Henryk Sienkiewicz to jedna z osób mających ogromny wpływ na polską kulturę. Jest on zdobywcą literackiej Nagrody Nobla i najchętniej czytanym pisarzu w naszym kraju. Co powinieneś wiedzieć o tym uwielbianym autorze? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać ciekawostki o Henryku Sienkiewiczu!

książka Ogniem i mieczem Henryk Sienkiewicz
Kup, nie czekaj!

Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej. Z tej okazji prezentujemy Wam 5 nietuzinkowych ciekawostek na jego temat.

5 najważniejszych informacji o Henryku Sienkiewiczu

1. Szlachcic

Jaka jest największa ciekawostka o Henryku Sienkiewiczu? Wywodził się ze stanu szlacheckiego. Pewnie wie to większość jego zagorzałych czytelników. W swojej prozie nie skupiał się nigdy na ostrej krytyce niezbyt chwalebnych rzeczy, które szlachta wyczyniała, za to z dumą opisywał jej męstwo na polach bitew.

Ród Sienkiewiczów pieczętował się przepięknym herbem Orszyk, który został im przyznany w roku 1775. Wyglądał on następująco:

W polu srebrnem łabędź, pod którym z prawej strony kotwica ukośnie w prawo zwrócona, z lewej zaś strony pod tymże łabędziem łuk złoty z trzema grotami także w prawo ukośnie zwrócony. Nad hełmem w koronie trzy pióra strusie.

henryk sienkiewicz ciekawostki

 

ebook W kręgu trylogii Henryk Sienkiewicz
Pobierz ZA DARMO

2. Tatar

Zdumieć za to niektórych czytelników może następująca informacja o Henryku Sienkiewiczu: jego ród wywodził się z litewskich Tatarów. Służyli oni ojczyźnie w szeregach chorągwi juszyńskiej. Przez setki lat jego przodkowie byli wyznawcami Mahometa, dopiero zaś jego pradziad, Michał Sienkiewicz, postanowił przyjąć chrzest.

3. Z rodu walecznego

Sienkiewiczowie zawsze chwytali za broń, gdy ojczyzna była w potrzebie. Jego pradziad, wspomniany już Michał, walczył w konfederacji barskiej, dziadek, Józef, w powstaniu kościuszkowskim, ojciec, także Józef, w powstaniu listopadowym.

Jedną z ciekawostek o Sienkiewiczu, która wciąż porusza fanów to odpowiedź na pytanie, czemu sam Henryk nie stanął w szrankach, gdy wybuchło powstanie styczniowe. Powód był o tyle smutny, co prozaiczny: do boju stanął jego brat, a perspektywa stracenia obu synów w walce zbytnio przerażała rodziców Henryka. Zabronili mu dołączyć do zrywu. Ponadto Henryk Sienkiewicz był wątłej budowy i słabego zdrowia, najprawdopodobniej niewiele by wskórał w boju i długo też w nim nie pożył.

Nie było jednak tak, że przyszły pisarz po kategorycznej decyzji rodziców odetchnął z ulgą. Z pozostawionych przez niego zapisków wiemy, że przez całe życie katował się tym faktem. Z goryczą pisał o tym, że jest jedynym Sienkiewiczem, który nie walczył za ojczyznę.

Można się tylko zastanawiać, czy mimo to w swoim życiu nie zrobił dla niej więcej dobrego niż jego poległy w okopach na obczyźnie brat Kazimierz…

ebook Quo Vadis Henryk Sienkiewicz
Pobierz ebooka

4. A miał być doktor…

Rodzice postanowili, że zostanie słynnym lekarzem. Zrobił im jednak „psikusa”, zapisując się na studia filologiczne. Podobno nie byli jego decyzją zachwyceni…

Jako ciekawostkę o Sienkiewiczu można wspomnieć, że w latach nauki był bliskim przyjacielem Aleksandra Głowackiego (znanym później pod pseudonimem literackim Bolesław Prus).

5. Przyjaciel zwierząt

Henryk Sienkiewicz dołączył do drugiej z najstarszych na świecie organizacji walczącej o prawa zwierząt, jakim było założone w 1864 r. w Warszawie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Posiadał też jamnika o jakże internetowym imieniu „Wykop”, którego traktował jak członka rodziny.

Z tą wizją dla niektórych kłóci się fakt, że z lubością oddawał się polowaniom. Szczycił się tym, że w Afryce odstrzelił zarówno krokodyla, jak i hipopotama. Choć to może dziś wydawać się zaskakujące, w XIX wieku takie postawy były dość często łączone.

Ciekawostki o Henryku Sienkiewiczu – podsumowanie

To tylko niektóre z ciekawostek o Sienkiewiczu. Jego dzieła docenione jedną z pierwszych literackich Nagród Nobla do dziś porywają miliony Polaków. Warto pamiętać o tym świetnym pisarzu, tym bardziej że jego utwory zapewniające doskonałą rozrywkę kolejnym pokoleniom możemy dziś zdobyć legalnie albo za darmo, albo za naprawdę niewielkie pieniądze.

Lubisz poznawać historie ulubionych autorów? Sprawdź podobne wpisy na naszym blogu: