Laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2020 została amerykańska poetka Louise Glück. Pisarka została wyróżniona „za niepowtarzalny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną”.

Literacka Nagroda Nobla 2020 dla Louise Glück

8 października po godzinie 13.00 poznaliśmy 117 laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wyróżnienie otrzymała amerykańska poetka Louise Glück i jest dopiero 16 kobietą, która otrzymała tę nagrodę. Do tej pory w Polsce nie ukazało się jeszcze tłumaczenie żadnej z jej książek.

Ogłoszenie werdyktu możecie obejrzeć na oficjalnym kanale The Nobel Prize na YouTubie:

Louise Glück – poetka doceniona na świecie, w Polsce nieznana

Urodzona w 1943 roku Louise Glück jest amerykańską poetką i eseistką. Zanim otrzymała Nagrodę Nobla miała na swoim koncie wiele prestiżowych amerykańskich nagród literackich, z Nagrodą Pulitzera, National Book Award na czele. W 2015 roku, z rąk Baracka Obamy, otrzymała National Humanities Medal.

Glück urodziła się w Nowym Jorku, a wychowała się na Long Island. Pisarka ma korzenie europejskie, jej ojciec był węgierskim imigrantem. Louise bardzo wcześnie odkryła w sobie pociąg do literatury. Już jako nastolatka wysyłała fragmenty swoich tekstów do różnych magazynów i wydawców. Jej poezja naznaczona jest doświadczeniami z młodości. Gdy uczęszczała do szkoły średniej chorowała na anoreksję, jednak udało jej się przezwyciężyć chorobę dzięki psychoanalizie. Uczęszczała do Sarah Lawrence College i Columbia University, ale nie obroniła dyplomu na żadnej z nich. W czasie studiów w Columbii nawiązała współpracę z poetami Léonie Adams i Stanleyem Kunitzem, którzy w wyraźnie wpłynęli na jej rozwój literacki.

Glück debiutowała w 1968 roku tomikiem „Firstborn”, za który otrzymała Nagrodę Akademii Poetów Amerykańskich. Po tym sukcesie dostała wiele propozycji pracy na stanowisku nauczycielki pisania. Odrzuciła je jednak, by w pełni skupić się na tworzeniu kolejnych wierszy i esejów. Niestety dopadł ją kryzys twórczy, więc ostatecznie zdecydowała się na pracę na uczelni. Wykładała m.in. na Goddard College i University of Iowa. W swoich książkach poetyckich Glück często wciela się w różne postaci, wykorzystując motywy zaczerpnięte z historii, mitologii, bajek czy natury. Bohaterami jej wierszy byli bogowie, Joanna d’Arck, święta Joanna, a nawet kwiaty zwracające się do poety-ogrodnika. Obecnie Glück jest adiunktem i pisarzem rezydentem na prestiżowym Uniwersytecie Yale.

Zbiory poezji Louise Glück:

 • Firstborn (The New American Library, 1968)
 • The House on Marshland (The Ecco Press, 1975)
 • Descending Figure (The Ecco Press, 1980)
 • The Triumph of Achilles (The Ecco Press, 1985)
 • Ararat (The Ecco Press, 1990)
 • The Wild Iris (The Ecco Press, 1992)
 • The First Four Books of Poems (The Ecco Press, 1995)
 • Meadowlands (The Ecco Press, 1997)
 • Vita Nova (The Ecco Press, 1999)
 • The Seven Ages (The Ecco Press, 2001)
 • Averno (Farrar, Strauss and Giroux, 2006)
 • A Village Life (Farrar, Strauss and Giroux, 2009)
 • Poems: 1962-2012 (Farrar, Strauss and Giroux, 2012)
 • Faithful and Virtuous Night (Farrar, Strauss and Giroux, 2014)

BREAKING NEWSThe 2020 Nobel Prize in Literature is awarded to the American poet Louise Glück “for her unmistakable…

Publiée par Nobel Prize sur Jeudi 8 octobre 2020

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury

W tym roku poznaliśmy 117 laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Louise Glück jest 16 kobietą wyróżnioną tą nagrodą. Fundacja Noblowska zdecydowała o podniesieniu wartości tegorocznej nagrody pieniężnej o 1 mln koron i teraz wynosi 10 mln koron. Jest to równowartość 950 tys. euro. Swoją decyzję motywowała poprawą stanu finansów fundacji oraz wolę utrzymania prestiżu Nagrody Nobla.

Warto przypomnieć, że w wyniku skandalu w Akademii Szwedzkiej, w 2018 roku nie wyłoniono laureata. Następstwem tej decyzji, w ubiegłym roku ogłoszony został podwójny werdykt – wyróżnienie otrzymali Olga Tokarczuk (za rok 2018) i Peter Handke (za rok 2019).