Opis treści
Amerykańska choroba. Zapiski o wolności ze szpitalnego łóżka
Timothy Snyder na granicy życia i śmierci. Najbardziej osobista książka wybitnego historyka.
…leżąc na wznak w szpitalnym łóżku z rurkami wychodzącymi z ramion i klatki piersiowej, nie byłem w stanie zacisnąć pięści, ale wyobrażałem sobie, że je zaciskam. Nie mogłem unieść się na łóżku, (…) ale widziałem siebie, jak to robię. Byłem kolejnym pacjentem na kolejnym oddziale szpitalnym, kolejnym zestawem niewydolnych organów, kolejnym nosicielem zakażonej krwi. Jednak nie czułem się tak. Czułem się (…) wściekły.
Co zostanie po twojej wolności, gdy będziesz już pacjentem? Przykuty do łóżka. Zbyt słaby, by samodzielnie nawet się załatwić. Odseparowany od swoich dzieci? Od swoich bliskich? Z dala od ważnych dla ciebie spraw? Czy wtedy będzie mieć znaczenie, jaki jest twój stan konta bądź status społeczny? Pewnie myślisz, że nie. Mylisz się.
Leżąc w szpitalnym łóżku, stawia te pytania, toczony śmiertelną chorobą Timothy Snyder. Wybitny historyk i autor własnym przykładem uświadamia nam, jak cienki jest naskórek naszych wolności. I jak łatwo go przebić. Taka jest rzeczywistość. Ale czy można ją zmienić? Czy opieka zdrowotna nie jest prawem człowieka? Czy państwo w imię naszego dobra może nas więzić? Jak powinien działać system, który nie zamieni łóżka w pryczę, ale nam pomoże wrócić do zdrowia?
„Amerykańska choroba” to refleksja humanisty nad prawdziwym znaczeniem najważniejszego słowa: wolność. Nawet wtedy, gdy się umiera.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
„Amerykańska choroba. Szpitalne zapiski o wolności”, Timothy Snyder – jak czytać ebook?
Ebooka „Amerykańska choroba. Szpitalne zapiski o wolności”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).
Senga 15-02-2021
Senga 15-02-2021
Amerykański historyk i politolog tym razem przychodzi opowiedzieć nam nie o traumach, które spotykały innych ludzi, ale o swoim własnym cierpieniu i dokąd doprowadziło go rozmyślanie o tym doświadczeniu. W ostatnich dniach 2019 roku trafił do szpitala w bardzo ciężkim stanie z sepsą. Przyczynił się do tego brak odpowiedniej opieki medycznej w poprzednich tygodniach. Podczas pobytu w szpitalu Snyder prowadził dziennik, który stał się podstawą do napisania tego krótkiego, ale pełnego treści eseju. Punktem wyjścia są intymne zapiski człowieka, który boi się, że właśnie umiera i bardzo nie chce się na to zgodzić. Szczerze opisuje niemoc, własną słabość, uprzedmiotowienie i cierpienie, z którym musi się mierzyć. Analizuje i nazywa również emocje, które temu towarzyszą. Przeżycia z pogranicza życia i śmierci skłaniają Snydera do rozważań o istocie wolności i jej związku ze zdrowiem człowieka, co w rezultacie prowadzi do ostrej krytyki amerykańskiego systemu ochrony zdrowia oraz osób, które wtedy nim zarządzały - czyli administracji Donalda Trumpa. W kilku rozdziałach udowadnia dlaczego dostęp do publicznej opieki zdrowotnej jest podstawowym prawem człowieka, a jej brak prowadzi do wzrostu nierówności i pozwala rozwijać się rządom autorytarnym. Niby nie ma tu żadnych nowych, olśniewających rozwiązań i wszystko wydaje się oczywiste, jednak pokazane przez pryzmat konkretnego przypadku i osobistego cierpienia, wybrzmiewa mocniej. Polecam bardzo!
Opinia nie jest potwierdzona zakupem