Zbliża się dzień ogłoszenia kolejnego laureata bądź laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Dla miłośników literatury na całym świecie to jeden z najważniejszych dni roku. Werdykt zostanie ogłoszony w trakcie tzw. „tygodnia noblowskiego”.  W tym roku data ogłoszenia nazwiska osoby, do której trafi Literacka Nagroda Nobla, to 7 października o godz. 13:00.

Literacka Nagroda Nobla 2021

8 października werdykt Akademii Szwedzkiej

Już 8 października o godz. 13:00 poznamy laureata bądź laureatkę Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Ogłoszenie laureata będzie można oglądać na oficjalnym kanale The Nobel Prize na Youtubie. W ubiegłym roku Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymała amerykańska poetka Louise Glück.

Ararat louise gluck nobel nobla nagroda 2020
Znajdź książkę na Woblink.com

Literacka Nagroda Nobla 2021 – jak typują bukmacherzy?

Jak co roku, na kilka dni przed ogłoszeniem werdyktu noblowskiej kapituły, w internecie pojawiają się artykuły i zestawienia dotyczące potencjalnych laureatów. Większość prognoz opiera się na podstawie zestawień bukmacherów publikowanych na stronie NicerOdds, gdzie zebrane zostały zestawienia od takich firm bukmacherskich, jak Smarkets czy brytyjską firmę Ladbrokes, specjalizującą się głównie w zakładach sportowych.

Według tegorocznych zestawień największe szanse na Nobla ma japoński pisarz Haruki Murakami (11/1). Japończyk od wielu lat wymieniany jest jako murowany kandydat do nagrody. Jego powieści sprzedały się w setkach milionów egzemplarz na całym świecie. W Polsce ukazało się przeszło dwadzieścia jego powieści, zbiorów opowiadań oraz esejów.

Japończyk ma na swoim koncie blisko 30 książek – powieści, zbiorów opowiadań, esejów, a także książkę o bieganiu. O twórczości Murakamiego mówi się, że albo się ją kocha, albo nienawidzi. Choć to stwierdzenie wydaje się banalne, mogę uwierzyć, że tak jest. Cała magia tkwi w specyficznym stylu i mieszance motywów, które znaleźć można w niemal każdej jego książce. Czytelnikom, którym podoba się jedna powieść Murakamiego, najprawdopodobniej spodobają się też inne.

W większości powieści Japończyka można znaleźć odniesienia do popkultury. Jego bohaterowie zwykle przeżywają problemy egzystencjalne, są nieszczęśliwie zakochani lub tracą kogoś bliskiego. W powieściach Japończyka powracają te same miejsca, restauracje, knajpy. W tle stale gra muzyka poważna, jazz albo dźwięki epoki beatlemanii – wielu bohaterów przyznaje się do melomanii. Klamra, która łączy te wszystkie motywy są niesamowite wydarzenia z pograniczy snu i jawy. Pojawiają się tajemnicze postacie, mówiące zwierzęta, niecodzienne zrządzenia losu, które dotykają bohaterów. Bardzo często twórczość Murakamiego określa się mianem realizmu magicznego.

Najnowszą książką Murakamiego, która ukazała się na polskim rynku jest „Podziemie”, wyjątkowa książka w jego dorobku. Jest to bowiem reportaż. Murakami pisze o zamachu terrorystycznym, do którego doszło w tokijskim metrze w 1995 roku.

nobel literacka nagroda nobla 2021 murakami
Znajdź ebooka lub książkę na Woblink.com

Ngũgĩ wa Thiong’o

Drugi w zestawieniu jest kenijski pisarz Ngũgĩ wa Thiong’o (12/1). Od kilku lat głośno wyróżnia się go wśród kandydatów do Nobla. Na korzyść Thiong’o przemawia czas, jaki upłynął od ostatniego wyróżnienia autora bądź autorki pochodzenia afrykańskiego. Ostatnim afrykańskim noblistą był John Maxwell Coetzee, wyróżniony w 2003 roku. Warto jednak dodać, że był białym potomkiem holenderskich osadników. Ostatnim czarnoskórym noblistą z Afryki (i do tej pory jedynym!) był zatem nagrodzony w 1983 roku Wole Soyinka z Nigerii.

literacka nagroda nobla 2021 ngugi wa tiongo

Anne Carson

Na bukmacherskim podium znalazła się także kanadyjska poetka Anne Carson. W polskim tłumaczeniu ukazała się tylko jedna książka pisarki – „Słodko-gorzki Eros”. To esej o miłości, który ukazał się w Polsce nakładem wydawnictwa Sic! w 2020 roku. Carson jest bardzo uznaną autorką, na swoim koncie ma m.in. Griffin Poetry Prize i T. S. Eliot Award.

literacka nagroda nobla 2021 anne carson

Ludmiła Ulicka

Zaraz za Anne Carson w zestawieniu bukmacherów uplasowała się rosyjska pisarka Ludmiła Ulicka. W polskim tłumaczeniu ukazało się aż jej sześć książek. Pisarka zaczynała od pisania esejów, sztuk dla dzieci i opowiadań. Największą sławę przyniosły jej jednak powieści, w których często opisuje losy zwykłych rosyjskich rodzin.

literacka nagroda nobla 2021 ulicka ludmiła

Margaret Atwood

Wiele wskazuje na to, że Nagroda może trafić w ręce Margaret Atwood. Autorce bestsellerowej „Opowieści podręcznej” bukmacherzy dają bardzo duże szanse (15.5/1). Warto przypomnieć, że Atwood została w dwa lata temu wyróżniona Nagrodą Bookera za „Testamenty”, kontynuację „Opowieści podręcznej”. Dla Atwood był to drugi Booker, wcześniej dostała go w 2000 roku za powieść „Ślepy zabójca”.

margaret atwood opowieść podręcznej
Znajdź ebooka lub książkę na Woblink.com

Maryse Condé

Według bukmacherów szósta w kolejności do Nobla jest francuskojęzyczna autorka Maryse Condé (15/1). Niestety po polsku ukazały się tylko dwie książki autorki. Nakładem Wydawnictwa W.A.B. opublikowana została powieść „Ja, Tituba, czarownica z Salem”. Condé przedstawia w niej historię Tituby, urodzonej na Barbadosie córki niewolnicy, która padła ofiarą prześladowań podczas słynnych procesów czarownic w Salem. Drugą zaś była powieść „Gdy zadrżą fetysze Segu“. Niestety ukazała się jedynie w liczbie 30 egzemplarzy, nie przeznaczonych do sprzedaży.

Tradycyjnie bukmacherzy wyróżniają w swoim zestawieniu Javiera Mariasa (25/1), Yana Lianke (25/1), Joyce Carol Oates (18.5/1), Elenę Ferrante (27/1). Pełną listę znajdziecie na oficjalnej stronie NiceOdds.