Woblink poleca: Wydawnictwo Poznańskie – najciekawsze reportaże
TYLKO DZIŚ, 31 SIERPNIA w księgarni internetowej Woblink znajdziecie WSZYSTKIE ebooki Wydawnictwa Poznańskiego w promocji -51%! Mamy dla was, krótki przewodnik po ofercie non-fiction poznańskiego wydawcy. Wybraliśmy dla was kilka tytułów, na które koniecznie musicie zwrócić uwagę!
Najlepsze reportaże Wydawnictwa Poznańskiego
Wydawnictwo Poznańskie: premiera
Co się stało w Jonestown? Sekta Jima Jonesa i największe zbiorowe samobójstwo – Jeff Guinn, przeł. Katarzyna Bażyńska-Chojnacka
Miłośnicy reportaży o Stanach Zjednoczonych i sektach religijnych nie mogą przejść obojętnie obok książki Jeffa Guinna. 12 sierpnia nakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukazał się reportaż się „Co się stało w Jonestown?” – obszerna analiza i opowieść o Jimie Jonesie, powstaniu jego sekty oraz kulisach największego zbiorowego samobójstwa w dziejach, którego dokonali jej członkowie.
Wydawnictwo Poznańskie: Polska
Pudło – Nina Olszewska
Dużą część reporterskiej oferty Wydawnictwa Poznańskiego stanowią reportaże o Polsce. Najświeższą z nich jest „Pudło” – wydany w maju 2020 roku, debiutancki reportaż Niny Olszewskiej. Autorka opisuje w nim kondycję polskiej służby więziennej. Statycznie osadzony w polskim więzieniu jest mężczyzną i odbywa karę za przestępstwo przeciwko mieniu. Zazwyczaj jest to kradzież z włamaniem. Zwykle wyroki oscylują wokół trzech do pięciu lat. Jednak każdy przypadek jest zupełnie inny. Wielu więźniów w Polsce nie wyjdzie już nigdy na wolność, wielu
Posełki – Olga Wiechnik
W tym roku obchodzimy 100 lecie Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą, w której polskie wojsko odparło armię radziecką. Dwa lata temu odbywały się zaś obchody stulecia niepodległości. Trzeba jednak pamiętać o roku pomiędzy. Oficjalnie za dzień odzyskania niepodległości uznaje się 11 listopada 1918 roku. Jednak większość procesów kształtujących polską państwowość i scalających ziemie, będące przez przeszło 123 lata pod trzema różnymi zaborami, zaczęła na dobrą sprawę odbywać się w 1919 roku. Jednym z jego najważniejszych wydarzeń były wybory do jednoizbowego Sejmu Ustawodawczego. Pierwszy raz w polskiej historii głosować i kandydować (!) do niego mogły kobiety. Wsród 442 posłów znalazło się 8 kobiet – posełek. To im poświęcony jest reportaż Olgi Wiechnik.
Morze i ziemia. Antologia reportaży z pomorza – red. Cezary Łazarewicz i Andrzej Klima
Nie od dziś wiadomo, że Cezary Łazarewicz jest ekspertem od spraw Pomorza. Nic zatem dziwnego, że laureat Nagrody Nike podjął się zadania wyboru reportaży (wraz z Andrzejem Klimą) do tej antologii. W środku znajdziecie teksty takich autorów jak Wanda Melcer, Józef Hen, Stefan Bratkowski, Dariusz Fikus, Edmund Osmańczyk, Hanna Krall, Małgorzata Szejnert, Wojciech Tochman czy Ewa Winnicka. Ponadto reportaże miejscowych (Franciszek Gil, Józef Narkowicz, Piotr Zieliński, Krystyna Pohl, Adam Zadworny) oraz przyjezdnych, jak choćby korespondent kanadyjskiego radia.
Nikt nie słucha. Reportaże o disco polo – Judyta Sierakowska
Disco polo przeżywa w Polsce renesans. Narodziło się w latach dziewięćdziesiątych. Kojarzone z przaśnymi dyskotekami, targowiskami i festynami, dziś króluje w internecie i telewizji. Gwiazdy disco polo występują na największych stadionach, podczas sylwestrów, coraz częściej pojawiają się w towarzystwie polityków. Powstają o nich wysokobudżetowe filmy. Hity disco polo odnotowują setki milionów wyświetleń na portalach takich jak YouTube czy Facebook. Ale skąd te wyniki, skoro nikt takiej muzyki nie słucha? Odpowiedzi na to pytanie szuka w swoim reportażu Judyta Sierakowska.
Wydawnictwo Poznańskie: dookoła świata
Orient Express – Torbjørn Faeøvik, tłum. Anna Kurek
Orient Express to najpopularniejsze połączenie kolejowe na świecie. Linia łącząca świat Zachodu i Wschodu odegrała ogromną rolę w historii świata. Powstałe w 1883 roku połączenie Paryża z Konstantynopolem pozwoliło Europejczykom obejrzeć na własne oczy nieznane wcześniej rejony świata. Dalej linia sukcesywnie się powiększała. Norweski pisarz i podróżnik Torbjørn Faeøvik postanowił przejechać trasę z Londynu do Samarkandy, by opowiedzieć, co jest fascynującego i magicznego w podróżowaniu Orient Expressem. W ciągu dwóch miesięcy przejechał 12 krajów i 22 duże miasta – w tym Paryż, Sofię, Bukareszt, Stambuł, Ankarę. Autor kreśli historię kultowego pociągu, opowiada o miejscach, które przejeżdża oraz pisze o społeczeństwach, o których nadal niewiele wiemy. Obowiązkowa pozycja od Wydawnictwa Poznańskiego dla miłośników kolei i dalekich podróży.
Pokazucha. Na gruzińskich zasadach – Stasia Budzisz
Budujemy szklane domy, robimy euroremont, ale zaraz spod spodu wychodzi grzyb, bo nie ocieplimy ścian, a zimą nie włączymy kaloryfera, bo nas na to nie stać. Ale chcemy być nowocześni, więc kupujemy to, co kojarzy nam się z Zachodem. Z klatek – brudnych i śmierdzących, bez światła i z przeciągami, bo z jakichś powodów od zawsze buduje się je bez szyb – wchodzisz w świat jak z Dynastii: złoto, szezlongi i kominki, w których nikt nie pali, bo są tylko na pokaz – tak mówi jeden z bohaterów książki Stasi Budzisz. Najgorsze, że udawanie, że wszystko jest w porządku, wiąże się nie tylko z rzeczami materialnymi. „Pokazucha” to książka o Gruzji, miejscu pozornie wypełnionym miłością i szczęściem. Mimo wprowadzenia ustaw antydyskryminacyjnych, kobiety, niepełnosprawni, mniejszości seksualne, głównie osoby transpłciowe i homoseksualne traktowane jak gorszy sort. Pod maską uśmiechu, kobiety ukrywają swój ból związany z doświadczaną przez nie przemocą.
Książkę w formie ebooka mogliście czytać w ramach tegorocznej edycji specjalnej Czytaj PL!
Kraj nie dla wszystkich. O szwedzkim nacjonalizmie – Wiktoria Michałkiewicz
„Kraj nie dla wszystkich” to książka laureatki II edycji konkursu reporterskiego Wydawnictwa Poznańskiego. Wiktoria Michałkiewicz podjęła się opisania poważnego problemu społecznego toczącego naszych sąsiadów zza Morza Bałtyckiego, czyli radykalizującej się szwedzkiej prawicy. Jak tłumaczy jeden z bohaterów książki, Lasse, członek Szwedzkich Demokratów, dzisiejszy nacjonalizm nie ma nic wspólnego z nazizmem. Partia SD ubrała ubrała bowiem skrajny nacjonalizm i ksenofobię w garnitur i ładne słowa, a swoim wyborcom obiecała gruszki na wierzbie, uśmiechniętą twarz i dobrobyt. Ich celem jest zbudowanie nowego Domu Ludu, w którym panują idee szwedzkiej równości, ale rozumiane w ich sposób. Bez uchodźców i Romów. Autorka szuka źródeł odradzającego się w Skandynawii, regionie świata uznawanego za ostoję tolerancji, nacjonalizmu oraz powodów wzrostu popularności organizacji skrajnie prawicowych.
1947. Świat zaczyna się teraz – Elisabeth Åsbrink, tłum. Natalia Kołaczek
Autorka głośnych reportaży „W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa” i „Czuły punkt. Teatr, naziści i zbrodnia” postanowiła opisać 1947 rok, który w dyskusji o historii świata jest często pomijany. A był to rok kluczowy, w którym po zakończeniu wojny zaczęły kształtować się granice wielu państw, żołnierze wracali z frontu do domów, zaczęto pracować nad Powszechną Deklaracją Praw Człowieka. Pojawiły się wówczas poważne sprawy do rozwiązania – najważniejszym z nich powstanie i kształt państwa Izrael oraz procedowanie w ONZ nad przyszłością Palestyny. Åsbrink miesiąc po miesiącu przeprowadza czytelników przez świat polityki, historii oraz… mody i literatury. Po wojnie bowiem zaczęły kształtować się nowe trendy i nurty, które nadały ton kulturze na kolejne dziesięciolecia.
Ponadto w promocji znalazły się ebooki: Morderstwo w Himalajach, Polowanie na Escobara, Fiva Dzienniki lodu, Przemytnicy książek z Timbuktu, Ostatni pustelnik, Lepsi od Pana Boga, Kuba-Miami, A co wyście myślały?, Nie jesteśmy uchodźcami, Z miłości? To współczuję, Na ciężkim kacu, Powiedzieli, żebym przyszła sama.
Jeśli jesteś prawdziwym fanem literatury non-fiction, koniecznie przeczytaj nasz artykuł, w którym przedstawiamy kolejne warte uwagi tytuły – Najlepsze polskie reportaże 2021 roku wg Czytamy reportaże.
Oferta ważna od 17 do 23 sierpnia 2020 roku.
Wybrał i opatrzył komentarzem: Kuba Krasny
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (518)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (29)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (91)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (27)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (188)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (101)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (204)
- Zapowiedzi książek (57)