Od kilku dni trwa kalendarzowe lato, dla wielu z was oznacza to planowanie urlopu. Warto zatem zwrócić uwagę na zapowiedzi książek, których premiery mają odbyć się tego lata. A jest z czego wybierać. Niebawem ukażą się książki Louise Glück, ubiegłorocznej noblistki, nowe powieśći Stephena Kinga, Remigiusza Mroza, Katarzyny Puzyńskiej i Ali Smith. Ponadto swoją premierę będzie miała „Romantika” – kontynuacja kontrowersyjnej „Polski przydrożnej” Piotra Mareckiego. Hitem wakacji może jednak okazać się książka Fran Lebowitz pt. „Nie w humorze”.

Premiera 7 lipca

Szczury z Via Veneto – Piotr Kępiński, Wydawnictwo Czarne

Piotr Kępiński opowiada o miejscu od setek lat targanego namiętnościami. W swoje książce łączy czujność obserwatora z zaangażowaniem mieszkańca. Opisuje Włochy z perspektywy osoby, którą kraj fascynuje od lat. Kępiński spaceruje ulicami Rzymu, Sieny, Matery i Cilento, opowiada o Sardynii, rzymskich cmentarzach i mafii.

lato 2021 piotr kępiński premiery zapowiedzi
Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com

Domy pisarzy – Marzena Mróz-Bajon, Wydawnictwo Marginesy

Jeśli jesteście ciekawi jak mieszkali Miłosz, Capote, Wilde, Faulkner, Bułhakow, Mann i wielu innych wybitnych pisarzy, to koniecznie sięgnijcie po książkę Marzeny Mróz-Bajon. Autorka odwiedziła miejsca, których mieszkali autorzy wielkich powieści – zwiedziła m.in. Buenos Aires, Limę, Lubekę i wiele innych.

domy pisarzy lato 2021 zapowiedź
Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com

Premiera 8 lipca

Ararat – Louise Glück, Wydawnictwo A5, tłum. Krystyna Dąbrowska

Louise Glück nie jest poetką, która myśli w kategoriach jednego, odrębnego wiersza, istniejącego niezależnie od innych – ona przeważnie komponuje cykle poetyckie, w których pojedyncze wiersze dopełniają się jak kamyki w mozaice. Wiersze w „Araracie” mają narracyjną ciągłość, układają się w opowieść o rodzinie” – tak mówi o premierowym na polskim rynku tomie poezji ubiegłorocznej noblistki Krystyna Dąbrowska. „Ararat” to pierwsze spotkanie polskiego czytelnika z twórczością Louise Glück.

ararat louise gluck 2021 wydawnictwo a5

Premiera 13 lipca

Martwiec (Lipowo tom 13) – Katarzyna Puzyńska, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

W wakacje ukaże się trzynasty tom sagi o Lipowie Katarzyny Puzyńskiej. Tym razem aspirant Daniel Podgórski staje przed zadaniem rozwiązania dwóch, zagadkowych i być może powiązanych ze sobą spraw. Pierwsza z nich dotyczy zaginięcia lokalnego autobusu, razem z kierową i wszystkimi pasażerami. Po jakimś czasie jedna z podróżnych wraca, jednak nie pamięta, co się wydarzyło. Kiedy pamięć zaczyna jej wracać, zostaje zamordowana. Druga dotyczy pochowanej żywcem dziewczyny. Matka, która zgłosiła sprawę, straciła już jedno dziecko – przed rokiem zamordowano jej syna i pozbawiono go głowy. Policja odnajduje czaszkę chłopaka. Pojawiają się wątpliwości co do przyczyny śmierci chłopaka. Dodatkowo Podgórski zmaga się z wyjątkowo wrogo nastawioną koleżanką, podinspektor Mari Carmen Sikorą.

katarzyna puzyńska martwiec lato 2021
Kup ebooka na Woblink.com

Premiera 14 lipca

Lato – Ali Smith, tłum. Jerzy Kozłowski, Wydawnictwo W.A.B.

Lipiec przyniesie premierę czwartej książki z serii „Pory roku” Ali Smith – „Lato”. Autorka prezentuje czytelnikom opowieść o ludziach w momencie poprzedzającym zmiany. W teraźniejszości Sacha ma świadomość tego, że świat zmaga się z problemami. Robert, jej brat, stwarza problemy, a rodzice je mają. Świat pogrąża się w kryzysie, a ten najgorszy jeszcze się nawet nie zaczął. W przeszłości trwa cudowne lato…

ali smith wab lato 2021 premiery lato

Majorka. Nie tylko pod palmą – Anna Klara Majewska, Wielka Litera

Po Gozo, Wenecji, Lizbonie, Brukseli, Sztokholmie i Wiedniu, wydawnictwo Wielka Litera przedstawia kolejny nietypowy przewodnik. Tym razem w podróż niecodzienną po Majorce zabierze czytelników Anna Klara Majewska.

majorka 2021 majewska lato zapowiedzi
Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com

Szatan w naszym domu. Kulisy śledztwa w sprawie przemocy rytualnej – Lawrence Wright, tłum. Agnieszka Wilga, Wydawnictwo Czarne

„Szatan w naszym domu” to historia niesamowitej i zdumiewającej sprawy. Lawrence Wright, jeden z czołowym amerykańskich reporterów, z chirurgiczną precyzją rekonstruuje przebieg niezwykłego śledztwa w sprawie Paula Ingrama, zastępcy szeryfa w stanie Waszyngton. Mężczyzna w 1988 roku został oskarżony przez swoje córki o wykorzystywanie seksualne. Stopniowo zarzuty zaczęły obejmować także tortury i gwałty. W kolejnych zeznaniach mówiono o tym, że w satanistycznych, krwawych rytuałach brali udział rodzina Ingramów, a także pracownicy biura szeryfa. W całych Stanach Zjednoczonych zaczęto odnotowywać przypadki „odzyskanych wspomnień”, a zgłoszeń dotyczących działań sekt satanistycznych przybywało. Nawet małżeństwo Ingramów zaczęło przypominać sobie wydarzenia, w którym mieli brać udział.

Kup ebooka na Woblink.com

Wybaczam ci – Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Czwarta Strona

Remigiusz Mróz nie zwalnia tempa i w te wakacje wraca z nową powieścią pt. „Wybaczam ci”. Książka nie jest kontynuacją żadnej z serii autora, a osobnym tytułem. Tym razem Mróz postawił na thriller psychologiczny o małżeńskich sekretach, mrocznych tajemnicach i podstępnej grze pozorów. Ina Kobryn wiedzie spokojne życie. Wszystko zmienia się, kiedy na laptopie męża znajduje wiadomość od nieznajomej dziewczyny o treści „wybaczam ci”. Następnego dnia okazuje się, że nadawczyni popełniła samobójstwo. Mąż Iny twierdzi, że nie ma pojęcia kim była samobójczyni, a tajemnicza wiadomość znika.

Kup ebooka lub audiobooka na Woblink.com

Pełnik – Anna Lewicka, Wydawnictwo Jaguar

„Pełnik” to nastrojowa powieść grozy, której akcja dzieje się w klimatycznej Kotlinie Kłodzkiej. Emilia, po odziedziczeniu dworku po zmarłej ciotce, porzuca karierę prawniczki i wraca w rodzinne strony. Oprócz pięknego domostwa i obietnicy nowego startu czekają tam na nią mroczne sekrety, tajne stowarzyszenia, zagadkowa przeszłość, legendy kryjące w sobie ziarno prawdy, a przede wszystkim leśne ostępy Kotliny.

Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com

Premiera 27 lipca

Wyznanie – Domenico Starnone, tłum. Katarzyna Skórska, Wydawnictwo Pauza

Najnowszą książką Wydawnictwa Pauza będzie powieść włoskiego pisarza Domenico Starnone. To trzecia książka Neapolczyka, która ukazuje się po polsku. Wcześniej Wydawnictwo W.A.B. opublikowało jego „Sznurówki” i „Psikus”. Starnone jest pisarzem wielu prestiżowych nagród. Na swoim koncie ma między innymi Premio Strega, najważniejszą włoską nagrodę literacką. Ponadto nominowany był do National Book Award. „Wyznanie” to opowieść o nauczycielu, który wplątuje się w romans ze swoją dawną uczennicą. Pietro nie jest do końca świadomy, że wyznanie, które uczynił Teresie całkowicie zmieni jego życie. Starnone przedstawia losy swojego bohatera na przestrzeni kilku dekad.

Wiwat małżeństwo – Sakunosuke Oda, tłum. Agnieszka Stojek, Wydawnictwo Tajfuny

Sakunosuke Oda to japoński pisarz, trzeci najważniejszy członek nieoficjalnej grupy buraiha, czyli tzw. szkoły dekadenckiej, do której należeli także Osamu Dazai i Ango Sakaguchi. „Wiwat małżeństwo” to jedna z jego najważniejszych książek. Bohaterka powieści Chōko rezygnuje z kariery gejszy i związuje się z synem handlarza akcesoriami fryzjerskimi Ryūkichim. Para korzysta z miejskiego życia, choć bardzo często mają pod górkę. „Wiwat małżeństwo” to słodko-gorzki, ironiczny portret Osaki – rozrywkowej, kulinarnej i kulturalnej stolicy środkowej Japonii. Książka została wzbogacona o wstęp merytoryczny Karoliny Bednarz.

O mrówkach i dinozaurach – Cixin Liu, tłum. Andrzej Jankowski, Dom Wydawniczy Rebis

Cixin Liu, autor bestsellerowej trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”, wraca z nowym tytułem. „O mrówkach i dinozaurach” to opowieść o tajemnicach pierwszej i najwspanialszej cywilizacji ziemskiej. Mrówki i dinozaury to stworzenia zupełnie różne. Z biegiem czasu nawiązały jednak ścisłą współpracę, której podstawą były usługi dentystyczne. Więcej o tej niezwykłej relacji i Ziemi okresu kredy przeczytacie w książce autora „Problemu trzech ciał”.

cixin liu lato 2021 rebis

Premiera 28 lipca

Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej – Roman Husarski, Wydawnictwo Czarne

Korea Południowa kojarzy się współcześnie z kimchi, k-popem i oscarowymi produkcjami. To kraj, który w kontrze do Korei Północnej, uchodzi za tolerancyjny, kolorowy, na tyle bezpieczny, by w 2002 roku organizować mistrzostwa świata w piłce nożnej. Pod tą maską kryje się jednak trudna historia i jeszcze trudniejsza współczesność. Roman Husarki opowiada o kraju wielkich kontrastów, gdzie ubóstwo kontrastuje z ubóstwem, religie konkurują ze sobą niczym globalne korporacje, a także o skomplikowanych relacjach Korei Południowej z Japonią i Koreą Północną.

lato 2021 kraj niespokojnego poranka

Ostatni dom na zapomnianej ulicy – Catriona Ward, tłum. Martyna Tomczak, Wydawnictwo Czwarta Strona

„Ostatni dom na zapomnianej ulicy” to idealny kryminał na urlop: pełna tajemnic i kłamstw historia o seryjnym mordercy, porwanym dziecku, śmierci i zemście. A także o pewnym domu na końcu ulicy, który kryje dawno pogrzebane sekrety.

Piotr Marecki – Romantika, Wydawnictwo Czarne

Po kontrowersyjnej „Polsce przydrożnej”, która rozbudziła gorące dyskusje w świecie literackim w całej Polsce, przyszedł czas na kontynuacje opowieści-drogi Piotra Mareckiego. W „Romantice” autor załadowanym po brzegi Oplem, tym razem nie samotnie, a wraz ze swoją żoną, przemierza i opisuje kraj z perspektywy bocznych dróg.

romantika piotr marecki lato 2021

Premiera 3 sierpnia

Billy Summers – Stephen King, tłum. Tomasz Wilusz, Wydawnictwo Prószyński i Ska

Na początku sierpnia pojawi się najnowsza, druga w tym roku, powieść mistrza grozy Stephena Kinga. Tym razem amerykański pisarz sięga po kryminał i przedstawia czytelnikom opowieść o wojnie. To także laurka dla małych amerykańskich miasteczek oraz ich mieszkańców. Powieść nosi tytuł „Billy Summers”. Jej główny bohater jest zabójcą do wynajęcia, który przyjmuje zlecenia wyłącznie na złych ludzi. Przed emeryturą postanawia wziąć jeszcze jedną, ostatnią robotę. Co może pójść nie tak?

lato 2021 stephen king premiery zapowiedzi

Premiera 4 sierpnia

Kaszëbë – Tomasz Słomczyński, Wydawnictwo Czarne

Kaszuby to wyjątkowy rejon naszego kraju – z własnym językiem i historią, świadome swojej odrębności. Tomasz Słomczyński w swoim reportażu opowiada o złożonej tożsamości Kaszubów, ich przeszłości, a także o współczesnych problemach. Rozmawia z miejscowymi i przyjezdnymi, uczy się języka, poznaje lokalne historie oraz zwyczaje. Dzięki temu czytelnicy mogą dowiedzieć się czegoś więcej o tym niesamowitym regionie Polski.

lato 2021 kaszebe premiery zapowiedzi

Premiera 11 sierpnia

Nie w humorze – Fran Lebowitz, tłum. Łukasz Witczak, Wydawnictwo Znak

Idealną wakacyjną lekturą będzie błyskotliwy zbiór dowcipnych felietonów Fran Lebowitz, gwiazdy dokumentalnej produkcji Netflixa „Udawaj, że to miasto” w reżyserii Martina Scorsese. Lebowitz, żywa legenda Nowego Jorku, pisze o wszystkim: od dzieci, przez rozmowy o seksie, po nowojorskich właścicieli kamienic.

fran lebowitz lato 2021 premiery zapowiedzi

Jak się dogadywać mimo różnic? Instrukcja obsługi typów osobowości – Stefanie Stahl, tłum. Sylwia Miłkowska, Marta Książkiewicz, Wydawnictwo Otwarte

„Jak się dogadywać mimo różnić” to kolejny tytuł Stefanie Stahl, autorki bestsellerowych poradników psychologicznych. Niemiecka psycholożka i psychoterapeutka skupia się na komunikacji – w rodzinie, związku, pracy. Przygląda się mechanizmom wpływającym na zachowanie, odczuwanie i myślenie danego człowieka. Pomaga zrozumieć, dlaczego kontakt z jedną osobą jest prosty, a z kimś innym ciężko się porozumieć. Dzięki praktycznym wskazówkom ułatwia komunikację z osobami o innych typach osobowości.

Doktor Anna (Uczniowie Hippokratesa tom 2) – Ałbena Grabowska, Wydawnictwo Marginesy

Ałbena Grabowska wraca z kolejną częścią cyklu „Uczniowie Hippokratesa” będącej niezwykle interesującą opowieścią o XIX-wiecznej medycynie i ukłonem pisarki w stronę środowiska medycznego. W „Doktor Annie” prezentuje opartą na faktach historię pierwszej dyplomowanej lekarki praktykującej na polskich ziemiach.

lato 2021 premiery książek ałbena doktor anna

Premiera sierpień

Wojna – José Jorge Letria, ilustracje André Letria, tłum. Katarzyna Okrasko, Wydawnictwo Dwie Siostry

To stworzona przez ojca i syna niezwykła, malarsko-poetycka opowieść o wojnie. Poruszające dzieło jest adresowane do wszystkich czytelników, niezależnie od wieku. „Wojna” została doceniona zarówno przez czytelników, jak i krytyków – tytuł został wpisany na listę Białych Kruków, został zaprezentowany na wystawie na Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii i otrzymał takie wyróżnienia jak Grand Prix w Nami Concours, NY Rights Fair Talking Pictures Award czy Excellence Award w konkursie Communication Arts Illustration Annual.

lato 2021 wojna premiera zapowiedzi

18 sierpnia 2021

Za otrzymane łaski – Valeria Parrella, tłum. Katarzyna Skórska, Wydawnictwo Pauza

„Za otrzymane łaski” to zbiór czterech opowiadań Valerii Parrelli, w których centralny punktem jest Neapol – miasto tętniące życiem, wypełnione chaosem, przemocą i szaleństwem. Parrelli pisze o wielopokoleniowych rodzinach, które coraz częściej zastępują wybierające samotność jednostki, które chcą wyrwać się z więzów tradycji. Autorka przedstawia intymne opowieści o bohaterkach dążących do realizacji własnych pragnień.

1 września 2021

Izmir – Marcelina Szumer-Brysz, Wydawnictwo Czarne

„Izmir” to druga, po „Wróżąc z fusów” książka Marceliny Szumer-Brysz, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Czarne. To opowieść o mieście, które uznawane jest za jedno z najbardziej egalitarnych i wolnych miejsc w Turcji. Jednak współczesny Izmir to miasto wielu kontrastów, w którym obok głośnych klubów, sex shopów i centrów wielokulturowych mieszkają gorliwi wyznawcy islamu, konserwatyści i ludzie korzystający tylko z przedmiotów halal.