W wieku 89 lat zmarł Cormac McCarthy, kultowy amerykański pisarz. Był autorem wielu rewelacyjnych powieści m.in. „To nie jest kraj dla starych ludzi” czy uhonorowanej Pulitzerem „Drogi”. McCarthy zmarł 13 czerwca w swoim domu w Santa Fe w stanie Nowy Meksyk.

13 czerwca zmarł Cormac McCarthy, jeden z najważniejszych amerykańskich współczesnych pisarzy. Pisarz odszedł z przyczyn maturalnych, w swoim domu w Santa Fe w Nowym Meksyku. Informację o jego śmierci opublikował Penguin Random House, amerykański wydawca książek McCarthy’ego.

Cormac McCarthy jest znany przede wszystkim z rewelacyjnych powieści. Spod jego pióra wyszły takie tytuły jak m.in. „Krwawy południk”, „To nie jest kraj dla starych ludzi”, „Droga”, „Rącze konie”. Był również dramaturgiem i scenarzystą.

Cormac McCarthy należy do grona najważniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich. Krytycy często określają go mianem  literackiego spadkobiercy Williama Faulknera, amerykańskiego laureata Nagrody Nobla. Obu pisarzy łączy surowy styl literacki oraz tematyka poruszana na kartach książek.

Kup książkę lub ebooka To nie jest kraj dla starych ludzi na Woblink.com

McCarthy pisze przede wszystkim o surowym, brutalnym obliczu południa Stanów Zjednoczonych.

Cormac McCarthy – laureat prestiżowych nagród literackich

Cormac McCarthy jest laureatem wielu topowych nagród literackich. Za swoją debiutancką powieść pt. „Strażnik sadu” otrzymał Nagrodę Faulknera. Z kolei za „Rącze konie” został uhonorowany takimi wyróżnieniami jak National Book Award oraz National Book Critics Circle Award. Wydana w 2006 roku „Droga” została uhonorowana Nagrodą Pulitzera i osiągnęła status kultowej. Pisarz od at znajdował się w ścisłym gronie kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Ekranizacje powieści McCarthy’ego

Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Droga na Woblink.com

Znaczna część dzieł McCarthy’ego została zekranizowana – na ekran trafiły m.in. „Rącze konie”, „Droga” i „To nie jest kraj dla starych ludzi”. Wśród ekranizacji dzieł pisarza największy sukces osiągnął film „To nie jest kraj dla starych ludzi” w reżyserii Ethana i Joela Coenów. Produkcja dostała aż 4 Oscary: za najlepszą reżyserię, za najlepszą rolę drugoplanową, za najlepszy scenariusz adaptowany i za najlepszy film roku.

Droga

Jedną z najpopularniejszych powieści McCarthy’ego jest „Droga”, która różni się tematycznie od pozostałych książek jego pióra. To postapokaliptyczna opowieść o wędrówce ojca i syna przez świat zniszczony w wyniku katastrofy nuklearnej. To właśnie za tę powieść McCarthy otrzymał Nagrodę Pulitzera. To jedna z najbardziej prestiżowych amerykańskich nagród przyznawana w dziedzinach dziennikarstwa, literatury pięknej i muzyki.

Książka została bestsellerem dziennika „The New York Times”. W 2009 roku ukazała się ekranizacja książki w reżyserii Johna Hillcoata. W roli głównej wystąpił Viggo Mortensen, w filmie zagrali również Robert Duvall, Charlize Theron oraz Guy Pearce.

Stella Maris i Pasażer

Pod koniec zeszłego roku ukazały się najnowsze powieści Cormaca McCarthy’ego. W Polsce zostaną wydane nakładem Wydawnictwa Literackiego: „Stella Maris” 18 czerwca i „Pasażer” 28 czerwca.

Stella Maris – Cormac McCarthy, tłum. Robert Sudół, Wydawnictwo Literackie

Jesień, 1972 rok. Do tytułowego zakładu psychiatrycznego trafia dwudziestoletnia Alicia Western, genialna skrzypaczka, doktorantka na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Chicagowskiego i córka naukowca, który współpracował z Oppenheimerem przy Projekcie Manhattan. Dziewczyna cierpi na depresję i halucynacje. W rejestracji usiłuje oddać reklamówkę z czterdziestoma tysiącami dolarów. Alicia uciekła z Włoch, gdzie jej brat Bobby, kierowca Formuły 2 i utalentowany fizyk leży w śpiączce po wypadku na torze rajdowym. Terapeucie opowiada o dzieciństwie w Los Alamos, mechanice kwantowej, barwach liczb, Schopenhauerze i zakazanych marzeniach. W tej intelektualnej potyczce to pacjentka jest górą i nigdy nie wiadomo… kiedy kłamie.

Co jest złudzeniem? A co prawdą? Dzika i złowroga eksploracja nauki podważająca nasze pojęcia Boga, prawdy i istnienia. Studium nieuleczalnej tęsknoty i żałoby.

Powieść ukażę się 18 czerwca tego roku.

Pasażer – Cormac McCarthy, tłum. Robert Sudół, Wydawnictwo Literackie

Rok 1980. Bobby Western ma już za sobą karierę kierowcy rajdowego. Mężczyzna wciąż nie potrafi pogodzić się ze stratą ukochanej siostry i śmiercią ojca. Bobby pracuje jako nurek głębinowy. Zostaje wezwany na miejsce katastrofy pewnego samolotu. Odkrywa brak czarnej skrzynki, torby pilota i ciała jednego z pasażerów. Wygląda na to, że ktoś być tu wcześniej. Sytuacja wydaje się dziwna: media milczą o wypadku, mieszkanie Bobby’ego zostaje przeszukane, konto bankowe zablokowane. Sprawą zaczynają interesować się agenci federalni. W co Bobby się wpakował? I czy ta sprawa ma coś wspólnego z historią jego rodziny?

Sensacyjna fabuła powieści wciąga czytelników w skomplikowaną intelektualną grę. Thriller, powieść egzystencjalna, mroczny dramat o miłości i winie, a wszystko to pod patronatem Szekspir i greckich mitów.

Cormac McCarthy powraca z dwiema powieściami. Premiera już w czerwcu!

Zdjęcie wyróżniające: © Laura Ware (wykorzystane dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackiego)