Kolejny rok intensywnej pracy za nami. Był to dla nas ważny czas, ze względu na powstanie bloga Woblinka. Od czasu jego założenia w kwietniu 2019 roku opublikowaliśmy prawie 100 tekstów, w których pisaliśmy o najważniejszych wydarzeniach ze świata literatury oraz interesujących premierach i zapowiedziach. Spośród tego grona wybraliśmy 10, które czytaliście najczęściej. Oto najpopularniejsze artykuły, jakie pojawiły się na naszym blogu.

Najpopularniejsze artykuły 2019 roku

1. 10 rzeczy, których pewnie nie wiesz o Stanisławie Lemie

W zeszłym roku największą popularnością cieszył się tekst, w którym przedstawiliśmy 10 nieoczywistych ciekawostek o Stanisławie Lemie, jednym z największych pisarzy science fiction na świecie. Z naszego artykułu dowiecie się kiedy tak naprawdę urodził się autor „Solaris” oraz jaki miał stosunek od przesądów. Jeśli jeszcze nie czytaliście żadnej z jego książek, a nie wiecie od której zacząć polecamy zajrzeć TUTAJ.

10 rzeczy, których pewnie nie wiesz o Stanisławie Lemie (a szkoda)

2. 5 niezwykłych ciekawostek o Henryku Sienkiewiczu

Kolejnym artykułem w zestawieniu jest tekst o Henryku Sienkiewiczu – zdobywcy Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Kim autor „Quo vadis” miał zostać według planów swoich rodziców? Jaki był jego stosunek do zwierząt? Odpowiedzi na te i inne pytania o Henryku Sienkiewiczu znajdziecie w naszym artykule.

5 niezwykłych ciekawostek o Henryku Sienkiewiczu

3. Najlepsze audiobooki – 10 bestsellerowych tytułów

Audiobooki cieszą się coraz większą popularnością, co widać także na naszej liście. Trzecie miejsce przypadło w udziale artykułowi o najlepszych audiobookach – wśród nich znalazły się takie tytuły jak „Sapiens. Od zwierząt do bogów” Harariego, „Chrobot” Michniewicza, „Czarnobylska modlitwa” Aleksijewicz czy „Dziewczyna o czterech palcach” Krajewskiego.

Najlepsze audiobooki – 10 bestsellerowych tytułów

4. Najlepsze książki o Czarnobylu, które warto przeczytać

Serial „Czarnobyl”, wyprodukowany przez stację HBO i telewizję Sky, bił w 2019 roku rekordy popularności. Przez wielu widzów został ogłoszony serialem roku. Zebraliśmy i pokrótce opisaliśmy najlepsze książki o Czarnobylu, po które zdecydowanie warto sięgnąć. Te tytuły poszerzą i uzupełnią wiedzę o katastrofie. Odkryją także przed wami nieznane fakty i informacje skrywane dotychczas w archiwach.

Najlepsze książki o Czarnobylu, które warto przeczytać

5. George R.R. Martin – szokujące i ciekawe fakty na temat autora „Pieśni lodu i ognia”

George R.R. Martin to autor bestsellerowej sagi „Pieśń lodu i ognia”. Z okazji 71 urodzin pisarza zebraliśmy interesujące fakty o jego życiu, rodzinie i twórczości – w tym również o narodzinach „Gry o tron”.

George R.R. Martin – szokujące i ciekawe fakty na temat autora „Pieśni lodu i ognia”

6. Czytaj PL 2019: 12 superksiażek, które znalazły się

Zeszłoroczna edycja największej polskiej akcji promującej czytelnictwo, akcji Czytaj PL, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Nie zaskakuje więc, że w naszym zestawieniu znalazł się tekst, w którym pokrótce opisaliśmy książki, jakie były dostępne w jej ramach. W akcji Czytaj PL z 2019 roku znalazły się takie tytuły jak „Ucho igielne” Wiesława Myśliwskiego, „Chrobot” Tomasza Michniewicza czy „Nikt nie idzie” Jakuba Małeckiego.

Czytaj PL 2019: 12 superksiążek, które znalazły się w akcji

7. „Darknet” – na tropie mrocznej części internetu

Legendy, jakie krążą o Deep Webie czy Darknecie rozpalają wyobraźnię. Podobno to właśnie tam dużą część swojej działalności przeniosły kartele i inne grupy przestępcze, a oprócz narkotyków można tam znaleźć również fałszywe dokumenty, wynająć płatnego mordercę albo natrafić na Red Room z transmisją tortur na żywo. Niestety przynajmniej część z legend i plotek dotyczących ukrytej sieci to prawda, co w swoim reportażu „Darknet” pokazuje Elieen Ormsby.

„Darknet” – na tropie mrocznej części internetu

8. Jak słuchać audiobooków?

Słuchanie audiobooków jest często najlepszym sposobem na lekturę w sytuacjach, kiedy na czytanie nie mamy ani czasu, ani możliwości – podczas sprzątania, uprawiania sportu, spacerów z psem czy jazdy samochodem. Początki słuchania audiobooków bywają niekiedy trudne, dlatego też podpowiadamy jak i od których tytułów najlepiej rozpocząć ich słuchanie.

Jak słuchać audiobooków?

9. Książki o kosmitach, czyli co czytać w Światowy Dzień UFO

Co roku, 2 lipca, obchodzimy Światowy Dzień UFO. Z tej okazji przygotowaliśmy artykuł o najlepszych książkach o kosmitach. Na naszej liście znalazły się między innymi takie pozycje jak „Wojna światów” H.G. Wellsa, „Diuna” Franka Herberta, cykl „Wspomnienie o przeszłości Ziemi” Cixin Liu czy „Solaris” Stanisława Lema.

Książki o kosmitach, czyli co czytać w Światowy Dzień UFO

10. Seriale na podstawie książek – TOP 10 serialowych adaptacji

Seriale realizowane na podstawie książek cieszą się nieustającą popularnością. Nie dziwi więc, że nasze zestawienie najpopularniejszych artykułów z 2019 roku zamyka tekst „TOP 10 serialowych adaptacji”. Opisaliśmy takie produkcje jak „Gra o tron”, „Opowieść podręcznej”, „Paragraf 22”, „Ślepnąc od świateł” czy „House of Cards”, a także powieści w oparciu o które powstały.

Seriale na podstawie książek – TOP 10 serialowych adaptacji

Dziękujemy wam za cały zeszły rok. Mamy nadzieję, że również w tym, 2020 roku nasze artykuły będą intrygować i ciekawić, a ich lektura będzie dla was interesująca. Wszystkiego dobrego w nowym roku!