Jesień to ulubiony czas wszystkich czytelników. To nie tylko pora roku najważniejszych nagród literackich, ale również najlepszych premier, licznych festiwali i przede wszystkim długich wieczorów, które bez stresu można poświęcić na czytanie. W ciągu najbliższych trzech miesięcy ukażą się m.in. nowe książki laureata Nagrody Nike Mariana Pilota, zdobywczyni Paszportu „Polityki” Dominiki Słowik, laureata Bookera George’a Saundersa, laureatki Nagrody Conrada Weroniki Gogoli. Zapraszamy do przeglądania – oto najciekawsze zapowiedzi i premiery książek jesieni 2021!

Zebraliśmy dla was najciekawsze literackie zapowiedzi września, października i listopada. Poniżej znajdziecie chronologiczne zestawienie książek, które naszym zdaniem, będą najciekawszymi premierami tegorocznej jesieni. Jeżeli pojawi się wiadomość o ciekawej premierze, na pewno naszą listę odświeżymy. Dlatego warto ten artykuł dodać do swoich zakładek.

Zapowiedzi i premiery książek – jesień 2021

15 września

Robert Kolker – W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii
Wydawnictwo Czarne, tłum. Jan Dzierzgowski

15 września ukazała się kolejna książka w kultowej już Serii Amerykańskiej Wydawnictwa Czarne. „W ciemnej dolinie” Roberta Kolkera to opowieść o rodzinie Galvinów. Dan i Mimi marzyli o spełnieniu amerykańskiego snu. Wzięli ze sobą ślub chwilę po zakończeniu II wojny światowej. Założyli rodzinę w momencie nagłego i radykalnego wzrostu gospodarczego, szybko awansowali do klasy średniej i mogli sobie pozwolić na zbudowanie pięknego domu. Ich marzeniem była również duża rodzina. Galvinowie spełnili je – doczekali się aż dwanaściorga dzieci. Niestety na tym kończy się sielankowa opowieść. Za drzwiami ich pięknego domu rozgrywał się dramat. Po kolei synowie Dana i Mimi tracili kontakt ze światem. Lekarze byli zgodni, chodziło o schizofrenię. W połowie XX wieku taka diagnoza oznaczała koszmar dla całej rodziny. Rodzinna tragedia stała się jednak okazją dla psychiatrów. Możliwość przebadania tak blisko ze sobą spokrewnionych osób dało szansę badaczom na lepsze zrozumienie tej zawiłej i tajemniczej choroby.

Książka Kolkera znalazła się na listach bestsellerów i zestawieniach najlepszych książek roku 2020 najważniejszych amerykańskich gazet i portali, w tym „New York Times’a”, „Forbes’a”, „The Washington Post”, „The Wall Streed Journal”, „Time”, „Slate”, „The Boston Globe”, „The New York Post”, Amazon.com, Smithsonian Institution, National Public Radio oraz „People”.

w ciemnej dolinie zapowiedzi tragedia nowości 2021 jesień
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

17 września

Christine Lavant – Historia zapisana na drzwiach i dwie inne opowieści
Wydawnictwo Ossolineum, tłum. Małgorzata Łukasiewicz

Na tom opowiadań, który ukaże się 17 września nakładem Wydawnictwa Ossolineum składają się trzy teksty – „Historia zapisana na drzwiach”, „Dziecko” oraz „Chłopak”. Zebranie trzech opowiadań Christine Lavant obok siebie tworzy wyjątkowe stadium dzieciństwa, choroby i wyobcowania. Książkę można traktować, jako swego rodzaju preludium do „Zapisków z domu wariatów”, najważniejszego dzieła Lavant, które ukazało się w polskim tłumaczeniu w 2017 roku.

zapowiedzi premiery 2021 lavant historia
Znajdź książkę na Woblink.com

20 września

Edouard Louis – Kto zabił mojego ojca
Wydawnictwo Pauza, tłum. Joanna Polachowska

Jedną z najciekawszych zapowiedzi jesieni jest najnowsza powieść Édouarda Louisa pt. „Kto zabił mojego ojca”. To trzecia książka francuskiego pisarza, która ukaże się w polskim tłumaczeniu. To również trzecia książka Louisa wydana przez Wydawnictwo Pauza.

Pierwsza powieść Louisa pt. „Koniec z Eddym” odniosła niebywały sukces – została bardzo dobrze przyjęta przez krytyków i czytelników. W wieku 22 lat Louis otrzymał pierwszą w swojej karierze nominację do Nagrody Goncourtów, najważniejszej francuskiej i jednej z najważniejszych na świecie nagrody literackiej. Książka „Koniec z Eddym” sprzedała się we Francji w nakładzie ponad 300 tysięcy egzemplarzy i została opublikowana za granicą w 25 językach. „Kto zabił mojego ojca” to bardzo krótka, zaledwie 68-stronicowa, opowieść, w której autor ponownie sięga po wątki autobiograficzne. Punktem wyjścia jest tutaj powrót do rodzinnego domu i odwiedziny u bardzo schorowanego ojca.

edouard louis zapowiedzi kto zabił mojego ojca jesień 2021
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

21 września

Ryu Murakami – Piercing
Wydawnictwo Tajfuny, tłum. Dariusz Latoś

„Piercing” to druga książka Ryu Murakamiego, która ukaże się w polskim tłumaczeniu. Bohaterem powieści jest Masayuki Kawashima, z pozoru szczęśliwy ojciec i mąż. Pewnego dnia mężczyzna staje nad łóżeczkiem swojego dziecka ze szpikulcem do lodu w ręku i zastanawia się, czy byłby w stanie zabić. Ponieważ odpowiedź nie jest dla niego oczywista, mężczyzna postanawia przeprowadzić niezwykły eksperyment. W ten misterny plan zostaje wciągnięta Chiaki Sanada, kobieta pracująca nocami jako call girl.

piercing tajfuny zapowiedzi 2021 jesień
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

22 września

Jacek Hołub – Beze mnie jesteś nikim
Wydawnictwo Czarne

22 września ukaże się trzecia książka Jacka Hołuba, reportażysty od bolesnych tematów. Głównymi bohaterkami jego pierwszego reportażu, „Żeby umarło przede mną”, były matki niepełnosprawnych dzieci. Kobiety opowiadały o wychowywaniu dzieci, które nie są zdolne samodzielnie funkcjonować. Matki opowiadały nie tylko o trudnościach związanych z ciągłym czuwaniem nad zdrowiem i życiem dziecka, ale również o przeszkodach na drodze do znalezienia funduszy na leczenie i utrzymanie dziecka. W drugiej książce pt. „Niegrzeczne” Hołub pisał o dzieciach z różnego rodzaju zaburzeniami psycho-ruchowymi. Bohaterami książki są tutaj terapeuci, lekarze, nauczyciele oraz rodzice dzieci z zespołami Aspergera, ADHD czy autyzmem.

W trzeciej książce pt. „Beze mnie jesteś nikim” Hołub ponownie sięga po bardzo trudny temat – tym razem pisze o przemocy w polskich rodzinach. Punktem wyjścia do opowieści są badania przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, według których trzydzieści procent, a zatem ponad dziewięć milionów, dorosłych Polaków potwierdziło, że było sprawcami przemocy w rodzinie.

beze mnie jesteś nikim jesień 2021 zapowiedzi
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

29 września

Marcin Gutowski – Don Stanislao
Wydawnictwo Otwarte

12 listopada na antenie TVN24 odbyła się premiera filmu pt. „Don Stanislao”. W ciągu kilku dni materiał obejrzało kilka milionów widzów. W swoim dokumencie Marcin Gutowski szuka odpowiedzi na to, co o skandalach związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci przez księży mógł wiedzieć kardynał Stanisław Dziwisz, najbliższy współpracowanik Jana Pawła II. Książka „Don Stanislao” to zapis dziennikarskiego śledztwa Gutowskiego oraz rozwinięcie wątków przedstawionych w materiale telewizyjnym.

don stanislao zapowiedzi gutowski dziwisz jesień 2021

Anders Bortne – Nie śpię
Wydawnictwo Znak, tłum. Ewa Bilińska

Wyobrażacie sobie nie spać przez szesnaście lat? Na dodatek mieć tyle sił i chęci, by napisać o tym książkę? Najlepiej na to pytanie odpowie z pewnością Anders Bortne, który przez ostatnie szesnaście lat nie zmrużył oka nawet na chwile. Autor opowiada o tym, jak przeżył bezsenne dni i noce, niektóre z nich pełne zmęczenia. Co ciekawe w tym czasie nie wegetował, oprócz pisania książki pracował, założył rodzinę i grał w kilku kapelach. Choć próbował tysięcy różnych sposobów, nie udało mu się zasnąć.

nie śpię nowości zapowiedzi jesień 2021
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Won-Pyung Sohn – Almond
Wydawnictwo Mova, tłum. Urszula Gardner

Wśród zapowiedzi jesiennych nie mogło zabraknąć książki dla młodzieży, szczególnie w czasach, gdy literatura Young-Adult zyskuje na popularności. We wrześniu nakładem wydawnictwa Mova ukaże się powieść „Almond” autorstwa koreańskiej pisarki Won-Pyung Sohn. W Azji ksiażka zebrała bardzo pozytywne recenzje i została przez krytyków okrzyknięta wybitną. To opowieść o Yunjae, który urodził się z aleksytymią. Schorzenie utrudnia mu odczuwanie strachu i złości. Chłopak nie ma przyjaciół, a odpowiedzialne są to dwa neurony, które w jego mózgu. Choć matka i babcia dbają o chłopca z całych sił, ciężko im „nauczyć” go czuć. Początek tej poruszającej historii jest niezwykle brutalny, bowiem jedyne osoby, które wspierają Yunjae, czyli mama i babcia, padają ofiarami barbarzyńskiego aktu przemocy. Nieoczekiwanie sprawca i ofiara dowiadują się, że mają więcej wspólnego niż im się wydawało.

almond książka zapowiedzi jesień 2021 premiery
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

George Saunders – Sielanki
Wydawnictwo Znak, tłum. Michał Kłobukowski

Po „Lincolnie w Bardo” i „10 grudnia” przyszedł czas na trzecią książkę George’a Saundersa w polskim tłumaczeniu. Podobnie, jak w przypadku powieści, za którą pisarz otrzymał Nagrodę Bookera, w „Sielankach” będzie roiło się od duchów i dużej dawki poczucia humoru, ironii i abstrakcji. W opowieściach Saundera pojawią zjawa zmarłej ciotki tancerza erotycznego, podejrzany coach, pretendujący do miana guru oraz para neandertalczyków zmuszana do przejścia na bezmięsną dietę. Choć opowieści Saundersa wydają się absurdalne, to kryją w sobie wiele metaforycznych mądrości i odniesień do współczesnej kondycji świata. Niewątpliwie „Sielanki” to jedna z najciekawszych premier tej jesieni.

saunders zapowiedzi jesień 2021
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Katarzyna Surmiak-Domańska – Czystka
Wydawnictwo Czarne

„Czystka” to pisana z reporterską wnikliwością saga rodzinna. Katarzyna Surmiak-Domańska przeprowadziła śledztwo genealogiczne. Na podstawie jej badań, które nie były rzecz jasna wolne od czułości, stopniowo krystalizował się obraz wiejskiego życia na Kresach. Zagłębienie się w rodzinne perypetie, stało się dla Surmiak-Domańskiej pretekstem do opowiedzenia o idyllicznej przedwojennej wielokulturowości, horrorze wojny, rzezi wołyńskiej, Zagładzie, wysiedleniach i próbach stworzenia nowego, wolnego świata. Odkrywanie rodzinnych korzeni zaprowadziło autorkę do Francji, Niemiec i Stanów Zjednoczonych.

czystka zapowiedź jesień 2021
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Benjamin Moser – Sontag
Wydawnictwo Agora, tłum. Krzysztof Kurek

Jedną z najciekawszych biografii tej jesieni może okazać się książka Benjamina Moser o Susan Sontag. To opowieść o kobiecie, która znakomicie pisała na wiele tematów – zajmowała się sztuką, polityką, feminizmem, homoseksualizmem, stylem. Sontag w swoich esejach poruszała również takie kwestie, jak uzależnienie od narkotyków, radykalizm, faszyzm, freudyzm czy kultura Stanów Zjednoczonych. Moser stara się jak najlepiej oddać mnogość zainteresowań amerykańskiej pisarki. Przy tej okazji ujawnia wiele nieznanych faktów z jej życia.

jesień 2021 zapowiedzi książki sontag

Grzegorz Uzdański – Wypiór
Wydawnictwo Filtry

We wrześniu warto zwrócić uwagę również na poezję, a szczególnie na tom Grzegorza Uzdańskiego. „Wypiór” to, opowiedziana klasycznym dla literackiej polszczyzny trzynastozgłoskowcem, historia o parze znerwicowanych, trzydziestoletnich mieszczuchów, którym rozpada się związek. Nawiązanie do Adama Mickiewicza następuje tu nie tylko w warstwie formalnej, ale również fabularnej, bowiem wieszcz pojawia się w tej historii jako wampir.

zapowiedzi premiery jesień 2021 uzdański
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Wojciech Orliński – Lem w PRL-u
Wydawnictwo Literackie

We wrześniu 2021 roku obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Stanisława Lema, najczęściej tłumaczonego polskiego pisarza w historii. Przy okazji tej rocznicy w Krakowie odbył się interdyscyplinarny festiwal Bomba Megabitowa. W jego trakcie doszło do przedpremiery najnowszej książki Wojciecha Orlińskiego pt. „Lem w PRL-u”. W skład książki wchodzi autorski wybór korespondencji Lema z różnymi instytucjami systemu, urzędnikami i przyjaciółmi dokonany przez Orlińskiego. Dziennikarz i publicysta znany ze współpracy z „Gazetą Wyborczą” zna Lema, jak mało kto. W 2017 roku ukazała się biografia „Lem. Życie nie z tej ziemi” autorstwa Orlińskiego, w której autor po raz pierwszy tak szczegółowo opisał życie autora „Solaris”, poświęcając wiele miejsca czasom, gdy Lem żył i tworzył jeszcze we Lwowie.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Dominika Słowik – Samosiejki
Wydawnictwo Literackie

Dominika Słowik powraca! Tym razem w potrójnie nowej roli. Po dwóch powieściach uraczy czytelników zbiorem opowiadań. Po drugie, książka „Samosiejki” ukaże się pod szyldem Wydawnictwa Literackiego, z którym pisarka niedawno podpisała umowę. A po trzecie zaś, Słowik wyda książkę jako laureatka Paszportu „Polityki”, jednej z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce. Tytułowe samosiejki stanowią metaforyczny punkt łączący opowiadania Słowik w spójną całość. Jak autorka zdążyła nas już przyzwyczaić, nie zabraknie tu opowieści z pogranicza snu i jawy, zderzenia człowieka z naturą, tekstów, które wyrywają czytelnika z strefy komfortu, w kierunku zderzenia z nieznanym i nienazwanym.

zapowiedzi 2021 książki premiery dominika słowik samosiejki
Znajdź książkę, audiobooka lub ebooka na Woblink.com

Izabela Wagner – Bauman. Biografia
Wydawnictwo Czarna Owca, tłum. Izabela Wagner

Po śmierci Zygmunta Baumana bardzo szybko ukazała się biografia autorstwa Dariusza Rosiaka. Dało się odczuć, że została wydana na potrzeby chwili, bowiem była dosyć chaotyczna, niedopracowana. Na początku 2021 roku ukazała się monumentalna, przeszło 930-stronicowa książka Artura Domosławskiego pt. „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”. Teraz przyszedł czas na trzecią książkę poświęconą wybitnemu polskiemu socjologowi wydaną w niedużym odstępie czasu. Uznana za granicą polska badaczka skrupulatnie analizuje kolejne wydarzenia z życia Zygmunta Baumana, szuka odpowiedzi na pytanie, kim naprawdę był.

zapowiedzi 2021 książki premiery bauman
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

 

Jarosław Szubrycht – Życie bierz mnie
Wydawnictwo Literackie

Znany polski dziennikarz muzyczny, współpracujący m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Gazetą Magnetofonową” czy magazynem „Noise”, podjął się zadania opisania burzliwego i niezwykle intensywnego życia Andrzeja Zauchy. W tym celu przeprowadził wywiady z przeszło sześćdziesięcioma osobami z otoczenia artysty, w tym z ciocią, która go wychowywała, córką, kolegami ze szkolnej ławki, przyjaciółmi i znajomymi muzykami. „Życie bierz mnie” to nie tylko opowieść o posiadaczu jednego z najbardziej charakterystycznych polskich głosów XX wieku, ale również o wyjątkowej scenie muzycznej Krakowa, która balansowała na granicy rozrywką i jazzu. To także książka o równie barwnym, co siermiężnym PRL-u, oraz o życiu w trasie i o tym, co dotąd pozostawało za kulisami.

bierz mnie życie premiera jesień 2021
Znajdź audiobooka lub ebooka na Woblink.com

Sigríður Hagalín Björnsdóttir – Ognie
Wydawnictwo Literackie, tłum. Jacek Godek

Po „Wyspie” i „Świętym słowie” przyszedł czas na tłumaczenie trzeciej książki Sigríður Hagalín Björnsdóttir na język polski. „Ognie. Miłość i inne katastrofy” to najnowsza powieść zyskującej coraz większą popularność islandzkiej autorki. W książce Björnsdóttir pisze o tym, jak niszczycielska może być moc islandzkiego wulkanu, a jak niezwykła siła miłości. Pytanie tylko, który z żywiołów okaże się potężniejszy. Po niemal ośmiu wiekach spokoju dochodzi do trzęsienia ziemi i wybuchu wulkanu na półwyspie Reykjanes. W tej sytuacji wybitna wulkanolożka Anna Arnardóttir, dyrektorka Wydziału Nauk o Ziemi, staje w obliczu najważniejszego i najtrudniejszego zadania w swojej karierze. Uczona musi zapewnić bezpieczeństwo i ochronę mieszkańcom Islandii. Na dodatek życie prywatne wymyka się Annie spod kontroli.

ognie premiera zapowiedzi 2021 książki jesień
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

30 września

Alex Christofi – Dostojewski. Portret intymny
Prószyński i S-ka, tłum. Hanna Jankowska

Życie autora „Zbrodni i kary” było na tyle bogate, że mogłoby je dzielić kilku rosyjskich pisarzy. Dostojewski był młodym rewolucjonistą, po tajemniczej, nieudanej próbie egzekucji, zesłany na Syberię. W trakcie politycznych zawirowań trafia na dwór cara, gdzie popada w dwa uzależnienia – od kobiet i hazardu. W tym czasie pisze swoje najważniejsze dzieła, które na zawsze przejdą do kanonu światowej literatury. Alex Christofi stara się odmalować możliwie najbardziej intymny i szczegółowy portret wybitnego rosyjskiego prozaika. Czy mu się to udało? Dowiemy się już w październiku.

jesień 2021 zapowiedzi dostojewski portret intymny
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Daniel Odija – Pusty przelot
Wydawnictwo Czarne

W swojej najnowszej powieści Daniel Odija pisze o trudnej sytuacji, w której jedna z najbliższych osób popada w chorobę psychiczną. Bohaterami „Pustego przelotu” jest dwójka braci. Gdy pada diagnoza, że starszy jest chory, młodszy musi zmierzyć się z nową rzeczywistością. Żeby tego było mało młodszy brat musi również poradzić sobie z własnymi problemami – poczuciem winy, odpowiedzialnością oraz uzależnieniem od alkoholu. Wydawałoby się, że bracia mogliby szukać pomocy u matki. Ta jednak dystansuje się i zrezygnowana trzyma się z boku.

daniel odija jesień 2021 pusty przelot
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

8 października

Marian Pilot – Dzikie mięso
Korporacja Ha!Art

Na początku października ukaże się najnowsza książka Mariana Pilota, laureata Nagrody Nike 2011 za powieść „Pióropusz”. Nakładem krakowskiej Korporacji Ha!Art zostanie wydana eksperymentalna książka „Dzikie mieso”. Według zapowiedzi wydawcy będzie to najbardziej ekscentryczna i radykalna książka w dorobku Pilota. Autor zamiast języka polskiego w liczbie pojedynczej autor używa tu języka polskiego w liczbie mnogiej. Pilot w „Dzikim miesie” korzysta nie z oficjalnej polszczyzny, a ze wszystkich dostępnych gwar, dialektów i odmian języka. Na dodatek to również przykład literatury niekreatywnej, bowiem Pilot korzysta z zdań, które już kiedyś zostały użyte. A porusza tematy uniwersalne, takie jak religia, ból, miłość. 

zapowiedzi jesień 2021 dzikie mieso marian pilot

12 października

Vinciane Despret – Wszystko dla naszych zmarłych. Opowieści tych, co zostają
Wydawnictwo Karakter, tłum. Urszula Kropiwiec

Belgijska filozofka i antropolożka szuka odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, w jaki sposób istnieją nasi zmarli. Vinciane Despret odrzuca zarówno chrześcijańską, jak i świecką perspektywę. Według badaczki pięcioetapowy proces przechodzenia żałoby nie zawsze działa tak, jak powinien. Dla wielu ludzi może nie działać, a wręcz być tragiczny w skutkach. Despret na podstawie swoich wieloletnich badań opowiada o tym, jak ludzie radzą sobie ze stratą bliskich ludzi, jak ich wspominają i jak wyglądają ich relacje z tymi, którzy już nie są obecni.

wszystko dla naszych zmarłych premiery jesień 2021
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

13 października

Jose Luis González Macías – Światło na krańcach świata. Mały atlas latarni morskich
Wielka Litera, tłum. Patryk Gołębiowski

To będzie najpiękniejsza premiera tej jesieni. Przepięknie wydana książka o latarniach morskich stała się na Zachodzie hitem księgarni artystycznych. „Światło na krańcach świata” to bogato ilustrowana opowieść, w której Jose Luis González Macías zabiera czytelników w świat malowniczych latarni morskich. To wyjątkowa kolekcja przeszło trzydziestu opartych na faktach opowieści opatrzonych zachwycającymi ilustracjami, mapami morskimi, schematami architektonicznymi i ciekawostkami na temat odległych latarni. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników estetyki Wesa Andersona.

zapowiedzi 2021 jesień mały atlas latarni morskich
Znajdź książkę na Woblink.com

Despina Stratigakos – Północna utopia Hitlera
Wielka Litera, tłum. Mariusz Gądek

13 października nakładem Wielkiej Litery ukaże się również szalenie ciekawa opowieść o tym, jak nazistowscy architekci chcieli zbudować w Norwegii społeczeństwo idealne. Przez praktycznie cały okres wojny, w latach 1940-1945, Norwegia była wielkim placem budowy. Despina Stratigakos po raz pierwszy tak szczegółowo opisała zakres działań zmierzających do powstania nordyckiej części nazistowskiego imperium.

zapowiedzi i premiery jesień 2021
Znajdź książkę na Woblink.com

Yaniva Iczkovits – Córki rzeźnika
Wydawnictwo Poznańskie, tłum. Anna Halbersztat

„Córka rzeźnika”, autorstwa izraelskiego pisarza Yaniva Iczkovitsa, jest literacką podróżą zarówno w czasie, jak i przestrzeni – wprost do Imperium Rosyjskiego przełomu XIX i XX wieku. „Córka rzeźnika” to awanturnicza, przewrotna, pełna intryg oraz wartkiej akcji panorama życia żydowskiej diaspory, które już przeminęło.

zapowiedzi i premiery 2021 córka rzeźnika
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Wisława Szymborska (wybór Jacek Dehnel) – Ćwiartka Szymborskiej
Wydawnictwo Znak

Choć tym razem mowa o wznowieniu, to warto zwrócić uwagę na jego odświeżoną formę. Jacek Dehnel podjął się wyboru najciekawszych mini-recenzji Wisławy Szymborskiej z tomu „Wszystkie lektury nadobowiązkowe”. Ponieważ ich ilość została obcięta do mniej więcej 1/4, Wydawnictwo Znak wydaje książkę pt. „Ćwiartka Szymborskiej”. Nic nowego, ale warto mieć na półce, o ile nie wszystkie teksty Szymborskiej, to przynajmniej ćwiartkę.

ćwiartka szymborskiej książka jesień 2021 zapowiedzi premiery
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Joan Didion – Powiem wam, co o tym myślę
Wydawnictwo Relacja, tłum. Jowita Maksymowicz-Hamann

W pierwszej połowie tego roku ukazały się dwa tłumaczenia książek Joan Didion, które spotkały się ze znakomitym przyjęciem. W październiku ukaże się trzecie polskie tłumaczenie książka Joan Didion w 2021 roku. „Powiem wam, co o tym myślę” to ponadczasowy zbiór tekstów Didion z lat 1968-2000. Głównymi tematami są tutaj polityka, autorefleksja oraz szerokopojęta kobiecość.

joan didion zapowiedzi i premiery 2021 powiem wam co o tym myślę
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Wioletta Grzegorzewska – Wilcza rzeka
Wydawnictwo W.A.B.

„Wilcza rzeka” to najnowsza, autobiograficzna, oparta na dzienniku, powieść drogi Wioletty Grzegorzewskiej. Pisarka opisuje dramatyczne losy pisarki, samotnej matki, na stałe mieszkającej w Wielkiej Brytanii. Punktem zapalnym jest tutaj próba przeprowadzki z niewielkiej wyspy położonej na kanale la Manche. Niestety na drodze do pełnego spełnienia planów stanęła pandemia. Kobiecie i jej trzynastoletniej córce z psem i kotem udaje się przepłynąć do Southampton. Niestety w Hastings nie czeka na nią obiecane mieszkanie. Kobieta zostaje zmuszona do koczowania w różnego rodzaju stancjach. Ostatecznie bohaterka wraz z córką trafiają do schroniska dla kobiet.

jesień 2021 zapowiedzi i premiery wilcza rzeka wioletta grzegorzewska

Weronika Gogola – Ufo nad Bratysławą
Wydawnictwo Czarne

Weronika Gogola, laureatka Nagrody Conrada za powieść „Po trochu” tym razem wystąpi w nowej roli. W październiku nakładem Wydawnictwa Czarne, w ramach kultowej serii Sulina ukaże się jej reportaż o Słowacji. „Ufo nad Bratysławą” to osobista i niezwykle zabawna książka o kraju za naszą południową granicą. To książka napisana z dużą dawką poczucia humoru i szacunku do naszych sąsiadów. Gogola pisze zarówno o historii i polityce, jak i rzeczach mniej uchwytnych, jak zwyczaje i kultura Słowacji.

gogola ufo nad bratysławą zapowiedzi 2021 premiery
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

20 października

David Diop – Bratnia dusza
Wydawnictwo Cyranka przeł. Jacek Giszczak

W październiku swoją premierę będzie miała jedna z najciekawszych książek tej jesieni. Nakładem Wydawnictwa Cyranka ukaże się tłumaczenie powieści nagrodzonej w tym roku Międzynarodowym Bookerem. „Bratnia dusza” Davida Diopa to książka, której fabuła rozgrywa się w czasach I wojny światowej. Alfa Ndiaye, Senegalczyk, który nigdy wcześniej nie opuszczał rodzinnej wioski, zostaje zmuszony do walki w szeregach armii francuskiej. Jego przyjaciel Mademba Diop zostaje poważnie ranny. Jest przerażony i nie chce umierać w męczarniach. Desperacko błaga Alfę, by go dopił. Główny bohater nie zdobywa się na odwagę i odrzuca prośbę Diopa. Gdy ten umiera, Alfę zaczynają dręczyć wyrzuty sumienia. Żołnierz postanawia pomścić śmierć kompana i odkupić swoją przewinę. Tak zaczyna się makabryczny rytuał…

dratnia dusza diop booker zapowiedź

27 października

Colum McCann – Apeirogon
Wydawnictwo Poznańskie tłum. Aga Zano

„Apeirogon” to powieść o konflikcie izraelsko-palestyńskim. Colum McCann opowiada historię mężczyzn stojących po dwóch różnych stronach konfliktu. Ich losy nigdy nie powinny się przeciąć. Jednak nieoczekiwanie łączy ich wspólna strata. Strata, która stanie się początkiem wielkiej i zaskakującej przyjaźni. Książka była nominowana do Nagrody Bookera w 2020 roku.

Marek Krajewski – Diabeł stróż
Wydawnictwo Znak

„Diabeł Stróż” – tak będzie nazywać się kolejna powieść Marka Krajewskiego. „Diabeł Stróż” będzie kolejną odsłoną przygód Eberharda Mocka. Diabeł Stróż – nowa powieść Marka Krajewskiego 27 października odbędzie się premiera najnowszej powieści Marka Krajewskiego pt. „Diabeł Stróż”. Akcja książki rozgrywać będzie się latem 1934 roku. Od półtora roku Hitler jest u władzy, III Rzesza, by wyjść z kryzysu gospodarczego będzie potrzebowała znacznej ilości pieniędzy. Pojawia się pomysł, by zalegalizować hazard. Te informacje zaczynają siać popłoch we wrocławskich tajnych kasynach. Ich przedśmiertne ataki paniki wywołują falę zbrodni w mieście.

Anna Kamińska – Kotański. Bóg Ojciec. Konfrontacja Opowieść o legendarnym twórcy Monaru
Wydawnictwo Literackie

Wśród biografii warto zwrócić uwagę na nową książkę Anny Kamińskiej, autorki biografii Simony Kossak, Wandy Rutkiewicz i Haliny Kruger-Syrokomskiej. Tym razem bohaterem jej książki będzie Marek Kotański – legendarnym twórca Monaru. Z uwagi na postać, której dotyczy książka, można być pewny, że będzie to niezwykle poruszająca, wielowymiarowa i dająca do myślenia lektura.

Łukasz Garbal – Wedlowie
Wydawnictwo Czarne

Wedel to dziś jedna z pierwszych marek, jakie przychodzą do głowy, gdy myślimy o słodyczach, szczególnie o czekoladzie. Łukasz Garbal podjął się opisania historii rodziny Wedlów od czasu przybycia Carla Wedla do Warszawy w 1851 roku. W jego reportażu poznajemy losy Wedlów od czasu założenia pierwszej cukierni przez Carla, przez rozwój rodzinnego biznesu, po stworzenia ogromnego przedsiębiorstwa na skalę europejską. Garbal pisze o tym, jak biznes i działalność Wedlów miała wpływ na życie społeczne i rozwój cukiernictwa w Polsce. Nie trzeba dodawać, że jak to w przypadku historii rodzinnych, opowieść ma tutaj smak słodko-gorzki.

Data nieznana

Bill Buford – Między kibolami
Wydawnictwo Cyranka, tłum. Krzysztof Cieślik

Choć nie ma jeszcze oficjalnej daty premiery książki, to warto zacząć o niej mówić. Po znakomitym tłumaczeniu nagrodzonej Bookerem powieści „Shuggie Bain”, Krzysztof Cieślik podjął się tłumaczenia opowieści Billa Buforda o środowsku brytyjskich kiboli. To książka o gościach, którzy kochają żłopać lagery (w ogromnych ilościach), atakować policję, wdawać się w bójki, sławić królową i kluby piłkarskie (zwłaszcza Manchester United).