Szczeliny to nowy imprint Wydawnictwa Otwartego poświęcony wyłącznie literaturze faktu. Premiera pierwszych dwóch książek, jakie ukażą się pod ich szyldem – „Ameryka. Dom podzielony” Andrzeja Kohuta i „Węgry na nowo” Dominika Héjj – została zapowiedziana na 7 września. Już teraz oba tytuły, w formie ebooków, znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com!

Szczeliny – imprint Wydawnictwa Otwartego dedykowany literaturze non-fiction

Jak mówią twórcy Szczelin, imprint powstał przede wszystkim po to, aby łączyć czytelników z ekspertami z różnych dziedzin, prawdziwymi pasjonatami chcącymi dzielić się swoją wiedzą, którzy potrafią wytłumaczyć zawiłości współczesności.

Niezwykle potrzebne są książki, które przyglądają się aktualnym wydarzeniom. Dotykają spraw bardzo nam bliskich, ale i tych dziejących się w miejscach niepoznanych przez nas kultur. Kiedy świat rejteruje, trzeba brać go w ryzy, porządkować, objaśniać i starać się zrozumieć. Zwłaszcza w tym trudnym czasie.

Rafał Czech, pomysłodawca i opiekun imprintu

Dodatkowo razem ze startem imprintu ruszyć ma podcast prowadzony przez Dominika Szczepańskiego, reportera związanego z portalem Gazeta.pl, autorem i współautorem licznych książek takich jak m.in. „Spod zamarzniętych powiek” czy „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza”. Prowadzący razem z zaproszonymi gośćmi będą starali się zrozumieć otaczające nas zjawiska. Szczeliny ruszają pełną parą 7 września. To wtedy swoją premierę będą miały pierwsze dwa tytuły, które ukażą się ich nakładem. Jednak ebooki obu reportaży znajdziecie już dzisiaj na Woblinku! I to w promocyjnych cenach.  

Szczeliny Wydawnictwo Otwarte: wrześniowe premiery

 

Ameryka. Dom podzielony – Andrzej Kohut

Ulice amerykańskich miast w ogniu. Zimna wojna z Chinami. Szturm na Kapitol.

Szczeliny: "Ameryka. Dom podzielony" Andrzej Kohut

Kup ebooka Ameryka. Dom podzielony na Woblink.com

„Ameryka. Dom podzielony” Andrzeja Kohuta to jeden z najpełniejszych obrazów współczesnych Stanów Zjednoczonych. Autor analizuje wydarzenia i problemy ostatnich lat pokazuje, że Ameryka jest podzielona kryzysami radykalizującymi społeczeństwo. Na wizerunku USA pojawiają się kolejne rysy. Kraj, który przez lata był stawiany jako wzór do naśladowania coraz częściej jest kojarzony z takimi wydarzeniami jak atak zwolenników Donalda Trumpa na Kapitol po przegranych wyborach, zapaść gospodarcza w pasie rdzy, teorie spiskowe, wojny kulturowe o aborcję, klimat czy dostęp do broni. Czy nowy prezydent, gwałtownie tracący poparcie społeczeństwa zaraz po wygranych wyborach, przeprowadzi umacniające kraj reformy? Czy może nieudane wyjście z Afganistanu, porażka poniesiona w „wojnie z terroryzmem” na Bliskim Wschodzie oraz namnażające się trudności z powstrzymaniem Władimira Putina mogą przynieść kres globalnego przywództwa Stanów Zjednoczonych? Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi, sięgnijcie po reportaż Andrzeja Kohuta, amerykanisty, eksperta Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego oraz specjalisty ds. nowych mediów w Ośrodku Studiów Wschodnich.  

Węgry na nowo. Jak Viktor Orbán zaprogramował narodową tożsamość – Dominik Héjj

Wielki węgierski sen Orbána

Szczeliny: "Węgry na nowo" Dominik Héjj
Kup ebooka Węgry na nowo na Woblink.com
„Kłamaliśmy rano, kłamaliśmy wieczorem” – to właśnie te słynne słowa premiera Ferenca Gyurcsánya Węgrzy mogli usłyszeć 17 września 2006 roku. Wtedy też rozpoczęły się największe od 1989 roku, trwające ponad miesiąc, protesty. Na ulice wyszło dziesiątki tysięcy osób. To właśnie te wydarzenia przyniosły wzrost poparcia dla opozycyjnej partii Viktora Orbána. Fidesz rusza ku odzyskaniu utraconej w 2002 roku władzy. Cztery lata po protestach Orbán znowu zostaje premierem. Rozpoczyna się, sięgająca aż do narodowych archetypów, (de)transformację państwa. Dominik Héjj w swoim reportażu przedstawia czytelnikom proces dojścia prawicy do władzy. Pisze o retoryce premiera i jego planach na zbudowanie wielkich Węgier. Lektura „Wielkiego węgierskiego snu” pomaga zrozumieć procesy, jakie zaszły na Węgrzech od 1998 roku. Dominik Héjj to doktor politologii, dziennikarz, analityk i wykładowca akademicki. Ten Polak o węgierskich korzeniach założył w 104 roku portal i konto na Twitterze, oba poświęcone węgierskiej polityce.  

Literatura non fiction, Szczeliny: zapowiedzi

 

Indie. Kraj miliarda marzeń – Weronika Rokicka Premiera: 26 października 2022

Indie może i są krajem setek problemów, ale również krajem miliarda rozwiązań

Kailash Satyarthi

Obraz Indii, jaki zazwyczaj dociera do nas za pośrednictwem mediów jest bardzo uproszczony. Kraj ten pokazywany jest albo jako pełen przemocy i skrajnej biedy, albo jako ostoja starożytnej wiedzy i duchowości. Prawda jest jednak dużo bardziej złożona. Indie to kraj ciągłej przemiany, tworzony pracą i ambicjami miliarda zwykłych ludzi. To właśnie tam działają takie osoby jak Leila Seth, sędzia pracująca na rzecz praw kobiet, walczący z niewolniczym wyzyskiem najmłodszych noblista Kailash Satyarthi czy Arunachalam Muruganantham, wynalazca takich podpasek, dzięki którym dostęp do tych podstawowych środków higienicznym mają także ubogie dziewczyny i kobiety. I właśnie o takich Indiach pisze w swoim reportażu Weronika Rokicka. Autorka patrzy na ten wyjątkowy kraj jako na odważny projekt gospodarczy, społeczny i polityczny. Widzi Indie jako państwo utkane z historii pojedynczych osób z determinacją i cierpliwością walczących o spełnienie marzeń. Weronika Rokicka na co dzień wykłada na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Przez dwa lata studiowała w Indiach i Nepalu, gdzie wciąż wraca.  

Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin – Michał Lubina Premiera: 9 listopada 2022

Jak niedźwiedź znalazł się w objęciach smoka?

Jak to się stało, że Moskwa i Pekin w ciągu zaledwie kilku dekad przeszły od wrogości do bliskości? W 1969 roku sowieckie wojska gromiły Chińczyków nad Ussuri, a Mao Zedong bał się inwazji ZSRR na Chińską Republikę Ludową. Dziś Rosja i Chiny głoszą partnerstwo strategiczne potwierdzone przyjaźnią polityczną Xi Jinpinga i Władimira Putina. Michał Lubina w „Niedźwiedziu w objęciach smoka” pokazuje, jak Rosja stopniowo godziła się na pełnienie roli młodszego brata Chin, na arenie międzynarodowej i we wzajemnych relacjach. Państwo Środka jest obecnie bogatsze, silniejsze i ważniejsze. Jak Chiny wykorzystają tę przewagę? Michał Lubina jest naukowcem, podróżnikiem, publicystą. Mieszkał w Chinach i w Rosji. Napisał dziewięć książek i przeszło 100 artykułów dotyczących w przede wszystkim Azji.