Audiobooki są najlepszym sposobem na to, by „czytać” książki w momentach, gdy nie mamy czasu bądź możliwości na lekturę ebooka lub książki papierowej – podczas prowadzenia samochodu, uprawiania sportu, sprzątania czy spacerowania. Postaraliśmy się już udzielić odpowiedzi na pytanie, jak zacząć słuchać audiobooków. Kolejną często podejmowaną kwestią jest to, jaki audiobook, spośród tysięcy propozycji, wybrać.

Koniecznie zobaczcie, jakie audiobooki kupujecie w 2022 roku najchętniej:

Najlepsze audiobooki – top 10 roku 2022

Aby pomóc wam w wyborze pierwszego bądź kolejnego już audiobooka, sprawdziliśmy, jakie tytuły w tym formacie kupujecie u nas najczęściej. W efekcie przedstawiamy wam listę dziesięciu najczęściej kupowanych i polecanych audiobooków na Woblinku:

1. Sapiens. Od zwierząt do bogów, Yuval Noah Harari

„Sapiens” Harariego to światowy hit i jeden z najlepszych audiobooków, dzięki któremu autor rozpoczął swoją międzynarodową karierę. Harari przedstawił tu całościową historię człowieka, począwszy od życia w jaskiniach, przez podróż na Księżyc, na inżynierii genetycznej kończąc. Sto tysięcy lat temu człowiek musiał walczyć o przetrwanie zarówno z naturą, jak i ze zwierzętami. Obecnie, w XXI wieku, ludzkość opanowała świat i to właśnie rozwój człowieka staje się zagrożeniem dla planety. Harari w „Sapiens” połączył ujęcie biologiczne z perspektywą kulturoznawczą i historyczną, pozwalając czytelnikowi spojrzeć na ludzkość i jej miejsce w świecie w zupełnie nowy sposób.

sapiens od zwierząt do bogów książka
Kup audiobooka na Woblink.com

2. Chrobot, Tomek Michniewicz

„Chrobot” to najnowszy tytuł autorstwa nagradzanego i docenianego reportażysty Tomka Michniewicza. Twórca jednych z najlepszych audiobooków po polsku tym razem zabiera on czytelników w pełną emocji podróż przez siedem zupełnie różnych od siebie miejsc, pokazując jak wygląda ten sam świat widziany z zupełnie różnych perspektyw – oczami mieszkańców Japonii, Kolumbii, Ugandy, Finlandii, Zimbabwe i USA. Reportażysta zawarł w „Chrobocie” siedem historii o ludziach, ich problemach, radościach, smutkach, klęskach i wyzwaniach. Bohaterowie „Chrobotu” przyszli na świat mniej więcej w tym samym czasie, żyją jednak w różnych miejscach, przynależą do odmiennych kultur i społeczeństw. Tomek Michniewicz w swojej książce pozwala spojrzeć z bliska na wiele palących problemów współczesności.

chrobot michniewicz książka
Kup audiobooka na Woblink.com

3. Czarnobylska modlitwa, Swietłana Aleksijewicz

Po znakomitym serialu HBO „Czarnobyl” temat katastrofy jądrowej z 26 kwietnia 1986 roku znów trafił na pierwsze strony. Nie dziwi więc ogromne zainteresowanie chyba najbardziej wstrząsającą książką na temat Czarnobyla – „Czarnobylską modlitwą” Swietłany Aleksijewicz, białoruskiej pisarki i laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W swoim reportażu autorka oddaje głos poszkodowanym i skupia się na tragedii jednostki. Ten ciekawy audiobook przedstawia tych, których życie zostało wywrócone przez katastrofę w Czarnobylu o 180 stopni, mimo że nie mieli z nią bezpośredniego kontaktu. Głos należy tutaj do ofiar – żony strażaka, który zaraz po wybuchu został wysłany do gaszenia reaktora, mieszkańców okolicznych wsi i miasta Prypeć, którzy nagle musieli porzucić swoje dotychczasowe życie, a także do zwierząt, zostawionych, zapomnianych i często pominiętych.

czarnobylska modlitwa kronika przyszłości aleksijewicz audiobook
Kup audiobooka na Woblink.com

4. Dziewczyna o czterech palcach, Marek Krajewski

„Dziewczyna o czterech palcach” to najnowsza książka Marka Krajewskiego, a także pierwsza próba zmierzenia się tego autora z powieścią szpiegowską. Jest to również wielki powrót „Łyssego”, czyli znanego z wcześniejszych powieści Edwarda Popielskiego. Akcja „Dziewczyny o czterech palcach” rozgrywa się w znacznej części w 1922 roku. Marcin Zarana-Zaranowski, komunistyczny dywersant o dużej charyzmie, sieje terror na Kresach. W toku zdarzeń Edward Popielski zostaje wciągnięty w misję, której celem jest zakończenie działalności dywersanta, a która szybko stanie się międzynarodową szpiegowską intrygą.

dziewczyna o czterech palcach krajewski audiobook
Kup audiobooka na Woblink.com

5. Kasacja, Remigiusz Mróz

Mówiąc o polecanych audiobookach nie sposób nie wspomnieć o tym autorze. „Kasacja” Remigiusza Mroza to trzymający w napięciu, emocjonujący thriller prawniczy pełny manipulacji i intryg. Syn pewnego biznesmena zostaje oskarżony o zamordowanie dwóch osób. Pozornie sprawa wydaje się oczywista – oskarżony spędził bowiem 10 dni z ciałami ofiar w zamkniętym mieszkaniu. Sprawę ma prowadzić Joanna Chyłka pracująca dla warszawskiej kancelarii znanej z bezwzględności. Prawniczka, która zdecydowanie nie przebiera w środkach, ma zamiar zrobić wszystko, byle tylko wygrać powierzoną jej sprawę. Pomaga jej Kordian Oryński, młody aplikant zafascynowany Chyłką. Tymczasem klient stawia ich w trudnej sytuacji – ani nie przyznaje się do winy, ani nie zaprzecza, że to on jest mordercą.

kasacja mróz audiobook
Kup audiobooka na Woblink.com

6. Odwet, Vincent V. Severski

Członkowie tajnej komórki Agencji Wywiadu wracają do akcji w nowej książce Severskiego, mistrza powieści szpiegowskiej. Oficer polskiego wywiadu, Waldemar Zenonik, ginie podczas misji związanej z kontraktem Polskiego Koncernu Zbrojeniowego. Wszystkie ślady wskazują na Al-Kaidę. Tymczasem Robert Kunicki, inny oficer wywiadu, spotyka się z rosyjskim szpiegiem i dziennikarzem. Niedługo po rozmowie umiera na atak serca. Tajemnicze zgony polskich agentów budzą duże zainteresowanie Rosjan.

odwet severski audiobook
Kup audiobooka na Woblink.com

7. Zupełnie normalna rodzina, M. T. Edvardsson

Mistrzowsko skonstruowany, międzynarodowy bestseller, który pokazuje, że są sprawy, do których nikt nie powinien się mieszać, sprawy, które załatwia się wyłącznie w rodzinnym gronie. Jest on w czołówce rankingu audiobooków. Przed salą rozpraw na przesłuchanie czeka pastor Adam. Na sali zeznaje jego żona, prawniczka Ulrika. Na ławie oskarżonych znajduje się ich córka. Dziewiętnastoletnia Stella została oskarżona o zamordowanie młodego mężczyzny. Czy dziewczyna popełniła tę zbrodnię? Co ukrywa? Co widział jej ojciec? Czego nie mówi matka? Edvardsson opowiada tę mrożącą krew w żyłach historię z trzech perspektyw, myli tropy, zmusza do zadania sobie pytania o to, jak wielu rzeczy nie wiemy o swoich najbliższych.

zupełnie normalna rodzina edvardsson audiobook
Kup audiobooka na Woblink.com

8. Złota klatka, Camilla Läckberg

„Złota klatka” jest trzymającym w napięciu, ciekawym audiobookiem thrillerem o sile charakteru, determinacji i zemście. Otwiera on nową serię autorstwa Läckberg, królowej szwedzkiego kryminału. Faye, piękna i inteligentna kobieta, z pozoru ma wszystko, o czym tylko można zamarzyć – idealnego męża, kochaną córkę i apartament w eleganckiej dzielnicy Sztokholmu. Jednak pozory mylą, a życie Faye opiera się na desperackich próbach zadowolenia Jacka. Dręczona mrocznymi wspomnieniami z przeszłości kobieta coraz częściej czuje się zamknięta w złotej klatce. Kiedy Jack i ich córeczka nie wracają z rejsu, życie Faye zmienia się bezpowrotnie. Czy jej mąż byłby w stanie zabić własne dziecko?

złota klatka lackberg audiobook
Kup audiobooka na Woblink.com

9. Wyspa potępionych, Stacy Horn

Smutna, przerażająca i prawdziwa historia wyspy Blackwell, jednego z najbardziej kontrowersyjnych eksperymentów społecznych w historii Ameryki. Na wyspie stworzono szpital oraz przytułek dla sierot, ubogich, niedołężnych, chorych psychicznie i przestępców. W założeniu mieli tam otrzymać pomoc i szansę na lepsze życie, a trafili do piekła na ziemi, z którego nie było ucieczki. Prawdę o wyspie Blackwell ujawniła reporterka Nellie Bly, która spędziła na wyspie 10 dni. Udawała obłąkaną i pozwoliła zamknąć się w szpitalu, aby móc opisać to, co się tam działo. Pacjenci byli między innymi poddawani okrutnym eksperymentom – gruźlicę próbowano leczyć wstrzykiwaniem mleka do krwioobiegu, nie dbano o ogrzewanie czy wentylację. Jej relacja okazała się być wstrząsająca i postawiła pod znakiem zapytania moralność władz miasta.

wyspa potępionych stacy horn audiobook
Kup audiobooka na Woblink.com

10. Srebrna zatoka, Jojo Moyes

Jojo Moyes to pisarka, która podbiła serca czytelników swoimi powieściami, przede wszystkim takimi jak „Zanim się pojawiłeś”, „Kiedy odszedłeś” i „Moje serce w dwóch światach”. Tym razem autorka zabiera czytelników w daleką podróż do Australii. Lisa nie ma zamiaru oglądać się za siebie i żyć przeszłością. To dlatego swój azyl odnalazła na drugim końcu świata, nad malowniczą Srebrną Zatoką położoną w dzikiej części australijskiego wybrzeża. Miejsce to znajduje się w sercu dzikiej natury. Można obserwować delfiny, a coroczne pojawianie się humbaków jest dla tubylców prawdziwym świętem. Mike, uosabiający sobą wszystko, od czego Lisa chciała uciec, pojawia się w Srebrnej Zatoce nieproszony. Razem z jego przybyciem pełen uroku spokój zostaje zagrożony, a Lisa będzie musiała zastanowić się, czy ucieczka to dobre rozwiązanie. To jeden z najlepszych audiobooków na spokojne, długie wieczory.

srebrna zatoka jojo moyes audiobook
Kup audiobooka na Woblink.com

Mamy nadzieję, że zebrane przez nas top 10 najlepszych audiobooków pomoże wam odpowiedzieć na pytanie, jaki audiobook wybrać.  Przy okazji polecamy nasz tekst o najlepszych lektorach audiobooków. Życzymy udanej lektury 😊

Najlepsi lektorzy audiobooków