W planie wydawniczym Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak na 2023 rok pojawi się więcej powieści kryminalnych. To efekt długofalowej strategii rozwoju wydawnictwa, które zapoczątkowało dołączenie do SIW Znak Adriana Tomczyka i Agaty Ługowskiej, wcześniej związanych m.in. z Wydawnictwem Poznańskim.

Więcej kryminałów w Znaku

Wydawnictwo Znak zdecydowało się na poszerzenie swojej oferty. Od 2023 roku w planie wydawniczym pojawi się więcej powieści kryminalnych. Jak zapowiadają przedstawiciele Znaku, wśród pierwszych zapowiedzi pojawią się książki znanych i wielokrotnie nagradzanych autorów. Nie zabraknie również obiecujących debiutów oraz tłumaczeń tytułów, które niedawno podbiły list bestellerów za granicą.

Za rozwój „kryminalnej” gałęzi Wydawnictwa Znak odpowiedzialni będą Adrian Tomczyk i Agata Ługowska, którzy dołączyli do zespołu krakowskiej oficyny na początku 2022 roku.

Tomczyk związany jest z branżą wydawniczą od 2011 roku. Pracował m.in. w Domu Wydawniczym Rebis, Wydawnictwie Filia oraz Wydawnictwie Poznańskim. W tym ostatnim sprawował funkcje szefa marki znanej jako Czwarta Strona Kryminału – jednego z największych i najprężniej działających imprintów w Polsce, nie tylko na poletku literatury kryminalnej. W tym czasie współpracował z takimi autorami jak Remigiusz Mróz, Robert Małecki, Bartosz Szczygielski, czy wcześniej Max Czornyj. Kariera Tomczyka była związana nie tylko z kryminałami, ale również z szeroko pojętą literaturą piękną. Wydawca prowadził m.in. powieści nagrodzone Bookerem – „Dziewczyna, kobieta, inna” Bernardine Evaristo oraz „Shuggie Bain” Douglasa Stuarta. Pracował również przy bestsellerowej powieści Rebbeki Makkai – „Wierzyliśmy jak nikt”. W Wydawnictwie Znak Tomczyk będzie również zajmował się nabywaniem tytułów – z dziedziny literatury kryminalnej oraz literatury pięknej.

Agata Ługowska również pracowała w Wydawnictwie Poznańskim i Czwartej Stronie, była również związana z imprintem Czwarta Strona Kryminału. Na swoim koncie ma pracę z takimi autorkami jak Natalia Fiedorczuk, Garbiela Gargaś, Anna Rozenberg, Hanna Greń i wieloma innymi. Ługowska była również organizatorką wielu ważnych wydarzeń kulturalnych. Przygotowywała konkurs na najlepszą powieść obyczajową „Jesienny Wieczór”. W Znaku zostanie redaktorka prowadzącą, a specjalizować się będzie w kryminałach, literaturze obyczajowej oraz reportażami i szeroko pojętą literaturą non-fiction.

Wszystkie plany na poszerzenie oferty Wydawnictwa Znak planowane są na początek przyszłego roku.

Fot. Michał Lichtański