Święta nadchodzą wielkimi krokami. A to oznacza przygotowania do wigilii, chwilę odpoczynku od codziennych zajęć, a przede wszystkim spędzanie czasu z najbliższymi. To również czas obdarowywania się prezentami, także tymi książkowymi. Jeśli nie wiecie co podarować najmłodszym członkom rodziny przychodzimy z pomocą i przedstawiamy nasze propozycje literackich prezentów. Oto najlepsze książki na święta dla dzieci i młodzieży!

Najlepsze książki dla dzieci i młodzieży na święta 2020

Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu – Aleksandra Mizielińska Daniel Mizieliński Natalia Baranowska

Wielka wyprawa śladem dań, składników i przypraw z pięciu kontynentów – a to wszystko podane w imponującym albumie wypełnionym ciekawostkami i pysznymi przepisami. „Daj gryza” zabiera czytelników w pasjonującą podróż śladami najróżniejszych potraw i składników, z których się je przygotowuje. Dzięki książce można do 26 krajów i zobaczyć marokańską ucztę, wietnamski targ czy argentyńskich gauczów. Każdy rozdział poświęcony jest jednemu krajowi, dzięki czemu młodsi i starsi czytelnicy będą mogli poznać oraz przygotować pyszne potrawy z każdego zakątka świata. 

daj gryza prezent święta dzieci 2020
Znajdź książkę papierową na Woblink.com

Szczypta magii – Michelle Harrison

„Szczypta magii” to urzekająca książka o odwadze, rodzinnych niesnaskach, siostrzanej miłości i pełnych niebezpieczeństwa, szalonych przygodach. Głównymi bohaterkami powieści trzy siostry, Cherlie, Betty i Fliss, które od dzieciństwa zamieszkują Wronoskał. Dziewczynki nie mogą opuścić wyspy – na Wronoskale trzyma je potężna klątwa, rzucona dawno temu na ich rodzinę. A siostry marzą o przygodach i podróżach! Czy dziewczętom uda się przełamać klątwę i umknąć przed pechem prześladującym ich rodzinę? Jeśli „Szczypta magii” jest już znana waszym pociechom polecamy jej kontynuację – „Odrobinę czarów”. 

szczypta magii święta 2020 prezent dzieci
Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com

Książki Roalda Dahla

Roald Dahl to jeden z najpopularniejszych pisarzy książek dla dzieci. Spod jego pióra wyszły takie książki, jak „Charlie i fabryka czekolady”, „BFO”, czy „Matylda”. Dahl z dużą dawką humoru opowiada w swoich bajkach o rzeczach trudnych. W większości jego książek bohaterowie doświadczają przeciwności losu – mierzą się z ubóstwem, są sierotami albo tracą kogoś bliskiego. Zwykle na ratunek przychodzi im wyobraźnia, pozwalająca oderwać się od brutalnej rzeczywistości, dając nadzieję na lepszą przyszłość. Istotnym elementem bajek Dahla są unikalne, charakterystyczne ilustracje i okładki narysowane przez Quentina Blake’a.

matydla roald dahl święta 2020
Znajdź książkę papierową na Woblink.com

Cykl „Zapomniana księga” – Paulina Hendel

Jedną z najchętniej czytanych serii książkowych dla młodzieży ostatnich lat jest „Zapomniana księga” autorstwa Pauliny Hendel. Do tej pory w cyklu ukazały się cztery tomy, premiera piątego zaplanowana jest na 2021 rok. W pierwszym tomie pt. „Strażnik” poznajemy Huberta. Chłopak budzi się w ciemnym i zamkniętym pokoju, na sobie ma stare, znoszone ubranie. Okazuje się, że zamiast w Paryżu, znajduje się w Polsce. Na dodatek jest poraniony, a od jego wyjazdu do Francji minęło kilka lat. Świat, w którym znalazł się chłopak nie przypomina tego, który pamięta. Zarazy i epidemie zdziesiątkowały ludzkość, a z ukrycia wyszły straszliwe demony, znane z ludowych bajek. 

„Zapomniana księga” to pełna napięcia seria przygodowa dla starszych nastolatków. Pierwszy tom sagi mogliście czytać i słuchać w ramach akcji Czytaj PL 2020.

paulina hendel święta 2020
Znajdź książkę papierową, ebooka na Woblink.com

Flaga na maszt! – Robert G. Fresson

To książka dla idealna dla młodych miłośników geografii i wiedzy o świecie. Robert G. Fresson opisał i przedstawił większość flag świata, w swoją opowieść wtrącając opowieści z różnych stron świata. Ta pełna ciekawostek, pięknie ilustrowana i pouczająca książka spodoba się wszystkim dzieciom (i dorosłym!), którzy w przerwie między wyprawami na okrągło zerkają do atlasu bądź podróżują palcem po mapie.

flaga na maszt fresson dzień dziecka promocja
Znajdź książkę papierową na Woblink.com

Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat – Justyna Suchecka

Żeby zmieniać świat nie trzeba być wpływowym politykiem, biznesmenem ani celebrytą. Nie trzeba nawet być do końca dorosłym! 30 dowodów na to zebrała Justyna Suchecka w swojej książce „Young Power”, w której przedstawiła młodych zdolnych, którzy wyróżniają się wyjątkowym talentem, pasją i pomysłami na innowacyjne projekty. Autorka jest specjalistką zajmującą się sprawami młodzieży, regularnie pojawia się w mediach komentując kondycję polskiej edukacji i reformy szkolnictwa. Książka „Young Power” to idealna pozycja dla dzieci i młodzieży pełnych potencjału i chęci do działania, która pomoże uświadomić, że warto wierzyć w swoje marzenia.

young power suchecka dzień dziecka
Znajdź książkę papierową na Woblink.com

Banda z Burej. Tajemnica piwnicy w bibliotece – Magdalena Witkiewicz

Magdalena Witkiewicz, popularna pisarka powieści obyczajowych, tym razem przedstawia opowieść dla dzieci. „Banda z Burej Tajemnica piwnicy w bibliotece” to rasowy kryminał, który z pewnością spodoba się całej rodzinie. Bohaterami książki jest grupa bystrych dzieciaków, którym nie straszne są zawiłe zagadki czy przeciwności losu. Wszystko zaczyna się kiedy Wiktor dołącza do Bandy, z którą planuje rozwiązać tajemnice lokalnej biblioteki. Kto jest wciągnięty w spisek? Jakie sekrety skrywają bibliotekarki? I czy w rozwikłaniu zagadki pomoże im mały psiak?

Polecamy również drugą część cyklu „Banda z Burej. Tajemnica fałszywego Mikołaja”. Ta sama Banda, ale zupełnie nowi bohaterowie i tajemnice! Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, a grupa rezolutnych dzieciaków znowu ma ręce pełne roboty. Dom babci Jasi może zawalić się w każdej chwili, ktoś pozbywa się starych książek, a w okolicy pojawia się dziesięciu Świętych Mikołajów. Członkowie Bandy z Burej będą musie dowiedzieć się gdzie kryje się prawda i czy źli ludzie mogą okazać się tymi dobrymi. 

witkiewicz dzień dziecka banda z burej
Znajdź książkę papierową, ebooka lub audiobooka na Woblink.com

Supercepcja – Katarzyna Gacek

Przy szukaniu prezentów na święta warto zwrócić uwagę na bestsellerową serię „Supercepcja”, autorstwa Katarzyny Gacek. Głównymi bohaterami cyklu są Julka, Klara i Tymon – nastolatkowie, który poznali się przez przypadek. Jednak okazuje się, że mają ze sobą więcej wspólnego niż im się wydawało na początku. Posiadają bowiem tajemniczy dar. Dzięki swoim zdolnościom potrafią słyszeć na dużą odległość, posiadają wyostrzoną percepcję oraz nadludzką zwinność. Jak to często bywa, wyjątkowe zdolności przynoszą im też wiele kłopotów. Przezwyciężyć je mogą tylko, gdy zaczną ze sobą współpracować.

supercepcja dzień dziecka katarzyna gacek
Znajdź książkę papierową na Woblink.com

Cykl o  Muminkach

Muminki to kultowi bohaterowie książek Tove Jansson. Pierwsza książka o ich przygodach, „Małe trolle i duża powódź”  ukazała się w 1945 roku i natychmiast podbiła serca młodszych i starszych czytelników. Każda kolejna książka o Muminkach również odniosła sukces. Przetłumaczono je na ponad 30 języków. Doczekały się adaptacji teatralnych, filmowych, telewizyjnych, radiowych i komiksowych. Świat sympatycznych Muminków zamieszkują przeróżne stworzenia takie jak Paszczak, Ryjek, Buka czy Hatifnatowie, a każde z nich ma swój własny charakter. Życie wszystkich bohaterów z Doliny skupia się wokół domu Tatusia i Mamy Muminka. Wszyscy mogą liczyć tam na przyjaźń i pomoc.

Okładka książki autorstwa Tove Jansson
Kup ebooka lub audiobooka na Woblink.com

Książki Astrid Lindgren

Astrid Lindgren jest jedną z najpopularniejszych pisarek tworzących literaturę dla dzieci. To autorka takich kultowych książek jak „Pippi Pończoszanka”, „Dzieci z Bullerbyn”, „Bracia Lwie Serce”, „Ronja, córka zbójnika” czy „Dzieci z ulicy Awanturników”. „Dzieci z Bullerbyn” to opowieść o przygodach szóstki dzieci mieszkającym w maleńkiej wiosce. Lasse, Bosse, Lisa, Olle, Britta i Anna są jedynymi dziećmi w Bullerbyn, jednak nie przeszkadza im to w przekształcaniu każdego, nawet najzwyklejszego dnia w świetną przygodę. Opowieść o malutkiej wiosce i jej mieszkańcach stała się ulubioną lekturą dzieciństwa czytelników z kilku pokoleń.

Znajdź książkę papierową na Woblink.com

Milion miliardów Świętych Mikołajów – Hiroko Motai 

„Milion miliardów Świętych Mikołajów to zilustrowana z dziecięcą swobodą przewrotna książka, która w błyskotliwy sposób odpowiada na jedno z najtrudniejszych okołoświątecznych pytań – jak to jest z tym Świętym Mikołajem. Dawno temu na świecie był tylko jeden Święty Mikołaj. Ponieważ ludzi było wtedy dużo mniej, bez żadnego problemu udawało mu się dostarczyć prezenty do domów wszystkich dzieci. Ale ludzi wciąż przybywało, tak jak i podarków do rozwiezienia. Jak poradził sobie z tym Święty Mikołaj? 

Książka została uhonorowana nagrodą na najpiękniejszą fińską książkę roku 2014. 

milion świętych mikołajów święta 2020 prezent
Znajdź książkę papierową na Woblink.com

Nauka. To lubię! – Tomasz Rożek

Dziennikarz i popularyzator nauki, Tomasz Rożek, zaprasza czytelników do wkroczenia do labiryntu wiedzy. Odsłania dawne tajemnice i przybliża najnowsze odkrycia naukowców. W przystępny oraz dowcipny sposób pisze o skomplikowanych procesach i zagadnieniach. Nie szczędzi przykładów z życie codziennego, dzięki czemu jego teksty skłaniają do pogłębiania wiedzy. Co więcej, w poszczególnych rozdziałach umieścił  propozycje eksperymentów, które można przeprowadzić we własnym domu – rodzice i dzieci będą mogli poczuć się jak prawdziwi odkrywcy! 

święta prezent dla dzieci 2020 nauka
Znajdź książkę papierową na Woblink.com

O kolędach – Emilia Kiereś

„O kolędach” to arcyciekawa książka napisana przez Emilię Kiereś z fenomenalnymi i niezwykle barwnymi ilustracjami Marianny Oklejak. Pełna rzetelnej wiedzy gawęda o doskonale znanych kolędach. Ale czy naprawdę znamy je tak dobrze? „O kolędach” pomoże lepiej zrozumieć teksty najpopularniejszych kolęd, ujrzeć w nich prawdziwe opowieści, a także przekonać się, jak wiele się w nich dzieje. Dodatkowo zamieszczone w książce nuty i chwyty gitarowe ułatwią wspólne kolędowanie w rodzinnym gronie. 

o kolędach kiereś prezent święta 2020
Znajdź książkę papierową na Woblink.com

Damy, dziewuchy, dziewczyny – Anna Dziewit-Meller

Seria „Damy, dziewuchy, dziewczyny” Anny Dziewit-Meller to idealna propozycja dla dzieci głodnych wiedzy o świecie lub dla rodziców, chcących opowiedzieć swoim pociechom o najwybitniejszych kobietach w historii. W pierwszym tomie zatytułowanym „Historia w spódnicy” poznajemy losy Polek, których wielkie odkrycia, dokonania i sukcesy nie zawsze są powszechnie znane. Obok takich postaci, jak Maria Skłodowska-Curie, przedstawione zostały sylwetki poetek (Elżbieta Drużbacka, Maria Komornicka) czy weteranek wojennych (Irena Sendlerowa, Henryka Pustowójtówna, Stefania Wilczyńska). „Damy, dziewuchy, dziewczyny” to oryginalnie zilustrowana i znakomicie poprowadzona narracyjnie pozycja, która znakomicie nadaje się na prezent świąteczny!

Kup książkę, ebooka lub audiobooka na Woblink.com

Staraliśmy się, aby nasze zestawienie było jak najbardziej zróżnicowane. Znalazły się w nim zarówno książki dla młodszych, jak i starszych dzieci, chłopców oraz dziewczynek. Wymienione tytuły powinny spodobać się także rodzicom, dlatego polecamy wspólną lekturę ze swoimi pociechami. Już dziś życzymy wam wesołych Świąt!

PS Jeśli potrzebujecie więcej rekomendacji książek dla dzieci, koniecznie przeczytajcie artykuły na stronie Czytaj PL!

Najlepsze książki dla dzieci 

Dzień Dziecka 2020 

Najlepsze książki na święta dla dzieci 2018