąk do rąk, przywodząc na myśl opowieści w stylu “Imienia róży” Umberta Eco. Równocześnie opowiada o ludzkiej tożsamości i łatwości, z jaką człowiek nakłada maski, by ukryć się przed światem.
Nagrody literackie Barbary Sadurskiej
Barbara Sadurska za “Mapę” otrzymała przede wszystkim Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza 2020, jak również była nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki “Gryfia”. Wcześniej Sadurska otrzymała III nagrodę Agencji Dramatu i Teatru “Wszystko takie smutne” (2009), II nagrodę w konkursie “Trzy Korony” - Małopolska Nagroda Filmowa, za pełnometrażowy scenariusz filmowy “Calineczka” (2011), a także I nagrodę w konkursie na najlepsze opowiadanie Międzynarodowego Festiwalu Opowiadań za dzieło “Pełnia” (2018).
Szukasz wciągających historii i opowiadań pełnych nieoczywistych zakończeń? Znajdziesz ich wiele na Woblinku - zarówno w ebookach, jak i audiobookach czy książkach papierowych.
Źródło zdjęcia: Miesięcznik Znak, Fot. Wojciech Karliński
smolkosia 01-05-2020
smolkosia 01-05-2020
Mapa Sadurskiej to będzie jedna z moich ulubionych książek 2020 roku i myślę , że całego życia. To książka , która porusza, zaskakuje w swojej formie, jest arcydziełem językowym, gdzie autorka mistrzowsko łączy różne wymiary czasowe. Cudowna, enigmatyczna, czasami fantastyczna powieść, gdzie przenikają się świat rzeczywisty, ze światem duchowym. Gdzie jest symbioza między dobrem i złem. Gdzie jest wprost idealne przenikanie się przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. To książka , która składa się z opowiadań, ale wszystkie łączą się ze sobą w spójną całość, tak jak nasze przeżycia tworzą nas samych i mówią o tym kim jesteśmy. Ta tytułowa MAPA jest jak nasza mapa życia, po której się poruszamy. Niektóre rejony znamy, niektóre odkrywamy, mamy też cele, do których dążymy za wszelką cenę. Ta mapa , która jest mapą odwróconego świata, ma tez na celu uświadomienie nam, że poza dobrą stroną, mamy też tą złą i te dwie sfery naszego życia przenikają się. Nigdy nie jesteśmy w 100% dobrzy lub w 100% źli. Ta książka przyciąga czytelnika swoją formą, językiem, kunsztem pisarskim, refleksją. Jest ona dla czytelnika jak mapa dla jej bohaterów, czyli czymś czego pragniemy i nie możemy oderwać od niej oczu. Polecam