Ostatnio na polskim rynku wydawniczym ukazuje się coraz więcej książek o pielęgniarkach, lekarzach oraz systemie opieki zdrowotnej*. Szpitalna rzeczywistość, praca oraz życie lekarzy czy pielęgniarek, funkcjonowanie SOR-u i inne zagadnienia związane z medyczną codziennością niezmiennie fascynują czytelników.


Po jakie książki o pielęgniarkach lub poświęcone systemowi opieki zdrowotnej zatem sięgnąć, aby zgłębić ten budzący obecnie wiele emocji i kontrowersji temat? Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, który obchodzimy 12 maja, jest doskonałą okazją, aby odpowiedzieć na to pytanie. Dlatego też z tej okazji przygotowaliśmy dla was zestawienie 10 książek, które odsłonią wam kulisy systemu ochrony zdrowia i pomogą poznać temat od podszewki. Zapraszamy do lektury.

W czepku urodzone. O niewidzialnych bohaterkach szpitalnych korytarzy, Weronika Nawara

W lutym tego roku na polski rynek trafiły aż trzy książki o pielęgniarkach. Jedną z nich jest książka „W czepku urodzone” napisana przez młodą pielęgniarkę z Krakowa, Weronikę Nawarę. Zna ona sytuację tej grupy zawodowej z pierwszej ręki. Dodatkowo podczas pracy nad książką przeprowadziła rozmowy z pracownikami różnych oddziałów i szpitali z różnych miast. Pokazuje, jak trudny, wyczerpujący fizycznie i psychicznie, a dodatkowo niedoceniany jest to zawód. Mimo tego pielęgniarki często czerpią z pracy satysfakcję, niosąc pacjentom nieocenioną pomoc.
Autorka książki prowadzi bloga, na którym, jak sama pisze, odczarowuje zawód pielęgniarki. Udzieliła także wywiadu na jednym z popularnych kanałów na YouTube.

Książki o pielęgniarkach i lekarzach - "W czepku urodzone"
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Tajemnice pielęgniarek. Prawda i uprzedzenia, Marianna Fijewska

Marianna Fijewska, dziennikarka WP, jest autorką kolejnej wydanej w lutym książki o pielęgniarkach „Tajemnice pielęgniarek. Prawda i uprzedzenia”. Pielęgniarki są osobami najbliżej pacjentów, a wciąż jest to grupa, o której pracy wiadomo stosunkowo mało. Dodatkowo profesja ta często jest stereotypizowana, a przecież pielęgniarki, jak każda inna grupa zawodowa, bywają bardzo różne. Autorka obiektywnie pisze o tym zawodzie, przedstawiając jego dobre i złe strony. W oparciu o relacje samych zainteresowanych opisuje jak są traktowane oraz jak wygląda ich praca i codzienność – pokazuje tym samym pielęgniarstwo z szerokiej perspektywy. To szczera i momentami brutalna prawda zebrana przez Fijewską w zbiór reportaży, po który zdecydowanie warto sięgnąć, chociażby po to, żeby zweryfikować swoją wiedzę o tym trudnym zawodzie.

Książki o pielęgniarkach i lekarzach - "Tajemnice pielęgniarek"
Kup książkę na Woblink.com

Pielęgniarki. Sceny ze szpitalnego życia, Christie Watson

Czas na trzecią, ostatnią lutową premierę poświęconą zawodowi pielęgniarki. „Pielęgniarki. Sceny ze szpitalnego życia”, uhonorowane nagrodą Costa First Novel Award, Christine Watson umożliwiają nam zestawienie polskich realiów tej pracy z zagranicznymi. Autorka książki jest brytyjską pielęgniarką, pracowała przede wszystkim na oddziałach intensywnej terapii dla dzieci. W „Pielęgniarkach” skupiła się na wszechstronnym ukazaniu swojej nieraz bardzo trudnej fizycznie i psychicznie pracy. Podkreśla, jak ważna w tym zawodzie jest empatia i chęć zrozumienia chorego oraz jego potrzeb. Christie Watson prowadzi nas przez najróżniejsze oddziały, przedstawiając pacjentów, których historie najbardziej utkwiły w jej pamięci. „Pielęgniarki” to książka bardzo poruszająca, wypełniona współczuciem. Autorka oddaje pielęgniarkom sprawiedliwość i staje się mądrym, przenikliwym głosem w dyskusji o tym zawodzie.

Książki o pielęgniarkach i lekarzach - "Pielęgniarki"
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Twoje życie w moich rękach, Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin

„Twoje życie w moich rękach” to efekt wielu rozmów, które Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin przeprowadziła z pracownikami polskiego systemu opieki zdrowotnej. Dzięki tej książce będziemy mogli spojrzeć na szpitalną rzeczywistość oczami lekarzy i pielęgniarek. Przyjęta przez autorkę perspektywa pozwoli nam, pacjentom, zrozumieć, jak wygląda medyczna codzienność, zaczynając od ogromnego nakładu pracy, przez brak możliwości stosowania najnowszych technologii i osiągnięć medycyny, na absurdach toczących system kończąc.

"Twoje życie w moich rękach"
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Będzie bolało, Adam Kay

„Będzie bolało” autorstwa Adama Kaya, komika oraz byłego lekarza stażysty, to książka spisana po niekończących się dyżurach, nieprzespanych nocach i przepracowanych bez wytchnienia weekendach. Autor opisał w niej czas spędzony w brytyjskich szpitalach, fundując czytelnikom emocjonalną huśtawkę – raz będzie bardzo wesoło, kiedy indziej wzruszająco, a nawet przerażająco. Momentami książka jest pełna humoru, ale nie jest to lekka, odprężająca lektura, a gorzka opowieść o pełnym wad systemie brytyjskiej opieki zdrowotnej.

"Będzie bolało"
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy, Paweł Reszka

Dziennikarz Paweł Reszka, autor bardzo dobrze przyjętej książki „Chciwość”, postanowił poznać szpitalną rzeczywistość od podszewki. W tym celu zatrudnił się jako sanitariusz. To, co zobaczył i usłyszał, zawarł w „Małych bogach”, gdzie bezlitośnie obnaża absurdy polskiego systemu opieki zdrowotnej. Reszka przeprowadził wywiady z lekarzami różnych specjalizacji i z różnych środowisk. Opowiada ich historie, przedstawiając zawodową codzienność, aspiracje i problemy z funkcjonowaniem całego systemu, w którym ważniejsza od pacjenta wydaje się być niemająca końca papierologia.

"Mali bogowie"
Kup książkę na Woblink.com

Mali bogowie 2. Jak umierają Polacy, Paweł Reszka

W drugiej odsłonie „Małych bogów” Paweł Reszka jeździł razem z karetką pogotowia do wstrząsających przypadków, a także dyżurował na SOR-ze. Z każdą kolejną rozmową z lekarzami i ratownikami medycznymi pokazuje coraz dobitniej, w jak złej kondycji jest opieka zdrowotna w Polsce. Reportaż jest skoncentrowany na przedstawicielach medycyny ratunkowej – tutaj każda sekunda jest na wagę złota. Szpitalny oddział ratunkowy, czyli SOR, jest miejscem, którego tak samo nie cierpią pacjenci, jak i lekarze. Pierwsi mają w perspektywie wielogodzinne oczekiwanie, które może skończyć się brakiem pomocy. Drudzy są zmuszeni do pracy ponad siły. Paweł Reszka zadaje w swoim reportażu wiele pytań o polską opiekę zdrowia i odpowiada na nie, stawiając diagnozę systemowi.

"Mali bogowie 2"
Kup książkę na Woblink.com

Niewyjaśnione okoliczności, Richard Shepherd

„Niewyjaśnione okoliczności” to pozycja, która zdecydowanie wyróżnia się na tle reszty tytułów z listy. Tak jak pozostałe książki również dotyczy medycyny. Jej autorem jest doktor, który poświęcił swoją karierę pomocy tym, których życia niestety nie da się już uratować. Richard Shepherd jest jednym z najważniejszych brytyjskich praktyków medycyny sądowej. Jego praca polega na rozwiązywaniu tajemnic śmierci. Kiedy ktoś umiera w niewyjaśnionych okolicznościach, zadaniem doktora Shepherda jest ustalenie przyczyny zgonu. Autor „Niewyjaśnionych okoliczności” był zaangażowany w takie sprawy jak morderstwo Rachel Nickell, masakrę w Hungerfordzie, atak na World Trade Center. Brał także udział w śledztwie w sprawie tragicznej śmierci księżnej Diany. W książce opisuje najbardziej intrygujące i najtrudniejsze sprawy, z jakimi przyszło mu się zmierzyć.

"Niewyjaśnione okoliczności"
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym, Paweł Kapusta

„Agonia” to nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego reportaż Pawła Kapusty. Na kartach książki autor śledzi skandaliczne procedury i absurdy utrudniające życie pacjentów, a także lekarzy. Wiele z nich stanowi realne, bezpośrednie zagrożenie ludzkiego życia. Stale przemęczeni lekarze, zmuszani przez system do ciągłego unikania rzucanych im pod nogi kłód, uciekają na Zachód albo wypalają się zawodowo. Reportaże Kapusty pozwalają zobaczyć, jak wygląda codzienność personelu medycznego. Rzucają także światło na systemowe czarne dziury, które można przypłacić zdrowiem, a także życiem.

Książki o pielęgniarkach i lekarzach - "Agonia"
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Robimy wszystko, co w naszej mocy. Opowieści z OIOM-u, Daniela Lamas

Daniela Lamas zawarła w swojej książce historie z oddziału intensywnej opieki medycznej, potocznie zwanego OIOM-em. Zazwyczaj takie opowieści ograniczają się do samego pobytu na oddziale, ratowania życia bądź do śmierci pacjenta. Lamas wychodzi poza szpitalne sale. Dociera do swoich byłych pacjentów i ich krewnych, odbywając razem z czytelnikiem osobistą i często wzruszająca podróż. Autorka pokazuje również skutki bohaterskich dokonań lekarzy i stosowania w medycynie zaawansowanych, często nowatorskich technologii.

Książki o pielęgniarkach i lekarzach - "Opowieści z OIOM-u"
Kup książkę na Woblink.com

Naturalnie książek poświęconych systemowi ochrony zdrowia, pacjentom, pielęgniarkom czy lekarzom jest znacznie więcej. W naszym tekście przedstawiliśmy kilka pozycji, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę. Życzymy udanej lektury, a wszystkim pielęgniarkom i pielęgniarzom składamy najserdeczniejsze życzenia!

*W tytule, jak i w całym tekście celowo unikamy używania terminu „służba zdrowia”, który od jakiegoś czasu już nie istnieje, a nadal jest nieprawidłowo używany. Ponadto, jak możemy przeczytać w jednej z przytaczanych powyżej książek, jest to nadający błędne konotacje zwrot, którego lepiej nie używać w rozmowie z pracownikami medycznymi. Poprawne terminy, które obowiązują przy obecnej polityce zdrowotnej, to „system opieki zdrowotnej”, „system ochrony zdrowia” i „ochrona zdrowia”.

Martyna Gancarczyk