Co tak bardzo pociąga nas w true crime? Dlaczego tak chętnie czytamy o popełnianych zbrodniach? W naszym artykule postanowiliśmy zaprezentować TOP 10 najciekawszych książek z tego gatunku, które przybliżają sylwetki seryjnych przestępców, ale również odkrywają dlaczego ten temat tak bardzo nas interesuje.

TOP 10. Najciekawsze książki true crime

Książki o prawdziwych zbrodniach to gatunek literatury faktu, w którym autor lub autorka opisuje i analizuje rzeczywiste przestępstwa – począwszy od napadów na bank, a skończywszy na seryjnych mordercach i morderczyniach. W powieściach z tego gatunku autor lub autorka opisuje działania prawdziwych osób, które stały za przestępstwami, należały do organów ścigania bądź były ofiarami. Tematyka true crime nie zamyka się jedynie w powieściach, ale cały czas powstają również programy telewizyjne, podcasty, seriale czy filmy opisujące często okrutne i graficzne wydarzenia, których doświadczyły prawdziwe osoby. Co nas tak bardzo interesuje w tekstach kultury z tego gatunku? Czy jest to kwestia bezpiecznego przygotowania się na zło, które może nadejść? A może jest to wyraz jedynie czystego zainteresowania tym, co brutalne i łamiące społeczne normy? By móc odpowiedzieć na te pytania, wybraliśmy TOP 10 najlepszych książek true crime, które z pewnością zainteresują każdego zainteresowanego tym tematem!

Najlepsze książki true crime – ranking

Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim – Jon Krakauer, tłum. Stanisław Tekieli, Wydawnictwo Czarne

Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim- Jon Krakauer
Kup książkę lub ebooka Missoula na Woblink.com

Listę najciekawszych książek true crime rozpoczynamy od pozycji niezwykle trudnej i mrocznej – jak to większość książek w tym temacie. Jon Krakauer jest jednym z najbardziej interesujących współczesnych reportażystów, a z jego książkami zdecydowanie warto się zapoznać! Missoula w Montanie tylko z pozoru jest sielskim miasteczkiem uniwersyteckim. Mieszka tam  bardzo zżyta społeczność dumna ze swojej drużyny futbolowej. Tak naprawdę ta przyjemna fasada skrywa poważny problem, jakim są liczne przypadki przemocy, której ofiarami padają studentki tutejszego uniwersytetu.

Według ustaleń Departamentu Sprawiedliwości, badającego sytuację w Missouli, w latach 2008–2012 tamtejsza policja skierowała do prokuratury sto czternaście zgłoszeń dotyczących przemocy seksualnej. Prokuratura zdecydowała się wystąpić z aktem oskarżenia jedynie w czternastu przypadkach. Według prawa Montany wyrok za gwałt to maksymalnie sto lat więzienia, minimalnie – dwa lata. Jednak w hrabstwie Missoula osoby uznane za winne gwałtu często w ogóle nie były posyłane za kratki. Dopiero medialna burza spowodowała zmianę sytuacji, ale ujawniła też, że problem dotyczy nie tylko tego miasteczka.

Opisując to, co wydarzyło się w Missouli, Krakauer pokazuje, jak niewydolny jest system, który zamiast chronić ofiary, często umacnia niebezpieczne stereotypy. Opinia publiczna zaś zbyt często staje po stronie sprawców. Recenzenci piszą i twierdzą, że książka jest niezwykle rzetelna i głęboko niepokojąca. Sam Krakauer z dziennikarską dociekliwością obala mity na temat gwałtów, a jednocześnie pisarska wrażliwość pozwala nam na przeczytanie nie tylko suchych faktów. To jeden z tych reportaży, który jest trudny, ale również niezwykle wciąga.

 

Nie nazywaj tego kultem. Sekta NXIVM – Niewolnictwo seksualne w elitach amerykańskiego show-biznesu – Sarah Berman, tłum. Katarzyna Nowakowska, Wydawnictwo MoVa

Nie nazywaj tego kultem - Sara Berman
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Nie nazywaj tego kultem na Woblink.com

Tym razem wyprawimy się do tematu związanego z istnieniem sekty i kultu. Jest to jedna z zeszłorocznych nowości na polskim rynku, jednak zdecydowanie zasługuje na uwagę. Autorka książki zwraca uwagę na temat, który do tej pory nie został wyeksploatowany w książkach, czyli na sektę NXIVM.

Dziennikarka śledcza Sarah Berman bada szokujące praktyki NXIVM, kultu prowadzonego przez Keitha Raniere’a. Przez jego organizację przewinęły się tysiące ludzi, w tym znane postaci Hollywood, takie jak córka Lindy Evans z „Dynastii” czy Allison Mack z serialu „Smallville”, która po latach przyznała się do stręczycielstwa na rzecz sekty. Autorka opisuje historie młodych kobiet, które szukając wsparcia, trafiły do niewoli. Były wykorzystywane seksualnie, szantażowane, głodzone. Znosiły kary cielesne i pozwalały wypalać na skórze inicjały lidera.

Nie nazywaj tego kultem” to fascynujący, a zarazem przerażający opis działalności NXIVM. Począwszy od indoktrynujących szkoleń, tworzenia sieci kontaktów i werbowania nowych członkiń, poprzez unikanie przez dziesięciolecia oskarżeń, na śledztwie ujawniającym szokującą prawdę skończywszy.

 

Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood – Tom O’Neill, Dan Piepenbring, tłum. Radosław Madejski, Wydawnictwo Akurat

Manson. CIA, narkotyki i mroczne tajemnice Hollywood _ Tom O'Neill
Kup ebooka Manson na Woblink.com

Pierwszym spośród seryjnych morderców na naszej liście jest Charles Manson, o którym legenda jest ciągle żywa. W dalszym ciągu ofiary jego ugrupowania wypowiadają się na temat tego, co widziały, a także co musiały przeżyć. Kim jednak był Charles Manson i co doprowadziło do jego szaleństwa? Z jakiej sprawy jest najbardziej znany? Latem 1969 roku Charles Manson zleca członkom swojej sekty brutalne morderstwa w Hollywood. W ciągu dwóch dni ginie siedem osób, w tym Sharon Tate, żona Romana Polańskiego. Pół wieku później reporter Tom O’Neill publikuje nieznane dotąd fakty, obalające „oficjalną wersję wydarzeń” tej legendarnej zbrodni.

O’Neill prace nad książką prowadził przez 20 lat. Gdy w 1999 roku zaczął zgłębiać temat, natrafił na setki nieścisłości w relacji policji i prokuratury. Z kim tak naprawdę zadawał się Manson i jak daleko posunęli się jego hollywoodzcy znajomi, żeby ukryć swoje powiązania? Dlaczego śledczy nie powstrzymali go, mając ku temu tak wiele okazji? Czy handlarze narkotyków, którzy znali Mansona, mogli zatrudnić go do zainicjowania mściwej masakry w willi Polańskich?

Reportaż „Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood” to całkowicie nowy obraz morderstwa, które wstrząsnęło światem. Zawiera setki niepublikowanych wywiadów i dziesiątki nieznanych opinii publicznej dokumentów z archiwów policji, FBI i CIA. Zgłębiając tajemnicę sprzed pięćdziesięciu lat, autor podąża tropem zagadek i mrocznych sekretów Hollywood. Szokująca prawda, do której dotarł, dopiero teraz ujrzała światło dzienne.

 

Ludzkie potwory. Kobiety Mansona i banalność zła – Nikki Meredith, tłum. Maciej Kositorny, Wydawnictwo Czarne

Ludzkie potwory - Nikki Meredith
Kup książkę lub ebooka Ludzkie potwory na Woblink.com

Pozostając w temacie Charlesa Mansona, mamy również kolejną pozycję godną polecenia dla wszystkich prawdziwych fanów true crime. Tym razem autorka, Nikki Meredith, przyjrzała się innej stronie ugrupowania Mansona – czyli kobietom, którymi mężczyzna manipulował.

Nocą z 8 na 9 sierpnia 1969 roku członkowie „rodziny” Charlesa Mansona na jego rozkaz zamordowali będącą w zaawansowanej ciąży żonę Romana Polańskiego Sharon Tate i kilkoro jej gości. Wśród oprawców były Leslie Van Houten i Patricia Krenwinkel. Podczas procesu prokurator nazwał je „ludzkimi potworami”, ale ci, którzy znali je wcześniej, nie mogli uwierzyć, by były zdolne do tak brutalnych czynów.

Dziennikarka Nikki Meredith przez dwadzieścia lat odwiedzała „kobiety Mansona” w więzieniu, próbując zrozumieć, co zmieniło normalne na pozór dziewczyny w morderczynie i jak można żyć dalej po popełnieniu tak potwornej zbrodni. Ta książka to mroczna podróż w samo serce zła. Historia przedstawiona przez Nikki Meredith to doskonałe połączenie psychologii kryminalnej z wnikliwą reporterską dokładnością.

 

I że ci (nie) odpuszczę. Najbardziej mordercze kobiety w historii – Jennifer Wright, tłum. Monika Skowron, Wydawnictwo Poznańskie

I że Ci (nie) odpuszczę - Jennifer Wright
Kup książkę lub ebooka I że Ci (nie) odpuszczę na Woblink.com

Tym razem pragniemy polecić dosyć nieoczywistą pozycję, która jednak z pewnością zainteresuje wszystkich fanów true crime. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak wyglądają historyczne losy kobiet-morderczyń? A może ciekawiło Was dlaczego to kobiety są z reguły pierwszymi podejrzanymi przy morderstwach z użyciem trucizny? Jennifer Wright stworzyła książkę opisującą najbardziej mordercze kobiety w historii oraz to w jaki sposób działały. Dowiemy się stąd czy istniały samurajki czy jak przygotować skuteczną truciznę. Autorka opowiada również historię o tym, kto był pierwszą seryjną morderczynią w historii oraz dlaczego Krwawa Mary była Krwawą Mary.

I że ci (nie) odpuszczę” to pełna galeria niezwykle ciekawych kobiecych postaci. To nie tylko krwawe narkotykowe baronki, celne pilotki myśliwców, ale także mordercze władczynie i zabójcze buntowniczki. Z tej książki dowiecie się jak najskuteczniej otruć męża, co zrobić, aby nie dać się złapać oraz jak kończy się niekontrolowany gniew. Wszystko oczywiście ze spora dozą dystansu. Wright tworzy książkę, dzięki której poznamy losy kobiet na przestrzeni wieków oraz w interesujący sposób opisuje to, co doprowadziło je do popełniania zbrodni.

 

Monster. Aileen Wuornos – zrozumieć seryjną zabójczynię – Christopher Berry-Dee, tłum. Robert J. Szmidt, Wydawnictwo MoVa

Monster. Aileen Wuornos – zrozumieć seryjną zabójczynię – Christopher Berry-Dee
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Monster. Aileen Wuornos na Woblink.com

Pozostając w temacie kobiet-zabójczyń, warto przyjrzeć się również książce na temat Aileen Wuornos. Kobieta w latach 1989-1990 zamordowała na Florydzie siedmiu mężczyzn, za co została skazana na na sześciokrotną karę śmierci. Wyrok został wykonany poprzez wstrzyknięcie trucizny. Co jednak doprowadziło do morderczego zachowania Aileen? Tę sytuację bada Christopher Bery-Dee.

Życie Aileen już od narodzin naznaczone było okrucieństwem. Ojciec – psychopata ze skłonnościami do molestowania – został zamknięty w więzieniu. Natomiast nastoletnia matka, kiedy Aileen miała cztery lata, porzuciła ją i jej brata Keitha. Wtedy rodzeństwo trafiło do patologicznego domu dziadków.  W wieku zaledwie czternastu lat Aileen zaszła w ciążę. Po urodzeniu dziecka oddała je do adopcji, a sama wylądowała na ulicy i zaczęła się prostytuować za pieniądze, piwo i papierosy. Tak zaczyna się prawdziwa historia kobiety, która w akcie zemsty będzie zabijać mężczyzn.

Na podstawie historii Aileen Wuornos, najbardziej niejednoznacznej postaci spośród szeregu seryjnych zabójców, powstał film „Monster” z oscarową rolą Charlize Theron.

 

 

Co się stało w Jonestown? Sekta Jima Jonesa i największe zbiorowe samobójstwo – Jeff Guinn, tłum. Katarzyna Bażyńska-Chojnacka, Wydawnictwo Poznańskie

Co się stało w Jonestown? Sekta Jima Jonesa i największe zbiorowe samobójstwo – Jeff Guinn
Kup książkę lub ebooka Co się stało w Jonestown? na Woblink.com

Jeszcze na chwilę w naszym zestawieniu powrócimy do temat sekt, który bardzo mocno interesuje wszystkich fanów true crime. Kim był Jim Jones? Jedni uważają go za genialnego manipulatora, inni za szalonego guru, a jeszcze inni za fałszywego proroka. Jones jest przedstawiany jako diabeł w ludzkiej skórze, który pociągnął ludzi ze sobą wprost do piekła.

Jonestown to wiosce od zera zbudowanej i zasiedlonej przez ludzi, którzy uwierzyli w Jima Jonesa i jego projekt Świątyni Ludu. W listopadzie 1978 roku w tym miejscu w ciągu jednej nocy zginęło ponad 900 kobiet, mężczyzn i dzieci. Część z nich odebrała sobie życie dobrowolnie, spożywając cyjanek. Inni zostali do tego przymuszeni.

Opinią społeczną wstrząsnęły rewelacje o izolującej się w dżungli sekcie, której paranoiczny przywódca powiódł swoich wyznawców na śmierć. Ale ta tragiczna historia zaczęła się dwadzieścia lat wcześniej, kiedy ambitny pastor postanowił zmienić świat na lepsze. Porażający reportaż „Co się stało w Jonestown?” nagradzanego amerykańskiego dziennikarza śledczego, Jeffa Guinna, jest opowieścią o powolnym staczaniu się w szaleństwo. A także o ludziach, którzy dla swojego guru zrobią wszystko.

 

Ted Bundy. Bestia obok mnie. Historia znajomości z najsłynniejszym mordercą świata – Ann Rule, tłum. Bartosz Czartoryski, Wydawnictwo Sine Qua Non

Ted Bundy. Bestia obok mnie - Ann Rule
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Ted Bundy. Bestia obok mnie na Woblink.com

Kolejną postacią, chyba najlepiej znanego w popkulturze, seryjnego mordercy jest Ted Bundy. Był jednym z najkrwawszych seryjnych morderców w historii USA. Działał w latach 1974–1978 i zabił około 30 młodych kobiet. Skazano go na śmierć za trzy zabójstwa.

Ted Bundy. Bestia obok mnie” to przerażająca do szpiku kości i zaskakująco intymna legendarna już książka Ann Rule to opowieść kobiety, która zdaje sobie sprawę, że chłopak z dyżurki obok, jej przyjaciel, wrażliwy pracownik telefonu zaufania, to potwór w ludzkiej skórze. Korzystając z prywatnej korespondencji z Bundym, prowadzonej aż do jego egzekucji, Rule kreśli fascynującą opowieść rozpiętą między osobistą perspektywą a zawodowym profesjonalizmem dziennikarki będącej na tropie seryjnego mordercy, charyzmatycznego i inteligentnego człowieka, którego miała za przyjaciela.

Oto jego historia podwójnego życia, magnetycznej mocy, bezwzględnego przymusu i bezbronnych ofiar bestii. Spisana skrupulatnie przez kobietę, która myślała, że zna Teda Bundy’ego, dopóki nie zaczęła łączyć wszystkich dowodów i wyłonił się z nich przerażający obraz. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów true crime.

Jedną z najciekawszych produkcji dokumentalnych na temat Teda Bundy’ego jest serial na Netfliksie „Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy’ego”.

 

Na tropie Węża. Prawdziwa historia seryjnego mordercy i mistrza oszustwa Charles’a Sobhraja – Richard Neville, Julie Clarke, tłum. Paweł Lipszyc, Wydawnictwo Znak

Na tropie Węża - Richard Neville, Julie Clarke; książki o prawdziwych zbrodniach
Kup książkę lub ebooka Na tropie Węża na Woblink.com

Czarujący. Przebiegły jak wąż. Śmiertelnie niebezpieczny. Poznajcie Charlesa Sobhraja, psychopatę doskonałego, jednego z najsłynniejszych oszustów i seryjnych morderców na świecie!Na tropie Węża” to niesamowita podróż przez Azję lat 70. – spowitą oparami haszyszu i przesiąkniętą zbrodnią.

Charles brał na celownik zachodnich turystów przemierzających szlaki Azji w poszukiwaniu duchowej odnowy, tanich narkotyków i dobrej zabawy. Zdobywał ich zaufanie, oczarowywał uśmiechem, po czym… dosypywał coś do drinka. Był prawdziwym wirtuozem farmacji: mogadon dla tych, których czujność trzeba było na chwilę uśpić, kilka czekoladowych pastylek regulet na przeczyszczenie dla ofiar, które chciał zatrzymać przy sobie na dłużej, a dla opornych – zastrzyk z largactilu.

Gdy odurzone ofiary stawały się zupełnie bezbronne, kradł czeki, biżuterię, pieniądze i przede wszystkim – dokumenty, dzięki którym mógł szmuglować drogie kamienie przez granicę. By zdobyć partię paszportów, nie zawahał się otruć sześćdziesięcioosobowej wycieczki Francuzów! Zarabiał góry pieniędzy, kupował ekstrawaganckie prezenty kochankom, a po jego mieszkaniu dosłownie walały się szafiry, rubiny i diamenty. Był poszukiwany w niemal trzydziestu krajach za to, że mordował bez litości.

 

Columbine. Strzały w amerykańskim liceum – Dave Cullen, tłum. Adrian Stachowski, Wydawnictwo Poznańskie

Columbine - Dave Cullen
Kup książkę lub ebooka Columbine na Woblink.com

Nasze zestawienie zamykamy tytułem wstrząsającym, ale niezwykle istotnym. To arcydzieło true crime o najgłośniejszej szkolnej strzelaninie w USA. Eric Harris i Dylan Klebold wyglądali na zwykłych licealistów. Chodzili do szkoły na przedmieściach Denver, próbowali podrywać dziewczyny i szukali pierwszych prac. Lada chwila mieli iść na studia. Jednak na kilka miesięcy przed balem maturalnym zaczęli planować zamach bombowy na swoich rówieśników.

Zrobili to 20 kwietnia 1999 roku. Bomby nie wybuchły, więc zastrzelili dwanaścioro uczniów i nauczyciela, a oprócz tego ranili jeszcze dwadzieścia cztery osoby. To wydarzenie przeszło do historii jako masakra w liceum Columbine. To właśnie do tej ogromnej tragedii porównywano wszystkie późniejsze strzelaniny w amerykańskich szkołach.

Autor książki, Dave Cullen, był jednym z pierwszych dziennikarzy na miejscu zdarzenia. Dokumentował ten reportaż aż dziesięć lat, demaskując wszystkie narosłe wokół tej sprawy mity i przyglądając się losom zmagającej się z dramatem lokalnej społeczności. „Columbine” to historia drogi do morderstwa, ale również opowieść o gojeniu ran i budzącej się na nowo nadziei. 

 

Najlepsze książki true crime oraz wiele innych znajdziecie teraz w promocji na Woblink.com aż do 55% taniej!

Najlepsze książki true crime