Laureatką Nagrody Wielkiego Kalibru 2021 została Anna Kańtoch za książkę „Wiosna zaginionych”. W finale mierzyła się między innymi z Wojciechem Chmielarzem, Mariuszem Czubajem i Wojciechem Miłoszewskim.

Anna Kańtoch laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru 2021

W czasie tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu Nagrodę Wielkiego Kalibru otrzymała Anna Kańtoch za książkę „Wiosna zaginionych”. Pisarka znalazła się wcześniej w finale z sześcioma innymi autorami – Wojciechem Chmielarzem (za „Wyrwę”), Marcinem Ciszewskim (za „To ja, Szpilka. Klub”), Mariuszem Czubajem (za „Cios kończący”), Tomaszem Duszyńskim (za „Glatz. Kraj Pana Boga”), Olgierdem Hurką (za „Znamię”) i Wojtkiem Miłoszewskim (za „Bez reszty”).

Oprócz Nagrody Wielkiego Kalibru zostały przyznane Nagroda Wielkiego Kalibru Czytelników, Nagroda Specjalna im. Janiny Paradowskiej oraz Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru. Pierwszą z nich otrzymał Tomasz Duszyński za książkę „Glatz. Kraj Pana Boga”. Zwycięzca otrzymał okolicznościową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5000 złotych, ufundowaną przez telewizję Crime+Investigation Polsat. Nagrodę Specjalną otrzymał Olgierd Hurka za powieść „Znamię”, zaś Honorowa Nagroda trafiła w ręce Zygmunta Miłoszewskiego.

„Wiosna zaginionych”

Do tej pory Anna Kańtoch nie miała na swoim koncie Nagrody Wielkiego Kalibru. Kańtoch znana jest głównie z pisania w nurcie fantasy, jednak kilka lat temu pisarka postanowiła spróbować swoich sił w innym gatunku. Najważniejszą polską nagrodę przyznawaną autorom kryminałów otrzymała za powieść wydaną nakładem Wydawnictwa Marginesy we wrześniu 2020 roku  pt. „Wiosna zaginionych”.

Nagroda Wielkiego Kalibru 2021: Wiosna zaginionych
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Główna bohaterką książki jest Krystyna, emerytowaną policjantka. Kiedy była małą dziewczynką jej brat zaginął w tajemniczych okolicznościach podczas wyjazdu ze znajomymi w Tatry. Po wielu latach Krystyna wśród klientów sklepu rozpoznaje Jacka, jedynego członka wyprawy, który powrócił z tamtej tragicznej eskapady. Kobieta pragnie dostać od niego jak najwięcej odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Gdy Krystyna pojawia się na umówionym spotkaniu w domu Jacka, znajduje go martwego. Kobieta decyduje się na prowadzenie własnego śledztwa, bowiem jest świadoma, że w razie czego będzie pierwszą podejrzaną.

„Lato utraconych” – nowa książka Anny Kańtoch

Już 2 czerwca nakładem Wydawnictwa Marginesy ukaże się kolejna książka Anny Kańtoch pt. „Lato utraconych”. Tym razem pisarka opisuje końcówkę lat 90. XX wieku. W starej leśniczówce w okolicach Rudnika zostaje popełniona straszliwa zbrodnia. Nieznany napastnik atakuje pięcioosobową rodzinę spędzającą tam wakacje. Masakrę udaje się przetrwać tylko najstarszemu z dzieci. Kilka lat wcześniej chłopak padł ofiarą porwania. Czy obie tragedie coś łączy? Na to pytanie będzie starała się znaleźć odpowiedź Krystyna Lesińska, którą czytelnicy znają z książki „Wiosna zaginionych”. Jak to zwykle bywa w przypadku bohaterów kryminałów, śledcza równocześnie mierzy się z własnymi demonami – nagłą śmiercią męża i niewyjaśnionym zaginięciem brata.

 

Zdjęcie wyróżniające: Max Pflgel