W nocy z 22 na 23 maja, w tragicznych okolicznościach zmarła Maja Lidia Kossakowska, autorka fantastyki, dwukrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Pisarka miała 50 lat. Jej mąż pisarz Jarosław Grzędowicz jest ranny.

Zmarła Maja Lidia Kossakowska

Wiadomość o śmierci Mai Lidii Kossakowskiej przekazało wydawnictwo Fabryka Słów, które od wielu lat publikowało jej powieści i zbiory opowiadań. Pisarka zmarła w tragicznych okolicznościach, w pożarze domku letniskowego. W wyniku tej dramatycznej sytuacji ranny został mąż pisarki Jarosław Grzędowicz, również uznany i wielokrotnie nagradzany pisarz, autor bestsellerowego cyklu „Pan Lodowego Ogrodu”.

„Nie ma słów właściwych, by przekazać taką informację. Dziś w nocy odeszła od nas Maja Lidia Kossakowska. Tragiczny wypadek pozostawił nas wszystkich w niedowierzaniu i szoku. Maju, za kilka dni mieliśmy się spotkać, porozmawiać, pośmiać się – jak zawsze. Pozostawiłaś po sobie pustkę, której jeszcze nie umiemy ogarnąć”

Fabryka Słów na Facebooku.

Twórczość Mai Lidii Kossakowskiej

Maja Lidia Kossakowska debiutowała opowiadaniem „Mucha”, które ukazało się w 1997 roku. Za swoje książki była wielokrotnie nominowana do najważniejszych gatunkowych nagród literackich, w tym do Nagrody im. Janusza Zajdla. Dwukrotnie otrzymała to najważniejsze wyróżnienie, przyznawane polskim autorom fantastyki i science-fiction. W 2007 roku za „Smok tańczy dla Chung Fonga” oraz w 2012 roku za „Grillbar Galaktyka”. Jednym z jej najważniejszych dzieł był cykl „Zastępy Anielskie”, który składał się z takich książek jak „Siewca Wiatru”, „Żarna niebios” i trzy tomy „Bram światłości”. Ponadto napisała czterotomowy cykl „Upiór południa” oraz „Zakon Krańca Świata”.

„Nie żyje Maja Lidia Kossakowska – jedyna prawdziwa królowa aniołów. Odeszła nagle i tragicznie zostawiając nas wszystkich (a zwłaszcza cierpiących bliskich) w zgliszczach niepowetowanej straty”

napisał na Twitterze autor fantasy Jakub Ćwiek.