Drugi sezon „Mindhuntera” za nami, a kolejna odsłona serii najprawdopodobniej już w przyszłym roku. Co ciekawe, w internecie można znaleźć doniesienia o zapowiedziach Davida Finchera i Netflixa, że „Mindhunter” rozrośnie się do minimum pięciu sezonów. Tym, czy przyszłe sezony utrzymają poziom obecnych, możemy martwić się później. Póki co dla wszystkich, którzy już dawno są po sensie serialu, zebraliśmy książkowe propozycje w klimacie „Mindhuntera”.

Co czytać po obejrzeniu „Mindhunter”?

„Mindhunter”, czyli w dosłownym tłumaczeniu na język polski „Łowca umysłów”, to oryginalna produkcja Netflixa. Jest luźną adaptacją autobiograficznej książki „Mindhunter” napisanej przez jednego z czołowych profilerów FBI, Johna E. Douglasa, z pomocą Marka Olshakera. Jednym z producentów wykonawczych serialu i reżyserem kilku odcinków jest David Fincher, twórca takich tytułów jak „Fight Club”, „Gra”, „Zodiak” czy „Siedem”.

Mamy 1979 rok. Dwóch agentów FBI, Holden Ford (Jonathan Groff) i Bill Tench (Holt McCallany), rozpoczyna serię przesłuchań znajdujących się w więzieniu morderców. Ich współpraca ma na celu opracowanie sposobu ścigania seryjnych zabójców. W analizie więźniów, popełnionych przez nich zbrodni i ich przyczyn agentom pomaga dr Wendy Carr (Anna Torv), konsultantka naukowa. Zdobyta przez nich wiedza ma pomóc w zamknięciu nierozwiązanych spraw kryminalnych. Główne postacie serialu są zainspirowane prawdziwymi ludźmi pracującymi nad rozwojem kryminalistyki. W Holdenie Fordzie możemy zobaczyć wspomnianego już wcześniej autora literackiego pierwowzoru – Johna E. Douglasa, będącego pionierem profilowania kryminalnego. Przy tworzeniu postaci Billa Tencha inspirowano się agentem Robertem K. Resslerem, który podobno stworzył termin „seryjny morderca”. Dr Wendy Carr oparta jest na osobie dr Ann Wolbert Burgess, która współpracowała z Douglasem i Resslerem w BSU w Quantico w Wirginii.

Gratką dla wielbicieli prawdziwych zbrodni będzie również bardzo dokładne pokazanie w serialu samych morderców. W ciągu minionych sezonów mogliśmy oglądać na ekranie takie postacie jak Ed Kemper, Tex Watson, Charles Manson i David Berkowitz. Twórcy nie boją się sięgać również po mniej znane nazwiska – Richard Speck, Ralph Rissell czy Jerry Brudos.

Książek, które oscylują wokół zbrodni, tych prawdziwych bądź fikcyjnych, jest całe mnóstwo. Zaczniemy od literatury faktu i tytułów, w których opisano prawdziwe zbrodnie. O książkach, w których opisywano seryjnych morderców i niewyjaśnione zagadki kryminalne, możecie przeczytać na portalu Czytaj PL. Tym razem zebraliśmy garść tytułów, które swoim klimatem bądź postaciami przypominają serialowego „Mindhuntera”.

Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI i Mindhunter. Podróż w ciemność, John Douglas, Mark Olshaker

Zaczynamy od „Mindhuntera”, czyli książki, która stała się inspiracją do powstania produkcji Netflixa. Obie części „Mindhuntera” przedstawiają życie i pracę najsłynniejszego profilera FBI – Johna Douglasa. Na kartach książek opisuje najbardziej brutalne i najgłośniejsze sprawy, z jakimi zetknął się podczas pracy w FBI. Duża część opisanych zbrodni została popełniona przez najbardziej rozpoznawalnych seryjnych morderców Ameryki, takich jak Ed Kemer czy Ted Bundy.

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Trupia Farma i Trupia Farma. Nowe śledztwa, Bill Bass, Jon Jefferson

Trupia farma to znany już na całym świecie Ośrodek Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee założony przez antropologa sądowego i współautora bestsellerowej „Trupiej Farmy” Billa Bassa. Obie książki dotyczą pracy w ośrodku i prowadzonym w nim badaniom. Bass pokazuje, że nawet najostrożniejszy morderca może zostawić po sobie ślad, który doprowadzi do jego zatrzymania, a on analizując, co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci, pomaga te ślady znajdować.

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Profil mordercy, Paul Britton

Profil mordercyto kolejny tytuł poświęcony zawodowi profilera. Paul Britton pisze w niej o pracy profilera, a także o swoich najważniejszych sprawach kryminalnych. W swojej karierze autor musiał zmierzyć się z brutalnymi mordami, „kolekcjonerami” zabierającymi po zabójstwie fragmenty ciał ofiar i psychopatami ukrywającymi zwłoki w ścianach domów.

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Z zimną krwią, Truman Capote

Nowatorski literacki reportaż, a także wnikliwa analiza opisywanej zbrodni – tak jednym zdaniem można podsumować „Z zimną krwią” Trumana Capote’a, autora kultowego „Śniadania u Tiffany’ego”. Autor opisał brutalną zbrodnię, jakiej dwóch mężczyzn dopuściło się na rodzinie farmera z Holcom w Kansas. Każdy aspekt sprawy – śledztwo, proces, pościg, zachowanie oprawców – został przedstawiony bardzo rzetelnie. Dzięki temu, mimo że zakończenie historii od początku jest znane, książkę czyta się jak niezwykle angażujący kryminał.

Kup ebooka lub audiobooka na Woblink.com

Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood, Tom O’Neill, Dan Piepenbring

Pisząc o „Mindhunterze” i książkach o prawdziwych zbrodniach nie można nie wspomnieć o postaci Charlesa Mansona. W tym roku minęło 50 lat od makabrycznej zbrodni, która wstrząsnęła światem. Członkowie sekty Mansona, zwanej Rodziną, zamordowali ciężarną Sharon Tate i przebywających razem z nią w willi przyjaciół – Wojciecha Frykowskiego, Abigail Folger, Jaya Sebringa i Stevena Parenta. Następnej nocy odebrali życie małżeństwu LaBianca. Postać Mansona pojawia się w drugim sezonie „Mindhuntera”. Co ciekawe gra go Damon Herriman, który zagrał Mansona także w najnowszym filmie Quentina Tarantino, „Pewnego razu… w Hollywood”.

Jeśli chodzi o tytuły opisujące samego Mansona, polecamy sięgnąć po książkęManson” Toma O’Neilla, która jest efektem jego wieloletniej pracy nad tą sprawą. Przez około 20 lat autor tropił sekrety Hollywood i towarzyszące im nierozwiązane zagadki, które rzucają nowe światło na tragiczną sprawę sprzed lat. W książce znajdziemy niepublikowane dotąd wywiady i dokumenty z archiwów CIA czy FBI.

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Helter Skelter. Prawdziwa historia morderstw, które wstrząsnęły Hollywood. Kulisy zbrodni Mansona, Vincent Bugliosi, Kurt Gentry

Pozostajemy w temacie Mansona. „Helter Skelterto wydana pierwotnie w 1974 roku książka napisana przez Vincenta Bugliosiego, głównego oskarżyciela w procesie Mansona. Publikacja od razu po premierze stała się światowym bestsellerem. Autor opisuje w niej zbrodnię, a także życie Mansona, jego dzieciństwo i późniejszy, spędzony w więzieniu okres. Tłumaczy także, co znaczy Helter Skelter i co miało wspólnego ze sprawą Rodziny.

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Stulecie detektywów, Jürgen Thorwald

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy interesują się szeroko pojętą kryminalistyką. W „Stuleciu detektywów” Thorwald opisuje początki znanej nam współcześnie kryminalistyki – przybliża pierwsze zastosowanie porównawczych badań odcisków palców do rozwiązania zagadki kryminalnej i pokazuje, jak rewolucyjne okazało się to przy łapaniu przestępców. W 1966 roku „Stulecie detektywów” zostało nominowane do nagrody im. Edgara Allana Poe, ale przegrało z inną pozycją z naszego zestawienia –„Z zimną krwią”.

Kup książkę na Woblink.com

Teraz czas na fikcję! W naszych propozycjach znalazły się przede wszystkim kryminały i thrillery, w których ważną rolę odgrywa postać profilera.

Cztery żywioły Saszy Załuskiej, Katarzyna Bonda

Katarzyna Bonda jako jedna z pierwszych autorek wprowadziła do naszej rodzimej literatury nowego bohatera – profilera śledczego. Pierwowzorem i inspiracją był dla niej Bogdan Lach, pierwszy specjalista tego typu w Polsce. Profiler okazał się niezastąpiony w powieściach kryminalnych – dawał zupełnie nowe możliwości prowadzenia śledztwa niż dotychczas. Seria „Cztery żywioły” (składają się na nią „Pochłaniacz”, „Okularnik”, „Lampiony” i „Czerwony pająk”) poświęcona jest profilerce Saszy Załuskiej, która pomaga policji w rozwiązywaniu spraw kryminalnych z przeszłości.

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Behawiorysta, Remigiusz Mróz

BehawiorystaMroza to trzymający w napięciu thriller. Zamachowiec zajmuje przedszkole, grożąc zabiciem wszystkich w nim obecnych – wychowawców i dzieci. Mężczyzna nie przedstawia żadnych żądań. Dodatkowo transmisja z przedszkola pojawia się w internecie. Policja ma związane ręce. W akcie bezsilności prosi o pomocą byłego prokuratora, specjalistę od komunikacji niewerbalnej. Gra między prokuratorem a zamachowcem właśnie się rozpoczyna.

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Będziesz moja, Diana Brzezińska

W Szczecinie dochodzi do serii makabrycznych morderstw. Ofiarami padają młode, rudowłose kobiety. Śmierć każdej z ofiar poprzedza starannie przygotowana przez mordercę uroczystość. Aby odnaleźć sprawcę i nie dopuścić do kolejnych zbrodni, powołany zostaje zespół śledczy. Należą do niego rudowłosa Ada, profilerka cechująca się ciętym językiem, i przystojny podkomisarz Krystian Wilk. Ich znajomość stopniowo się zacieśnia, jednak sprawa, która ich zbliżyła, stanie się groźną pułapką bez wyjścia.

Kup ebooka na Woblink.com

Komisarz Eryk Deryło, Max Czornyj

Trzymający w napięciu cykl z pogranicza kryminału i krwawego thrillera. Przygodę z tym autorem warto zacząć od samego początku, czyli odGrzechu”. Lublin elektryzuje seria tajemniczych zaginięć – ktoś uprowadza kobiety, a do ich rodzin wysyła listy. Sprawa zostaje powierzona komisarzowi Erykowi Deryle. Kiedy krąg podejrzanych rozszerza się, a tropy zdają się prowadzić donikąd, do sprawy włącza się profiler. Przygotowany przez niego portret ma pomóc w ujęciu sprawcy. Tym bardziej, że każdy pozostawiony przez sprawcę ślad wydaje się mieć duże znaczenie. Zainteresował was Max Czornyj? Jeśli tak, zapraszamy do lektury wywiadu na Czytaj PL.

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Cisza białego miasta, Eva García Sáenz de Urturi

„Cisza białego miasta” otwiera pełną owianych mrokiem tajemnic rodzinnych trylogię przedstawioną na tle baskijskiej tradycji i kultury. Mieszkańcy hiszpańskiej Vitorii są przerażeni wiadomością o podwójnym morderstwie, które do złudzenia przypomina serię zbrodni sprzed lat. Śledczy, którego specjalnością jest profilowanie kryminalne, chce za wszelką cenę zapobiec kolejnej fali zabójstw. Jednak czy dbającego z pedantyczną dokładnością o każdy szczegół zbrodni mordercę można wytropić i ująć? Dla profilera rozpoczyna się wyścig z czasem.

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Dziewczynka z zapalniczką, Mariusz Czubaj

Trzymający w napięciu kryminał Mariusza Czubaja „Dziewczynka z zapalniczką” rozgrywa się w 2011 roku nieopodal Katowic. Zastrzelony zostaje Jacek Szymon, emerytowany policjant. Tylko dwójka ludzi wie, co było w bagażniku samochodu, w którym odnaleziono ciało. Profiler, Rudolf Heinz, będzie trzecią osobą dopuszczoną do tej informacji. Poproszony o przysługę będzie zmuszony podjąć prywatne śledztwo, a sprawa będzie komplikować się coraz bardziej.

Kup książkę na Woblink.com

Najlepsze książki w klimacie „Mindhuntera” według Woblink

Mamy nadzieję, że nasze propozycje przypadną wam do gustu i skrócą oczekiwanie na następny sezon „Mindhuntera”. Powieści kryminalne sprawdzą się idealnie w coraz chłodniejsze wieczory, a literatura faktu pogłębi wiedzę o postaciach i wydarzeniach z serialu. Życzymy udanej lektury i trzymamy kciuki, aby kolejna odsłona produkcji utrzymała poziom drugiego sezonu.

Martyna Gancarczyk

Jeśli szukasz innych ciekawych tytułów w klimacie popularnych, mrocznych seriali telewizyjnych, koniecznie przeczytaj nasz artykuł pt. „Dark” – co warto przeczytać po obejrzeniu serialu!

*Zdjęcie wyróżniające pochodzi z oryginalnego plakatu serialu „Mindhunter” Joego Penhalla.