Nowe powieści Ignacego Karpowicza, Mai Lunde, Kristiny Sabliauskaite, Katarzyny Grocholi, zbiór reportaży Barbary Włodarczyk, niedokończona autobiografia Jerzego Pilcha czyli Wydawnictwo Literackie i jego najciekawsze zapowiedzi. Zobaczcie, jakie tytuły ukażą się pod szyldem krakowskiego wydawcy w pierwszej połowie 2021 roku.

Poniżej przedstawiamy wam najciekawsze zapowiedzi Wydawnictwa Literackiego pierwszej połowy 2021 roku.

Wydawnictwo Literackie – zapowiedzi styczeń 2021

Maja Lunde – Ostatni, tłum. Mateusz Topa
POWIEŚĆ
13 stycznia

„Ostatni” to nowa powieść Mai Lunde, autorki „Historii pszczół” i „Błękitu”. To trzecia książka pisarki poświęcona zmianom klimatycznym i dramatycznej kondycji planety, do której doprowadziły destrukcyjne działania człowieka. Podobnie, jak w „Historii pszczół”, autorka przedstawia opowieść na trzech płaszczyznach czasowych – w dalekiej i niedalekiej przeszłości oraz przyszłości. Tym razem zabiera czytelników do Sankt Petersburga (1881 rok), Mongolii (1992 rok) i Norwegii (2064 rok).

zapowiedzi książek 2021 ostatni wydawnictwo literackie
Kup ebooka na Woblink.com!

Barbara Włodarczyk – Szalona miłość. Nie chcę innego jak Putin
REPORTAŻ
27 stycznia

Opis wydawcy: Dlaczego Rosja kocha Putina? Nowa książka reporterki cyklu „Szerokie tory” i autorki bestsellera „Nie ma jednej Rosji”.

Co Rosjanie myślą o swoim prezydencie? Kiedy narodził się nowy rosyjski nacjonalizm? Jak Rosja wstaje z kolan? Wreszcie: kim naprawdę jest Władimir Putin?

Barbara Włodarczyk, doświadczona reporterka, wieloletnia korespondentka polskiej telewizji w Moskwie, nie boi się wyruszyć ani na daleką syberyjską prowincję, ani na salony oligarchów. Wie, z kim rozmawiać, kogo słuchać i jak zajrzeć za kulisy wydarzeń, aby oddać to, co myślą, czują i jak żyją Rosjanie oraz ich niepodzielny władca Władimir Putin. Na swoich rozmówców i przewodników po dzisiejszej Rosji autorka wybiera zwykłych ludzi. Jest wśród nich sprzedawca figurek, kołchozowy kierowca czy szefowa fundacji. Pod pewnymi względami są przeciętni, a równocześnie charakterystyczni – reprezentują postawy i cechy mocno obecne w rosyjskim społeczeństwie. Barbara Włodarczyk dzieli się też osobistymi doświadczeniami, w tym relacją z bezpośredniego spotkania z Putinem. Z jej fascynujących, lekkich i uwodzicielskich w formie reportaży wyłania się złożony obraz rosyjskiego społeczeństwa i rosyjskiej duszy.

Wydawnictwo Literackie – zapowiedzi luty 2021

Marek Kornat, Mariusz Wołos – Józef Beck. Biografia, Wydawnictwo Literackie
BIOGRAFIA
10 lutego

Józef Beck był jednym z najbardziej kontrowersyjnych polskich polityków XX-lecia międzywojennego. Był prawą ręką marszałka Piłsudskiego, żołnierzem i dyplomatą, który zasłynął wieloma mocnymi wystąpieniami publicznymi. Był obiektem plotek i skandali obyczajowych. Bliżej jego życiu przyglądają się Marek Kornat i Mariusz Wołos. Efekty ich pracy poznamy już niebawem.

beck biografia zapowiedzi książek 2021 wydawnictwo literackie

Katarzyna Grochola – Zjadacz czerni 8
POWIEŚĆ
10 lutego

Opis wydawcy: Nowa powieść Katarzyny Grocholi. O miłości! Misterna mozaika postaci, miejsc i zdarzeń. Zaskakujący splot ludzkich losów, których tylko z pozoru nic nie łączy. I ON – zjadacz czerni. I tajemnicze 8. A o czym jest ta powieść? Nie chcemy zdradzać zbyt wiele…
Zjadaczu czerni 8 historie bohaterów łączą się we wzór, który dla nich pozostaje nierozpoznany, a mimo to ma sens, jak wiele sytuacji, miejsc i zdarzeń w naszym życiu. Miłość nie jest jednowymiarowa, określona i zamknięta w ramie. Nie sprowadza się tylko do tęskniących za czułym dotykiem kochanków. Jest szansą na człowieczeństwo, mimo wszystko i na przekór. I jeśli podejmiemy próbę zrozumienia drugiego człowieka, może zdarzyć się cud. I o tym jest ta poruszająca powieść. O tęsknocie, nadziei i głębokim sensie przypadków, za które nie zawsze jesteśmy wdzięczni losowi.

Robert Beatty Willa, dziewczyna z lasu – powieść dla młodzieży. W lutym do księgarń trafi nr 1 listy bestsellerów „New York Timesa”, poruszająca, pełna pierwotnej magii i szacunku dla przyrody baśń o dojrzewaniu i zmianie, trudnym wyborze między dobrem i złem. Poznajcie Willę z lasu – nową, dziewczęcą bohaterkę wykreowaną przez literackiego ojca słynnej Serafiny, Roberta Beatty’ego.

Monika Drzazgowska – Szalej
POWIEŚĆ
17 lutego

Opis wydawcy: Poniekąd będzie żyć. Poniekąd nigdy nie weźmie życia we własne ręce. Debiut, w którym możesz odkryć własną historię. Czterdzieści lat opisane z perspektywy dwunastu przełomowych dni. Zofia przychodzi na świat w surowej rzeczywistości pod koniec lat 70. w jednej z kaszubskich wsi. Wychowywana w obliczu licznych zakazów i wyrzeczeń, będzie żyć tak, jak oczekują od niej inni. Chłodne relacje, nieufność wobec otoczenia i nakładane przez samą siebie ograniczenia sprawią, że rzadko kiedy czuje się w pełni szczęśliwa. Szalej jest nie tylko opowieścią o jednej bohaterce – to biografia wszystkich kobiet boleśnie doświadczonych przez los, mierzących się z surową krytyką otoczenia i zmagających się z poczuciem niedowartościowania. A jeśli postępowanie zgodnie z własnymi przekonaniami i dopuszczenie do głosu głęboko skrywanych pragnień wcale nie jest niemożliwe? Czy cztery dekady wystarczą, by nabrać odwagi do życia?

Kristina Sabaliauskaitė – Silva Rerum III, tłum. Kamil Pecela
POWIEŚĆ
24 lutego

W lutym ukaże się również trzecia część cyklu znakomicie przyjętej na polskim rynku litewskiej pisarki Kristiny Sabliauskaite. „Silva Rerum” to osadzona w realiach XVII-wiecznych powieść historyczna. Wraz z rodziną Narwojszów czytelnik przeżywa dramaty, nieszczęścia i zawirowania związane z najazdami Kozaków i wojnami, które dotykały swoim zasięgiem terenów Litwy.

Wilno, Anno Domini 1748. Trzydziestosiedmioletni Piotr Antoni z Milkont Narwojsz, najstarszy syn Anny Katarzyny i Jana Izydora, wraz z żoną i trójką dzieci mieszka w okazałym dworku w mieście. Nie poszczęściło się jego rodzeństwu – Teofila zeszła na manowce, a bracia ledwo wiążą koniec z końcem. On jednak, dzięki posadzie ekonoma u księcia Michała Kazimierza Radziwiłła Rybeńko, wie, co to wystawne życie, i nie wtajemniczając w to żony, Placydy Amelii, ochoczo korzysta z jego uroków i rozkoszy. „Milczenie jest złotem” – mawia, a potężny magnat płaci hojnie za dyskrecję sługi.

Andrzej Chwalba, Wojciech Harpula – Polska – Rosja. Historia obsesji, obsesja historii
NON-FICTION
24 lutego

Opis wydawcy: Książka autorów bestsellerowych „Zwrotnic dziejów”.

Fascynująca rozmowa z prof. Andrzejem Chwalbą o polsko-rosyjskiej historii i jej wariantach Skąd się wzięła polsko-rosyjska obsesja? Dlaczego ciągle nam z Rosją nie po drodze? Które momenty w historii stosunków Polski z Rosją okazały się decydujące dla Polaków, Europejczyków i świata? Wybitny i ceniony historyk Andrzej Chwalba oraz dziennikarz Wojciech Harpula, wykorzystując formę wywiadu, sprawdzoną w książce Zwrotnice dziejów, koncentrują się tym razem na relacjach Polski z „niewygodnym” sąsiadem. Zadają pytania o historię i dynamikę relacji polsko-rosyjskich, decydujące procesy i kluczowe momenty, które zaważyły na losach obu państw. Unia w Krewie 1385 roku, bitwa pod Orszą w 1514, wojny z Moskwą za Batorego, zajęcie Moskwy w 1610, początek „oddawania pola” Rosji w rozejmie andruszowskim, rozbiory, XIX-wieczne powstania narodowe, wreszcie Bitwa Warszawska 1920, zbrodnia katyńska i powojenna instalacja komunistów w Polsce. Autorzy rzetelnie i zarazem barwnie wyjaśniają, dlaczego do dziś cień Rosji kładzie się na stosunkach wewnętrznych i międzynarodowych Polski.

Prowokujące pytania, odważne diagnozy, wnikliwe analizy. Lektura niezbędna dla każdego miłośnika historii.

Wydawnictwo Literackie – zapowiedzi marzec 2021

Kamil Janicki – Damy Władysława Jagiełły
NON-FICTION
marzec 2021

Najnowsza książka cenionego autora bestsellerów historycznych, tym razem o kobietach Władysława Jagiełły.

 

Jennifer Croft – Odeszło, zostało, tłum. w przygotowaniu
POWIEŚĆ
marzec 2021

Powieść tłumaczki książek Olgi Tokarczuk na język angielski. W książce wyraźnie będą zarysowane wątki autobiograficzne.

 

Maja Lunde, Lisa Aisato – Strażniczka słońca, tłum. w przygotowaniu
marzec 2021

Opis wydawcy: Po zimie nadchodzi wiosna. Do nas zawita w tym roku zaledwie cztery dni później niż przewiduje kalendarz czyli 24 marca, wraz z nową, niosącą nadzieję, magiczną opowieścią wymyśloną przez Maję Lunde i urzekająco zilustrowaną przez Lisę Aisato. Po sukcesie Śnieżnej siostry norweskie autorki postanowiły, że stworzą wspólnie jeszcze trzy książki, po jednej na każdą porę roku. W Strażniczce słońca zapraszają młodych i nieco starszych czytelników na poszukiwanie wiosny i słońca, które od dawno nie gościło w ponurym, deszczowym świecie głównej bohaterki – Lilly.

Wydawnictwo Literackie – zapowiedzi kwiecień 2021

Ignacy Karpowicz – Oddane rzeczy (tytuł roboczy)
POWIEŚĆ
kwiecień

Akcja najnowszej powieści Ignacego Karpowicza, laureata Paszportu Polityki, rozgrywa się w czasach II wojny światowej i PRL-u. Część wątków nawiązuje do prawdziwych wydarzeń. Jak zapowiada Wydawnictwo Literackie, będzie to powieść o odkrywaniu bolesnej i trudnej historii rodzinnej. Główny bohater podejmuje się zadania opowiedzenia o własnym dzieciństwie. W trakcie poszukiwań trafia na sekret, który rzutuje na losy kolejnych pokoleń.

Piotr Trybalski – Wszechmogący. Człowiek, który wymyślił Himalaje. Biografia Andrzeja Zawady
BIOGRAFIA

Portret człowieka, który wpadł na pomysł zdobywania najwyższych szczytów zimą, legendarnego kierownika licznych wypraw w złotej erze polskiego himalaizmu. Barwna i ciekawa, wciąż nieodkryta do końca postać.

Wydawnictwo Literackie zapowiedzi książek 2021 piotr trybalski

Robert Nowakowski – Ojczyzna jabłek
POWIEŚĆ

„Ojczyzna jabłek” to drugi po „Szaleju” debiut prozatorski Wydawnictwa Literackiego pierwszej połowy 2021 roku. Jak informuje Wydawnictwo Literackie będzie to bieszczadzka epopeja, opowieść o miłości i śmierci w czasach akcji „Wisła”

Opis wydawcy: Mała ojczyzna skazana na zagładę w starciu z wielką historią. Dramatyczne losy Łemków, Bojków, Polaków, Ukraińców i Żydów w bezkompromisowej powieści Roberta Nowakowskiego o tym, że w Bieszczadach wojna wcale nie skończyła się w roku 1945. „Niemców może i nie było, ale przecież od tego nie musiało być od razu bezpieczniej”.

Tomasz Różycki – Ijasz
POEMAT

Opis wydawcy: nowa książka, właściwie poemat cenionego poety. Ważne wydarzenie literackie. Szalona – piękna, groteskowa i liryczna zarazem – pełna zaskoczeń i wolt językowych opowieść o nieśmiertelnym uczuciu. Brawurowa podróż przez trzy kraje i dwa kontynenty. Różycki stworzył poemat totalny: homerycki epos, powieść drogi i gorzką satyrę na współczesność w jednym. Nieskrępowana wyobraźnia, wspaniała inwencja językowa i narracyjna, ostra do bólu ironia.

Wydawnictwo Literackie – zapowiedzi maj 2021

Ula Ryciak – Niemoralna. Biografia Kaliny Jędrusik
BIOGRAFIA

Ula Ryciak, autorka świetnej biografii „A. Osieckiej Potargana w miłości”, tym razem postanowiła zmierzyć się z legendą Kaliny Jędrusik.

Marieke Lucas Rijneveld – Dyskomfort zmierzchu, tłum. Jerzy Koch
POWIEŚĆ

Międzynarodowa Nagroda Bookera 2020!

„De avond is ongemak” to przepełniona emocjami opowieść o rodzinie, która nieoczekiwanie musi zmierzyć się z tragedią. W wypadku ginie najstarszy syn. Historia jest ukazana z perspektywy 10-letniej dziewczynki. Bohaterka traci brata i próbuje znaleźć sposób, aby poradzić sobie z jego śmiercią. Powieść w dużej części jest inspirowana życiem autorki. Gdy Marieke Lucas Rijneveld miała trzy lata zmarł jej starszy brat.
zapowiedzi książek 2021 discomfort of evening

Jerzy Pilch – Autobiografia w sensie ścisłym (tytuł może ulec zmianie)
AUTOBIOGRAFIA

Wydawnictwo Literackie zdecydowało się wydać autobiografię Jerzego Pilcha, której pisanie niestety przerwała śmierć pisarza. Pilch zmarł 29 maja 2020 roku. Przy okazji przypominamy nasz artykuł poświęcony twórczości pisarza.

Liliana Hermetz – Madame, Wydawnictwo Literackie
POWIEŚĆ

W 2021 roku ukaże się długo wyczekiwana powieść pierwszej laureatki Nagrody Conrada. Fabuła tej międzypokoleniowej powieści rozgrywa się w XX i XXI wieku na terenie trzech krajów. To rozpisana na wiele głosów rodzinna saga, w której tajemnica przeplata się z rozpracowywaniem polskich kompleksów.

Roma Ligocka – Siła rzeczy, Wydawnictwo Literackie
AUTO-/BIOGRAFIA

Najnowsza, choć jak mówi sama autorka, również ostatnia książka Romy Ligockiej. Tym razem to zakorzeniona w biografii opowieść inspirowana zapiskami babci.

Wydawnictwo Literackie – zapowiedzi czerwiec 2021

Anna Cieplak – Rozpływaj się
POWIEŚĆ

Nowa powieść laureatki Nagrody Conrada. Jak podaje WL, będzie to „aktualna powieść o „osieroconym pokoleniu” – młodych ludziach, zmuszonych dorastać bez dorosłych, przede wszystkim bez kobiet, matek i babć, które zaczęły masowo wyjeżdżać z Polski do pracy na Zachodzie po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej.”

Angelika Kuźniak – Maria Skłodowska-Curie
BIOGRAFIA

Po Papuszy, Stryjeńskiej i Boznańskiej, znana polska biografka bierze na warsztat Marię Skłodowską Curie – dwukrotną laureatkę Nagrody Nobla.