Znamy już listę sześciu finalistów Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa. Pojawili się na niej Mariusz Czubaj, Olgierd Hurka, Anna Kańtoch, Jędrzej Pasierski, Ziemowit Szczerek oraz Jakub Żulczyk. Laureata wyróżniania poznamy w sobotę 11 września podczas 11. Warszawskich Targów Książki.

Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa – finałowa szóstka

Mariusz Czubaj „Cios kończący”, Wydawnictwo W.A.B.

„Cios kończący” to powieść zamykająca cenioną przez czytelników serię „Polski psychopata” z profilerem Rudolfem Heinzem w roli głównej. Powieść jest określana jako najmroczniejsza i najmocniejsza z całego cyklu.

Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa: Cios kończący

Olgierd Hurka „Znamię”, Wydawnictwo Harper Collins

W „Znamieniu” dochodzi do zaginięcia jednej z pracowniczek renomowanej kancelarii. Szef kobiety odkrywa przekręt mające doprowadzić do przejęcia firmy deweloperskiej, której sprawy były prowadzone przez zaginioną. Mężczyzna postanawia wkroczyć na wojenną ścieżkę z konkurentem zagrożonej firmy.

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Anna Kańtoch „Wiosna zaginionych”, Wydawnictwo Marginesy

„Wiosna zaginionych” to powieść otwierająca nową serię kryminalną Anny Kańtoch. Brat głównej bohaterki, emerytowanej policjantki Krystyny, zaginął w tajemniczych okolicznościach podczas wyjazdu z grupą znajomych w Tatry kiedy ta była małą dziewczynką. Teraz, po latach, kobieta dostrzega w sklepie jedynego członka wyprawy, który z niej powrócił. Krystyna chce dostać od niego odpowiedzi na nurtujące ją od czasu zaginięcia brata pytania. Kiedy wchodzi do jego domu, aby porozmawiać, zastaje go martwego.

Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa: Wiosna zaginionych
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Jędrzej Pasierski „Kłamczuch”, Wydawnictwo Czarne

„Kłamczuch” jest najnowszą powieścią Jędrzeja Pasierskiego i czwartą częścią serii o komisarz Ninie Warwiłow. Tym razem bohaterka wraca w Beskid Niski, gdzie razem z córką chce spędzić urlop w urokliwej wsi. Odpoczynek niespodziewanie zostaje przerwany, gdy dochodzi do odkrycia zwłok jednego z mieszkańców. Nina nie może zapanować nad chęcią rozwikłania sprawy.

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Ziemowit Szczerek „Cham z kulą w głowie”, Wydawnictwo Znak

Książka ukazała się w kwietniu 2020 roku i jest epicką opowieścią pełną zbrodni i namiętności. Całość została utrzymana w klimacie kryminału noir. Druga wojna światowa, nigdy się nie wydarzyła, a Warszawa nie została zniszczona. Jednak miasto, zaczyna spływać krwią. Coraz częściej słuchać szepty o spisku tajny stowarzyszeń, a na ulicach zaczynają zalegać trupy pozbawione głów. Kary – zdrajca, bękart i detektyw – będzie musiał zmierzyć się z nieuchwytnym zabójcą.

Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa: Cham z kulą w głowie
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Jakub Żulczyk „Informacja zwrotna”, Wydawnictwo Świat Książki

W „Informacji zwrotnej” Jakub Żulczyk przedstawia historię Kani, alkoholika leczącego się z choroby w ośrodku „Jutro”, który wyrusza w podróż w poszukiwaniu zaginionego syna. Szaleńcza odyseja po najmroczniejszych rejonach miasta i ludzkiego psyche wymusi na bohaterze konfrontacje ze złem, które Kania wyrządził najbliższym.

Kup książkę na Woblink.com

Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa

Konkurs towarzyszy Festiwalowi organizowanemu w ramach Warszawskich Targów Książki. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych (pod względem literackim) powieści kryminalnych.

Spośród powyższych tytułów jury w składzie dr hab. Ewa Paczoska, dr hab. inż. Georgij Petriaszwili, Andrzej Palacz, Marcin Sendecki oraz Szymon Kloska wyłoni najlepszą powieść kryminalną napisaną w języku polskim i wydaną w okresie od 1 stycznia 2020 do 30 czerwca 2021 roku.

Zdobywcę Grand Prix, a także dwóch równorzędnych wyróżnień, poznamy w najbliższą sobotę, 11 września, o godzinie 18 podczas 11. Warszawskich Targów Książki.