Towarzystwo Aktywnej Komunikacji jako organizator Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania ogłasza konkursy na najlepsze opowiadanie roku oraz najlepszy przekład.

Konkurs na najlepsze opowiadanie

Hasło przewodnie konkursu na najlepsze opowiadanie w roku 2020 składa się ze słów — Pan Bowie z oddali przygląda się Polsce. Zgodnie z dziwną, acz wieloletnią tradycją organizatorzy w swoim ogłoszeniu umieścili także komentarz do hasła konkursowego. Napisali: „Temat konkursu wolno w tym roku zupełnie zlekceważyć. W dobie masowego sterowania ludźmi i powszechnego odrastania granic postanowiliśmy dać Wam iluzję, że sami o czymś decydujecie, i jesteśmy niezmiernie ciekawi, co z tą pozorną wolnością zrobicie”. Kuratorką tegorocznego konkursu na najlepsze opowiadanie jest Anna Marchewka, literaturoznawczyni i krytyczka literacka.

Nieprzekraczające 10 stron znormalizowanego maszynopisu, zapisane absolutnie dowolną czcionką teksty można przesyłać do 30 czerwca 2020 na adres konkurs@opowiadanie.org. Nagrody zostaną wręczone w październiku. Pula nagród finansowych wynosi 3000 zł. Regulamin konkursu można znaleźć na stronie internetowej www.opowiadania.org/konkursy/konkurs-na-opowiadanie/.

Konkurs na najlepszy przekład

W roku 2020 będziemy tłumaczyć z fińskiego, hebrajskiego, hiszpańskiego oraz węgierskiego opowiadania Petriego Tamminena, Alexa Epsteina, Ibana Zaldui i Györgya Dragomána. Jurorami konkursu translatorskiego są Anna Klingofer- Szostakowska, Sebastian Musielak, Anna Sawicka i Teresa Worowska.

Pula nagród w konkursie wynosi 2000 zł, po 500 zł dla najlepszego przekładu z każdego języka. Teksty przeznaczone do tłumaczenia są dostępne do pobrania na stronie organizatora: www.opowiadania.org/konkurs-na-przeklad/. Termin nadsyłania prac upływa 31 lipca 2020 roku. Tłumaczenia w języku polskim należy przesyłać w niepodpisanym załączniku w formacie .docx, .doc, .rtf, .pdf wyłącznie pocztą elektroniczną na adres konkurs@opowiadanie.org.

O kolejnej edycji festiwalu

16. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania odbędzie się w dniach 1–10 października we Wrocławiu, w Sali Laboratorium Instytutu im. Jerzego Grotowskiego oraz w Centrum Sztuk Performatywnych „Piekarnia”. Szczegóły programu festiwalowego publikowane będą sukcesywnie na stronie www.opowiadania.org.