Dziś do księgarni w całej Polsce trafiła głośna powieść Gabriela Krauzego, która w 2020 roku była nominowana do Nagrody Bookera. „Tu byli, tak stali” to brutalna, gorzka opowieść o dorastaniu w środowisku londyńskich chuliganów.

tu byli tak stali premiera powieści
Sprawdź Tu byli, tak stali ebook lub Tu byli, tak stali książka papierowa na Woblink.com

Tu byli, tak stali – premiera powieści

„Tu byli, tak stali” Gabriela Krauzego to powieść inspirowana życiem autora. Krauze pisze o trudnej codzienności młodych ludzi, którzy skazani są na ciągłe kombinowanie i życie wbrew prawu. To wyjątkowo gorzka historia dorastania w czasach i okolicznościach, gdy łatwiej być bezwzględnym chuliganem, niż zerwać z wizerunkiem agresora i ukazać prawdziwe, wrażliwe oblicze. Powieść „Tu byli, tak stali” w Polsce ukazuje się w brawurowym tłumaczeniu Tomasza S. Gałązki.

Krauze snuje opowieść z perspektywy dorastającego mieszkańca jednego z londyńskich blokowisk. Choć nazwy budynków na osiedlu pochodzą od nazwisk literackich legend (Blake Court, Austen House, Bronte House, Dickens i Wordsworth House) to jednak egzystencja na osiedlu South Kilburn nie przypomina życia z klasycznej powieści.

Po prostu jest jak jest. Witamy na SK. Tak tu było, tak jest, tak będzie. Ziomki mają osiedle w żyłach, osiedle ma ich w swoim sercu.

Na blokowisku temat jest krótki – kosić hajs, kraść, strzelać, jarać, dilować. Najmłodsi są na posyłki, ci w sile wieku wydają polecenia. Ze starymi zaś kończy się tak, że nikt już nie pamięta, że tacy tu byli, tak stali.

Powieść Tu byli, tak stali – opis

Narrator powieści, Gabriel (znany jako Snoopiacz), wpada w środowisko chuliganów. Z jednej strony jest przykładnym studentem filologii angielskiej, z drugiej to twardy typ cieszący się szacunkiem ziomów z osiedla. Dzięki sile swojego charakteru, chłopak szybko awansuje w łobuzerskich strukturach. Kręcąc się po okolicy z dłonią zaciśniętą na kosie w kieszeni, ze zwiniętą kominiarką na głowie, zawsze jest gotowy do akcji. Jednocześnie coraz mniej radzi sobie z koniecznością ciągłego oglądania się za siebie. Nie ma pojęcia, czy jest przed nim jeszcze inna przyszłość.

tu byli, tak stali premiera powieści
Sprawdź Tu byli, tak stali ebook lub Tu byli, tak stali książka papierowa na Woblink.com