17 listopada swoją polską premierę kinową miał prequel kultowej trylogii „Igrzysk śmierci” – „Ballada ptaków i węży”. Kolejny film z uniwersum stworzonego przez Suzanne Collins przyciągnął zarówno dawnych wielbicieli popularnego cyklu, jak i nowych fanów, dopiero teraz odkrywających bestsellerową serię. Powrót „Igrzysk śmierci” nie oznacza jednak kontynuacji losów Katniss Everdeen (Jennifer Lawrence) i pojawienia się na ekranie innych, uwielbianych bohaterów ze słynnej trylogii. „Ballada ptaków i węży” to brutalne studium ambicji, w którym obserwujemy proces kształtowania się mentalności przyszłego prezydenta Panem – Coriolanusa Snowa.

Spis treści

Jakie wydarzenia opisuje książka Igrzyska Śmierci -„Ballada ptaków i węży”?

Czwarta część cyklu bestsellerów autorstwa Suzanne Collins zabiera czytelników w przeszłość, dokładniej 64 lata przed udziałem Katniss Everdeen w Głodowych Igrzyskach.

W powieści „Ballada ptaków i węży” mamy okazję przyjrzeć się drodze, którą przechodzi młody Coriolanus Snow, by ugruntować swoją pozycję w Panem. Zanim został bezwzględnym antagonistą, jakim jest w głównej trylogii autorstwa Collins, miał w sobie przejawy człowieczeństwa – być może nawet nadzieję na miłość?

Ballada ptaków i węży - Suzanne Collins
Kup książkę papierową Ballada ptaków i węży na Woblink.com

Dziesiąte Głodowe Igrzyska stają się dla osiemnastoletniego Coriolanusa szansą, by odzyskać dawną renomę podupadłego rodu Snowów . Jako mentor trybutki z Dwunastego Dystryktu – Lucy Gray – musi jednak liczyć się z wieloma przeszkodami. Podczas Igrzysk i po ich zakończeniu…

„Ballada ptaków i węży” przedstawia czytelnikom Głodowe Igrzyska w zupełnie innym wydaniu.

Dystopie w literaturze młodzieżowej

Ekranizacja „Ballady ptaków i węży” wzbudziła wśród dawnych zagorzałych wielbicieli „Igrzysk śmierci” wielkie poruszenie. Czyżby dystopie w literaturze dla młodzieży miały wrócić na półki bestsellerów? Na towarzyszący ekranizacji „Ballady ptaków i węży” maraton filmowy „Igrzysk śmierci” wybrały się tłumy, natomiast na TikToku mogliśmy obserwować renesans treści dotyczących uniwersum – od filmików wyjaśniających zasady państwa Panem po zabawne kompilacje nagrań z Joshem Hutchersonem (Peeta Mellark).

Od pojawienia się na rynku książki słynnego cyklu Suzanne Collins, wydano co najmniej kilka innych głośnych serii, które następnie przeniesiono na wielki ekran. Wystarczy wrócić pamięcią kilka lat wstecz i przypomnieć sobie takie blockbustery jak „Niezgodna” czy „Więzień labiryntu”.

„Igrzyska śmierci” zrobiły dla dystopijnej literatury młodzieżowej to, co „Zmierzch” Stephenie Meyer dla supernaturalnego romansu. Popularność dystopii w gatunku young adult w pewnym momencie znacząco spadła i od kilku lat nie doczekaliśmy się blockbustera tego rozmachu, co „Kosogłos. Część 2”. Nieoczekiwany powrót Collins do uniwersum „Igrzysk śmierci” wskazuje jednak na to, że jeszcze nie wszystko zostało powiedziane i być może dystopie dla młodzieży powrócą z tą samą popularnością, co kilkanaście lat temu.

Ile części ma seria „Igrzyska śmierci”?

„Igrzyska śmierci”, bestsellerowa seria autorstwa Suzanne Collins, to jeden z najbardziej popularnych cykli dystopijnych w literaturze młodzieżowej. Pierwszy tom – „Igrzyska śmierci” – ukazał się w Polsce w 2009 roku nakładem wydawnictwa Media Rodzina i od razu zyskał powszechne zainteresowanie. Następne części – „W pierścieniu ognia” i „Kosogłos” ugruntowały pozycję serii Collins wśród topowych tytułów dla młodzieży, natomiast prequel „Ballada ptaków i węży”, wydany w 2020 roku, okazał się kolejnym sukcesem autorki.

Bohaterką „Igrzysk śmierci” jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, mieszkająca w państwie Panem, stworzonym na ruinach Stanów Zjednoczonych. Dziewczyna zmuszona jest do udziału w corocznych Głodowych Igrzyskach, w których drogą losowania wybieranych zostaje 24 uczestników mających odbyć grę na śmierć i życie.

Julia Górniak