Najlepsze audiobooki, Nagroda Literacka Nike, książki Stanisława Lema i Stephena Kinga, zapowiedzi i premiery literackie – to najchętniej wybierane przez was tematy.

Najchętniej czytane artykuły 2021

Od blisko trzech lat na blogu Woblinka staramy się przybliżać wam najciekawsze premiery czytelnicze, opowiadamy o znakomitych zapowiedziach, donosimy o najważniejszych nagrodach literackich oraz o promocjach naszej księgarni internetowej. Przy okazji kończącego się roku przedstawiamy artykuły, które na blogu Woblinka czytaliście w 2021 roku najchętniej.

I. Najlepsze audiobooki – 10 bestsellerowych tytułów

W tym artykule przedstawiamy 10 audiobooków, które okazały się istnymi bestsellerami. W tym krótkim przewodniku znajdziecie wyjątkowe tytuły, których słuchaniem na pewno się nie zawiedziecie.

Najlepsze audiobooki – 10 bestsellerowych tytułów

II. Nagroda Literacka Nike 2021 – finaliści

Nagroda Literacka Nike to najważniejsze tego typu wyróżnienie w Polsce. Co roku wybór jury staje się pretekstem do dyskusji i wywołuje kontrowersje. Nie inaczej było w 2021 roku, gdy na liście siedmiu finałowych książek znalazło się aż pięć tytułów non-fiction. W drugim najchętniej czytanym artykule 2021 roku znajdziecie krótki przewodnik po dziełach tegorocznych finalistów i finalistek.

Nagroda Literacka Nike 2021 – finaliści

III. Stanisław Lem – 5 książek, które musisz przeczytać

W 2021 roku obchodziliśmy 100 rocznicę urodzin Stanisława Lema, dlatego nie powinien dziwić fakt, że na trzecim miejscu znalazł się artykuł o pięciu najciekawszych książkach autora „Solaris”. Przy okazji urodzin Lema, w całej Polsce odbyło się wiele spotkań, wydarzeń, paneli, seansów oraz festiwali, którym przyświecała postać polskiego mistrza science-fiction. Warto przypomnieć, że również w organizowanej przez Woblink (wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym i miastem Kraków) akcji Czytaj PL znalazł się akcent „lemowski”.

Stanisław Lem – 5 książek, które musisz przeczytać

IV. Stephen King – 10 najlepszych książek wg Goodreads

Stephen King to jeden z najpopularniejszych pisarzy na świecie. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt książek, ponadto co roku ukazują się kolejne dzieła „mistrza grozy”. W artykule przybliżamy dziesięć najpopularniejszych powieści autora wg użytkowników największego na świecie portalu czytelniczego Goodreads.com.

Stephen King – 10 najlepszych książek wg Goodreads

V. Najlepsze i najpopularniejsze serie kryminalne

Powszechnie o kryminałach mówi się „literatura wagonowa” – gdy rodził się ten gatunek, poważni krytycy literaccy pisali, że taka lekka literatura nadaje się do czytania w trakcie jazdy pociągiem, by umilić podróż. Przeszło sto lat później kryminał wyrósł na jeden z najpopularniejszych gatunków literackich. W artykule o najlepszych i najpopularniejszych seriach kryminalnych piszemy między innymi o Marku Krajewskim, Jø Nesbo, Stiegu Larssonie czy Camilli Läckberg.

Najlepsze i najpopularniejsze serie kryminalne

VI. Książki o Holokauście, po które warto sięgnąć

W ciągu ostatnich lat króluje moda na książki obyczajowe i popularnonaukowe, których motywem przewodnim jest Zagłada Żydów. Niestety wiele z tych książek jest marnej jakości. Wiele z nich też często mija się z prawdą i przedstawia zakrzywiony obraz najstraszniejszego epizodu w dziejach ludzkości. W artykule, który czytaliście bardzo chętnie w 2021 roku, piszemy o ważnych, wartościowych i poruszających książkach, których autorzy Holokaust traktują poważnie.

Książki o Holokauście, po które warto sięgnąć

VII. Najlepsze audiobooki – top 10 audiobooków 2020

Na siódmym miejscu znalazł się kolejny artykuł, w którym przedstawiliśmy wam ciekawe propozycje audiobookowe. W tym przypadku mowa o podsumowaniu najchętniej kupowanych audiobooków 2020 roku w księgarni internetowej Woblink.

Najlepsze audiobooki – top 10 audiobooków 2020 roku

VIII. Jak słuchać audiobooków?

Skoro mowa o audiobookach… Serdecznie polecamy artykuł, w którym przedstawiliśmy kilka ścieżek i pomysłów na to jak i gdzie można słuchać audiobooków.

Jak słuchać audiobooków?

IX. 5 niezwykłych ciekawostek o Henryku Sienkiewiczu

Henryk Sienkiewicz, autor „Trylogii”, „Quo Vadis”, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury, to postać, o której bardzo chętnie czytacie. Szczególnie w okresie… matur!

5 niezwykłych ciekawostek o Henryku Sienkiewiczu

X. Zapowiedzi i premiery książek – jesień 2021

Na dziesiątym miejscu uplasował się artykuł, którym zebraliśmy dla was zapowiedzi jesieni 2021 roku. Nie od dziś wiadomo, że jesień to najlepszy czas roku dla czytelników – wówczas ukazują się najciekawsze tytuły, wtedy też przyznawane są najważniejsze nagrody literackie, w tym nagroda Nobla, Bookera czy Nagroda Literacka Nike.

Zapowiedzi i premiery książek – jesień 2021

To by było na tyle – bez was artykuły w 2021 by po prostu nie powstały! Dziękujemy, że czytacie nasze teksty i ufacie naszym poleceniom. W 2022 roku będziemy starać się informować was regularnie, sukcesywnie i w ciekawej formie o kolejnych ważnych wydarzeniach literackich!