Plebiscyt Lubimy Czytać – Książka Roku 2024
Poznaliśmy wyniki plebiscytu na Książkę Roku, przeprowadzonego przez portal lubimyczytać! Siódmego marca na uroczystej gali odbywające się w czasie Targów Książki w Poznaniu, odbyło się ogłoszenie wyników głosowania. Ogłoszono laureatów w 16 kategoriach, w których w sumie zostało oddanych 251 965 głosów. Gali zorganizowanej z okazji 10, edycji plebiscyty towarzyszyła niespodzianką. Było nią przyznanie nagrody dla Pisarza 10-lecia. Tytuł ten przypadł Remigiuszowi Mrozowi. Teraz możemy sprawdzić czy pozycje na które oddaliśmy nasz głos, zwyciężyły w swoich kategoriach.
Jubileuszowa edycja plebiscytu na Książkę Roku była prawdziwym świętem literatury: 150 nominowanych autorek i autorów, 16 kategorii i oddanych w nich ponad 250 tysięcy głosów! W gronie laureatów znalazły się zarówno znane nazwiska, jak i debiutanci. Jedno jest pewne, wszystkich nominowanych łączyło to, że ich książki podbiły serca czytelników. Galę inaugurowali prezeska Lubimyczytać Izabela Sadowska oraz prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich Tomasz Kobierski.
Plebiscyt Lubimy Czytać – Książka Roku 2024
Laureaci
Literatura Piękna
Korowód – Jakub Małecki, Wydawnictwo Sine Qua Non
Jedna historia wielu bohaterów. Co i w jaki sposób splata ich losy na przestrzeni setek lat? Czy coś w milczeniu śledzi ich wszystkich, bezgłośnie towarzysząc im i wpływając na bieg wydarzeń? Historia szalonego tańca na granicy prawdy i fikcji z wielkimi marzeniami i strachem w tle. Wielowątkowa i zagmatwana powieść dla wymagających czytelników. Mężczyzna małym z dzieckiem w ramionach uciekający przez pokryty lodem Bałtyk. Zakochany Feliks piszący listy na statku podczas sztormu. Autorka poczytnych międzywojennych powieści, Barbara Brzozowska, oraz genialny matematyk Tomasz Wilczewski. I wreszcie pisarz Jakub M. Co łączy ich wszystkich?

Powieść historyczna
Kairos – Maciej Siembieda, Wydawnictwo Agora
To już trzecia część trylogii greckiej autora. Brawurowa i wielowątkowa powieść która wciąga czytelnika od pierwszych stron. To opowieść o skomplikowanej tożsamości, męstwie, honorze, zdradzie oraz zemście. Akcja tej sensacyjni-historycznej opowieści rozgrywa się w ciągu czterdziestu lat w przedwojennym Lwowie, wojennej Grecji i powojennym Bytomiu. Historia dwóch braci stryjecznych, pochodzących z Górnego Śląska, na przestrzeni wielu lat. Od przedwojennego Lwowa, przez targaną wojną Grecję po powojenny Bytom. Spojrzenie na ich relacje, poglądy, miłość. Jak miejsca i czas wpływają na ludzi.

Kryminał,sensacja/thriller
Schronisko które spowijał mrok – Sławek Gortych, Wydawnictwo Dolnośląskie
Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Na przestrzeni wielu lat, dziwne rzeczy dzieją się w okolicach karkonoskiego schroniska. Jakie tajemnice skrywa Strzecha Akademicka? W tą zagadkę zagłębi się Tomasz Wilczur, autor kryminałów, który trafi tam za namową swojego przyjaciela Maksymiliana. Pisarz będzie chciał dotrzeć do prawdy, o zdarzeniach sprzed lat. Jednak im więcej się dowiaduje, tym bardziej czuje, że każdy ma coś do ukrycia. Stopniowo mężczyzna swoimi niewygodnymi pytaniami zaczyna rozbijać zamknięty układ, który latami czuwał nad mrocznymi tajemnicami Strzechy Akademickiej.

Literatura obyczajowa, romans
Extinguish the Heat. Runda finałowa – Katarzyna Barlińska P.S. Herytiera [Pizgacz], Wydawnictwo BeYA
Kolejna tom poczytnej serii. Dzięjący sie pare lat po wydarzeniach z ostatniej książki. Victoria Clark opuszcza rodzinne strony i wyjeżdża z Culver City by spełnić marzenia swojej zmarłej matki. Nowe miejsce zamieszkania, studia na prestiżowej uczelni i dobra praca. Wszystko to zdaje się idealną drogą do osiągnięcia szczęścia, jednak dla bohaterki nowe życie w Lewiston w stanie Maine nie jest tak idealne jak mogło by się wydawać. Jednak to jedna, odebrana pewnego dnia, rozmowa telefoniczna zmieni w jej życiu wszystko. Zburzy budowany do tego momentu ład i porządek w jej życiu, a Ona sama stanie przed wizją powrtou do rodzinnej miejscowości.

Romantasy
Iron Flame. Żelazny płomień – Rebecca Yarros, tłum. Sylwia Chojnacka, Wydawnictwo Filia
Ciąg dalszy bestsellerowej sagi Empireum, którą rozpoczęła bijąca rekordy popularności powieść „Fourth Wing. Czwarte skrzydło”. Losy Violet Sorrengail w Uczelni Wojskowej Basgiath. Problemy z nowym wicekomendantem, które chce udowodnić za wszelką cenę jej bezsilność. Czy wystarczy jej determinacji? Pamięta jedną ważną lekcje której się nauczyła w Basgiath – jeźdźcy smoków tworzą własne zasady.

Literatura faktu, publicystyka
Wszystko mam bardziej. Życie w spektrum autyzmu – Jacek Hołub, Wydawnictwo Czarne
Książka w której autor porusza trudny temat autyzmu. Rozmawiając z osobami w spektrum, pokazuje jak wygląda świat z ich perspektywy. Rozprawia się również z mitami i stereotypami na temat neuroróżnorodności. Mamy niesamowitą okazję zobaczyć jak bardzo mogą różnić się między sobą ludzie w spektrum. Poznam ich lęki, marzenia i obawy. Pełne otwartości i szacunku spojrzenie na ten trudny temat.

Autobiografia, biografia, wspomnienia
Alchemia. Powieść biograficzna o Marii Skłodowskiej-Curie – Katarzyna Zyskowska, Wydawnictwo Znak
Porywająca opowieść o życiu wybitnej polskiej noblistki z nowej, ciekawej perspektywy. Spojrzenie na Marię Skłodowską-Curie z perspektywy jej dwóch wielkich romansów. Jednego z czasów nastoletnich, drugiego już dorosłej kobiety sukcesu. Sprawnie napisana i wciągająca książka, która pozwala spojrzeć na jej bohaterkę jak na zwykłego człowieka z krwi i kości jak każdy z nas. Autorka, Katarzyna Zyskowska, ma w swoim dorobku literackim bestsellerowe „Szklane ptaki” o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim.

Fantasy
Rozdroże kruków. Wiedźmin – Andrzej Sapkowski, Wydawnictwo SuperNowa
Najnowsza książka w uwielbianym i docenianym przez fanów uniwersum Wiedźmina. Po latach oczekiwań, od wydania „Sezonu Burz” minęła ponad dekada, mamy okazję wrócić do przygód Geralta i poznać go jako młodego wiedźmina na początku przygody.

Science-Fiction
Operacja Mir – Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Filia
Kolejny, drugi, tom w bestsellerowej serii „Projekt Riese” Remigiusza Mroza. Polityczne intrygi, widmo globalnego konfliktu i bezpieczeństwo całego świata. Agenci specjalni i tajna operacja o kryptonimie „Mir”. Czy Parker odnajdzie się w dziwnym, nieznanym świecie w którym się obudził, bez świadomości jak się tam znalazł. Tutejsza Natalia ani trochę nie przypomina jego Nataszy, a on sam zostaje wrzucony w życie w diametralnie innej wersji siebie. Życia, z którym nie chce mieć absolutnie nic wspólnego. Rozpoczyna poszukiwania drogi powrotnej. Jakie tajemnice tym razem kryją się w tunelach kompleksu Riese?

Horror
Im mroczniej, tym lepiej – Stephen King, tłum. Janusz Ochab, Wydawnictwo Albatros
Mistrz horroru powraca ze zbiorem opowiadań. W książce znajdziemy 12 różnorodnych historii. W charakterystycznym dla autora stylu, dostaniemy tutaj tak klasyczny horror, wątki kryminalne jak i dawkę obyczaju. Od dreszczy grozy, przez pełne napięcia momenty, aż po łzy rozbawienia. Forma od krótkiego opowiadania po minipowieść. Będziemy mieli również okazję spotkać znane już, z wcześniejszych powieści, autora postacie. Pozycja obowiązkowa dla miłośników Kinga.

Literatura młodzieżowa
Przystań lepszego jutra – Monika Rutka, Wydawnictwo BeYA
Historia która pokazuje, że chociaż więzy krwi to coś niezależnego od nas, to fakt tego kogo uznajemy za rodzinę leży już w naszej gestii. Opowieść o wartościach takich jak miłość i przyjaźń, ale również o rodzinie i przyjaźni. Ciekawa pozycja dla tych czytelników którzy skończyli już piętnasty rok życia.

Literatura dziecięca
Glutologia. Jak się nie dać mikropaskudom, wstrętnym robalom i podstępnym chorobom – Adam Mirek, Katarzyna Cerazy, Wydawnictwo Znak
Doskonała pozycja dla najmłodszych. Książka w bardzo przystępny sposób przedstawia kwestie zdrowia. Pokazuje co może zagrażać organizmowi i sposoby w jakie można zadbać o siebie. Pełne humoru przedstawienie wirusów i bakterii, a również innych glutów które produkują nasze ciała. Z „Glutologii” czytelnicy mogą dowiedzieć się między innymi tego, skąd tabletka wie, gdzie boli, kim jest chichy złodziej kości i dlaczego wirus jest wredniejszy niż bakteria.

Debiut
Wszyscy byliśmy za młodzi – Maria Lichoń, Wydawnictwo Otwarte
Historia o dorastaniu i stawaniu się dorosłym. O problemach które z tego wynikają i dylematach które im toważyszą. Książka starająca się uchwycić ten moment gdy nie jesteśmy już dziećmi ale nie jesteśmy jeszcze dorośli. Momenty w których musimy podejmować „dorosłe” decyzje, ale jeszcze nie do końca potrafimy i popełniamy błędy. Przymus wyboru między dobrem a złem, wiedzy które jest które, ale jeszcze bez niebędnego zrozumienia tego problemu.

Ekranizacja
Diuna: część druga – reżyseria Denis Villeneuve
Kolejna część kinowego hitu. Pełna rozmachu audio-wizualna uczta dla kinomanów i fanów książkowego oryginału. Główny bohater, książę Paul Atryda, przyjmuje przydomek Muad’Dib. Rozpoczyna duchowo-fizyczną podróż, aby stać się przepowiedzianym w proroctwie wyzwolicielem ludu Diuny.
Człowiek książki
Okoń w sieci
Marcin Okoniewski – twórca internetowy, youtuber, populizator czytelnictwa. Prowadzący kanału „Okoń w sieci„.
Audiobook
Paderborn – Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Czwarta Strona, Audioteka
Kolejna nagroda dla twórczości Remigiusza Mroza. Poza tytułem pisarza 10-cio lecia i nagrodą w kategorii science-fiction, również audiobook na podstawie jego książki zajął najwyższą pozycje wśród głosujących. W „Paderbornie”, znany z bestsellerowej serii o charyzmatycznej Joannie Chyłce, prokurator tropi seryjnego mordercy, który pozostaje bezkarny dzięki astrologii.
Plebiscyt Lubimy Czytać – Książka Roku 2024
Nominacje
Już po raz dziesiąty Lubimy Czytać przeprowadza plebiscyt na Książkę Roku! Głosowanie rozpocznie się wraz z początkiem lutego, a wyniki poznamy już w marcu. W tegorocznej edycji możemy głosować w 16 kategoriach, a o wasze głosy zawalczy 150 autorów, w tym 94 z Polski. Nowością jest możliwość oddania głosu na najlepszego audiobooka 2024 roku! Jubileuszowy 10 plebiscyt Lubimy czytać – sprawdźcie, jakie tytuły znalazły się liście nominowanych.
Poza kategoriami związanymi bezpośrednio z książkami, gdzie w 13 kategoriach o podium walczy 130 tytułów, mamy również okazję oddać swój głos na najlepszą ekranizację oraz człowieka związanego z literaturą. W kategorii „człowiek książki” możecie oddać głos na ulubionego twórcę, a zwycięzca dostanie nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł!
Na stronie plebiscytu możemy również wziąć udział w quizie dotyczącym zeszłorocznej edycji.
Literatura piękna
„Ciała” Annie Ernaux – najnowsza książka laureatki nagrody Nobla w dziedzinie literautry z roku 2022.
„Korowód” Jakub Małecki – powieść o granicach prawdy i fikcji, o strachu oraz wielkich marzeniach.
„Magiczna rana” Dorota Masłowska – długo oczekiwany prozatorski powrót laureatki Nagrody Literackiej „Nike”, Doroty Masłowskiej.
„Mleczarz” Anna Burns – irlandzka powieść wyróżniona w 2018 roku prestiżową Nagrodą Bookera.
„Nietuzinkowy sklep całodobowy” Kim Ho-Yeon – koreański bestseller o tym, że czasem jedna iskra dobra wystarczy, żeby odmienić czyjeś życie.
„Oczy Mony” Thomas Schlesser – powieść francuskiego historyka sztuki Thomasa Schlessera będąca uniwersalną opowieścią o inicjacji w sztukę i rodzinnych więziach.
„Pieśń prorocza” Paul Lynch – nagrodzona Nagrodą Bookera w 2023 roku zatrważająca antyutopia.
„Popłynę przed siebie jak rzeka” Shelley Read – porywająca opowieść o dorastaniu, miłości i pamięci inspirowana zniszczeniem miasta Iola w latach sześćdziesiątych XX wieku
„Wróg” Łukasz Orbitowski – przewrotna opowieść o namiętnościach duszy ludzkiej.
„Zapomniane niedziele” Valérie Perrin – literacki debiut autorki międzynarodowych bestsellerów„Życie Violette” i „Cudowne lata”.
Powieść historyczna
„Czartoryska. Historia o marzycielce” Monika Raspen – historia Rodu Czartoryskich z perspektywy młodej 15-letniej dziewczyny.
„Do końca moich dni” Anna Rybakiewicz – młoda dziewczyna zostaje zesłana na Syberie, gdzie będzie musiała zapewnić przetrwanie tak sobie jak i młodszemu bratu.
„Dusze niczyje” Paweł J. Sochacki – opowieść o Ernie, cierpiącej na depresje pacjentce, która pewnego dnia u schyłku II wojny światowej, trafia do spowitego tajemnicami zakładu psychiatrycznego.
„Dziewczyny ze Słowaka” Maria Paszyńska – historia okupowanej Warszawy i powstania Warszawskiego z innej niż dotychczas, kobiecej perspektywy. Poznamy życie i losy, warszawskich harcerek, w tych ciężkich czasach.
„Kairos” Maciej Siembieda – brawurowa i wielowątkowa powieść sensacyjno-historyczna opowiadająca o skomplikowanej tożsamości, męstwie, honorze, zemście i zdradzie.
„Kobiety” Kristin Hannah – intymny i pełen emocji portret dorastania w trudnych, niebezpiecznych czasach, a jednocześnie epicka historia narodu podzielonego przez wojnę.
„Listonoszka z Apulii” Francesca Giannone – historia ludzi epoki, skrywanych latami sekretów i niemożliwych miłości. Książka została nagrodzona Premio Bancarella 2023.
„Obiecaj, że wrócisz” Barbara Wysoczańska – poruszająca opowieść o czasie wojny i ludziach, żyjących w tych skomplikowanych czasach.
„Odlecieć jak najdalej” Ałbena Grabowska – Ałbena Grabowska prezentuje czytelnikom wyjątkową opowieść o cieniu, który wojna rzuca na kolejne pokolenia, oraz o pozwalających patrzeć w przyszłość marzeniach.
„Rozgrywka królowej” Elizabeth Fremantle –dramat historyczny o życiu żony tyrana, jednocześnie będący porywającą historią kobiety, która zwyciężyła w grze o wyjątkową stawkę: jej głowę.
Kryminał, sensacja/thriller
„Nie Anioł” Mieczysław Gorzka – w sprawie pewnego morderstwa z nadkomisarzem Zakrzewskim, kontaktuje się morderca przedstawiający się jako „Anioł Stróż”
„Nielat” Piotr Kościelny – najtrudniejsza sprawa komisarza Nawrockiego „Charta”, z miejscem akcji usytuowanym we Wrocławiu lat dziewięćdziesiątych.
„Noc kłamstw” Izabela Janiszewska – idealne, wydawałoby się życie rodziny Tochmanów, zaczyna się zmieniać gdy na małżeństwo padają podejrzenia o morderstwo.
„Paderborn” Remigiusz Mróz – seryjny morderca unikający sprawiedliwości przy pomocy astrologii. Czy Prokurator znany z serii o Chyłce poradzi sobie z tą sprawą?
„Pomoc domowa. Sekret” Freida McFadden – w penthousie Douglasa Garricka, pomoc domowa opowiada za wszystkie obowiązki, sprzątanie, pranie i gotowanie. Jest tylko jedna rzecz której nie mogą robić, otwierać drzwi do sypialni obłożnie chorej Pani Garrick.
„Przyjaciółka” B.A. Paris – najnowsza powieść mistrzyni gatunku domestic noir. Tym razem autorka zaprezentowała czytelnikom i czytelniczkom pełną napięcia opowieści o sekretach, które zostają z nami na zawsze.
„Schronisko, które spowijał mrok” Sławomir Gortych – autor kryminałów, Tomasz Wilczur, odwiedza karkonoskie schronisko. Jakie tajemnice sprzed lat może skrywać Strzecha Akademicka?
„Smolarz” Przemysław Piotrowski – czy zaginięcie dwóch turystek w Bieszczadach, może mieć związek ze starą legendą o ponurym smolarzu? Jest to zagadka z która będzie musiał się zmierzyć Igor Brudny.
„Zapadlina” Robert Małecki – trzeci tom bestsellerowej serii laureata Nagrody Wielkiego Kalibru i nagrody Kryminalnej Piły, Roberta Małeckiego, z policjantami Archiwum X.
„Zbędni” Wojciech Chmielarz – wypadek samochodowy, pole namiotowe, pensjonat i pełna tajemnic atmosfera małego miasteczka.
Literatura obyczajowa, romans
„Dream A Little Dream Of Me” Julia Brylewska – spin off serii „Gods of Law’’. Hayden Sanclair, Flora Sharman i łączący ich sekret, którego będą musieli dochować.
„Extinguish the Heat. Runda finałowa” Katarzyna Barlińska P.S. Herytiera – finałowa bitwa, jaką musi stoczyć Victoria Clark.
„Funny Story” Emily Henry –najnowsza powieść Emily Henry, autorki takich bestsellerów jak „Beach Read” czy „Book Lovers”, o współlokatorach z przymusu.
„Gdyby jednak” Rebecca Yarros – romantyczna opowieść autorki zajmującej pierwsze miejsce na liście New York Timesa.
„Love, Theoretically” Ali Hazelwood – młoda naukowczyni zostaje zmuszona do zweryfikowania swoich teorii na temat miłości.
„Medea z Wyspy Wisielców” Magda Knedler – pełna emocji opowieść o trudnych wyborach, walce o przetrwanie i poszukiwaniu miłości. A wszystko to na terenie Dolnego Śląska z początku XX wieku.
„Poemat letniej tęsknoty” Joanna Balicka – poruszająca opowieść o córce bohaterów Kontraktu.
„Stuck with you” Agata Polte – bohaterka, chcąc wymówić się z randki z natrętnym mężczyzną, namawia sąsiada na odgrywanie jej chłopaka.
„To, co chcemy zostawić za sobą” Lucy Score – pełna napięcia opowieść o tym, że złamani mężczyźni łamią kobiety.
„Władca gniewu” Ana Huang – on jest pedantyczny, arogancki i bezwzględny. Ona elegancja, dobrze wychowana i ambitna. Czy ich relacja ma szansę się udać?
Romantasy
„Asystentka złoczyńcy” Hannah Nicole Maehrer – Evie Sage za wszelką cenę musi utrzymać rodzinę. W związku z tym przyjmuje ofertę pracy od najniebezpieczniejszego złoczyńcy w całym królestwie Rennedawn.
„Bezsilna” Lauren Roberts – w świecie władanym przez obdarzonych mocami Elitarnych prosta dziewczyna ze slumsów staje przed wyzwaniem, jak przetrwać.
„Divine Rivals. Pojedynek bogów” Rebecca Ross – książka pióra Rebekki Ross, autorki „Rzeki zaklętej” i „Ognia nieskończonego”.
„Dom płomienia i cienia” Sarah J. Maas –trzeci tom oszałamiającej serii Księżycowe miasto.
„Dwie splecione korony” Rachel Gillig – kontynuacja historii bohaterów znanych czytelnikom z „Okna skąpanego w mroku”.
„Iron Flame. Żelazny płomień” Rebecca Yarros – kontynuacja międzynarodowych bestsellerów „Fourth Wing” i „Iron Flame”.
„Szkarłatna ćma” Kristen Ciccarelli – romantyczna opowieść: on to jej śmiertelny wróg, a ona to jego największa słabość.
„Tron Upadłych” Kerri Maniscalco – grzeszny złoczyńca i utalentowana oszustka wyruszają w niebezpieczną podróż. Czeka na nich najgroźniejsza z pułapek, miłość.
„Zabij mrok. Black Bird Academy” Stella Tack – niebezpieczne demony, gorący egzorcyści i tragiczna miłość.
„Żmija i skrzydła nocy” Carissa Broadbent – adoptowana córka króla wampirów musi zawszeć sojusz z tajemniczym rywalem.
Literatura faktu, publicystyka
„Histeria sztuki” Sonia Kisza – autorka przywołuje zarówno znane, jak i te mniej popularne, obrazy i rzeźby, aby pokazać je w świeżym, buntowniczym świetle.
„Jeden dzień z życia Abeda Salamy” Nathan Thrall – reportaż wyróżniony Nagrodą Pulitzera 2024 za najlepszą książkę non-fiction.
„Krwawy kobalt. O tym, jak krew Kongijczyków zasila naszą codzienność” Siddharth Kara – wstrząsający reportaż o tragicznym żniwie, jakie wydobycie kobaltu zbiera wśród ludzi. Tytuł ten to bestseller „New York Timesa” i „Publishers Weekly”, nominowany do Goodreads Choice Awards 2023.
„Kryminalna historia Watykanu” Arkadiusz Stempin, Artur Nowak –autorzy odsłaniają prawdziwą historię Watykanu, pełną morderstw, szantażów, korupcji i prania brudnych pieniędzy.
„Nexus. Krótka historia informacji od epoki kamienia do sztucznej inteligencji” Yuval Noah Harari –aut0r bestsellerowego „Sapiens. Od zwierząt do bogów”, pisze o ludzkiej podróży od epoki kamienia do ery informacji oraz o wyborach, których musimy dokonać, by przetrwać.
„Skarby Ziemi. Sześć surowców, które zadecydują o przetrwaniu naszej cywilizacji” Ed Conway – pełna wrażeń wyprawa przez stulecia i kontynenty, pozwalająca odkryć, z czego zbudowany jest świat.
„Slenderman. Internetowy demon, choroba psychiczna i zbrodnia dwunastolatek” Kathleen Hale – wstrząsający reportaż o tragedii, która dogłębnie wstrząsnęła amerykańskim społeczeństwem. Opowiada o zagrożeniach wirtualnego świata, toksycznej przyjaźni, a przede wszystkim o wadach amerykańskiego systemu sprawiedliwości i opieki zdrowotnej.
„Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości” Michał Bilewicz – pozycja, która może pomóc zrozumieć jak historia ukształtowała codzienne zachowania, lęki i obsesje Polaków. Książka jest rekomendowana przez Polskie Stowarzyszenie Psychologii Społecznej.
„Wojna nuklearna. Możliwy scenariusz” Annie Jacobsen – książka prezentująca przerażająco możliwy scenariusz przebiegu konfliktu jądrowego.
„Wszystko mam bardziej. Życie w spektrum autyzmu” Jacek Hołub – rewelacyjny reportaż, w którym autor oddaje głos osobom w spektrum autyzmu.
Autobiografia, biografia, wspomnienia
„Alchemia. Powieść biograficzna o Marii Skłodowskiej-Curie” Katarzyna Zyskowska – historia dwóch wielkich romansów Marii Skłodowskiej-Curie – żony, matki, kochanki, laureatki dwóch Nagród Nobla.
„Być jak Caravaggio. Życie i oszustwa genialnego fałszerza dzieł sztuki” Tony Tetro, Giampiero Ambrosi – porywająca opowieść o jednym z najlepszych fałszerzy dzieł sztuki.
„Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej” Magdalena Grzebałkowska – bezkompromisowa biografia Marii Konopnickiej pióra Magdaleny Grzebałkowskiej.
„Hanka. Opowieść o awansie” Maciej Jakubowiak – historia rodziny autora staje się punktem wyjścia do zbadania tematu awansu społecznego.
„Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego” Monika Śliwińska – historia Tadeusza Boya-Żeleńskiego, człowieka, który wyprzedzał czasy, w których żył.
„Listy z pionowego świata. Wspomnienia żony himalaisty” Cecylia Kukuczka –poruszająca opowieść żony najwybitniejszego polskiego himalaisty, Jerzego Kukuczki.
„Najciekawszy człowiek na świecie. Ekscentryczne życie Petera Freuchena” Reid Mitenbuler – historia dwumetrowego, rudobrodego Duńczyka, który przed dwie dekady mieszkał na Grenlandii.
„Pierwsza dama. Jolanta Kwaśniewska w rozmowie z Emilią Padoł” Jolanta Kwaśniewska, Emilia Padoł – pierwsza tak osobista rozmowa z Jolantą Kwaśniewską.
„Radio w mojej głowie. Opowieści o ADHD” Aneta Korycińska – autorka i zaproszeni do podzielenia się swoją historią goście, opowiadają o funkcjonowaniu i codzienności z ADHD.
„Ted Bundy. Umysł mordercy” Max Czornyj –Max Czornyj opowiada o najsłynniejszym współczesnym seryjnym mordercy.
Fantasy
„Bogobójczyni” Hannah Kaner – w krainie gdzie zakazane jest oddawanie czci bogom, splatają się losy czwórki bohaterów. Łowczyni bóstw Krissen, której rodzina została zamordowana przez wyznawców bogini ognia, oraz Elogast były rycerz starający się zapomnieć o koszmarach wojny. Łączą siły by pomóc pewnej dziewczynce i jej towarzyszowi w niebezpiecznej wyprawie do zrujnowanego miasta Blenraden.
„Cesarstwo potępionych” Jay Kristoff – kontynuacja przygód Gabriela de León w świecie gdzie wampiry wypowiedziały wojnę ludzkości. Od dekad nikt nie widział słońca, a wszystko spowija niekończąca się noc pełna niebezpieczeństw.
„Cień bogów” John Gwynne –początek nowej serii, autorstwa bestsellerowego pisarza Johna Gwynne’a. Pełna nordyckiego klimatu historia dziejąca się w opuszczonym przez bogów i zniszczonym świecie.
„Cierń” T. Kingfisher – uznana autorka Ursula Vernon, piszącą pod pseudonimem, przedstawia swoją wersje klasycznej historii o Śpiącej Królewnie.
„Cztery żywioły magii” Milena Wójtowicz, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz, Aneta Jadowska Miecz Kaigenu M. L. Wang – cztery lubiane autorki połączyły siły, by dzięki tej współpracy, dostarczyć nam tą fantastyczną książkę. Antologia zawierająca cztery, pełne magii opowieści w klimacie fantasy.
„Mszczuj” Katarzyna Berenika Miszczuk – bóg podziemi porzuca swój tron, a z głębi puszczy wyłaniają się potwory.
„Necrovet. Radiografia bytów nadprzyrodzonych” Joanna W. Gajzler – kolejne przygody magicznego gabinetu weterynaryjnego. Florka i reszta zespołu muszą zmierzyć się z nowymi niecodziennymi wyzwaniami.
„Rozdroże kruków” Andrzej Sapkowski – najnowsza, długo wyczekiwana przez fanów książka w uniwersum Wiedźmina. Przygody młodego Geralta i jego początki na szlaku.
„Virion. Krew” Andrzej Ziemiański – kolejny tom przygód Viriona, gdzie wraz z trójką znajomych rozpocznie nowy rozdział swojego życia.
Science Fiction
„Frostpunk. Antologia” Robert M. Wegner, Anna Kańtoch, Janusz Cyran, Jakub Nowak – alternatywna rzeczywistość z zamarzniętym światem. Zbiór opowiadań inspirowanych głośną polską grą pod tym samym tytułem.
„Ja, która nie poznałam mężczyzn” Jacqueline Harpman – grupa czterdziestu więźniarek spędza całe życie w podziemnym więzieniu. Bezimienna bohaterka, nie pamięta nic z wcześniejszego życia. Ich życie zmieni się, gdy pewnego dnia, pilnujący ich strażnicy znikają.
„Jak wysoko zajdziemy w ciemnościach” Sequoia Nagamatsu – topniejąca wieczna zmarzlina odsłania szczątki dziewczynki, której skrywają niebezpieczną tajemnice. Opowieść o miłości i życiu w świecie gdzie koniec świata jest realną możliwością.
„Ministerstwo czasu” Kaliane Bradley – wizja świata, gdzie sprowadzenie kogoś z przeszłości do współczesnych czasów jest czymś całkowicie możliwym.
„Mykoła” Michał Gołkowski – gdy pojawiają się ludzie z bronią, bohater wraz ze swoim psem, postanawia upuścić miasto. Teraz musi dowiedzieć się dlaczego do tego doszło.
„Operacja Mir” Remigiusz Mróz – gdy Parker budzi się w zupełnie nieznanej mu rzeczywistości, musi zrobić wszystko by poradzić sobie w tym obcym świecie. Kontynuacja bestsellerowego „Projektu Rise”.
„Piękni lśniący ludzie” Michael Grothaus – siedemnastoletni John jest geniuszem technologii, żyjącym w zaawansowanej technologicznie przyszłości. Pewnego dnia poznaje Nagano, kelnerkę z małego tokijskiego bistro. Wyjawi mu ona sekret, który wywróci jego życie do góry nogami.
„Początkujący złoczyńca” John Scalzi – Charlie jest zupełnie zwykłym przedstawicielem klasy średniej, do tego rozwodnikiem mieszkającym z kotem. Wszystko zmienia się jednak diametralnie gdy, wraz ze spadkiem po zmarłym wuju, odziedziczył imperium złoczyńców.
„Psalm dla zbudowanych w dziczy” Becky Chambers – solarpunkowa nowela, która w 2022 roku zdobyła Nagrodę Hugo w kategorii najlepsze opowiadanie.
„Upgrade. Wyższy poziom” Blake Crouch – genom Logana Ramseya został zhakowany, co może uczynić go kolejnym krokiem na drabinie ewolucji. Nasuwa to jednak istotne pytania o to, czym tam tak naprawdę jest człowieczeństwo.
Horror
„Co porusza martwych” T. Kingfisher –powieść laureatka nagrody Hugo i Nebuli. Na jej kartach autorka przedstawia trzymający w napięciu i pełen klimatu retelling kultowego opowiadania Edgara Allana Poe Zagłada domu Usherów.
„Szczury Wrocławia. Dzielnica” Robert J. Szmidt – osadzona w realiach głębokiego PRL-u saga o ludziach minionej epoki. To swoisty hołd dla miasta, które od dawna już nie istnieje.
„Grzechót” Maciej Lewandowski – trzymająca w napięciu historia przenosząca czytelników wprost do dawnych, dziecięcych wspomnień. Co by było, gdybyśmy jako maluchy nie posłuchali rodziców?
„Im mroczniej, tym lepiej” Stephen King – zbiór trzynastu opowiadań amerykańskiego mistrza grozy. Tym razem Stephen King serfuje pełen zestaw: od krótki nowej, po minipowieść, od klasycznych horrorów, po prozę obyczajową.
„Jak sprzedać nawiedzony dom” Grady Hendrix – mistrzowskie połączenie horroru i humoru: klimatyczna opowieść o nawiedzonym domu przywołującym sekrety z rodzinnej przeszłości.
„Mój dom” Tomasz Sablik – Tomasz Sablik zabiera czytelników w głąb ludzkiego umysłu wypełnionego tajemnicami, czarną magią i próbami odnalezienia pytań, na które tak często nie ma dobrych odpowiedzi.
„Nasze podmorskie żony” Julia Armfield – hipnotyzujące połączenie romansu z horrorem oraz domieszką lovecraftowskich Przedwiecznych.
„Po zbutwiałych schodach” Anna Musiałowicz – opowieść o mieszkańcach, których duchy i wspomnienia nadal błąkają się po korytarzach starej kamienicy.
„Strychnica” Marek Zychla – wciągająca historia o odwadze, poświęceniu i wkraczaniu w dorosłość.
„Ten głód” Chelsea G. Summers –ekscytująca proza z elementami powieści detektywistycznej i horroru. Bardzo entuzjastycznie przyjęta przez krytyków literackich i czytelników.
Literatura młodzieżowa
„100 dni słońca” Abbie Emmons –piękna opowieść o tym, że czasem najpiękniejsze rzeczy są niewidoczne na pierwszy rzut oka.
„Cmentarz zagubionych dusz” Paulina Hendel – Max Opoka podejmuje pozornie prostą misję, która szybko okazuje się wyjątkowo skomplikowanym zadaniem.
„Detox. Love Story” Julia Biel –osobna opowieść z uniwersum LOVE STORY Julii Biel. To historia dziewczyny, która potrzebowała odpoczynku od związków, i chłopaka, który wszystko zepsuł.
„Goalie” Lena M. Bielska –zaskakujący romans między chłodną Arlee i chłopakiem o naturze golden retrievera.
„Mchy i paprocie będą naszym grobem” Hania Czaban – niepokojący thriller, który wystawi zmysły czytelników na próbę.
„Przystań lepszego jutra” Monika Rutka – opowieść o tym, że człowiek nie może wybrać rodziny, w której się urodził, ale może wybrać osoby, z którymi ją stworzy.
„September Sun” Marta Łabęcka – lato, które zmieniło wszystko i pokazało, że są osoby, za którymi tęskni się całe życie.
„Susza” Maria Krasowska –to druga część serii Fala Marii Krasowskiej, blogerki, pisarki, podróżniczki, akrobatki i tancerki.
„The Prison Healer. Próby żywiołów” Lynette Noni – pozycja obowiązkowa dla wielbicieli fantasy.
„Wakacje pod morzem” Marta Bijan – wymykająca się klasyfikacji gatunkowej, oszałamiająca powieść Marty Bijan, w której sielankowe lato przeplata się z mrożącą krew w żyłach grozą.
Literatura dziecięca
„Ciekawscy. Jurajska draka” Michał Łuczyński – dwóch ciekawskich znajomych, Maciek i Radek. Jeden jest fanem paleontologii, a drugi kosmitów i teorii spiskowych. Pewnego dnia trafiają do prehistorii gdzie poznają obcych znajomych.
„Dunder albo kot z zaświatu” Radek Rak, Tomasz Bolik – fantastyczna historia w formie gry. Gdzie to czytelnik decyduje jak potoczą się losy magicznego kota Dundra.
„Glutologia. Jak się nie dać mikropaskudom, wstrętnym robalom i podstępnym chorobom” Adam Mirek, Katarzyna Cerazy – dowiedz co się co zagraża naszemu zdrowiu i jak o nie zadbać.
„Łobuziary. Najfajniejsze bohaterki literackie” Sylwia Chutnik, Ola Szmida – trzydzieści niepokornych bohaterek literackich. Sylwetki najpopularniejszych książkowych łobuziar.
„Pani wiatru” Maja Lunde, Lisa Aisato – to stworzona przez Maję Lunde i Lisę Aisato trzecia część bestsellerowej tetralogii o porach roku. Serię tę pokochali czytelnicy na całym świecie, a pierwsza część pt. „Śnieżna siostra” doczekała się publikacji w 31 krajach.
„Słowiańskie mity i opowieści w komiksie” Wiktoria Korzeniewska, Natalia Noszczyńska – Wiktoria Korzeniewska i Natalia Noszczyńska, w prosty i wciągający sposób, zapoznają młodszych czytelników z mitologią słowiańską.
„Strażniczka perły” Karolina Lewestam, Mariusz Andryszczyk – to druga część serii fantasy Opowieści Świata Zorzy. Na jej kartach autorka opowiada o dziewczynce znikąd. Tylko ona może odkryć, jak zatrzymać zło.
„Tajemnica nauczycielki” Katarzyna Berenika Miszczuk, Marcin Minor – czwarty tom przygód zwariowanego rodzeństwa, którego pasją jest odkrywanie tajemnic.
„TOPR. O psie, który został ratownikiem” Beata Sabała-Zielińska, Katarzyna Krasowska – to prawdziwa i jakże angażująca opowieść o psach, które ratują ludzi w górach.
„Wakacje pełne magii” Katarzyna Wierzbicka, Wioleta Herczyńska – trzynastoletnia Magda zaczyna być świadkiem zjawisk paranormalnych, a na wakacyjnym kempingu pojawiają sie słowiańskie demony. Kiedy dochodzi do zaginięcia młodszej siostry nastolatki, Magda postanawia stawić czoła grożącemu jej rodzinie niebezpieczeństwu.
Debiut
„Bliźniaczy płomień” Maksymilian Kuznowicz – opowieść w której autor stara się zawrzeć i przepracować istotne dla siebie tematy.
„Koniec” Marta Hermanowicz – powieść, która w metafizyczny sposób, pokazuje to jak tragedia wojny żyje nawet po jej zakończeniu. Opowiada o jej ofiarach i tym jak trauma podąża za kolejnymi pokoleniami.
„Kroczący wśród cieni” Jarosław Kukiełka – pełna mrocznych tajemnic historia Kavela, detektywa nazywającego siebie tropicielem. Na zlecenie władz miasta Tin-Leve, wyrusza na niebezpieczną misję, gdzie cele zawodowe okażą się przeplatać z tymi prywatnymi.
„Lato dni ostatnich” Marcin Okoniewski – do beztroskiego prowincjonalnego miasta, gdzie mieszkańcy wiodą spokojne życie, zbliża się śmiertelne zagrożenie.
„Licencja na czarowanie” Aleksandra Okońska – pełna magii, zabawna opowieść o losach pechowej wiedźmy Arlety. Po tym gdy nie udaje jej się zdać egzaminu w szkółce Baby Jagi, zostają jej tylko dwa miesiące na przygotowanie się do poprawki.
„Obserwatorium” Jarosław Szczyżowski – niewyjaśniona tajemnica czająca się w karkonoskiej mgle. Piotr Mieczkowski stara się rozwikłać zagadkę skrywającą się za serią niepokojących dźwięków, zarejestrowanych przez obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce.
„Piekielne Niebo” Karolina Ligocka – w związku z oskarżeniem o tajemnicze morderstwo, anielica Narida zostaje wygnana z Nieba na Ziemię. Teraz po dziewięciu latach próbuje odkryć prawdę na temat tamtych wydarzeń.
„Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców” Jul Łyskawa – książka laureatka tegorocznego Paszportu POLITYKI. Szalony i odważny debiut Jula Łyskawy będący groteskową sagą o mieszkańcach małego miasteczka.
„Pustać” Agata Zamarska – Ada będąca w związku z Kamilem, wyruszają do jego rodzinnego miasteczka. Wszystko jednak zaczyna wymykać się spod kontroli, gdy wraz z przyjaciółmi Kamila trafiają do domku letniskowego nazywanego „Pustać”.
„Wszyscy byliśmy za młodzi” Maria Lichoń – powieść o dojrzewaniu i wchodzeniu w dorosłość. Historia o odnajdywaniu siebie i trudnych decyzjach które się z tym wiążą.
Ekranizacja
„Biedne istoty” Yórgos Lánthimos – ekranizacja powieści szkockiego pisarza Alasdair Graya. Zdobywca czterech Oskarów.
„Diuna: cześć II” Denis Villeneuve – epickie widowisko, kontynuacja historii zapoczątkowanej w filmie „Diuna” z 2021 roku. Wizja świata Franka Herberta w doskonałej obsadzie.
„Hrabia Monte Christo” Alexandre de La Patellière, Matthieu Delaporte – Najnowsza próba przełożenia na język filmu, klasycznej i ponadczasowej powieści Aleksandra Dumasa. Doskonałe kostiumowe widowisko i nowe spojrzenie na powieść.
„Konklawe” Edward Berger – powieść Roberta Harrisa przeniesiona na ekran przez utalentowanego i znanego z oskarowego hitu „Na zachodzie bez zmian” reżysera Edwarda Bergera.
„Problem trzech ciał” David Benioff, D.B. Weiss – głośna produkcja od Netflixa, ekranizacja Chińskiej powieści autorstwa Cixin Liu.
„Prosta sprawa” Cyprian T. Olencki – świetna ekranizacja powieści Wojciecha Chmielarza, według niektórych głosów nawet lepsza niż książkowy oryginał.
„Ripley ”Steven Zaillian – miniserial wyprodukowany przez netflixa, oparty na książce Patrici Highsmith. Powrót postaci znanej wielu z filmu „Utalentowany pan Ripley” z 1999 roku.
„Sto lat samotności” Alex Garcia Lopez – serialowa wersja klasycznej powieści Gabriela Garcíi Márqueza.
„Strefa interesów” Jonathan Glazer – poruszający obraz pokazujący bezwzględność nazistów. Komendant obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolf Höss wraz z rodziną próbuje ułożyć sobie życie w domu z ogrodem, który znajduje się tuż obok obozu.
„W pokoju obok” Pedro Almodovar – opowieść o dwóch przyjaciółkach z młodości, które po latach spotykają się ponownie w zaskakującej sytuacji.
Człowiek książki
Agatandbooks Agata Gładysz
Dla Książek Kacper Kapsa
the.bookking Piotr Mąka
Książkowa baba Izabela Górska
lostreadingsoul Vela Szulwińska
Okoń w sieci Marcin Okoniewski
Opowiemci Beata Skrzypczak
prostymislowami Natalia Miśkowiec
To Ten Truskolaski Paweł Truskolaski
wspierajkulture Robert Jasiak
Audiobook – nowa kategoria w tegorocznym plebiscycie
„Dawno temu w Warszawie” Jakub Żulczyk
Czyta: Krzysztof Zalewski, Marcin Januszkiewicz, Marta Malikowska
Kontynuacja bestsellerowej powieści „Ślepnąc od świateł”.
„Głębia” Artur Kurasiński, Maciej Ziółkowski
Czyta: zespół lektorów
Podróż przez mroczne wody, rzeczywistość mieszająca się z niewyjaśnionym i piętrzące się napięcie oraz tajemnice.
„Paderborn” Remigiusz Mróz
Czyta: zespół lektorów
Prokurator z Chyłki na tropie seryjnego mordercy, który pozostaje bezkarny dzięki astrologii.
„Robaki w ścianie” Hanna S. Białys
Czyta: Filip Kosior
Mroczna opowieść o rodzinnych sekretach w fenomenalnej interpretacji Filipa Kosiora.
„Sprawa rusałki” Hanka Dziubińska
Czyta: zespół lektorów
Seria tajemniczych morderstw, których ofiarą padają włącznie mężczyźni.
„Symbioza 2” Piotr Rogoża, Krzysztof Komander
Czyta: zespół lektorów
Nowy sezon audioserialu z 2022 roku.
„Śleboda” Małgorzata i Michał Kuźmińscy
Czyta: zespół lektorów
Pochodzący z Krakowa młody doktor antropologii, jedzie w Tatry w poszukiwaniu własnej tożsamości. Na miejscy zastaje zmasakrowane zwłoki.
„Wojna1939.pl” Marcin Ciszewski
Czyta: zespół lektorów
Jerzy Grobicki wraz z oddziałem zostają przeniesieni w czasie do 1 września 1939 roku.
„Zastępcza” Katarzyna Wolwowicz
Czyta: Filip Kosior
Opowieść o kłamstwie, zbrodni oraz o pragnieniu, które jest silniejsze, niż cokolwiek innego.
„Zbędni” Wojciech Chmielarz
Czyta: Mariusz Bonaszewski
Połączenie kryminału z thrillerem. Opowieść o świecie pełnym występków i o sekretach, które muszą ujrzeć światło dnia.
Kto wygra? Tego dowiemy się już niedługo. Tymczasem sprawdźcie Laureatów z poprzednich edycji:
Plebiscyt Lubimy Czytać – Książka Roku 2023
Plebiscyt Lubimy Czytać – Książka Roku 2022
Plebiscyt Lubimy Czytać – Książka Roku 2021
Plebiscyt Lubimy Czytać – Książka Roku 2020
Grafika na zdjęciu wyróżniającym pochodzi ze strony Lubimy Czytać.
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (522)
- Audiobooki (50)
- Bez kategorii (31)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (91)
- Fantastyka (30)
- Filmy na podstawie książek (30)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (145)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (193)
- Premiery książek (99)
- Rankingi książek (104)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (206)
- Zapowiedzi książek (57)