Laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2020 została amerykańska poetka Louise Glück. Pisarka została wyróżniona „za niepowtarzalny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną”.

Literacka Nagroda Nobla 2020 dla Louise Glück

8 października po godzinie 13.00 poznaliśmy 117 laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wyróżnienie otrzymała amerykańska poetka Louise Glück i jest dopiero 16 kobietą, która otrzymała tę nagrodę. Do tej pory w Polsce nie ukazało się jeszcze tłumaczenie żadnej z jej książek.

Ogłoszenie werdyktu możecie obejrzeć na oficjalnym kanale The Nobel Prize na YouTubie:

Louise Glück – poetka doceniona na świecie, w Polsce nieznana

Urodzona w 1943 roku Louise Glück jest amerykańską poetką i eseistką. Zanim otrzymała Nagrodę Nobla miała na swoim koncie wiele prestiżowych amerykańskich nagród literackich, z Nagrodą Pulitzera, National Book Award na czele. W 2015 roku, z rąk Baracka Obamy, otrzymała National Humanities Medal.

Glück urodziła się w Nowym Jorku, a wychowała się na Long Island. Pisarka ma korzenie europejskie, jej ojciec był węgierskim imigrantem. Louise bardzo wcześnie odkryła w sobie pociąg do literatury. Już jako nastolatka wysyłała fragmenty swoich tekstów do różnych magazynów i wydawców. Jej poezja naznaczona jest doświadczeniami z młodości. Gdy uczęszczała do szkoły średniej chorowała na anoreksję, jednak udało jej się przezwyciężyć chorobę dzięki psychoanalizie. Uczęszczała do Sarah Lawrence College i Columbia University, ale nie obroniła dyplomu na żadnej z nich. W czasie studiów w Columbii nawiązała współpracę z poetami Léonie Adams i Stanleyem Kunitzem, którzy w wyraźnie wpłynęli na jej rozwój literacki.

Glück debiutowała w 1968 roku tomikiem „Firstborn”, za który otrzymała Nagrodę Akademii Poetów Amerykańskich. Po tym sukcesie dostała wiele propozycji pracy na stanowisku nauczycielki pisania. Odrzuciła je jednak, by w pełni skupić się na tworzeniu kolejnych wierszy i esejów. Niestety dopadł ją kryzys twórczy, więc ostatecznie zdecydowała się na pracę na uczelni. Wykładała m.in. na Goddard College i University of Iowa. W swoich książkach poetyckich Glück często wciela się w różne postaci, wykorzystując motywy zaczerpnięte z historii, mitologii, bajek czy natury. Bohaterami jej wierszy byli bogowie, Joanna d’Arck, święta Joanna, a nawet kwiaty zwracające się do poety-ogrodnika. Obecnie Glück jest adiunktem i pisarzem rezydentem na prestiżowym Uniwersytecie Yale.

Zbiory poezji Louise Glück:

 • Firstborn (The New American Library, 1968)
 • The House on Marshland (The Ecco Press, 1975)
 • Descending Figure (The Ecco Press, 1980)
 • The Triumph of Achilles (The Ecco Press, 1985)
 • Ararat (The Ecco Press, 1990)
 • The Wild Iris (The Ecco Press, 1992)
 • The First Four Books of Poems (The Ecco Press, 1995)
 • Meadowlands (The Ecco Press, 1997)
 • Vita Nova (The Ecco Press, 1999)
 • The Seven Ages (The Ecco Press, 2001)
 • Averno (Farrar, Strauss and Giroux, 2006)
 • A Village Life (Farrar, Strauss and Giroux, 2009)
 • Poems: 1962-2012 (Farrar, Strauss and Giroux, 2012)
 • Faithful and Virtuous Night (Farrar, Strauss and Giroux, 2014)

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury

W tym roku poznaliśmy 117 laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Louise Glück jest 16 kobietą wyróżnioną tą nagrodą. Fundacja Noblowska zdecydowała o podniesieniu wartości tegorocznej nagrody pieniężnej o 1 mln koron i teraz wynosi 10 mln koron. Jest to równowartość 950 tys. euro. Swoją decyzję motywowała poprawą stanu finansów fundacji oraz wolę utrzymania prestiżu Nagrody Nobla.

Warto przypomnieć, że w wyniku skandalu w Akademii Szwedzkiej, w 2018 roku nie wyłoniono laureata. Następstwem tej decyzji, w ubiegłym roku ogłoszony został podwójny werdykt – wyróżnienie otrzymali Olga Tokarczuk (za rok 2018) i Peter Handke (za rok 2019).