16 stycznia 2021 roku cały świat obiegła sensacyjna wiadomość. Szczyt K2, uznawany za jeden z najtrudniejszych na świecie, wreszcie został zdobyty zimą! Udało się to dziesięcioosobowej grupie Szerpów, którzy podjęli decyzję o jednoczesnym wchodzeniu na wierzchołek K2. Z tej okazji przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych książek o Himalajach, Szerpach i międzynarodowych wyprawach na K2.

książki o k2 góry artykuł woblink
Ebooki i książki o K2 znajdziecie na Woblink.com

Najlepsze tytuły o Himalajach – książki o K2

K2 zdobyte zimą

Czogori, najwyższa góra łańcucha Karakorum, zwana powszechnie K2, została po raz pierwszy w historii zdobyta zimą. Głównym czynnikiem uniemożliwiającycm zdobycie K2 zimą, są fatalne warunki atmosferyczne panujące wówczas na szczycie.

16 stycznia 2021 roku o godz. 17 czasu lokalnego, grupa dziesięciu Szerpów weszła na szczyt jednocześnie, dokonując rzeczy do tej pory nieosiągalnej, na dodatek na tak szeroką skalę. Ostatecznie udanej akcji zdobycia K2 dokonali Mingma G, Nirmal Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa, nazwani w mediach Wspaniałą Dziesiątką. Mimo iż akcja zdobywania góry przedłużyła się o kilka godzin, to udało się zdobyć szczyt.

Kim są Szerpowie?

Pochowania
Znajdź ebooka na Woblink.com

Szerpowie to tybetański lud zamieszkujący Himalaje, głównie na terenie Indii i Nepalu. Żyją na bardzo dużych wysokościach, nawet do 6 tysięcy metrów n.p.m., dlatego przystosowani są do ciężkich warunków panujących w górach. Szerpowie od zawsze towarzyszyli himalaistom. Znani są ze wspierania komercyjnych i turystycznych wypraw po Himalajach. Kiedy Edmund Hillary, jako pierwszy człowiek w historii postawił nogę na Mount Everest, towarzyszył mu Szerpa Tenzing Norgay. Niektórzy Szerpowie zdobywali Mount Everest po kilkanaście razy. Obecnym rekordzistą jest Kami Rita Sherpa, który wchodził na najwyższą górę Ziemi już 24 razy! Od samego początku Szerpowie towarzyszyli próbom zdobycia ośmiotysięczników – najwyższych szczytów świata. Brali udział w wyprawach na Mount Everest już w 1922 roku! Mimo ogromnych zasług, do 16 stycznia 2021 roku pozostawali w cieniu europejskich i amerykańskich wspinaczy.

Członkowie grupy, która zdobyła K2, również zajmują się pomaganiem ekspedycjom z całego świata. Tym razem jednak zdecydowali się na samodzielną wspinaczkę. Co prawda K2 leży poza terenem, który zamieszkują na co dzień, ale śmiało można powiedzieć, że w pełni zasłużenie zdobyli „swoją górę”. Aby poznać historię Szerpów, ich zwyczaje i misje, w których brali udział, warto sięgnąć po książkę „Pochowani w niebie”. Peter Zuckerman i Amanda Padoan piszą w niej o niebagatelnym wpływie Szerpów na rozwój światowego himalaizmu. Podążają śladami Chhiringa Dorje i Pasanga Lamy, w tym celu autorzy przebyli drogę od slumsów i ich rodzinnych wiosek, po obozy u stóp K2. Jednym z głównych wątków „Pochowanych w górach” jest wstrząsająca opowieść o tragicznym wejściu na K2 z przełomu lipca i sierpnia 2008 roku, która skończyła się tragicznie zarówno dla europejskich wspinaczy, jak i pomagających im Szerpów.

k2 droga szerpów Gazeta Wyborcza
Źródło zdjęcia: Gazeta Wyborcza

K2 – tajemnice najniebezpieczniejszej góry świata

k2 anatomia góry książki himalaje
Znajdź ebooka, książkę papierową lub audiobooka na Woblink.com

Do czasu katastrofy opisywanej w książce „Pochowani w niebie”, odnotowano 284 wejścia na szczyt, podczas których zginęło 66 osób. Ta przerażająca statystyka stawia K2 w czołówce najniebezpieczniejszych gór świata. Jakie tajemnice skrywa w sobie szczyt, który zbiera tak krwawe żniwo? Odpowiedzi należy szukać w książkach, które opisują próby zdobycia góry – zarówno te, które zakończyły się powodzeniem, jak porażką. Jedną z najciekawszych książek poświęconych K2 jestAnatomia Góry”, której autorem jest Rafała Fronia, jeden z uczestników Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 w 2018 roku. Książka jest efektem ogromnej popularności, jaką zyskały jego dzienniki pisane w trakcie wyprawy. W „Anatomii góry” pisze o swoim doświadczeniu w zdobywaniu Andów i Himalajów, o historii himalaizmu oraz najważniejszych polskich wyprawach, w tym tej, w której sam brał udział.

wszystko za k2 góra piotr trybalski książki
Znajdź ebooka na Woblink.com

O Narodowej Zimowej Wyprawie pisze również Piotr Trybalski. Tej bitwy nie można było przegrać. Oblegana przez Polaków – po raz trzeci zimą – K2, musiała się w końcu poddać – tak rozpoczyna się jego książka pt. „Wszystko za K2”. Zimą 2018 roku drużyna składająca się z doświadczonych himalaistów, dowodzona przez legendarnego Krzysztofa Wielickiego, wyruszyła na podój najtrudniejszej góry świata. Doświadczenie zespołu, miesiące przygotowań, najlepszy sprzęt – wydawało się, że wreszcie uda się dokonać niemożliwego. Niestety, i tym razem góra się nie ugięła. Piotr Trybalski pisze o tym, co poszło nie tak, pisze o ryzyku oraz zderzeniu charakterów, które jest nieuniknione podczas tak zaawansowanych wypraw.

K2 – góra, z której nie zawsze się wraca

Bez powrotu k2 Graham Bowley
Znajdź ebooka na Woblink.com

Z dystansu katastrofę, która wydarzyła się w 2008 opisał w swojej książce Graham Bowley. Mimo że reporter nigdy nie postawił stopy w łańcuchu Karakorum, to dobrze zdał test, pisząc poruszającą książkę, oderwaną od sentymentów i pełną obiektywizmu, którego często brakuje świadkom wydarzeń. W książceBez powrotupodjął się opisania życia himalaistów, dotarcia do ich bliskich, dowiedzenia się co robią, gdy nie są w górach. Dzięki jego relacji możemy poznać profil ludzi, którzy decydują się na śmiertelnie niebezpieczne wspinaczki. Jego książka powstała na podstawie wywiadów z ocalałymi z tragedii oraz rozmów z rodzinami tych, którzy zginęli.

Polscy himalaiści

TOP 10 książek o himalaistach, które koniecznie trzeba przeczytać
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Himalaje to góry wyjątkowo popularne wśród polskich zdobywców gór. Od lat Polacy należą do najlepszych wspinaczy, wiele polskich nazwisk widnieje na listach pierwszych zdobywców najwyższych szczytów świata. Wśród nich jest Wanda Rutkiewicz – trzecia kobieta, która zdobyła Mount Everest i pierwsza, której udało się wejść na K2. Anna Kamińska na podstawie rozmów z byłymi współpracownikami Wandy Rutkiewicz, jej znajomymi, rodziną oraz towarzyszami wypraw, przybliża portret kobiety, która zginęła w trakcie atakowania kolejnego szczytu – robiąc to co kochała.

TOP 10 książek o himalaistach, które koniecznie trzeba przeczytać
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Wśród żyjących polskich zdobywców K2 warto wspomnieć o Piotrze Pustelniku, który w ciągu 20 lat aktywności górskiej, zdobył aż 14 ośmiotysięczników. Po drodze zaliczył nie tylko Koronę Ziemii (najwyższe szczyty na każdym kontynencie), ale również Koronkę Ziemii (drugie co do wysokości szczyty każdego kontynentu). Z takim doświadczeniem aż prosiło się o napisanie autobiografii. „Ja, pustelnik. Autobiografiato zapis historii wybitnego himalaisty, którą czyta się jak doskonałą powieść przygodową. Aż ciężko uwierzyć, że jeden człowiek był w stanie dokonać tak wielu wejść, w tak krótkim czasie. To również surowa ocena życia wspinacza, który na rzecz swojej pasji musi rezygnować z wielu innych rzeczy.

Więcej o książkach poświęconych szerzej tematowi K2 oraz Himalajów przeczytacie w artykule na portalu Czytaj PL. Tymczasem bardzo gorąco zachęcamy do sięgania po książki poświęcone górom, których w ciągu ostatnich kilku lat na polskim rynku pojawiło się wyjątkowo dużo.