Nie każdy wie, że Wydawnictwo Czarne oprócz wydawania reportaży i szeroko pojętej literatury pięknej (głównie środkowo-europejskiej), publikuje również kryminały. Wśród pisarzy, którzy wydali swoje książki w serii „ze strachem” znajdują się między innymi Wojciech Chmielarz, Anna Kańtoch i Jędrzej Pasierski. 

Wojciech Chmielarz – seria z Jakubem Mortką

W serii „Ze strachem” debiutował Wojciech Chmielarz, obecnie jeden z najpopularniejszych polskich autorów kryminałów. W zeszłym roku było o nim głośno przy okazji premiery serialu „Żmijowisko”, którego był scenarzystą. Fabuła serialu powstała na bazie powieści o tym samym tytule, która ukazała się pod szyldem wydawnictwa Marginesy. Zanim jednak Chmielarz związał się z warszawskim wydawcą, jego książki ukazywały się w Wydawnictwie Czarne. 

Pisarz zadebiutował w 2012 roku. W serii „Ze strachem” ukazała się powieść „Podpalacz”, którą zapoczątkował cykl kryminalny z komisarzem Jakubem Mortką w roli głównej.  Do tej pory w cyklu ukazało się pięć tomów (w tym cztery w serii „Ze strachem”): „Podpalacz”, „Farma lalek”, „Przejęcie”, „Osiedle marzeń” i „Cienie”.

ze strachem przejęcie
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

W pierwszym tomie Jakub Mortka rozwiązuje sprawę pozornie wyglądającą, jak nieszczęśliwy wypadek. W willi na warszawskim Ursynowie wybucha pożar. Jego ofiarą pada właściciel domu, znany biznesmen. Jego żonie, celebrytce, udaje się przeżyć, ale jest ciężko poparzona. Po oględzinach straż pożarna nie ma złudzeń – to musiało być celowe podpalenie. Na dodatek okazuje się, że okolicy miało miejsce więcej takich zdarzeń. Trudna sytuacja rodzinna nie pozwala Mortce w pełni skupić się na pracy.

W drugim tomie serii, „Farmie lalek”, Mortka dostaje staż w Krotowicach, małej miejscowości w Karkonoszach. Został tam wysłany by odpocząć i przemyśleć swoje życie. Niestety okoliczności nie pozwalają mu odetchnąć – w górach znika nastoletnia Marta. Mimo, że policji szybko udaje się znaleźć mężczyznę, który przyznaje się do popełnienia zbrodni, sprawa okazuje się trudniejsza. Ślady prowadzą Mortkę do starych uranowych sztolni, które chowają w sobie sporo tajemnic.

ze strachem farma lalek
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

W 2015 roku, za trzecią część cyklu – „Przejęcie” – Chmielarz został wyróżniony Nagrodą Wielkiego Kalibru, najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym kryminałom w Polsce. Była to jego trzecia nominacja, wcześniej miał szansę na statuetkę w 2013 i 2014 roku. Tym razem śledztwo Mortki rozciąga się aż do Ameryki Południowej, a konkretnie Kolumbii, gdzie wakacje spędza grupa Polaków. Są tam na wakacjach, ponieważ zostali wybrani przez Coca-Colę do występu w reklamie. Na miejscu otrzymują propozycję, której nie mogli odrzucić. W jej wyniku, nie wszystkim uda się wrócić do kraju. Tymczasem z jednego z warszawskich mostów zwisa ciało mężczyzny, któremu wcześniej rozpruto brzuch. Obie sprawy są ze sobą powiązane. A w jaki sposób? Na to pytanie odpowiedzi będzie szukał Jakub Mortka.

W „Osiedlu marzeń”, ostatniej książce Wojciecha Chmielarza wydanej w serii „Ze Strachem”, Jakub Mortka współpracuje z aspirantką Suchocką. Para śledczych podejmuje się rozwiązania zagadki śmierci studentki dziennikarstwa. Zwłoki dziewczyny zostają odnalezione na nowoczesnym, pilnie strzeżonym, osiedlu, które uchodzi za luksusowe i bardzo eleganckie. Tajemnicza zbrodnia zaburza wizerunek tego sielankowego miejsca. Od początku nie jest jasne, czy popełnione zostało morderstwo – czy było zaplanowane, czy ktoś odebrał życie dziewczynie w afekcie.

ze strachem osiedle marzeń
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Anna Kańtoch

Anna Kańtoch, z wykształcenia orientalistka, początkowo pisała powieści fantasy dla dorosłych i młodzieży. Swoje książki wydawała w Fabryce Słów. Debiutowała opowiadaniem „Diabeł na wieży”, które zostało opublikowane w czasopiśmie „Science Fiction”. Jej powieściowym debiutem był tytuł „Miasto w zieleni i błękicie”. Przeważająca część jej pisarskiego dorobku to literatura fantasy. Dotychczas Anna Kańtoch wydała trzy kryminały – wszystkie ukazały się w serii „Ze Strachem”.

Pierwszą powieścią Anny Kańtoch, bez elementów fantastycznych, jest klimatyczny kryminał zatytułowany „Łaska”. Rok 1955, w lesie odnaleziona zostaje sześciolatka, która zaginęła tydzień wcześniej. Marysia pokryta jest zaschniętą krwią i nic nie pamięta. Co wydarzyło się w lesie? Rok 1985, Maria jest już dorosłą kobietą, pracuje jako nauczycielka w podstawówce. Pewnego dnia jeden z uczniów zamiast kartkówki oddaje Marii tajemniczy rysunek przedstawiający czwórkę dzieci oraz Kartoflanego Człowieka. Wkrótce chłopak ginie, a nauczycielka rozpoczyna własne śledztwo. Ma przeczucie, że klucz do rozwiązania tej zagadki tkwi głęboko w jej pamięci.

ze strachem łaska
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Kolejnym kryminałem Kańtoch jest „Wiara”. Upalne lato 1986 roku, spokój małej miejscowości zakłóca grupa hipisów, którzy protestują przeciwko budowie elektrowni jądrowej. Dodatkowo pewnego poranka na torach kolejowych zostają odkryte zwłoki dziewczyny. Nikt nie wie kim jest i skąd pochodzi. Śledztwo prowadzone przez wezwanego do Rokitnicy kapitana Witczaka idzie opornie. Miejscowi niechętnie odpowiadają na zadawane pytania nie chcąc na nowo obudzić koszmarów z przeszłości.

ze strachem wiara
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Najnowszą powieścią kryminalną autorki jest „Pokuta”, która ukazała się w zeszłym roku. Wrzesień 1986, odkrycie zwłok nastoletniej Reginy Wieczorek wstrząsa całą nadmorską miejscowością. Milicja błyskawicznie ujęła mężczyznę, który jest uważany za sprawcę. Jednak pewnego listopadowego wieczora na komisariat zgłasza się Jan Kowalski. Twierdzi, że zabił Reginę oraz pięć innych kobiet. Co tak naprawdę spotkało dziewczynę i kim są pozostałe ofiary? Czy Kowalski jest bezwzględnym mordercom czy zwykłym szaleńcem?

ze strachem pokuta
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Twórczość Anny Kańtoch jest doceniana w kraju i za granicą. Na Euroconie 2007 została uhonorowana wyróżnieniem Encouragement Awards. Jest pięciokrotną laureatką Nagrody im. Janusza A. Zajdla, a w 2013 oku wyróżniono ją Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego. „Łaska” została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru i zdobyła nagrodę Kryminału Piła. „Wiara” otrzymała Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej.

Jędrzej Pasierski – seria z Niną Warwiłow

W serii wydawnictwa Czarne „Ze Strachem” zadebiutował również Jędrzej Pasierski, prawnik i absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. W przeszłości pracował w organizacjach, które zajmują się prawną ochroną środowiska, a także międzynarodową pomocą rozwojową i współpracą państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Pasierski jest laureatem II wyróżnienia w konkursie Czarny Kapelusz 2019 – za kreację komisarz Niny Warwiłow.

Pierwszą książką Jędrzeja Pasierskiego jest, wydany w 2018 roku, „Dom bez klamek”. Tytuł ten otwiera serię kryminalną z Niną Warwiłow. Pewnego zimowego poranka  w szpitalu psychiatrycznym w Weseliskach pielęgniarka dokonuje przerażającego odkrycia. Znajduje ciało jednego z pacjentów, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Sprawę próbuje rozwiązać podkomisarz Nina Warwiłow. Szybko okazuje się, że pytań jest znacznie więcej niż odpowiedzi, a przeszłość osób zamieszanych w tę sprawę jest pełna mrocznych sekretów. „Dom bez klamek” znalazł się na liście 12 bestsellerów w zeszłorocznej edycji największej polskiej akcji promującej czytelnictwo, akcji Czytaj PL.

ze strachem dom bez klamek
Kup ebooka, audiobooka lub książkę na Woblink.com

Kolejną częścią serii z komisarz Warwiłow jest powieść „Roztopy”. Po zimie przychodzą roztopy, a wraz z nimi policja napotyka w lesie na tajemnicze zwłoki. Kim jest zamordowana osoba i czy ma jakiś związek z Joanną Pascho, lekarką z Warszawy, która niedawno przeniosła się w góry? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie musiała znaleźć odpowiedź Nina Warwiłow. Aby rozwiązać zagadkę tej zbrodni kobieta będzie musiała zagłębić się w pełną mroku i sekretów przeszłość małej beskidzkiej wioski.

roztopy ze strachem
Kup ebooka, audiobooka lub książkę na Woblink.com

Już za kilka dni, 26 lutego, premierę będzie miała trzecia część cyklu – „Czerwony świt”. 20 marca 2015 roku cała Polska obserwuje zaćmienie słońca. W tym samym czasie w lofcie na warszawskiej Pradze umiera znana aktorka młodego pokolenia, Sara Kosowska. Policja sądzi, że kobieta padła ofiarą morderstwa. Sprawą będzie musiała zająć się Nina Warwiłow. Zadanie okaże się trudne, gdyż przyjaciele ofiary plączą się w zeznaniach, a media śledzą każdy krok policji.

ze strachem czerwony świt
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Poza serią kryminalną z Niną Warwiłow Jędrzej Pasierski napisał pełen napięcia thriller „W imię natury”.  Mateusz Chabrowski prowadzi spokojne, satysfakcjonujące życie. Pewnego dnia, kiedy ktoś przynosi do siedziby jego firmy zdjęcie mężczyzny, który wygląda na martwego, życie Mateusza zmienia się o 180 stopni. Wkrótce znika jego żona i nikt nie wierzy w przedstawioną przez niego wersję zdarzeń.

Autorzy zagraniczni

Warto zwrócić uwagę na to, że w serii „Ze strachem” ukazały się głównie kryminały zagranicznych autorów. Mimo, iż w serii „Ze strachem” nie ma tak znanych nazwisk, jak Mankell, Larsson, Läckberg czy Nesbø, to pod szyldem Wydawnictwa Czarne ukazały się książki kilku bestsellerowych autorów skandynawskich. Najwięcej, po sześć, wyszło spod pióra Larsa Keplera i Johana Theorina. Czarne wydało także po pięć książek Johana Theorina i Kjella Ole Dahla.

Powszechnie wiadomo, że pod imieniem Lars Kepler kryje się duet autorski – jest to pseudonim artystyczny pary Alexandra i Alexandry Ahndoril. Do tej pory seria kryminalna z Joonen Linną w roli głównej, sprzedała się na świecie w liczbie kilkunastu milionów egzemplarzy. W serii ukazało się siedem tomów: „Hipnotyzer”, „Kontrakt Paganiniego”, „Świadek”, „Piaskun”, „Stalker”, „Łowca” i „Łazarz”. Jak zapewniają autorzy, nie trzeba ich czytać chronologicznie. Każdy z tomów stanowi osobne śledztwo.

Kup ebooka na Woblink.com

 

Najnowszą książką Keplera, która ukazała się w serii „Ze Strachem” jest „Plac zabaw”, który rozpoczyna nowy cykl o tej samej nazwie. Bohaterką powieści jest Jasmin Pascal-Anderson, porucznik w szwedzkiej armii. Podczas misji NATO w Kosowie zostaje ranna – w wyniku obrażeń na czterdzieści sekund zatrzymuje jej się serce. Udaje jej się przeżyć. W stanie śmierci klinicznej trafia do mrocznego miasta portowego, z którego wydostać się mogą tylko najsilniejsi. Anderson udaje się pokonać przeciwności losu. Kilka lat po tych wydarzeń jej syn staje się ofiarą poważnego wypadku – lekarze zmuszeni są zatrzymać akcję serca chłopaka. Matka nie chce dopuścić do tego, ponieważ istnieje ryzyko, że chłopiec trafi do to tego samego tajemniczego miasta. Jest przekonana, że w przeciwieństwie do niej, nie uda mu się stamtąd wrócić. Największym zagrożeniem może być najstraszniejsza część miasta – tytułowy plac zabaw.

Na koniec przypominamy, że premiera „Czerwonego świtu”, nowego kryminału Jędrzeja Pasierskiego, już 26 lutego.