Opis treści
INNA GRUZJA. Merabi ma 36 lat, pracuje w firmie ubezpieczeniowej, ma trzy siostry – i uwiera go Gruzja. Mówi: – Budujemy szklane domy, robimy euroremont, ale zaraz spod spodu wychodzi grzyb, bo nie ocieplimy ścian, a zimą nie włączymy kaloryfera, bo nas na to nie stać. Ale chcemy być nowocześni, więc kupujemy to, co kojarzy nam się z Zachodem. Z klatek – brudnych i śmierdzących, bez światła i z przeciągami, bo z jakichś powodów od zawsze buduje się je bez szyb – wchodzisz w świat jak z Dynastii: złoto, szezlongi i kominki, w których nikt nie pali, bo są tylko na pokaz.
Na pokaz w Gruzji są też zmiany. Mimo ustawy antydyskryminacyjnej i równości płci wpisanej w konstytucję, kobieta na stanowisku to wciąż rzadkość, a osoba transpłciowa może zostać pobita na ulicy – i nikt jej nie pomoże.
Stasia Budzisz, reporterka zajmująca się Gruzją od dekady, bada problemy kraju zamykanego często w skojarzeniach z gościnnością, smaczną kuchnią i malowniczymi krajobrazami. Jej bohaterami są wykluczeni, osoby z niepełnosprawnościami, członkowie mniejszości LGBT, kobiety i mężczyźni – zwykli Gruzini, którzy czekają na prawdziwe zmiany. Razem z nimi autorka wchodzi za drzwi gruzińskich domów. Burzy fasadę.
„Pokazucha”, Budzisz Stasia – jak czytać ebook?
Ebooka „Pokazucha”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).
Czytelnik 03-11-2023
Czytelnik 03-11-2023
Mega!
Opinia potwierdzona zakupem
Czytelnik 01-06-2023
Czytelnik 01-06-2023
ciekawa i osobiste historie mieszkańców Gruzji, które pokazują kraj z zupełnie innej perspektywy, o której nie myśli turysta odwiedzający ten kraj.
Opinia potwierdzona zakupem
Czytelnik 02-06-2020
Czytelnik 02-06-2020
Świetne pióro, poruszająco opowiedziane historie. I Gruzja przestaje być rajem na ziemi.
Opinia potwierdzona zakupem
smolkosia 01-05-2020
smolkosia 01-05-2020
Bardzo dobry reportaż o Gruzji, choć autorka najszerzej opisuje problemy związane z seksualnością takie jak gwałty na kobietach, aborcja, antykoncepcja, życie seksualne Gruzinów, traktowanie kobiet. Na te aspekty autorka poświęciła połowę książki. Reszta to opis historii, życia codziennego, emigracji, traktowania nie-Gruzinów, a najwięcej poświęciła w tej części polityce i szeroko opisywanym przewrotom władzy. Całość stanowi ciekawy obraz współczesnej Gruzji, która mimo dążenia do Zachodu, dalek tkwi w XIX wieku pod względem rozwoju gospodarczego, obyczajowości, wyposażenia domów, wolności obywatelskiej czy najbardziej drażliwy problem, czyli traktowanie kobiet. To uderza najbardziej jak traktowane są współcześnie kobiety w Gruzji, jak są wykorzystywane dosłownie do wszystkiego i dla mężczyzn jest to normalne , że oni nic nie robią , a kobiety mają spełniać ich zachcianki. Ta książka na pewno ukaże czytelnikom ciemne strony Gruzji .
Opinia nie jest potwierdzona zakupem