Laureatką Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza 2021 została Aleksandra Lipczak za książkę „Lajla znaczy noc”. 

Aleksandra Lipczak Laureatką Nagrody im. Gombrowicza 2021 za „Lajla znaczy noc”

Tegoroczną laureatką Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza została Aleksandra Lipczak za książkę „Lajla znaczy noc”. Autorka otrzymała statuetkę oraz czek na 40 tys. zł.

W trakcie uroczystej gali, w laudacji Anna Kałuża mówiła:

– Wybraliśmy tę opowieść ze względu na jej odmienność zarówno wobec klasycznych reportaży jak i klasycznych esejów. Lipczak opowiada o średniowiecznej Andaluzji, ale pisze też o współczesnym świecie. Pisze tak, że jesteśmy porwani rytmem, swobodą i precyzją. W tle opowieści kryją się kryzysy społeczne, wykluczenia, migracje, moralna panika jako reakcja na inność. Autorka szuka odpowiedzi na aktualne pytania w odległych czasach. Są one związane z możliwością i koniecznością wspólnego  zamieszkiwania tego samego skrawka ziemi przez różnych ludzi, różne języki, różne religie, wartości idee. Lipczak pokazuje nam alternatywne porządki wobec modelu kulturowych relacji, jakie dziś znamy. Zwraca uwagę, że moralność, prawo i edukację powinniśmy i możemy ugruntować na różnych współistniejących ze sobą podstawach.

reportaże roku 2021 nagroda gombrowicza lajla znaczy noc
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Nagroda Gombrowicza 2021

Nagroda Gombrowicza przyznawana jest za najlepszą pierwszą lub drugą książkę danego autora napisaną w języku polskim. W tym roku do Nagrody Gombrowicza zostało nadesłanych 100 zgłoszeń. Kapituła w składzie Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak oraz Justyna Sobolewska, wybrała pięć książek, które otrzymały oficjalne nominacje. Oprócz Aleksandry Lipczak nominowano Dominikę Horodecką za „Wdech i wydech” (Wyd. Warstwy); Jolantę Jonaszko za „Portrety” wydaną przez Wydawnictwo Forma i Macieja Topolskiego za „Niż” wydaną przez Korporację Ha!art.

Nagroda Gombrowicza – historia

W tym roku Nagroda Gombrowicza została wręczona po raz szósty. W 2016 roku, gdy Kapituła wręczała Nagrodę Gombrowicza po raz pierwszy, wyróżniono dwóch laureatów Weronikę Murek za „Uprawę roślin południowych metodą Miczurina” i Macieja Hena za „Solfatarę„. W drugiej edycji Nagrodę Gombrowicza dostała Anna Cieplak za powieść „Ma być czysto„, w trzeciej (2018) Marcin Wicha za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem„, w czwartej (2019) Olga Hund za „Psy ras drobnych„, a w piątej (2020) Barbara Sadurska za książkę „Mapa„.