Najciekawsi autorzy Wydawnictwa Znak – promocja do -55%
Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji przygotowaliśmy wyjątkową promocję: ponad 1000 ebooków Wydawnictwa Znak znajdziecie w promocji, które rabaty sięgają nawet -55%. Ostatnia taka szansa w tym roku! Krakowskie wydawnictwo posiada bardzo szeroką ofertę – słynie przede wszystkim z literatury pięknej, książek dla dzieci i historycznych. Aby ułatwić wam wybór zebraliśmy nasze propozycje autorów i ich książek, na które warto zwrócić szczególną uwagę.
George Saunders
Jednym z najciekawszych zagranicznych pisarzy w Znaku jest George Saunders. To współczesny amerykański pisarz, autor opowiadań, powieści, nowel, esejów i książek dla dzieci. Bywa porównywany z Markiem Twainem czy Raymondem Chandlerem. Jego twórczość zagościła na łamach The New Yorker, Harper’s, GQ i McSweeney’s. Jego powieść zatytułowana „Lincoln w Bardo” w 2017 roku otrzymała Man Booker Prize.
Oprócz niej polecamy „Sielanki” (hipnotyzująca proza łącząca realizm z groteską) i „10 grudnia” (jedna z dziesięciu najważniejszych książek dekady w Stanach Zjednoczonych, finalistka National Book Awards i bestseller New York Times’a) .
Donna Tartt
Ci, którzy lubią zaczytywać się w kilkusetstronicowych powieściach obyczajowych z intrygującym wątkiem kryminalnym powinni sięgnąć po prozę Donny Tartt, a zwłaszcza po wyróżnionego Nagrodą Pulitzera i Carnegie Medal „Szczygła”. To trzecia powieść pisarki, a jej tytuł nawiązuje do obrazu Carela Fabritiusa. Theo Decker cudem ratuje się z wybuchu. Z ruin wykrada ulubiony obraz zmarłej w zamachu matki. Płótno będzie towarzyszyło bohaterowi w podróży od ekskluzywnych apartamentów położonych przy Park Avenue aż po rozpustne Las Vegas, prowadząc go do podziemia handlarzy sztuką. „Szczygieł” jest epicką opowieścią o obsesji, utracie, przetrwaniu i bezlitosnych kolejach losu.
Zadie Smith
Kolejną wartą uwagi zagraniczną autorką jest Zadie Smith, bezkompromisowa brytyjska pisarka. Jej debiutancka powieść „Białe zęby” otrzymała nagrodę Whitbread First Novel Award dla najlepszego debiutu w 2000 rok. „O pięknie” oraz „Swing Time” zostały nominowane do Nagrody Bookera. Nakładem krakowskiego wydawnictwa ukazały się wymienione wyżej tytuły, a także „Widzi mi się”, „Grand Union”, „Łowca autografów”, „Jak zmieniałam zdanie. Eseje okolicznościowe” i „Londyn NW”.
Szczególnie polecamy „O pięknie” – poruszającą i zabawną opowieść o lawinie zdarzeń, która splata losy dwóch rodzin.
Wojciech Jagielski
W ofercie Wydawnictwa Znak znajdziecie nie tylko znakomitą prozę, ale również ważne i poruszające reportaże! Jednym z najważniejszych polskich reportażystów, którego książki ukazują się w Znaku jest Wojciech Jagielski. Polski reporter znany jest przede wszystkich z relacji z miejsc ogarniętych konfliktami zbrojnymi. Pisze głównie na temat Bliskiego Wschodu („Modlitwa o deszcz”), Azji („Na wschód od Zachodu”) i Afryki („Nocni wędrowcy”).
Magdalena Grzebałkowska
Przy okazji non-fiction trzeba wspomnieć o Magdalenie Grzebałkowskiej, specjalistce od znakomitych męskich biografii. Nakładem Wydawnictwa Znak ukazały się trzy jej książki – opowieść o księdzu Twardowskim i bestsellerowa historia Tomasza i Zdzisława Beksińskich – „Beksińscy. Portret podwójny”. W swojej najnowszej biografii, Grzebałkowska wzięła na warsztat jednego z najważniejszych polskich muzyków XX wieku – Krzysztofa Komedę Trzcińskiego.
„Komeda. Osobiste życie jazzu” jest efektem kilkudziesięciu rozmów i analizy materiałów dotyczących przedwcześnie zmarłego, wybitnego muzyka. W książce Grzebałkowska opisuje młodość, studia medyczne, pierwsze muzyczne fascynacje, a następnie pędzącą w zawrotnym tempie karierę Trzcińskiego. Od małych salek muzycznych po współpracę z najważniejszymi polskimi reżyserami w Hollywood. To także historia polskiego jazzu w pigułce, bowiem autorka przedstawiła życie Komedy na tle przemian kulturalnych w naszym kraju. Z trochę innej strony Komedę można poznać dzięki wspomnieniom Zofii Trzcińskiej, żony muzyka.
Filip Zawada
Wróćmy jednak do literatury pięknej. Przy tej okazji nie można nie wspomnieć o cenionych współczesnym polskim prozaiku – Filipie Zawadzie. Premiera każdej książki pisarza to duże wydarzenie literackie. W 2020 roku za powieść „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” Zawada nominowany był do Nagrody Literackiej Nike. Jego najnowszą książką jest powieść „Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna”, w której opisuje trudne relacje z dziadkiem, który mówiąc delikatnie, nie był najlepszym człowiekiem.
Mario Vargas Llosa
W ofercie Wydawnictwa Znak ukazywały się również książki noblistów. Wśród nich warto wymienić Mario Vargasa Llosę, peruwiańskiego pisarza, uznawanego za jednego z najwybitniejszych żyjących pisarzy. debiutanckie „Miasto i psy”, kultową „Rozmowę w 'Katedrze’”, „Ciotkę Julię i skrybę” i wiele innych wybitnych dzieł.
Dominika Słowik
W Wydawnictwie Znak, książkę „Atlas: Doppelganger”, debiutowała Dominika Słowik. W Znaku ukazała się również druga powieść autorki – „Zimowla”, za którą Słowik otrzymała Paszport Polityki. Książka doczekała się nawet swojej teatralnej adaptacji. W lutym 2021 roku w krakowskim Teatrze Słowackiego odbyła się premiera spektaklu o tej samej nazwie.
Akcja „Zimowli” rozgrywa się w Cukrówce – małym miasteczku położonym w Dolinie Zmornickiej, w którym życie płynie bardzo powoli. Pewnego dnia zaczynają się w nim dziać dziwne rzeczy. Szarą codzienność przerywają nietypowe zachowania jej mieszkańców i tajemnicze zdarzenia, jak chociażby mimowolne dzwonienie kościelnych dzwonów.
Seria 50 książek na 50-lecie Znaku
Wszystkim miłośnikom klasyki literatury polecamy serię “50 na 50”. Z okazji 50-lecia istnienia, Wydawnictwo Znak wydało 50 dzieł zaliczanych do klasyki literatury światowej. W ramach serii ukazały się m.in. „Biesy” i „Bracia Karamazow” Fiodora Dostojewskiego, „Wielki Gatsby” Francisa Scotta Fitzgeralda, „Ulisses” Jamesa Joyce’a czy „Jądro ciemności” Josepha Conrada.
Wiesław Myśliwski
Wiesław Myśliwski to jeden z najwybitniejszych autorów, którego książki ukazują się nakładem Wydawnictwa Znak, a także jeden z najbardziej utytułowanych polskich pisarzy. Został dwukrotnie wyróżniony najważniejszą polską nagrodą literacką – Nike: w 1997 za „Widnokrąg” i w 2007 za „Traktat o łuskaniu fasoli”. Właśnie po te powieści polecamy sięgnąć w pierwszej kolejności. Został również uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymał także kilka honoris causa, m.in. Uniwersytetu Opolskiego czy Rzeszowskiego.
Jego powieści są zaliczane do tzw. nurtu chłopskiego. Wiesław Myśliwski przez lata redagował pismo „Regiony” poświęcone ratowaniu reliktów piśmienniczych chłopów. Dzięki opowieściom usłyszanym od chłopów pisarz poznał najróżniejsze bajki, historie i legendy, których echo pobrzmiewa w jego twórczości.
Norman Davies
Wydawnictwo Znak słynie nie tylko z literatury pięknej, ale i wartych uwagi książek historycznych. Czołowym pisarzem, który współpracuje z krakowską oficyną już przeszło 20 lat, jest Norman Davies. To polski historyk brytyjskiego pochodzenia specjalizujący się w historii Europy, a w szczególności Polski. To właśnie jej poświęcił kilkanaście swoich książek. Najważniejsze z nich to „Boże igrzysko”, „Europa”, „Powstanie ‘44” i „Na krańce świata”.
Timothy Snyder
Kolejnym autorem specjalizującym się w historii Europy Środkowej i Wschodniej jest Timothy Snyder. W gronie zainteresowań amerykańskiego historyka i profesora Uniwersytetu Yale znajduje się także historia nowożytnego nacjonalizmu. Pod szyldem Wydawnictwa Znak ukazały się trzy książki Snydera: „Czarna Ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie”, „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku”, „Droga do niewolności. Rosja, Europa, Ameryka” oraz „Amerykańska choroba. Szpitalne zapiski o wolności”. Szczególnej uwadze polecamy esej „O tyranii”, w którym autor analizuje zwycięski pochód populizmu w Stanach Zjednoczonych i licznych krajach Starego Kontynentu oraz odwołuje się do tragicznych doświadczeń Europu XX wieku, czasu naznaczonego krwawymi rządami faszyzmu, nacjonalizmu i komunizmu.
Promocja na ebooki Wydawnictwa Znak trwa do 31 grudnia. Życzymy udanych zakupów i satysfakcjonującej lektury!
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (517)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (28)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (29)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (185)
- Premiery książek (97)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)