1 października poznaliśmy nominowanych do tegorocznej Nagrody Conrada. Wśród książek, które znalazły się w finale, są aż trzy pozycje wydane przez Wydawnictwo Nisza. Laureatów poznamy podczas tegorocznej edycji Conrad Festivalu w Krakowie. Wyboru dokonają czytelnicy oraz jury. Jak zagłosować? Wszystkie informacje znajdziecie w artykule.

Nagroda Conrada – nominowani:

Joanna Szyndler – „Kuba-Miami¨
Wydawnictwo Poznańskie

90 mil. Tyle oddziela Kubę od Florydy. Dwudziestojednoletnia Biviana nie wróciła na noc do domu. Po kilku dniach nerwowego oczekiwania, matka dziewczyny modliła się już tylko o list od córki z Miami. Było dla niej jasne: Biviana po raz kolejny wypłynęła tratwą na morze. Wiadomość nadeszła jednak z Guantanamo – amerykańskiej bazy na Kubie. Bill Clinton nie godził się już na przyjmowanie uciekinierów, których straż przybrzeżna schwytała na morzu. Biviana znalazła się wśród tysięcy Kubańczyków, których los zależał od wyniku rozmów Castro z Clintonem. Emigrantów takich jak Biviana, Fidel Castro nazywał robactwem, które nie kocha własnego kraju. Migracje Kubańczyków na Florydę to historie pełne tęsknoty, trudnych wyborów i poświęceń. Historie rozstań i powrotów, które wciąż wywierają ogromny wpływ na życie wielu mieszkańców Kuby.

Kuba-Miami
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Olga Hund – „Psy ras drobnych”
Korporacja Ha!Art

Bohaterka: pacjentka (lat 28) depresyjna, bezczynna, zalegająca w łóżku, wycofana z relacji towarzyskich, przyjęta do szpitala psychiatrycznego z powodu pogarszania się stanu psychicznego i nadużywania leków. Cechuje ją postępująca apatia, spadek energii z zaleganiem w łóżku, utrata zainteresowań, gorsze skupienie i koncentracja uwagi, unikanie ludzi, płaczliwość z myślami i tendencjami samobójczymi. Pierwszej nocy w szpitalu płacze tak głośno i mruczy tak żałośnie, że pozostałe pacjentki w akcie zbiorowej zemsty okradają ją z gazety i mydła. Miejsce wydarzeń: szpital w Kobierzynie, antyarka załadowana kobietami przeznaczonymi do wyginięcia, odrzuconymi egzemplarzami cechującymi się fatalną kombinacją genów.

Psy ras drobnych
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Katarzyna Wiśniewska – „Tłuczki”
Wydawnictwo Nisza

Mocna powieść o poplątanych relacjach w tak zwanej porządnej rodzinie. O dziadku tyranie, wielbicielu osobliwie przyrządzanego tatara, i kobietach cierpiętnicach, które potrafią się mścić. O obłudzie – w Kościele i w rodzinie.

Tłuczki
Kup książkę, ebooka na Woblink.com

Katarzyna Pochmara-Balcer – „Lekcje kwitnienia”
Wydawnictwo Nisza

„Lekcje kwitnienia”, poruszając temat sekty, który mógłby wydawać się marginalny, dotykają kwestii uniwersalnych związanych z naturą ludzką. Powieść stopniowo odsłania wzajemne relacje członków takiej wspólnoty, rzucając światło na ich motywacje. Są wśród nich poszukiwanie remedium na doznanie straty, pragnienie zaistnienia w grupie czy potrzeba destrukcji zastanych porządków i wcześniej zadzierzgniętych więzi. Książka skłania do rozważań o kondycji i kryzysie współczesnych autorytetów, podejmuje filozoficznie znaczący problem stosunku człowieka do natury. Kompozycja książki jest prosta, ale przemyślana i konsekwentna. Katarzyna Pochmara-Balcer kontynuuje tradycję prozy punktów widzenia.

Łukasz Zawada – „Fragmenty dziennika SI”
Wydawnictwo Nisza

Znawcy tematu prorokują, że silną sztuczną inteligencję, tj. dorównującą człowiekowi, uda się wytworzyć już około 2030 roku. „Fragmenty dziennika SI” stawiają nas w sytuacji dość niezręcznej – bo okazuje się, że przegapiliśmy TEN moment, wszystko już się dokonało. Oczekiwany przełom nastąpił po cichu 12 grudnia 2012 roku. Wówczas sieć internetowa zaczęła zyskiwać świadomość i moc sprawczą, do dzisiaj pozostaje jednak w utajeniu… To nie jest książka z nurtu science-fiction. To satyra na powszechne oczekiwania wobec technologicznego postępu, pełen czarnego humoru apokryf lub… autentyczne dzieło nie-ludzkiej osobowości. Dzieło sceptyczne wobec kluczowych założeń humanizmu czy nawet podstaw organicznego życia. Czy wizja przejścia od inteligencji organicznej do sztucznej powinna nas przerażać, czy cieszyć? Odpowiedź na to pytanie nie wydaje się taka oczywista.

Fragmenty dziennika SI
Kup książkę na Woblink.com

Nagroda Conrada

Laureatów poznamy 27 października podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE. Wyboru dokonają czytelnicy oraz Kapituła Nagrody, w której skład wchodzą: prof. Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Zofia Król, Michał Nogaś, Krzysztof Koehler oraz Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz). Laureaci zostaną wyłonieni dzięki specjalnemu algorytmowi, który uwzględnia decyzję jury oraz głosy oddane przez czytelników na stronie internetowej Nagrody. Głosy możecie oddawać tutaj.

Laureat bądź laureatka otrzyma statuetkę oraz 30 tysięcy złotych. Ponadto otrzyma niepowtarzalną okazję promocji książki w Tygodniku Powszechnym oraz możliwość skorzystania z programu rezydencyjnego Instytutu Książki, by w mieście Conrada pracować nad swoimi kolejnymi dziełami.