Najlepsze książki na poprawę humoru
„Nienawidzę poniedziałków” to jedno z kultowych powiedzonek kochającego lasagne rudego kota Garfielda. I trudno się z nim nie zgodzić! W końcu kto lubi poniedziałki? Nikogo nie powinno więc dziwić, że to właśnie ten dzień został okrzyknięty mianem najbardziej depresyjnego w całym roku.
Spis treści
- Najlepsze książki na poprawę humoru
- Niespokojni ludzie – Fredrik Backmanm, tłum. Agata Teperek, Wydawnictwo Marginesy
- Życie Violette – Valerie Perrin, tłum. Wojciech Gilewski, Wydawnictwo Albatros
- Kariera Nikodema Dyzmy – Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Wydawnictwo Harde
- Wszystko czerwone – Joanna Chmielewska, Wydawnictwo Klin
- Trzech panów w łódce (nie licząc psa) – Jerome K. Jerome, Wydawnictwo Zysk i S-ka
- Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej – Jaroslav Hašek, tłum. Paweł Hulka-Laskowski, Wydawnictwo Bellona
- Anne z Zielonych Szczytów – Lucy Maud Montgomery, tłum. Anna Bańkowska, Wydawnictwo Marginesy
- Autostopem przez Galaktykę – Douglas Adams, tłum. Paweł Wieczorek, Wydawnictwo Zysk i S-ka
- Ostatnia arystokratka – Evžen Boček, tłum. Mirosław Śmigielski , Wydawnictwo Stara Szkoła
- Dziennik Bridget Jones – Helen Fielding, tłum. Joanna Szczepańska, Wydawnictwo Zysk i S-ka
- Powieści Terry’ego Pratchetta
Blue Monday – niebieski poniedziałek – przypada w trzeci poniedziałek stycznia i jest nazywany najbardziej depresyjnym dniem w całym roku. Określenie to wprowadził brytyjski psycholog Cliff Arnall, który ustalił datę za pomocą wzoru matematycznego uwzględniającego czynniki meteorologiczne, psychologiczne oraz ekonomiczne.
Warto mieć na uwadze, że termin „Blue Monday” uważany jest za pseudonaukowy i wiąże się z nim wiele kontrowersji.
Jednak niezależnie od tego, kiedy dopada Was lekka chandra i obniżenie nastroju, na pomoc przychodzi połączenie pysznej kawy z książką, koniecznie taką, która wprawi w dobry humor, rozbawi i przywoła uśmiech na twarzy. Wybraliśmy kilka tytułów, które mogą spełnić te funkcje. Zapraszamy do lektury na temat najlepszych książek na poprawę humoru!
Najlepsze książki na poprawę humoru
Niespokojni ludzie – Fredrik Backmanm, tłum. Agata Teperek, Wydawnictwo Marginesy
Naszą listę najlepszych książek na poprawę humoru otwierają „Niespokojni ludzie” Fredrika Backmanma. To zakręcona i pełna emocji komedia o dramacie zakładników pojmanych w podczas oglądania mieszka na sprzedaż.
Uzbrojona jednostka zamyka się w pewnym mieszkaniu na sprzedaż po nieudanym napadzie na bank. W nieruchomości znajdują się także bardzo ekspresyjna agentka nieruchomości, zgorzkniałe małżeństwo, smutna staruszka, złośliwa bogaczka, kobieta w zaawansowanej ciąży i jej irytująca partnerką oraz facet z głową królika. Po jakimś czasie policja uwalnia zakładników i wkracza do mieszkania. Niespodziewanie okazuje się ono puste.
W czasie serii przesłuchań na jaw wychodzą zupełnie różne wersje wydarzeń. Czy policjanci rozwikłają zagadkę tajemniczego napadu?
„Niespokojni ludzie” to powieść jednocześnie zabawna i smutna, pełna tragizmu i komizmu, łącząca wiarygodność z absurdem.
Życie Violette – Valerie Perrin, tłum. Wojciech Gilewski, Wydawnictwo Albatros
Kolejnym tytułem jest „Życie Violette” Valerie Perrin. Książka jest opisywana jako promyk słońca, który z nadejściem wiosny nieśmiało przedziera się przez chmury. We Francji momentalnie osiągnęła status bestsellera i obsypano ją nagrodami. Autorka napisała ją z wielką wrażliwością i wyczuciem, dzięki czemu owa opowieść jest ciepła, przejmująca, a jednocześnie niezwykle budująca.
Na kartach powieści czytelnicy poznają historię zwykłej kobiety, którą los zaprowadził do zapomnianego przez większość osób miejsca. Violette spędza całe dnie na cmentarzu, dbając o niego najlepiej jak potrafi. Jest dobrym duchem tego miejsca i służy wsparciem odwiedzającym go żałobnikom.
Violette słyszała już wiele historii, zarówno tych pięknych, jak i smutnych. I sama mogłaby niejedną opowiedzieć: o córce, która zginęła w tragicznym wypadku, o ukochanym mężu, który pewnego dnia zniknął…
Kobieta stara się nie pogrążać w przeszłości i nawet w miejscu, w którym króluje śmierć, dostrzega szansę na nowe życie.
„Życie Violette” to piękna i pełna wzruszeń opowieść o wyjątkowości ukrytej w codziennym życiu, o zakończeniach, które rozdzierają serce, i o nowych początkach, które kiełkują na gruzach przeszłości.
Kariera Nikodema Dyzmy – Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Wydawnictwo Harde
„Kariera Nikodema Dyzmy” w interpretacji Nataszy Sochy to przedwojenny bestseller opowiedziany współczesną polszczyzną. Nikodem Dyzma jest cwaniakiem i bezrobotnym prostakiem.Dzięki własnemu sprytowi i niesamowitemu zbiegowi okoliczności staje przed niepowtarzalną szansą na zarobienie gigantycznych pieniędzy. Mężczyzna lawiruje, kłamie oraz podszywa się pod kogoś, kim zdecydowanie nie jest. W efekcie podbija salony i serca kobiet z wysokich sfer. Czy komuś uda się zdemaskować oszusta?
Na podstawie tej powieści powstał kultowy serial z 1980 roku. W rolę główną wcielił się Roman Wilhelmi.
Wszystko czerwone – Joanna Chmielewska, Wydawnictwo Klin
Joanna Chmielewska to autorka popularnych powieści łączących kryminał i komedię, które nieustannie bawią polskich czytelników.
Główna bohaterka książki „Wszystko czerwone”, Alicja, to nieco roztrzepana wdowa. Kobieta mieszka na przedmieściach Kopenhagi. Ma mnóstwo przyjaciół i nieco mniej szczęścia. Niespodziewanie pewien przyjemny wieczór w jej domu, spędzany w towarzystwie miłych gości, kończy się morderstwem. Co więcej, tajemniczy sprawca nie zamierza poprzestać na jednej ofierze. Czy uda się schwytać mordercę?
Trzech panów w łódce (nie licząc psa) – Jerome K. Jerome, Wydawnictwo Zysk i S-ka
Kolejna książka na poprawę humoru to angielska powieść humorystyczna napisana jeszcze w XIX wieku. Jerome K. Jerome opisał w niej wyprawę trzech londyńczyków – narratora, George’a Harrisa, i psa o imieniu Montmorency. To przecudowne trio wybiera się pewnego dnia w rejs po Tamizie – płyną około 200 kilometrów z Kingston do Pangbourne.
Na początku książka miała być przewodnikiem po Tamizie, jednak natłok komicznych sytuacji i humorystycznych anegdot zdominował ton opowieści. Książka zawiera dużą dawkę specyficznego angielskiego humoru, dzięki czemu do dziś rozśmiesza czytelników.
Tytuł ten jest uznawany za jedno z topowych dzieł angielskiej literatury humorystycznej.
Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej – Jaroslav Hašek, tłum. Paweł Hulka-Laskowski, Wydawnictwo Bellona
„Przygody dobrego wojaka Szwejka” to klasyka czeskiej literatury w najlepszym wydaniu, która na stałe zapisała się w literaturze i kulturze Europy Wschodniej.
Książka Haška jest pełna groteski i absurdu. Autor, uważany za anarchistę i zadeklarowanego, opowiada historię Szwejka, rubasznego wojownika, który zawsze wychodzi cało z każdej opresji i sytuacji. Bohater wykonuje otrzymywane rozkazy z dokładnością zakrawającą na absurd., czym często doprowadza zwierzchników do bezsilnego szału. Nie wiedzą, czy mają do czynienia z genialnym kpiarzem, czy kompletnym matołem.
Powieść określana jest mianem arcydzieła literatury antywojennej.
Anne z Zielonych Szczytów – Lucy Maud Montgomery, tłum. Anna Bańkowska, Wydawnictwo Marginesy
Serię powieści o rudowłosej dziewczynie pióra Lucy Maud Montgomery nie trzeba nikomu przedstawiać. Cały cykl idealnie sprawdzi się na poprawę nastroju – jest pełen ciepła i humoru. Pierwszy tom to opowieść o dorastaniu, miłości oraz przyjaźni poruszyła serca wielu czytelników na całym świecie. Zaczytywały się w niej między innymi Aretha Franklin, Margaret Atwood, Alice Munro czy księżna Kate.
Główna bohaterka, jedenastoletnia Anne Shirley, zostaje adoptowana i wyrusza w podróż do długo wyczekanego domu. Na miejscu okazuje się, że doszło do pomyłki. Rodzeństwo Marilla i Matthew Cuthbert chciało zaadoptować chłopca, aby ten mógł pomagać im w gospodarstwie. Marilla chce odesłać dziewczynkę, ale gadatliwa Anne błyskawicznie zaskarbia sobie ogromną sympatię Matthew i ostatecznie zostaje w Avonlea. Z czasem Cuthbertowie nie będą potrafili wyobrazić sobie bez niej życia.
Autostopem przez Galaktykę – Douglas Adams, tłum. Paweł Wieczorek, Wydawnictwo Zysk i S-ka
To kultowa powieść z gatunku sci-fi. Douglas Adams połączył w niej brytyjski, przywodzący na myśl Monty Pythona, humor z fantastyką.
Główny bohater, Artur, jest młodym chłopakiem zamieszkującym Ziemię. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego najlepszy przyjaciel i wierny towarzysz jest kosmitą. Jakby tego było mało Arthur słyszy, że Ziemia zostanie zniszczona, a zagłada tej planety to dopiero początek problemów chłopaka. Arthur i jego towarzysz wyruszają w galaktyczną podróż zaraz po tym, jak Ziemia ulega zniszczeniu. Podróżują przy pomocy tytułowego przewodnika „Autostopem przez Galaktykę”. Podczas podróży przyjaciele będą musieli rozwiązać największe zagadki Kosmosu i odkryć sens życia.
Ostatnia arystokratka – Evžen Boček, tłum. Mirosław Śmigielski , Wydawnictwo Stara Szkoła
Cała seria Arystokratka Evžena Bočeka to gwarancja rewelacyjnej lektury. Każda z powieści jest utrzymana w konwencji lekkiej komedii z dużą dawką charakterystycznego czeskiego humoru.
Autor ukazał w swoich książkach fascynujący świat arystokracji, w którym bohaterowie są tylko kukiełkami w rękach losu. W pierwszej części mieszkająca w Stanach Zjednoczonych rodzina Kostków dowiaduje się, że zostali spadkobiercami pewnego starego czeskiego rodu i weszli w posiadanie rodowej posiadłości – zamku w Kostce. Wyjeżdżają więc z USA do Czech, aby rozpocząć życie jako arystokraci. Jednak ich oczekiwania wobec nowego życia brutalnie zderzą się z rzeczywistością.
Dziennik Bridget Jones – Helen Fielding, tłum. Joanna Szczepańska, Wydawnictwo Zysk i S-ka
W „Dzienniku Bridget Jones” Helen Fielding dowcipnie i przewrotnie kreuje na kolejnych stronach postać Bridget jako niedoskonałej, nierozgarniętej, niekonsekwentnej i pełnej kompleksów trzydziestoparolatki.
Kobieta jak każdy marzy o wielkiej miłości, jednak dążenie do tych celów ma u Bridget różny skutek. Za każdym razem, kiedy jej plany biorą w łeb, szuka pociechy w życiu towarzyskim i obiecuje sobie, że wszystko będzie dobrze już rankiem, kiedy to rzuci alkohol, zbędne kalorie i emocjonalnych popaprańców. Przygody tytułowej bohaterki, jej znajomych i ukochanych doprawione są szczyptą specyficznego brytyjskiego humoru.
Powieści Terry’ego Pratchetta
Terry Pratchett to jeden z najwybitniejszych pisarzy fantasy. Wszystkie jego powieści są pełne pomysłów i dowcipów, a zarazem niepodważalnej logiki. Jednak w swoich książkach nie rezygnował z poruszania ważnych i trudnych spraw. Cykl osadzony w stworzonym przez niego Świecie Dysku jest przemyślany i rozbudowany.
„Świat Dysku” to wprost idealne połączenie komedii i fantastyki. Jest wyjątkowo zróżnicowany, pełny kulturowych odniesień, które uważny czytelnik z pewnością wychwyci.
Nasza propozycją do grona najlepszych książek na poprawę humoru jest „Mort”, czyli opowieść o śmierci, która bardzo potrzebuje wakacji.
Tags In
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (518)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (186)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)