Nagroda Literacka Nike – poznaliśmy 7 finalistów jednej z najważniejszych nagród literackich w Polsce. Wśród nominowanych znalazło się pięciu mężczyzn oraz dwie kobiety. W finale zabrakło poezji, są za to dwa reportaże, jedna biografia i cztery książki w szeroko pojętej kategorii „beletrystyka”, bowiem o żadnej z nich nie można po prostu napisać, że jest powieścią.

Nagroda Literacka Nike 2019 – nominacje:

Reportaże

„Błoto słodsze niż miód” – Małgorzata Rejmer, Wydawnictwo Czarne

Błoto słodsze niż miód
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Wyróżniona Paszportem Polityki książka Małgorzaty Rejmer o reżimie komunistycznym Envera Hodży ma szansę także na Nagrodę Literacką Nikę.

„Nie ma” – Mariusz Szczygieł, Dowody na Istnienie 

Nie ma
Kup książkę na Woblink.com

Nie ma” to próba literackiego opisania tego czego… no właśnie – nie ma. A podjął się tego zadania nie byle kto, a sam Mariusz Szczygieł, jeden z najważniejszych przedstawicieli środowiska reporterskiego w naszym kraju.

Biografie

„Ota Pavel. Pod powierzchnią” – Aleksander Kaczorowski, Wydawnictwo Czarne

Ota Pavel
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Biografia Ota Pavela napisana przez Kaczorowskiego to wyjątkowy portret genialnego pisarza, syna czeskiego Żyda na którym Holocaust odcisnął swoje piętno. Pavel nie zaznał wielkiej sławy czy splendorów ale, pozostając na wskroś czeskim pisarzem, wpisał się w tradycję środkowoeuropejskiej literatury żydowskiej.

Beletrystyka

„Prymityw. Epopeja narodowa”, Marcin Kołodziejczyk, Wielka Litera

Prymityw
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Prymityw. Epopeja narodowa” jest debiutem dziennikarza i reportera Marcina Kołodziejczyka jako prozaika. Autor skoncentrował się na ukazaniu przeglądu zamieszkujące Warszawę społeczeństwa, od żyjących na zasiłkach socjalnych po marzących o lepszym życiu przyjezdnych.

„Królestwo” – Szczepan Twardoch, Wydawnictwo Literackie

Królestwo
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Kontynuacja bestsellerowego „Króla”. Rzecz dzieje się po wydarzeniach opisanych w poprzedniej książce Twardocha. Tym razem głównym narratorem jest Ryfka, która opiekuje się w zdewastowanej Warszawie Jakubem Szapiro.

„Turysta polski w ZSRR” – Juliusz Strachota, Ha!Art

Turysta polski w ZSRR
Kup książkę na Woblink.com

Juliusz Strachota w swojej książce igra z czytelnikiem. Na wstępie narrator przyznaje, że pół życia zmyślał i spędził sporo czasu w zakładzie psychiatrycznym. Następnie snuje swoją opowieść z pogranicza fantazji i pamięci. Ciekawym uzupełnieniem książki jest, systematycznie prowadzony przez autora, profil na Instagramie.

„Krótka wymiana ognia” – Zyta Rudzka, W.A.B.

Krótka wymiana ognia
Kup książkę na Woblink.com

Zyta Rudzka powraca po kilkunastu latach z bardzo poruszającą powieścią, w której podejmuje miłosnego piekła. Z fragmentów różnych opowieści, tworzy obraz rozpadu rodziny. „Krótka wymiana ognia” została nominowana no Nagrody Literackiej Nike, O!Lśnień Onetu, Warszawskiej Nagrody Literackiej, a kilka dni temu otrzymała Literacką Nagrodę Gdynia.

O tym kto otrzyma statuetkę dowiemy się podczas uroczystej gali 6 października.