Tegorocznych wakacji zdecydowanie nie można nazwać sezonem ogórkowym. W lipcu wydawcy zasypali nas szeregiem interesujących tytułów. Niezależnie od tego, czy letnie wieczory planujecie spędzić z reportażem, literaturą piękną, zabawną komedią czy intrygującym kryminałem, zdecydowanie będziecie mieć z czego wybierać! Wśród nowości znalazły się m.in. kontynuacja bestsellera „Wybaczam ci” Remigiusza Mroza, reportaż o pułapkach polskiego kapitalizmu na Podhalu czy „Intymność” Lucy Caldwell w tłumaczeniu Agi Zano. W tym miesiącu ukazały się także wznowienia takich tytułów jak „Rosja Putina” Anny Politkowskiej, „Magiczne lata” Roberta McCammona i „W ciemnym, mrocznym lesie” Ruth Ware. Prezentujemy lipcowe nowości idealne na lato 2022.

Lista lipcowych premier: nowości idealne na lato 2022

Tango – Michał Witkowski, Wydawnictwo Znak

„Tango” to wciągający od pierwszej strony retro kryminał Michała Witkowskiego, laureata Paszportu „Polityki” i Nagrody Literackiej Gdynia. Starszy aspirant Adolf Piątek pracuje nad sprawą bestialskiego morderstwa tenora z miejscowej operetki. Głównym podejrzanym jest kochanek śpiewaka. Mężczyzna pracuje jako żigolo na miejscowym dancingu. Co noc uwodzi tam zamożne kobiety. Każda, z którą zatańczy tango, ginie bez śladu. Dodatkowo aspirant odnajduje ślady wydające się wiązać tenora z serią zabójstw sprzed lat.

Kup książkę Tango na Woblink.com

Wąż i tęcza. Voodoo, zombie i tajne stowarzyszenia na Haiti – Wade Davis, tłum. Jan Dzierzgowski
Wydawnictwo Czarne

Wade Davis, antropolog z Harvardu, wyrusza na Haiti, aby rozpocząć naukowe śledztwo – jego celem jest odkrycie toksyny mogącej zmienić człowieka w zombie. Davis zagłębia się w haitańską odmianę voodoo, doświadcza mistycznych obrzędów i wpada na trop trucizn o niezwykłych mocach. „Wąż i tęcza” to nie tylko opowieść o procesie zombifikacji, ale także próba poznania i zrozumienia doświadczonej kolonializmem historii Haiti. Na podstawie książki Davisa powstał film, pod tym samym tytułem, w reżyserii Wesa Cravena, twórcy takich kultowych serii jak „Krzyk” i „Koszmar z ulicy Wiązów”.

Wąż i tęcza Wade Davis
Kup ebooka lub książkę papierową Wąż i tęcza na Woblink.com

Intymności – Lucy Caldwell, tłum. Aga Zano Wydawnictwo Pauza

Bohaterkami intymności są kobiety, których historie tworzą mozaikę pełną złych decyzji, tragicznych wydarzeń, konfliktów politycznych oraz społecznych i osobistych przeżyć. Jedna z nich jest młodą studentką, która sięga po zamówioną online tabletkę „dzień po”. Kolejna to Amerykanka podróżująca z kościelną grupą przed referendum aborcyjnym. Na kartach powieści znalazły się też młode matki. W książce „Intymności” Lucy Caldwell pisze o codziennych smutkach, miłości, stracie, nowych początkach, matkach i dzieciach.

nowości lato 2022: Intymności Lucy Caldwell
Kup ebooka lub książkę papierową Intymności na Woblink.com

Soledad znaczy samotność – Carole Martinez, tłum. Bożena Sęk, Wydawnictwo MOVA

„Soledad znaczy samotność” to pełna magii saga rodzinna. Kobiety z rodziny Carasco przekazują sobie z pokolenia na pokolenie magicznego pudełko z przyrządami do szycia. Frasquita jest nazywana wiedźmą: potrafi leczyć i z byle czego jest w stanie uszyć ubranie ukrywające defekty noszącego. Co więcej, ubranie, które wyszło spod jej igły może ukryć nawet ciążę! Mężczyźni zakochują się w kobietach noszących stroje od Frasquity, a dar kobiety budzi coraz więcej kontrowersji. Zostaje wygnana i razem z trzema córkami wyrusza do Afryki. Tam nikt nie zna ich historii. Jednak od przeznaczenia nie da się uciec…

Soledad znaczy samotność Carole Martinez
Kup książkę papierową lub ebooka Soledad znaczy samotność na Woblink.com

W jej sercu czai się mrok – J.D. Barker, tłum. Agata Ostrowska, Wydawnictwo Czarna Owca

J.D. Barker, współautor „Dracula” wraca z prawie 900 stronicową powieścią o mrocznym eksperymencie, tajemniczych morderstwach i chłopcu znanym jako Obiekt „D” o przerażających zdolnościach. Jack Thatch stracił niedawno rodziców. Podczas wizyty na cmentarzu dostrzega siedzącą samotnie na ławce zagadkową ośmiolatkę o ciemnych oczach. Jack nie może przestać myśleć o dziewczynce, popada w obsesje. Odnajduje ją dokładnie rok później, na siedzącą na tej samej ławce. Detektyw Faustino Brier trafia na zwłoki mężczyzny, którego całe ciało jest zwęglone, a ubranie nienaruszone. Brier widzi to już po raz kolejny. A dokładnie za rok znajdzie kolejne zwłoki. Losy wszystkich bohaterów połączą się w niewyobrażalny sposób.

nowości lato 2022: W jej sercu czai się mrok J.D. Barker
Kup książkę papierową lub ebooka W jej sercu czai się mrok na Woblink.com

Dom Straussów – Adrian Bednarek, Wydawnictwo Skarpa Warszawska

Wielbicieli filmowych slasherów w klimacie „Koszmaru minionego lata” zachęcamy do sięgnięcia po „Dom Straussów” Adriana Bednarka. Piątka przyjaciół wyjeżdża do domku w Mikołajkach. Jeden z nich proponuje, aby paczka świętowała ostatnie beztroskie wakacje z daleka od cyfrowego świata. Wszyscy chowają swoje telefony do sejfu i blokują zamek. Nieoczekiwanie dochodzi do zaginięcia dwójki z nich. Mieszkający po drugiej stronie lasu przystojny Filip oferuje pomoc w poszukiwaniach. Przyjaciele nie wiedzą jednak, że chłopak doskonale wie, co stało się z zaginionymi i zrobi wszystko, żeby nikt nigdy ich nie odnalazł.

Dom Straussów Adrian Bednarek
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Dom Straussów na Woblink.com

Podhale. Wszystko na sprzedaż – Aleksander Gurgul, Wydawnictwo Czarne

Zakopane to jedno z chętniej odwiedzanych miast w sezonie letnim. Kiedyś był to tygiel artystyczny, teraz to „Las Vegas Podhala”. Aleksander Gurgul w swoim reportażu pisze o podhalańskiej patodeweloperce, przemocy domowej, wykorzystywaniu zwierząt, litanii haseł reklamowych z zakopianki, a także przytacza największe zaniedbania będące skutkiem ignorancji władz czy turystów. „Podhale” to opowieść o pułapkach polskiego kapitalizmu i o jednym z najliczniej odwiedzanych regionów w kraju.

nowości lato 2022: Podhale Aleksander Gurgul
Kup książkę papierową lub ebooka Podhale na Woblink.com

Lepiej niż w filmach – Lynn Painter, tłum. Monika Wisniewska, Wydawnictwo Young

Jeśli w wakacje chcecie odpocząć z lekką i wciągającą lekturą polecamy „Lepiej niż w filmach” Lynn Painter. Liz Buxbaum to dziewczyna wychowana na komediach romantycznych. Już dawno oddała swoje serce Michaelowi, który wyjechał, kiedy oboje byli dzieciakami. Chłopak wraca do miasta, a Liz jest gotowa zrobić wszystko, żeby jej dawna miłość ją zauważyła. Zaprzyjaźni się nawet ze swoim wrogiem z dzieciństwa, Wesem Bennetem. Im więcej czasu spędzają wspólnie, tym lepiej czują się w swoim towarzystwie. Czy Liz będzie w stanie odejść od ułożonego od dawna w głowie scenariusza?

Lepiej niż w filmach Lynn Painter
Kup książkę papierową lub ebooka Lepiej niż w filmach na Woblink.com

The Love Hypothesis – Ali Hazelwood, tłum. Filip Sporczyk, Wydawnictwo You&YA

Ali Hazelwood prezentuje czytelnikom opowieść o udawanym związku pary naukowców, którzy będą musieli zmierzyć się z własnymi uczuciami. Doktorantka Olive Smith chce udowodnić przyjaciółce, że nic nie łączy jej z byłym chłopakiem. W tym celu postanawia pocałować pierwszego mężczyznę, którego spotka na swojej drodze. Tym mężczyzną okazuje się doktor Adam Carlsen. Gwiazda Uniwersytetu Stanforda zgadza się udawać jej chłopaka oferując Olive swoje wsparcie i… jedną niezapomnianą noc, a eksperyment Smith przeradza się stopniowo w odkrycie stulecia.

The Love Hypothesis Ali Hazelwood
Kup książkę papierową lub ebooka The Love Hypothesis na Woblink.com

Nie ufaj mu – Remigiusz Mróz, Wydawnictwa Czwarta Strona

Remigiusz Mróz wraca z kontynuacją bestsellerowej powieści „Wybaczam ci”. Ina Kobryn jest gotowa zostawić za sobą trudne przeżycia. Poznaje mężczyznę, który daje jej poczucie bezpieczeństwa i nie ma prze nią żadnych tajemnic. Tymczasem siostra bohaterki przygotowuje się do ślubu z wieloletnim partnerem. Niespodziewanie dostaje wiadomość o treści „nie ufaj mu¨. Czy Gracjan jest tym, za kogo uważają go siostry?

nowości lato 2022: Nie ufaj mu Remigiusz Mróz
Kup książkę papierową lub ebooka Nie ufaj mu na Woblink.com

Wyznania Frannie Langton – Sara Collins, tłum. Mateusz Borowski, Wydawnictwo Znak

Frannie Langton, służąca i była niewolnica, zostaje oskarżona o zamordowanie swoich pracodawców. Jej ofiarami mieli być George Benham, znany angielski naukowiec, i jego żona, z którą Frannie łączył płomienny romans. Oskarżona nie pamięta nic z tragicznej nocy. Procesowi Frannie przygląda się cały Londyn, a prasa prześcigała się w publikowaniu sensacyjnych doniesień na temat kobiety. W swoich wyznaniach Langton opowiada historię swojego życia – od dzieciństwa, niewoli, aż po zakazaną relację z Marguerite Benham. Oskarżona zadaje sobie również bolesne pytanie o to, czy mogła zabić jedną osobę, którą kochała.

Wyznania Frannie Langton Sara Collins
Kup książkę papierową lub ebooka Wyznania Frannie Langton na Woblink.com

Ostatni raz – Helga Flatland, tłum. Karolina Drozdowska, Wydawnictwo Poznańskie

„Ostatni raz” to najnowsza powieść, jaka ukazała się w ramach serii dzieł pisarzy skandynawskich Wydawnictwa Poznańskiego. Powieść Helgi Flatland jest brutalnie szczerą opowieścią o relacji łączącej umierającą matkę z dorosłą córką. Autorka, będąca jedną z najważniejszych współczesnych norweskich pisarek, kreśli emocjonujący psychologiczny portret rodziny, a także stawia pytanie o wartość łączących ludzi relacji.

nowości lato 2022: Ostatni raz Helga Flatland
Kup ebooka Ostatni raz na Woblink.com

W ciemnym, mrocznym lesie – Ruth Ware, tłum. Anna Tomczyk, Wydawnictwo Czwarta Strona

Kolejne na liście jest odświeżone wydanie debiutanckiej powieści Ruth Ware pt. „W ciemnym, mrocznym lesie” w nowym tłumaczeniu Anny Tomczyk. Nora i Clare były kiedyś bardzo sobie bliskie, ale niespodziewanie Nora zniknęła bez słowa z życia przyjaciółki. Po latach kobieta otrzymuje zaproszenie na wieczór panieński Clare. Nora postanawia spędzić weekend z dawną przyjaciółką, pojednać się z nią i zostawić przeszłość za sobą. Jednak sprawy szybko przybierają bardzo zły obrót, a sekrety i kłamstwa doganiają bohaterkę.

W ciemnym, mrocznym lesie Ruth Ware
Kup książkę papierową lub ebooka W ciemnym, mrocznym lesie na Woblink.com

Rosja Putina – Anna Politkowska, tłum. Tristan Korecki, Wydawnictwo Mova

Anna Politkowska, nieustraszona rosyjska dziennikarka ukraińskiego pochodzenia, została zamordowana w 2006 roku za prawdę, którą szerzyła. W „Rosji Putina” pisała o ucisku stosowanego przez Putina wobec zwykłych obywateli, gigantycznej korupcji na wszystkich szczeblach władzy, mafijnych układach i skandalach. Jednoznacznie potępiała despotycznego prezydenta i jego rządy, ujawniając umierających z niedożywienia żołnierzy, wykorzystywania poborowych jako niewolników i znęcania psychicznego oraz fizycznego nad rekrutami.

Rosja Putina Anna Politkowska
Kup książkę papierową lub ebooka Rosja Putina na Woblink.com

Cena naszych marzeń. Sportowe biografie bez cenzury – Wright Thompson, tłum. Marcin Sieduszewski, Wydawnictwo Znak

Bezkompromisowy reportaż o legendach sportu pióra Wrighta Thompsona, cenionego amerykańskiego dziennikarza sportowego. Autor przybliża postaci takich gwiazd sportu jak m.in. Michael Jordan, Muhammad Ali, Tiger Woods czy Lionel Messi. „Cena naszych marzeń” jest nie tylko opowieścią o talencie i marzeniach, ale także o cenie, jaką często trzeba zapłacić za bycie wielkim w bezwzględnym świecie sportu.

Cena naszych marzeń Wright Thompson
Kup książkę papierową lub ebooka Cena naszych marzeń na Woblink.com

Magiczne lata – Robert McCammon, tłum. Maria Grabska-Ryńska, Wydawnictwo Vesper

„Magiczne lata” to powieść wprost idealna na wakacje. Robert McCammon łączy na jej kartach kryminał z nutką grozy, wnikliwą opowieścią o dojrzewaniu i odzieraniu świata z niesamowitości, a przede wszystkim niewinności. Książka jest często porównywana z „To” Stephena Kinga czy „Letnią nocą” Dana Simmonsa, ale dużo bardziej kameralna i osobista. Akcja „Magicznych lat” rozgrywa się w latach 60. XX wieku. Głowy bohater, Cory Mackenson, to jedenastoletni chłopiec mieszkający w małym miasteczku w Alabamie. Pewnego ranka Cory i jego ojciec są świadkami zagadkowego wypadku. Prosto do jeziora stacza się samochód ze zmasakrowanymi zwłokami. Nikt nie potrafi znaleźć sprawcy i rozwiązać zagadki bestialskiej zbrodni. Jedenastolatek postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i odnaleźć mordercę. Jedyną poszlaką, jaką dysponuje, jest małe zielone piórko. To lato będzie ostatnim beztroskim okresem dzieciństwa Cory’ego.

Magiczne lata Robert McCammon
Kup książkę Magiczne lata na Woblink.com