Książkowe Klimaty – ebooki za połowę ceny
Książkowe Klimaty to wyjątkowe wydawnictwo na polskim rynku wydawniczym. Specjalizuje się w publikowaniu literatury ze środkowej i południowej Europy. Znajdziecie w ich ofercie zatem powieści nie tylko z Czech, Słowacji, Rumunii, Węgier, ale również z Grecji i Turcji. Do 17 maja na Woblinku trwa wyjątkowa promocja, w której wszystkie ebooki Książkowych Klimatów możecie kupić za połowę ceny!
Wydawnictwo Książkowe Klimaty wyróżnia się na polskim rynku literackim z dwóch powodów. Po pierwsze specjalizuje się w wydawaniu wyłącznie literatury środkowo- i południowo-europejskiej. Po drugie charakteryzuje się niepowtarzalną oprawą graficzną. Nie sposób pomylić okładek Książkowych Klimatów, utrzymanych w jednej stylistyce. Na dodatek każda z serii wydawniczych posiada swoją osobną grafikę.
Do 17 maja w księgarni internetowej Woblink możecie kupić ebooki Wydawnictwa Książkowe Klimaty za POŁOWĘ CENY! Poniżej przedstawiamy wam krótki przewodnik po seriach wrocławskiego wydawnictwa oraz dajemy kilka propozycji czytelniczych.
Czeskie Klimaty
Czeska literatura jest w Polsce stosunkowo dobrze znana. Wielu wydawców ma swojej ofercie powieści czy reportaże o naszych południowych sąsiadach. W Wydawnictwie Książkowe Klimaty ukazały się dwadzieścia trzy książki czeskich autorów. Wśród nich są książki klasycznych już pisarzy, jak Josef Škvorecký czy Karel Čapek, jednak większość stanowią pisarze nowej generacji.
Jaroslav Rudiš
Jaroslav Rudiš to jeden z najpopularniejszych współczesnych czeskich pisarzy. W Wydawnictwie Książkowe Klimaty ukazało się pięć jego książek – „Grandhotel”, „Cisza w Pradze”, „Koniec punku w Helsinkach”, „Aleja Narodowa” oraz najświeższa – „Czeski raj”. Rudiš jest nie tylko powieściopisarzem, ale również autorem scenariuszy komiksów.
Szczególnie polecamy jego najnowszą powieść – „Czeski Raj”, którą krótko po premierze możecie kupić za połowę ceny. W saunie, zbudowanej jeszcze za komuny, spotyka się grupa różnych mężczyzn – mniej lub bardziej wykształconych, młodych, starych, żonatych i singli. Sauna to miejsce, gdzie mogą w spokoju odprężyć się i pogadać o trapiących ich sprawach – głównie kobietach, historii i polityce. Co jakiś czas zza ściany dochodzi do nich kobiecy śmiech. Jak to u Rudiša – dużo czeskiego humoru, czeskiej ironii i czeskiego spojrzenia na świat.
„Lord Mord” – Miloš Urban
Akcja powieści rozgrywa się w Pradze końca XIX wieku. W mieście dochodzi do napięć między pragnącymi niepodległości Czechami, a niemieckojęzyczną ludnością miasta. Do tego kontrowersje wzbudza modernizacja żydowskiej dzielnicy Jozefov. W samym centrum tych wydarzeń pojawia się zbierający krwawe żniwo Kleinfleisch – mityczny potwór, którego podejrzewa się o mordowanie praskich prostytutek. Czytelnik ma szansę poznać miasto dzięki tytułowemu Lordowi, uzależnionemu od używek gruźlikowi, który przemierza ulice Josefova swoją bryczką.
Słowackie Klimaty
„Słoń na Zemplinie“ – Andrej Bán
O Czechach wiemy stosunkowo wiele, a o Słowacji? „Słoń na Zemplinie” to idealna lektura dla czytelników chcących lepiej poznać naszych południowych sąsiadów. Jak pisze Andrej Bán, jego książka to „raport z przeszłości i teraźniejszości mojej ojczyzny”. W „Słoniu na Zemplinie” opisuje kondycję społeczną Słowaków, przedstawia rys historyczny kraju, a wszystko przeplata niezliczoną ilością ciekawostek. Książka Bána to wypadkowa jego doświadczeń życiowych i rozmów, które przeprowadził z dziesiątkami ludzi w czasie podróży przez kraj.
„Entropia” – Maroš Krajňak
„Entropia” Maroša Krajňaka to opowieść o dwójce przyjaciół, która wyrusza w podróż w poszukiwaniu katów łemkowskiego pogranicza. Bohaterowie na swojej drodze spotykają Polaków, Słowaków, Czechów, Żydów, Cyganów, Węgrów – istny multikulturowy misz-masz. Krajňak serwuje czytelnikom opowieść z pogranicza jawy i snu. Mimo zaledwie 200 stron, fabuła „Entropia” jest bardzo gęsta i wciąga niemiłosiernie.
Tureckie Klimaty
Turcja (oprócz Iranu) to najbardziej wysunięty na południowy-wschód kierunek obrany przez Książkowe Klimaty. Do tej pory w serii Tureckie Klimaty ukazały się trzy książki – kilkukrotnie już wznawiana „Odgłosy rosnących bananów” i „Turcja. Obłęd i melancholia” Ece Temelkuran oraz „Stambuł, Stambuł” Burhana Sönmeza.
Warto zwrócić uwagę na drugą książkę Temelkuran – fascynującą opowieść o Turcji, kraju kontrastów, zderzenia kultur, pogranicza. W książce „Turcja. Obłęd i melancholia” autorka w elementarny sposób przedstawia panujący w kraju chaos, dynamiczne zmiany polityczne i społeczne. Z wielkim szacunkiem do swojej ojczyzny opisuje historię kraju targanego między Wschodem i Zachodem. To znakomita propozycja dla czytelników chcących dowiedzieć się czegoś o Turcji. Na dodatek z najlepszego źródła!
Greckie Klimaty
W serii Greckie Klimaty ukazało się osiemnaście książek. Po Czeskich Klimatach to najbogatsza w tytuły seria wydawnictwa. Grecka literatura nadal pozostaje stosunkowo mało znana polskiemu czytelnikowi. W pierwszej kolejności warto sięgnąć po „Nieszczęście bycia Grekiem”, w której Nikos Dimou przedstawia Greków w krzywym zwierciadle. Nie jest to fachowa wiedza o Helladzie i jej mieszkańcach, jednak dzięki niej można poznać anegdoty i tropy przydatne do dalszego poznawania greckiej kultury. Mimo że książka ma charakter satyryczny, ciężko odnaleźć moment, w którym autor przestaje żarotwać. A to też wiele pokazuje. Jak pisze wydawca, książka „może stać się jednak rodzajem wyśmienitego antyprzewodnika, opisującego ciemne strony kraju, który w jakże licznych bedekerach odmalowywany jest zawsze w bieli i błękicie, jako kraina słońca i beztroski, pijącego Dionizosa i tańczącego Zorby”.
Bałkańskie Klimaty
W serii Bałkańskie Klimaty nie możemy nie polecić książki „Wilimowski” bośniackiego pisarza chrowackiego pochodzenia Miljenko Jergovića. Nie chodzi tu tylko o polski akcent tytułowego bohatera. To po prostu znakomicie napisana i skonstruowana opowieść o pochodzeniu i przynależności narodowej, której symbolem jest właśnie Ernest Wilimowski – legendarny piłkarz, który występował w reprezentacji Polski, Polskiego Śląska i… Trzeciej Rzeszy.
Akcja „Wilimowskiego” rozgrywa się 1938 roku. Do jednego z hoteli znajdującego się w górach Dalmacji wspina się znany krakowski fizyk. Polak podróżuje z lektyką, w której wozi tajemniczego chłopca zakutanego w białą gazę. Jego tragarze, oprócz wielu bagaży, niosą radio i antenę. Dzięki temu wynalazkowi mogą słuchać relacji z meczu, w którym Ernest Wilimowski strzela pięć bramek reprezentacji Brazylii.
Węgierskie Klimaty
Polak, Węgier – dwa bratanki? I do szabli, i do szklanki? Skoro tak, to warto poznać lepiej współczesną węgierską prozę. W serii Węgierskie Klimaty ukazało się sześć książek, w tym jedna dla dzieci!
Szczególnie polecamy książkę „Dom kata” – quasi-autobiograficzny zbiór opowiadań o losach węgierskiej Żydówki, która dojrzewała w Siedmiogrodzie czasów dyktatury Ceaușescu. Opisane historii z jednej strony są bardzo bliskie polskiemu czytelnikowi, głównie za sprawą doświadczeń życia w komunistycznym kraju, z drugiej strony, ciężko zrozumieć piętno, jakie na losie bohaterki odcisnął fakt przynależności do stygmatyzowanej mniejszości narodowej.
Rumuńskie Klimaty
W serii Rumuńskie Klimaty nie możemy doradzić lepiej niż kapituła Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. W 2016 roku „Księga szeptów” zdobyła nie tylko nagrodę główną Angelusa, ale również została wyróżniona za tłumaczenie oraz w plebiscycie czytelników.
Varunian Vosganian opisał w niej historię ludobójstwa Ormian z 1915 roku. Jest to opowieść nie tylko o wykluczeniu, wygnaniu i uchodźstwie, ale także niezwykle bogatej w barwy, zapachy i tradycje kultury Ormian. Vosganian opisał losy potomków ludzi, którzy przeżyli pogrom. Opowiada o wydarzeniach z czasów II wojny światowej, okresu sowieckiej okupacji Rumunii oraz konsekwencjach wprowadzenia w Rumunii komunistycznego reżimu. Bohaterowie książki, przy rodzinnym stole przywołują swoich przodków i krewnych, których znają jedynie ze zdjęć. W powieści status bohaterów zyskują zatem też pamiątki – fotografie, radio, mapy, znaczki, orzechy, młynek do kawy, nasiona granatu, dzwon.
Wybrał i opisał Kuba Krasny
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (517)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (28)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (29)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (185)
- Premiery książek (97)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)