Filmowcy właściwie od zawsze szukali inspiracji w literaturze – wiele głośnych tytułów kinowych, jak „Ojciec chrzestny” czy „Lot nad kukułczym gniazdem”, powstało w oparciu o książkowy pierwowzór. Po powieści coraz częściej sięgają także twórcy małego ekranu. Na każdym kroku napotykamy zapowiedzi produkcji mających powstać w oparciu o literacki pierwowzór lub nim inspirowanych. Oto najlepsze seriale na podstawie książek.


Dobrym przykładem będzie chociażby świetna „Kompania braci” czy „Zakazane imperium”. Serial (w przeciwieństwie do filmu) może, z uwagi na czas trwania, pokazać całą historię dokładniej, z uwzględnieniem szczegółów, które w filmowych ekranizacjach zostałyby pominięte. Nie mówiąc już o tym, że niektórych powieści, a przede wszystkim serii, nie da się skompresować w dwugodzinny film. Poniżej znajdziecie seriale na podstawie książek, które moim zdaniem tworzą top 10 serialowych adaptacji. Zapraszam do lektury!

Gra o tron
Na podstawie serii „Pieśń lodu i ognia” George’a R.R. Martina

„Gra o tron” to, mimo nie do końca udanego finałowego sezonu, pozycja obowiązkowa na liście każdego fana seriali. Tytuł przez lata bił rekordy popularności – ta produkcja od HBO była jednym z najczęściej piraconych seriali na świecie. Głównym wątkiem opowieści jest walka o tron, której towarzyszą brutalne intrygi i knowania. A wszystko po to, by zasiąść na Żelaznym Tronie. Z każdym odcinkiem walka o zwycięstwo staje się coraz bardziej śmiercionośna, a trup ściele się gęsto. Polecam wszystkim fanom fantastyki oraz monumentalnych historii z zawiłą fabułą i nieprzewidywalnymi zwrotami akcji.

Seriale na podstawie książek - Gra o tron
Kup ebooka lub audiobooka na Woblink.com

Opowieść podręcznej
Na podstawie książki „Opowieść podręcznej” Margaret Atwood

„Opowieść podręcznej” to najpopularniejsza książka Margaret Atwood. Była przenoszona na ekran dwukrotnie – najpierw jako średni film, potem jako ceniony serial. Akcja rozgrywa się w niedalekiej dystopijnej przyszłości. Życie kobiet przypomina tu prawdziwe piekło – patriarchalny reżim zostaje nową władzą. W tej wojskowo-religijnej dyktaturze kobiety nie mają żadnych praw. Główna bohaterka Freda jest podręczną, a jej życie ogranicza się do rodzenia dzieci swojemu Komendantowi. Jednak Freda pamięta swoje wcześniejsze szczęśliwe życie.
Polecam nadrobić, zwłaszcza że kolejny, trzeci już sezon startuje za kilka dni.

Seriale na podstawie książek - Opowieść podręcznej
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Wielkie kłamstewka
Na podstawie książki „Wielkie kłamstewka” Liane Moriarty

„Wielkie kłamstewka” to historia pozornie sielankowego życia na spokojnych przedmieściach. Jest ono jednak oparte na kłamstwach, niedopowiedzeniach i grze pozorów. Wszystko to niedługo bezpowrotnie się zmieni, wywracając do góry nogami życie bohaterek opowieści. To historia o kobietach, ich byłych i obecnych mężach, dzieciach, niebezpiecznych kłamstwach i przemocy. W serialowej wersji bestsellerowej powieści Liane Moriarty miejsce akcji przeniesiono z Sydney do amerykańskiej Kalifornii. Życie bohaterek przerywa nagle zbrodnia. Nie wiemy, kto zginął ani kto zabił. Odpowiedzi odsłaniane są przed widzem stopniowo w każdym kolejnym odcinku.
Nowy sezon już wkrótce!

Seriale na podstawie książek - Wielkie kłamstewska
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Paragraf 22
Na podstawie książki „Paragraf 22” Josepha Hellera

Akcja miniserialu z iście gwiazdorską obsadą (w serialu występują George Clooney i Hugh Laurie) tak jak książkowego pierwowzoru toczy się w czasie II wojny światowej. Yossarian, główny bohater, to sfrustrowany swoją pracą bombardier amerykańskich sił powietrznych. Po nowym rozporządzeniu żołnierze armii mają wykonywać większą liczbę lotów. Młody mężczyzna chce za wszelką cenę uniknąć wykonywania misji. W tym celu zaczyna symulować szereg najróżniejszych chorób. Stopniowo popada w coraz większą niełaskę u przełożonych. Ogromną zaletą serialu jest to, że twórcy zachowali charakterystyczny dla powieści czarny, pełen ironii humor.

Seriale na podstawie książek - Paragraf 22
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Ślepnąc od świateł
Na podstawie książki „Ślepnąc od świateł” Jakuba Żulczyka

Kuba zajmuje się dilerką i prowadzi perfekcyjnie poukładane życie. Wszystko zmienia się jednak o 180 stopni, kiedy z więzienia wychodzi gangster Dario. Zarówno powieść Jakuba Żulczyka, jak i serial Krzysztofa Skoniecznego wywołały w odbiorcach wiele, często skrajnych emocji. Jednych historia ukazana w „Ślepnąc od świateł” zachwyciła, innych wprost przeciwnie. Ja kupuję ją całkowicie. Jest ostro, mrocznie i brutalnie. Żulczyk z charakterystycznym dla siebie pazurem trafnie ukazuje współczesną rzeczywistość. Serial jest natomiast jedną z najlepszych polskich produkcji ostatnich lat. Zdecydowanie polecam.

Ślepnąc od świateł
Ostre przedmioty
Na podstawie książki „Ostre przedmioty” Gillian Flynn

„Ostre przedmioty” zarówno w wersji powieściowej, jak i serialowej to mroczny, pełen emocji thriller psychologiczny o misternie utkanym tle obyczajowym, które jest tak samo ważne jak kryminalna zagadka. Camille Preaker to zmagająca się z trudną przeszłością dziennikarka. W związku z tajemniczym morderstwem dwóch dziewczynek, do którego doszło w jej rodzinnym miasteczku Wind Gap, kobieta musi wrócić w rodzinne strony, aby napisać artykuł o zbrodni. Serial wiernie odzwierciedla powieść Flynn, autorki bestsellerowej „Zaginionej dziewczyny”. Twórcy utrzymali także charakterystyczny, ciężki klimat małego miasteczka pełnego sekretów, tajemnic, zawiłych intryg i demonów z przeszłości, które zaczynają przypominać o swojej obecności.

Ostre przedmioty
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Filary ziemi
Na podstawie powieści „Filary ziemi” Kena Folletta

Historia rozgrywa się w Anglii w XII wieku. Walka o władzę, konflikty między monarchią, klerem i narodem. To czas brutalnych intryg, chaosu i anarchii, jaka zapanowała po śmierci króla. Dodatkowo opowieść doprawiona jest seksem, zdradami, mrocznymi tajemnicami i krwawymi zbrodniami. Wszystko to składa się na monumentalną i wciągającą historię, która sprawdza się tak samo dobrze na kartach powieści, jak i na ekranie. Fabuła skoncentrowana jest wokół budowy katedry Kingsbridge, której towarzyszy wojna domowa, konflikty religijne i spory dotyczące sukcesji na tronie. Producentem serialowej wersji „Filarów ziemi” jest twórca kultowego „Obcego” Ridley Scott.

Filary ziemi
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Sherlock
Na podstawie opowiadań o detektywie Sherlocku Holmesie Arthura Conana Doyle’a

Brytyjski serial emitowany przez stację BBC One prezentuje uwspółcześnioną adaptację opowiadań mistrza powieści detektywistycznej Arthura Conana Doyle’a z detektywem Sherlockiem Holmesem w roli głównej. To znakomity, wciągający serial, a po wcześniejszej lekturze prozy Doyle’a w czasie oglądania będziemy mogli wyłapać szereg smaczków, niuansów i odniesień do literackiego pierwowzoru. Główna rola przypadła Benedictowi Cumberbatchowi, który w charyzmatycznego detektywa wcielił się doskonale.

Sherlock Holmes
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

House of Cards
Na podstawie cyklu „Francis Urquhart” Michaela Dobbsa

Serial „House of Cards”, który dla wielu widzów stał się serialem kultowym, został oparty na serii powieści Michaela Dobbsa „Francis Urquhart”. Dobss jest jednym z najpopularniejszych współczesnych pisarzy political fiction. Opisywał prawdziwe oblicze brytyjskiej polityki – znał realia z pierwszej ręki, gdyż przez lata był związany z Margaret Thatcher i partią konserwatywną. W powieściach z serii główny bohater pnie się na sam szczyt politycznej drabiny Wielkiej Brytanii, nie oglądając się za siebie.
Podobnie sprawa wygląda w serialu, który jednak znacząco różni się od książkowego pierwowzoru. Miejsce akcji zostało przeniesione do współczesnej Ameryki i przedstawia tamtejsze realia polityczne.

House of Cards
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Nawiedzony dom na wzgórzu
Na podstawie książki „Nawiedzony dom na wzgórzu” Shirley Jackson

„Nawiedzony dom na wzgórzu” od Netflixa jest współczesną adaptacją zatytułowanej tak samo klasycznej powieści grozy Shirley Jackson. Serial i książkę dzieli prawie wszystko, jednak łączy je najważniejszy motyw – nawiedzony dom będący niebezpiecznym miejscem, które popycha ludzi na skraj obłędu. Netflixowa produkcja łączy w sobie opowieść o duchach z mocnym dramatem psychologicznym. Dorosłe już rodzeństwo, które wychowało się w najpopularniejszym nawiedzonym domu USA, musi zmierzyć się z demonami przeszłości i samobójstwem najmłodszej siostry. Akcja powieści jest skoncentrowana na psychologicznym eksperymencie, jaki pewien doktor przeprowadza na sobie i trójce ludzi znajdujących się w mrocznej posiadłości.

Nawiedzony dom na wzgórzu
Kup ebooka na Woblink.com

Bonus: Gęsia skórka
Na podstawie serii książek „Gęsia skórka” R. L. Stine’a

Na koniec zostawiłam serial, który swego czasu spędzał sen z powiek i przyprawiał o tytułową gęsią skórkę wiele dzieciaków. Dzisiaj wydaje się już nieco zapomniany (o powrocie „Gęsiej skórki” w formie filmów wolę nie pamiętać), warto więc o nim wspomnieć. Emisja tego fantastyczno-horrorowego serialu dla młodzieży przypadła na lata 90. Prawie każdy odcinek tworzył osobną historię, niekiedy kontynuowaną w kolejnym epizodzie. Najbardziej charakterystyczne były odcinki z morderczą lalką Slappy w roli głównej. Serial powstał na podstawie książek amerykańskiego pisarza R.L. Stine’a, które były poczytnymi młodzieżowymi horrorami.

Gęsia skórka
Kup ebooka na Woblink.com

Oczywiście powyższa lista najlepszych seriali na podstawie książek jest całkowicie subiektywna, a znakomitych seriali opartych o literacki pierwowzór jest dużo więcej. Polecam obejrzenie każdego z nich, ale koniecznie dopiero po zapoznaniu się z książkowym poprzednikiem.

Martyna Gancarczyk