W połowie 2022 roku użytkownicy Kindle zaczęli otrzymywać wiadomości o zmianie formatu, który będzie można przesłać na czytniki. Amazon zapowiadał, że zmiana wysyłki MOBI na EPUB rozpocznie się w sierpniu bieżącego roku. Wysyłka formatów MOBI w usłudze Send-to-Kindle nie będzie już możliwa, natomiast będzie można przesyłać pliki EPUB. Jak wyglądają zmiany wprowadzone przez Amazona? W jaki sposób zostanie to wprowadzone na Woblinku? Wszystkiego dowiecie się poniżej!

 

Zmiana wysyłki MOBI na EPUB

W połowie tego roku Amazon poinformował użytkowników, że od sierpnia umożliwiona zostanie wysyłka EPUBów na czytniki Kindle. Oznacza to jednak również, że przesyłanie plików MOBI w tejże usłudze nie będzie już możliwe. Format ten zostanie zastąpiony EPUBem.

 

Thank you for using the Send to Kindle service to send personal documents to your Kindle library. We wanted to let you know that starting August 2022, you’ll no longer be able to send MOBI (.mobi, .azw) files to your library. Any MOBI files already in your Kindle library will not be affected by this change.

MOBI is an older file format and won’t support the newest Kindle features for documents. Any existing MOBI files you want to read with our most up-to-date features for documents will need to be re-sent in a compatible file format.

Also, compatible formats now include EPUB (.epub), which you can send to your library using your Send to Kindle email address. We’ll also be adding EPUB support to the free Kindle app for iOS and Android devices and the Send to Kindle desktop app for PC and Mac. – mail od strony Amazon

 

Co oznacza to w praktyce?

Amazon oznajmił, że MOBI jest formatem przestarzałym i wobec tego nie będzie działał poprawnie w nowszej wersji czytników Kindle. Możliwość formatowania MOBI jest gorsza niż w przypadku EPUBów, które przecież odczytuje już znaczna większość innych czytników. W związku z tym rezygnują oni całkowicie z wysyłki formatu MOBI w usłudze Send-to-Kindle. W ten automatyczny sposób klienci będą mogli jedynie przesyłać plik EPUB. Czy oznacza to całkowitą rezygnację z formatu MOBI? Na szczęście nie.

 

Jak wgrać pliki w formacie MOBI na czytnik Kindle?

Mimo tego, że dochodzi do zmiany wysyłki MOBI na EPUB Amazon nie przestanie obsługiwać formatu MOBI. Co zatem stanie się z wcześniej posiadanymi plikami MOBI na czytniku Kindle? Dalej będą działały! Pliki, które poprzednio zostały przesłane na czytnik w tym formacie będzie można w dalszym ciągu swobodnie czytać. W tym zakresie Amazon nie zamierza na razie wprowadzać żadnych zmian.

Pojawia się natomiast kolejna wątpliwość: jak wgrać pliki w formacie MOBI na swój czytnik? Tak jak wspominaliśmy powyżej: Amazon całkowicie rezygnuje z obsługi tego formatu w usłudze Send-to-Kindle, jednak nie oznacza to, że nie będzie można wgrywać MOBI na swój czytnik. Ebook w dalszym ciągu będzie można przesłać jako MOBI poprzez kabel USB na swój czytnik Kindle.

Jak wysłać plik kablem USB na Kindle’a? Do takiej wysyłki będziemy potrzebować laptopa, kabla USB oraz samego czytnika. Na początek trzeba podłączyć czytnik do komputera przy pomocy kabla USB. Wtedy na komputerze pojawi się komunikat z pytaniem czy czytnik ma być ładowany czy też połączony komputerem jako zewnętrzny dysk (zostanie wyświetlona cała jego zawartość). Należy wybrać drugą opcję, a następnie zaznaczyć wybrane ebooki (pobrane wcześniej na komputer z Woblink.com) i skopiować je do folderu „Documents” na swoim Kindle.

Istnieje jednak sposób, by przesłać plik na czytnik łatwiej i przyjemniej! W odpowiedzi na ostatnio wprowadzane zmiany przygotowaliśmy dla klientów Woblinka specjalną usługę, dzięki której pobieranie ebooków (w każdym formacie!) będzie jeszcze szybsze i prostsze! Poniżej przeczytacie wszystkie niezbędne informacje o usłudze Wob.link.

 

Wob.link – Twoja półka na czytniku!

Wob.link to usługa, dzięki której nie trzeba martwić się wysyłką różnych formatów ani skomplikowanym weryfikowaniem plików, by móc cieszyć się lekturą na swoim czytniku. Jak to działa? Każdy klient Woblinka posiada przypisany do półki plik-klucz, który umożliwia dostęp do niej na wybranym przez siebie czytniku. Wystarczy zalogować się na swoje konto na Woblink.com i następnie przejść do zakładki WYSYŁKA NA CZYTNIK na swoim profilu. W kolejnym kroku należy pobrać plik-klucz dla wybranego rodzaju czytnika (np. dla Kindle) i użyć kabla USB do jego przesłania na swoje urządzenie. Wystarczy podpiąć czytnik kablem do komputera, przenieść plik konfiguracyjny (plik-klucz) do folderu „Documents” i można cieszyć się czytaniem!

Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy czytników nie muszą ciągle korzystać z kabla USB, by przesyłać pliki w formacie MOBI na Kindle. By przesyłać pliki w formacie MOBI na Kindle wystarczy Wob.link!

 

Jak wgrać pliki w formacie EPUB na czytnik Kindle?

Zmiana wysyłki MOBI na EPUB przy przesyłaniu plików na czytnik Kindle oznacza, że w usłudze Send-to-Kindle będzie przesyłany ten drugi format. Będzie działało to praktycznie tak samo, jak wysyłka MOBI.

Czy trzeba zmieniać na Woblinku format wysyłki? Nie! Wraz z początkiem sierpnia i ze zmianą wprowadzoną przez Amazona automatycznie zmieniamy wysyłkę plików z MOBI na EPUB. Na kliencie nie ciąży odpowiedzialność za zmianę wysyłanego formatu – nasz system sam go poprawi!

Aby przesłać plik w formacie EPUB na Kindle, należy zalogować się na swoim koncie na Woblink.com. Następnie trzeba przejść do zakładki MOJA PÓŁKA i wybrać okładkę książki, której wysłanie nas interesuje. Potem wystarczy nacisnąć przycisk „Wyślij” znajdujący się przy ikonce Amazona i poczekać na mail weryfikujący. Taka wiadomość zostanie przesłana na mail, na który założone jest konto na stronie Amazona. Chodzi tutaj o mail, na który jest zarejestrowany czytnik, ale nie mail z końcówką @kindle.com. Po chwili książka pojawi się na czytniku – pod warunkiem, że jest połączony z Internetem.

Uwaga! Jest jednak ważna kwestia związana z wysyłką tego formatu na czytnik. Nowa metoda konwersji powoduje, że okładki mogą nie wyświetlać się na czytniku – pomimo tego, iż Woblink wysyła pełnowartościowe pliki EPUB. Niestety jest to spowodowane zastosowaną konwersją plików oraz oprogramowaniem Kindle.